عفونت گوش خارجی، علائم و درمان آن

عفونت گوش خارجی

گوش انسان از سه قسمت داخلی، میانی و خارجی تشکیل شده است. گوش بیرونی یا خارجی که ما آن را با اسم لاله گوش می‌شناسیم وظیفه دریافت امواج صوتی تولید شده در هوا را دارد. گوش خارجی این امواج را دریافت کرده و از طریق کانال گوش به سمت گوش میانی هدایت می‌کند.

یکی دیگر از وظایف گوش خارجی محافظت از گوش با تولید جرم یا موم گوش(ear wax)است. این جرم مخصوص، از گوش در مقابل عفونت‌ها و عوامل خارجی محافظت می‌کند. در این مقاله به کمک متخصصین  کلینیک گوش تهران، به بررسی التهاب یا عفونت گوش خارجی، همچنین معرفی آنتی بیوتیک و قطره‌های مناسب برای درمان غفونت گوش خارجی و چگونگی درمان این عفونت در بزرگسالان ‌می‌پردازیم، تا با آگاهی بیش‌تری در مورد علائم و نحوه پیشگیری آن کسب کنید. پس این مطلب را ار دست ندهید و تا انتها با ما همراه باشید.

عفونت گوش خارجی چیست؟

کانال گوش خارجی، کانالی به طول ۲ یا ۳ سانتی‌متر است که در نهایت و به پرده‎ صماخ ختم می‌شود. انتقال صوت در کانال گوش خارجی، توسط هوا انجام می‌شود و پس از برخورد با پرده گوش(tympanic membran)، به وسیله استخوان‌ها یا مایع گوش به گوش داخلی منتقل و ارسال می شود. یکی از شایع‌ترین بیماری‌های گوش‌، عفونت گوش خارجی است‌.

در عفونت گوش خارجی‌، لاله گوش و قسمت خارجی کانال گوش ملتهب می‌شود‌. در این نوع بیماری گوش‌، قسمت خارجی پوست گوش و کانال گوش به دلیل التهاب قارچی یا باکتریایی دچار عفونت و پوسته‌ریزی می‌شود که در نتیجه آن‌، کانال گوش خارجی گاهی تنگ و در برخی موارد کامل بسته می‌شود‌. طبق تحقیقات و آمارهای به دست آمده از هر 1000نفر جمعیت‌‌، حدود 4 نفر دچار عفونت گوش خارجی می‌شوند‌.

دلایل بروز بیماری عفونت گوش خارجی

دلایل بروز بیماری عفونت گوش خارجی

گوش خارجی اغلب در فصل تابستان در محیط‌ های گرم و مرطوب دچار عفونت می‌شود‌. از دلایل بروز بیماری عفونت گوش خارجی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی آناتومیک مجرا
 • تومورهای کوچک استخوانی مجرا یا اگزوستوز
 • تجمع سرومن و جرم
مقاله مفید :  سکته گوش چست و چگونه درمان می‌شود

عفونت گوش خارجی بیش‌تر درافرادی که مشکل شنوایی دارند و از سمعک(hearing aids) استفاده می‌کنند و همچنین در افرادی که عادت به تمیز کردن و خاراندن گوش با گوش پاکن دارند رخ می‌دهد‌. در افرادی که با خارش گوش(itchy ear) دچار این بیماری شده‌اند‌‌، عارضه می‌تواند به دو صورت قارچی یا باکتریایی باشد‌، که از جمله این قارچ‌ها می‌توان به قارچ کاندیدا(Candida) و آسپرژیلوس(Aspergillus) و از جمله این باکتری‌ها به باکتری استافیلوکوک(Staphylococcus) و سودومونا(Pseudomonas) اشاره کرد‌.

علائم عفونت گوش بیرونی

علائم عفونت گوش بیرونی

گاهی عوارض و علائمی که بیماری بوجود می‌آورد به صورت مزمن و طولانی در گوش خارجی باقی می‌ماند‌. بخصوص در بیمارانی که مشکلات پوستی مثل سوزیاریس و یا آلرژی پوستی دارند‌. علائمی مانند تورم‌‌، قرمزی و خارش بروز خواهد کرد و در صورت عدم درمان و پاکسازی مجرای گوش‌، کانال بسته شده و تجمع مواد پشت پرده گوش‌، باعث ایجاد فشار و درد شدید در کانال گوش می‌شود‌.

آیا بیماری عفونت گوش خارجی با درد زیاد همراه است؟

در بیماری عفونت گوش خارجی تب وجود ندارد‌، درد شدید گوش(ear pain) از علائم بیماری عفونت گوش خارجی می‌باشد‌‌. این بیماری بسیار دردناک است به همین دلیل استفاده از مسکن‌‌، شیاف‌های موضعی مسکن مثل ایندومتاسین و دیکلوفناک و مصرف آب زیاد لازم است‌.

چگونه می‌توان از عفونت گوش خارجی پیشگیری کرد؟

برای پیشگیری از بروز عفونت در گوش خارجی راهکارهای زیر رادر پیش بگیرید:

 • استفاده نکردن از اجسام تیز برای خاراندن کانال گوش
 • اجتناب از دستکاری کانال گوش
 • عدم استفاده مکرر و زیاد از گوش پاک کن
 • تمیز نگه داشتن وسایل داخلی گوش مانند سمعک و هدفون
 • اجتناب از رطوبت زیاد یا آب تنی و شنا کردن در زمان بیماری
 • درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما‌‌، آلرژی پوستی و مواد حساسیت زا مثل لوازم بهداشتی

درمان عفونت گوش خارجی و مراقبت‌های پس از آن

درمان عفونت گوش خارجی

به طور کلی برای درمان عفونت گوش خارجی باید از دارو‌های آنتی‌بیوتیک و قطره‌ گوش استفاده کرد اما مسئله این است که ترشحات چرکی باعث مسدود شدن کانال گوش شده و اجازه عبور دارو را نمی‌دهند‌. روند درمان شامل خارج کردن ترشحات چرکی از گوش با استفاده از ساکشن یا مکش‌، جهت تمیز کردن کانال گوش است‌.

مقاله مفید :  اختلال عملکرد لوله استاش گوش/ شیپور استاش

از دیگر راهکارها برای درمان عفونت گوش خارجی می‌توان به خشک نگه داشتن گوش و حفاظت از آن نیز اشاره کرد.

مصرف آنتی بیوتیک

بیش‌تر بیماران مبتلا به عفونت گوش خارجی با ساکشن مکرر کانال گوش و همچنین استفاده قطره‌های موضعی درمان می‌شوند‌. پس برای درمان این بیماری مگر در موارد خاص مانند عفونت گوش خارجی در فرد دیابتی‌، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک خوراکی نیست‌.

در افراد دیابتی که مبتلا به عفونت گوش خارجی می‌باشند علائمی مانند درد گوش شدید‌‌، درد شبانه و سردرد در زمان خواب می‌تواند نشانه گسترش عفونت به درون استخوان‌های جمجمه باشد‌. به همین جهت افراد دیابتی باید کانال گوش خود را فقط با ساکشن تخلیه و تمیز کنند همچنین از شستشوی گوش خارجی جدا اجتناب کنند‌.

قطره های درمانی برای عفونت گوش خارجی

قطره های درمانی برای عفونت گوش خارجی

رای درمان عفونت گوش خارجی قطره‌هایی مانند سیپروفلوکساسین ‌‌(Ciprofloxacin)، بتامتازون ‌‌(Betamethasone)، کلوتریمازون (clotrimazole) توصیه می‌شود‌. به یاد داشته باشید در صورت وجود سابقه پارگی در پرده گوش (tympanic membran perforation) نباید از قطره جنتامایسین (Gentamicin)  و کلوتریمازون (clotrimazole)  استفاده کرد‌. زیرا استفاده از این قطره‌ها‌‌، سبب آسیب رساندن به گوش داخلی می‌شود‌.

بیماران با اسیدی کردن کانال گوش با استفاده از قطره اسید استیک 1% می‌توانند به درمان عفونت گوش خود کمک کنند. تجویز قطره‌های اسیدی  مانند الکل بوریک 2% که اثر خشک‌کنندگی دارد‌، حتما باید توسط پزشک انجام شود و بعد از معاینه گوش جهت اطمینان از سالم بودن پرده گوش انجام شود‌.

نحوه استفاده از قطره‌های درمانی

در این بیماری‌‌، نحوه رسیدن قطره به درون گوش بسیار اهمیت دارد‌‌. با بسته بودن کانال گوش‌‌، قطره به درون گوش راه نمی‌یابد‌. پس بهتر است که بیمار قبل از استفاده از قطره‌‌، چندین جلسه ساکشن برای تمیز کردن گوش انجام دهد تا بیماری به طور کامل بهبود یابد‌. پس از استفاده از قطره‌ها‌، بیمار باید روی گوش دیگر که قطره به درون آن ریخته نشده است، خوابیده و گوشی که درون آن قطره ریخته شده بالا باشد و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این حالت قرار بگیرد تا قطره به کانال گوش آمیخته شود‌.

مقاله مفید :  چسبندگی استخوانچه گوش یا اتواسکلروز

پرسش بسیاری از بیماران این است که چرا قطره درمانی در درون گوش نفوذ نمی‌کند؟ قطره‌ها قابلیت جذب شدن در گوش را ندارند و بهتر است در هر بار استفاده ۳ تا ۴ قطره در کانال گوش ریخته شود همچنین فاصله زمانی استفاده از قطره‌ها‌، باید به اندازه حداقل نیم ساعت باشد و از ریختن قطره‌ها روی هم خودداری شود.

کلینیک گوش تهران در خیابان ولیعصر با داشتن بهترین متخصصان گوش، حلق و بینی بهترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک گوش تهران و تیم حاذق این کلینیک هستید؛ با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

پزشکان تیم کلینیک گوش تهران با سابقه طولانی بیست ساله جراحی‌های گوش می‌توانند مشاوره خوبی برای درمان بیمارهای گوش شما باشند. کلیه محتوای سایت کلینیک گوش تهران توسط متخصصان ماهر این تیم ازجمله دکتر نسرین یزدانی، دکتررضا زاده ،دکتر احدی و دکتر ساسان دبیری به تایید رسیده است.

مطلبی که تحت عنوان « عفونت گوش خارجی، علائم و درمان آن » خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۷ از ۵
از مجموع ۹۶ رای

پست های مرتبط

خرید و قیمت سمعک اتیکن
مقالات آموزشی کلینیک گوش

قیمت و خرید سمعک اتیکن

کم شنوایی یا ناشنوایی یکی از مشکلاتی است که درصد زیادی از افراد جامعه را درگیر کرده است. روش‌های درمانی متعددی برای تقویت شنوایی وجود

ادامه مطلب »

17 دیدگاه دربارهٔ «عفونت گوش خارجی، علائم و درمان آن»

 1. سایت شما عالیه. چقدر خوبه که ما در ایترنت به چنین مقاله های خوبی دسترسی داریم

 2. زهرا شکوهی

  سلام خسته نباشید من همیشه گوشم عفونت میکنه بعضی ها بهم میگن برا اینکه زیاد حمام میری آبی که داخل گوشت میشه باعث عفونته آیا این حرف درسته و راه درمانش چیه؟

 3. سلام سوراخ شدن پرده گوش بمدت بیستو چهر ساعت گذشته باشد الکل خالص در ان ریخته شود به گوش زیان میرساندخیلی ممنون میشم جواب دهید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. تحت هیچ شرایط در این مواقع خود درمانی نکنید. باید حتما به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه فرمائید.

 4. ماندانا

  سلام خسته نباشید گوش برادر من بخاطر شناکردن در دریای شمال عفونت کرد و با شستشو و ساکشن و چرک خشک کن خوب نشد و توسط عکس سی تی اسکن مشخص شد در گوش خارجی عفونت گوش و بافت اروژن هم مشاهده شده و دکترها گفتند که اگه عفونت خشک نشه مجبور به جراحی هستیم آیا درمان دیگری وجود داره که جراحی نشه؟ جراحی های این موارد چگونه است؟ آیا استخوان سر بریده میشود؟ لطفا کمکم کنید تا مطلع بشم ممنون

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. گوش شما باید حتما بررسی بشه. در پیج کلینیک گوش تهران و همچنین در سایت این کلینیک مقالات و توضیحات مفصلی در این مورد وجود دارد می توانید بررسی کنند.

 5. باسلام وخسته نباشید
  من حدودا 10 سال هست که هر سال فصل زمستان ها لایه گوش به خارش میگیره بعد از یک روز خارش علائم تاول زدن روی لایه بالای گوشم نمایان می‌شود و با هر بار خارش سرعت رشدش بیشتر میشه وروی تاول ها یه چرک خشک زرد رنگ پدید میاد هر بار دکتر میرم یه آمپول میزنه خوب میشه ولی باز سال دیگه دوباره شروع میشه من چطور درمانش کنم به طور دائم با تشکر…! ؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید برای بررسی مشکلتون به کلینیک گوش مراجعه و توسط متخصصین بررسی شوید تا نظر و درمان قطعی داده شود.

 6. سلام سوراخ گوش سمت چپم نسبت به راست بسته تر شده و وقتی که داخلشو سعی میکنم بخارونم احساس زخم و سوزش میکنم و انگار گوشام چرک گرفتند
  من زیاد از هندزفری استفاده میکنم امکان عفونت هستش؟

 7. رکن ابادی

  سلام،خانم ۴۴ساله هستم،چندین سالی هست پرده گوشم پاره شده،و مشکل خاصی نداشتم،ولی الان نزدیک یک ماه هست گوشم قارچ زده سه بار تا حالا ساکشن کردم و قطره بتامتازون و سیپلکس می اندازم،درد شدید دارم تا به گیجگاه درد و تیر میکشه،درد خسته ام کرده
  میخواستم بدونم چ مدت زمان طول می‌کشه تا عفونت گوشم خوب بشه و چکار کنم ک عفونت گوشم حاد تر نشود،تشکر

 8. سلام
  هفت ماه پیش با وزوز گوش مشکلم شروع شد بعد از کلی مصرف دارو وزوز از بین رفت ولی الان گوشم التهاب داره پزشک رفتم قرمزی پرده صماخ گفتند قطره ضد قارچ استفاده کردم ولی هنوز التهاب دارم دکتر گفتن مجرای گوشم خشکی داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. باید حضوری معاینه و مشکل بررسی شود. به دکتر یزدانی در کلینیک مراجعه کنید.

 9. سلام. حدود1ماه پیش گلودردوگوش دردداشتم به پزشک مراجعه کردم باانتی بیوتیک واستفاده ازداروگلودرد وگوش دردم خوب شدولی بعداز1ماه گوشم هنوز بعضی مواقع خیلی گرم می شودوالتهاب دارد واذیت می کند دردنداردولی گاه گاهی خیلی گرم می شودوالتهاب دارد چه کارکنم ممنونم راهنمایی کنید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام، احتمالاً علائمی که شما توصیف کرده‌اید نشان‌دهنده این است که عفونت شما به طور کامل بهبود نیافته است. در این صورت، باید دوباره به پزشک مراجعه کرده و علائم خود را به او گزارش داده و به دنبال درمان مناسب باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *