علائم پارگی پرده گوش و درمان آن

پارگی پرده گوش (سوراخ شدن پرده تمپان/tympanic membran perforation) سوراخ یا پارگی در بافت نازکی است که مجرای گوش شما را از گوش میانی جدا می‌کند. پارگی پرده گوش می‌تواند منجر به کاهش شنوایی شود. همچنین می‌تواند گوش میانی شما را در برابر انواع عفونت‌ها آسیب پذیر کند.
پارگی پرده گوش معمولاً طی چند هفته بدون درمان بهبود می‌یابد. اما بعضی اوقات برای بهبودی به ترمیم یا جراحی ترمیم گوش نیاز می‌شود.

پارگی پرده گوش چیست؟

پرده گوش (پرده تمپان) دو نقش اصلی ایفا می‌کند. اولین نقش آن، دریافت امواج صوتی در صورت برخورد با پرده گوش است. پرده گوش در وهله اول امواج صوتی را به استخوانچه‌های گوش میانی هدایت می‌کند.
دومین نقش اصلی پرده گوش، حفاظت  از ساختار های گوش میانی است؛ به این صورت که به عنوان یک مانع عمل کرده و از گوش میانی شما در برابر آب، باکتری و سایر مواد خارجی محافظت می‌کند.
#پارگی پرده گوش یک سوراخ یا پارگی کوچک در پرده گوش یا پرده صماخ است. پرده گوش یک بافت نازک است که گوش میانی و مجرای گوش خارجی را از یکدیگر جدا می‌کند.
این پرده با ورود امواج صوتی به گوش مرتعش می‌شود. ارتعاشات از طریق استخوان‌های کوچک گوش میانی انتقال می‌یابد. از آنجا که این ارتعاش به شما امکان شنیدن می‌دهد، در موارد نادر می‌تواند باعث کاهش شنوایی دائمی شود.

دلایل پارگی پرده گوش

عفونت

عفونت گوش یکی از شایع ترین علل پارگی پرده گوش، به ویژه در کودکان است. در طی عفونت گوش، مایعات در پشت پرده گوش جمع می‌شوند. فشار حاصل از تجمع مایعات می‌تواند باعث سوراخ یا پارگی پرده گوش شود.

تغییرات فشار

برخی فعالیت‌ها که با تغییر ناگهانی فشار هوا همراه هستند می‌تواند باعث تغییر فشار در گوش گردد و در نهایت باعث صدمه به پرده گوش شود. این اختلال به باروتروما معروف است و معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که فشار خارج از گوش به شدت با فشار داخل گوش متفاوت باشد. فعالیت‌هایی نظیرغواصی، پرواز در هواپیما، رانندگی در ارتفاعات، امواج، ضربه مستقیم و شدید به گوش، آسیب یا ضربه می‌توانند باعث باروتروما شوند.

ضربه‌ها

ضربه‌ها همچنین می‌توانند پرده تمپان گوش را پاره کنند. هرگونه ضربه به گوش یا کنار سر می‌تواند باعث پارگی شود. موارد زیر به عنوان پارگی تمپان گوش شناخته شده است:
1- ضربه خوردن گوش همانند سیلی زدن
2- آسیب دیدگی در حین ورزش
3- افتادن روی گوش
4- تصادفات رانندگی
ضربه صوتی یا آسیب به گوش در اثر صداهای بسیار زیاد، می‌تواند پرده گوش شما را پاره کند. با این حال، این موارد به همان اندازه معمول نیستند.

علائم پارگی پرده گوش

درد علامت اصلی پارگی پرده گوش است. برای اغلب افراد، درد ممکن است شدید باشد، در طول روز ثابت بماند یا می تواند شدت آن کم یا زیاد شود.
معمولاً با از بین رفتن درد، گوش شروع به تخلیه می‌کند. در این مرحله ممکن است مایعات آبکی، خونی یا چرکی از گوش آسیب دیده تخلیه شود.
پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولاً باعث خونریزی می‌شود. این عفونت‌های گوش به احتمال زیاد در کودکان خردسال، افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا یا در مناطقی با دارای آلودگی هوا اتفاق می‌افتد.
ممکن است مقداری کاهش شنوایی موقت یا کاهش شنوایی در گوش آسیب دیده داشته باشید. همچنین می‌توانید وزوز گوش(tinnitus)، صدای زنگ یا وزوز مداوم در گوش یا سرگیجه(vertigo#) را تجربه کنید.

عوارض پارگی پرده گوش

اگر تمپان گوش شما پاره شود، مشکلات غیرمعمولی ایجاد می‌شود، به خصوص اگر بعد از سه تا شش ماه نتواند به طور طبیعی بهبود یابد. عوارض احتمالی عبارتند از:

از دست دادن شنوایی

معمولاً کاهش شنوایی موقتی است و فقط تا زمان بهبودی پارگی یا سوراخ در پرده گوش شما ادامه می‌یابد. اندازه و محل پارگی می‌تواند بر میزان کاهش شنوایی تأثیر بگذارد.

عفونت گوش میانی (اوتیت میانی/serous otitis)

پرده گوش پاره شده (سوراخ شده) ممکن است دچار عفونت شود. تعداد کمی از افراد ممکن است در معرض عفونت‌های مداوم (مکرر یا مزمن) باشند. در این گروه کوچک، تخلیه مزمن و کاهش شنوایی می تواند رخ دهد.

کیست گوش میانی (کلستئاتوم)

اگرچه کیست گوش میانی نسبتا نادر است، اما این کیست که از سلول‌های پوستی و بقایای دیگر تشکیل شده است، می تواند در گوش میانی شما ایجاد شود که نتیجه آن پارگی پرده گوش در دراز مدت است.
بقایای مجرای گوش به طور معمول با کمک جرم گوش از مجرای گوش خارجی محافظت می‌کند. اگر پرده گوش شما پاره شود، بقایای پوست می‌تواند به گوش میانی شما ریخته شود و کیست ایجاد کند.کیست در گوش میانی یک محیط مناسبی را برای باکتری‌ها فراهم می‌کند و حاوی پروتئین‌هایی است که می‌تواند به استخوان‌های گوش میانی آسیب برساند.

تشخیص پارگی پرده گوش

پزشک  می‌تواند از روش‌های مختلفی برای تشخیص پارگی پرده گوش استفاده کند. برخی از این روش‌ها در ادامه بیان شده است که عبارتند از؛

نمونه برداری از ترشحات گوش

در این روش پزشک ممکن است از  ترشحات گوش که به علت عفونت نشت کرده است نمونه برداری کرده و آزمایش کند.

معاینه اتوسکوپی

در این روش پزشک از یک دستگاه تخصصی که اساس کار آن نور است برای مشاهده کانال گوش استفاده می‌کند.

یک آزمایش شنوایی سنجی

در این روش شنوایی شناس قدرت شنوایی شما را بررسی می‌کند تا میزان، شکل و نوع کم شنوایی مشخص شود.

تمپانومتری

روشی است که در آن شنوایی شناس یک پروب را به گوش شما وارد می‌کند تا پاسخ پرده گوش را نسبت به تغییرات فشار بررسی کند. در صورت نیاز به معاینات تخصصی یا درمان پارگی پرده گوش، شنوایی شناس ممکن است شما را به متخصص گوش، حلق و بینی و ارجاع دهد.

درمان پارگی پرده گوش

درمان‌های پارگی پرده گوش عمدتا برای تسکین درد و از بین بردن یا جلوگیری از عفونت طراحی شده است.

ترمیم

اگر گوش آسیب دیده به طور طبیعی بهبود نیابد، پزشک ممکن است پرده گوش را ترمیم کند. ترمیم شامل قرار دادن یک تکه کاغذی دارویی بر روی پارگی پرده است. ترمیم پرده گوش به بازسازی پرده گوش کمک می‌کند.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت‌هایی را که منجر به پارگی لاله گوش شما شده است، از بین ببرد. آنتی بیوتیک‌ها از شما در برابر ابتلا به عفونت‌های جدید در اثر سوراخ شدن یا پارگی پرده گوش محافظت می‌کنند. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی یا قطره گوش تجویز کند. همچنین ممکن است به شما گفته شود که از هر دو شکل دارو استفاده کنید.

عمل جراحی

در موارد نادر، ممکن است برای ایجاد سوراخ در پرده گوش، جراحی لازم باشد. جراحی ترمیم پرده گوش پاره شده، تمپانوپلاستی نام دارد. در حین تمپانوپلاستی، جراح شما بافتی را از ناحیه دیگری از بدن شما گرفته و آن را بر روی سوراخ  پرده گوش پیوند می‌زند.

درمان‌های خانگی

در خانه می‌توانید درد پارگی پرده گوش را با مسکن ها و کمپرس گرم کاهش دهید. قرار دادن کمپرس گرم و خشک روی گوش چند بار در روز می‌تواند کمک کند.

پیشگیری از پاره شدن پرده گوش

برای جلوگیری از پارگی غشای داخلی گوش (سوراخ شده) رعایت نکات زیر توصیه می‌شود.

1- جهت درمان عفونت گوش میانی اقدام کنید

از علائم و نشانه‌های عفونت گوش میانی، از جمله گوش درد، تب، گرفتگی بینی و کاهش شنوایی مطلع باشید. کودکان مبتلا به عفونت گوش میانی اغلب کلافه هستند و ممکن است از خوردن غذا امتناع کنند. برای جلوگیری از آسیب احتمالی به پرده گوش، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

2- هنگام پرواز از گوش های خود محافظت کنید

در صورت امکان، در صورت سرماخوردگی یا آلرژی که باعث گرفتگی بینی یا گوش می‌شود، پرواز نکنید. در هنگام برخاستن و فرود آمدن، فشار گوش‌های خود را با خمیازه کشیدن یا جویدن آدامس تنظیم کنید.

3- گوش خود را از اشیا خارجی دور نگه دارید

هرگز سعی نکنید موم گوش اضافی یا سخت شده را با وسایلی مانند پنبه، گیره کاغذ یا سنجاق مو، خارج کنید. این موارد می‌توانند به راحتی پرده گوش شما را پاره یا سوراخ کند.

4- از گوش خود در برابر صدای انفجاری محافظت کنید

از فعالیت‌هایی که گوش شما را در معرض صدای انفجار قرار می‌دهد،  خودداری کنید. اگر سرگرمی‌ها یا کارهای شما شامل فعالیت‌های برنامه ریزی شده‌ای می‌شود که صدای انفجاری تولید می‌کند، با استفاده از هدفون‌های محافظ گوش  از گوش خود در برابر آسیب های احتمالی محافظت کنید.

پارگی پرده گوش در کودکان به چه علت اتفاق بیافتد؟

پارگی پرده گوش ممکن است به دلیل بافت حساس و مجاری باریک گوش در کودکان بسیار بیشتر اتفاق بیفتد. استفاده بیش از حد از یک گوش پاک کن می‌تواند به راحتی به پرده گوش کودک آسیب برساند.
هر نوع جسم کوچک خارجی، مانند مداد یا سنجاق سر، در صورت قرار گرفتن بیش از حد در مجرای گوش، می‌تواند به پرده گوش آن آسیب برساند.عفونت گوش شایعترین علت پارگی پرده گوش در کودکان است.

علائم پارگی گوش در کودکان و نوزادان

در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید سریعا به پزشک متخصص گوش مراجعه کنید؛
1- درد خفیف تا شدید
2- نشت ترشحات خونی یا چرکی از گوش
3- حالت تهوع
4- استفراغ
5- سرگیجه مداوم
6- زنگ زدن گوش
پارگی پرده گوش در کودکان
در پایان
در صورت محافظت ازحس شنوایی و جلوگیری از آسیب دیدگی‌های احتمالی، به راحتی می‌توانید ازپارگی پرده گوش جلوگیری نمایید. بسیاری ازعفونت‌هایی که باعث پارگی می‌شوند، می‌توانند در خانه با استراحت و محافظت از گوش درمان شوند.
با این حال، اگر بیش از چند روز متوجه ترشح از گوش خود شدید یا درد گوش شما شدید تر شد؛ به پزشک مراجعه کنید.
کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر با استفاده از روش‌های نوین درمان به شما خدمات رسانی می‌کند. در صورت نیاز برای رزور و نوبت دهی می‌توانید با کلینیک گوش تهران تماس حاصل فرمایید.
مطلبی که تحت عنوان«علائم پاره گی پرده گوش و درمان ان» خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.