آشنایی کامل با سمعک و انواع آن

سمعک چیست/قیمت و خرید سمعک

کلینیک گوش تهران در این مقاله به بررسی سمعک چیست، قیمت سمعک و خرید آن می‌پردازد. برای داشتن اطلاعات در مورد جزئیات این تقویت کننده صدا، این مقاله  دانسته‌های مفیدی، در اختیارتان قرار خواهد داد. پس تا انتها با کلینیک تخصصی گوش تهران همراه شوید.

کاهش شنوایی یا اختلال شنوایی (hearing loss) می‌تواند وجوه مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار داده و فعالیت‌های روزانه فرد را مختل کند. یکی از راه‌های درمان یا حل این مشکل، استفاده از سمعک (hearing aids) است.

محتوا نمایش

سمعک چیست؟

#سمعک چیست: وسیله الکترونیکی کوچکی است که به فرد با اختلال شنوایی، امکان می‌دهد صداها را بهتر شنیده و آنچه را که به وضوح گفته می‌شود درک کند و در نتیجه توانایی کلی فرد در برقراری ارتباط را بهبود می‌بخشد. کاهش شنوایی می‌تواند تأثیر زیادی در ابعاد مختلف  زندگی، از جمله شغل، روابط اجتماعی و همه احساسات و حتی  تعادل فرد داشته باشد و افراد را در این زمینه‌ها دچار مشکل کند. 

این دستگاه‌‌های کوچک، برای درمان کم‌شنوایی گوش داخلی (حسی – عصبی/Sensorineural Hearing Loss) و گاهی اوقات برای مشکلات گوش میانی استفاده می‌شوند. در مواردی که شنوایی کاملاً از بین رفته است، سمعک کمکی نخواهد کرد. با استفاده از سمعک، به ویژه اگر در انتخاب آن با متخصص شنوایی شناس مشورت شود، تغییر بزرگی در زندگی بیمار ایجاد می‌شود.

در چه صورت فرد به سمعک نیاز دارد؟

سمعک‌ها در درجه اول در بهبود شنوایی و درک گفتاری در افرادی که دچار کم شنوایی هستند و در نتیجه آسیب به سلول‌های حسی کوچک در گوش داخلی، سلول‌های مویی است، مفید می‌باشد. به این نوع کاهش شنوایی، کاهش شنوایی حسی  -عصبی گفته می‌شود. این آسیب می‌تواند در نتیجه بیماری، پیری یا آسیب ناشی از سر و صدا یا داروهای خاص ایجاد شود.

سمعک ارتعاشات صوتی ورودی به گوش را بزرگ‌تر می‌کند. سلول‌های موی زنده مانده ارتعاشات بزرگ‌تر را تشخیص داده و آنها را به سیگنال‌های عصبی منتقل شده به مغز تبدیل می‌کنند. هرچه آسیب به سلول‌های موی فرد بیشتر شود، کاهش شنوایی شدیدتر است و تقویت سمعک مورد نیاز برای جبران اختلاف بیشتر است. با این حال، محدودیت‌های عملی برای میزان تقویت سمعک‌ها وجود دارد.

اگر نتایج تست شنوایی (audiometry) فرد بیمار نشان دهنده کاهش شنوایی در دستگاه شنوایی باشد و کاهش شنوایی فعلی بیمار با دارو یا جراحی اصلاح نشود، سمعک معمولاً توصیه می‌شود. تقویت کننده صدا در کلینیک‌های شنوایی شناسی در سراسر کشور به صورت تخصصی به فروش می‌رود.

علاوه بر این، اگر گوش داخلی بیش از حد آسیب دیده باشد، حتی صداهای بلند به سیگنال‌های عصبی تبدیل نمی‌شوند. در این شرایط سمعک بی اثر است.

چه زمانی باید از سمعک استفاده کرد؟

راهنمای خرید سمعک و قیمت آن

چگونگی خرید انواع سمعک و آگاهی از قیمت آنها همواره یکی مسائل مهم افراد درگیر با کم شنوایی می‌باشد.

با توجه به نوع کم شنوایی و نحوه استفاده از آن، تنها برخی از سمعک‌ها می‌توانند بهترین انتخاب برای فرد کم شنوا باشند. سمعک‌ها در برنامه نویسی و اتصالات متفاوت، در مدل‌های گوناگون عرضه می‌شوند.

بهترین کار برای انتخاب بهترین سمعک، مراجعه به متخصص شنوایی شناس می‌باشد. شنوایی شناس با توجه به نوع کم شنوایی و شدت کم شنوایی، بهترین تقویت کننده صدا را به بیمار معرفی می‌کند. خرید انواع سمعک‌های خوب می‌تواند کیفیت و طول عمر بهتری را در اختیار بیماری قرار دهد.

با توجه به نوع کم شنوایی و نحوه استفاده از آن، تنها برخی از سمعک‌ها می‌توانند بهترین انتخاب برای فرد کم شنوا باشند. سمعک‌ها در برنامه نویسی و اتصالات متفاوت، در مدل‌های گوناگون عرضه می‌شوند.

بهترین کار برای انتخاب بهترین سمعک، مراجعه به متخصص شنوایی شناس می‌باشد. شنوایی شناس با توجه به نوع کم شنوایی و شدت کم شنوایی، بهترین سمعک را به بیمار معرفی می‌کند. خرید انواع سمعک‌های خوب می‌تواند کیفیت و طول عمر بهتری را در اختیار بیماری قرار دهد.

سمعک‌ها با گذشت زمان، پیشرفت زیادی داشته‌اند. پیشرفت فناوری سمعک برای افراد کم شنوایی مزایای بهتری را فراهم کرده است. برخی از سمعک‌های دارای فناوری به روز، با قیمت مناسب در بازار عرضه می‌شوند.

 
راهنمای خرید انواع سمعک و قیمت سمعک

چه کسی سمعک درست می‌کند؟

چندین تولید کننده سمعک (Hearing Aid Manufacturer) وجود دارد که جدیدترین فناوری سمعک‌ها را ارائه می‌دهند. شرکت‌های تولید کننده سمعک سرمایه‌گذاری زیادی در توسعه و بروز رسانی سمعک‌ها انجام می‌دهند تا دستگاه‌هایی را به بازار عرضه کنند که نیازهای مختلف افراد کم شنوا را برطرف کند. آنها همچنین تلاش می‌کنند سمعک‌هایی ارائه دهند که بتواند بودجه تمام افراد با هر سطح در آمدی را تأمین کند.

اکثر متخصصان شنوایی شناسی با محصولات چند شرکت تولید کننده این تقویت کننده‌های صدا آشنا هستند. بنابراین زمانی که به یک متخصص شنوایی شناسی مراجعه می‌کنید، در مورد نتایج آزمایش شنوایی، نیازهای سبک زندگی و بودجه خود صحبت کنید. شنوایی شناسان معمولا به بیماران خود کمک می‌کند مناسب‌ترین شرکت تولید کننده سمعک و بهترین محصول را انتخاب کنند.

آیا سمعک ایمن است؟

بله، سمعک‌ها جزو دستگاه‌های پزشکی است که توسط FDA تایید شده‌اند. تولیدکنندگان باید محصولات خود را قبل از فروش محصولات به تأیید FDA برسانند. این امر خطرهای احتمالی ناشی از عدم ایمنی سمعک را همانند بلند بودن زیاد یا فرکانس‌های خطرناک بسیار کاهش می‌دهد.

سمعک چگونه کار می‌کند؟

سمعک‌ها با تقویت صدا از طریق یک سیستم سه بخشی کار می‌کنند. این سه قسمت عبارتند از میکروفون که صدا را دریافت کرده و آن را به سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌کند. تقویت کننده که قدرت سیگنال دیجیتال را افزایش می‌دهد. گیرنده که صدای تقویت شده را در گوش تولید می‌کند.

میکروفون‌ها و گیرنده‌ها مبدل هستند، به این معنی که انرژی را از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌کنند. میکروفون انرژی صوتی (صدا) را جمع کرده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند. گیرنده سیگنال‌های الکتریکی را از تقویت کننده جمع می‌کند و آنها را دوباره به انرژی صوتی (صدا) تبدیل می‌کند.

تقویت کننده که بین میکروفون و گیرنده قرار دارد، دامنه سیگنال ارائه شده توسط میکروفن را قبل از انتقال به گیرنده افزایش می‌دهد، که آن را به گوش داخلی می‌فرستد.

آیا همه سمعک‌ها به یک شکل کار می‌کنند؟

برای آنکه بدانیم سمعک چیست باید با نحوه کارکرد هر کدام از انواع سمعک آشنا شویم. سمعک‌ها بسته به نوع مورد استفاده متفاوت عمل می‌کنند. سمعک‌ها دو نوع اصلی الکترونیک آنالوگ و دیجیتال دارد.

سمعک‌های آنالوگ

سمعک‌های آنالوگ (Analog hearing aids) امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند که تقویت می‌شوند. این نوع از سمعک‌ها خود به دو دسته تقسیم می‌شوند.

سمعک‌های آنالوگ قابل تنظیم

سمعک‌های آنالوگ قابل تنظیم بصورت سفارشی ساخته می‌شوند تا نیازهای هر کاربر را برآورده کنند. سمعک‌ها توسط سازنده با توجه به مشخصات توصیه شده توسط شنوایی شناس تنظیم می‌شود.

سمعک‌های آنالوگ قابل برنامه ریزی

سمعک‌های آنالوگ قابل برنامه ریزی بیش از یک برنامه یا تنظیم دارند. متخصص شنوایی شناسی می‌تواند سمعک‌ها را با استفاده از رایانه برنامه‌ریزی کند و فرد کم شنوا می‌تواند برنامه را برای محیط‌های مختلف شنیدن مانند یک اتاق کوچک و ساکت و آرام به یک مکان شلوغ مانند تئاتر یا استادیوم تغییر دهد. 

مدارهای آنالوگ قابل برنامه ریزی را می‌توان در انواع سمعک‌ها استفاده کرد. سمعک‌های آنالوگ معمولاً هزینه کمتری نسبت به کمک‌های دیجیتالی دارند.

سمعک‌های دیجیتالی

سمعک‌های دیجیتالی (Digital hearing aid) قبل از تقویت امواج صوتی، مانند کد باینری رایانه، به کدهای عددی تبدیل می‌شوند. از آنجا که این کد شامل اطلاعات مربوط به میزان صدا یا بلندی صدا نیز می‌باشد، می‌توان آن را بصورت ویژه برنامه‌ریزی کرد تا برخی از فرکانس‌ها را بیش از بقیه تقویت کند. 

مدارهای دیجیتال به یک شنوایی شناس انعطاف بیشتری در تنظیم سمعک برای نیازهای کاربر و برای برخی از محیط‌های شنیداری می‌دهد. این سمعک‌ها همچنین می‌توانند به گونه‌ای برنامه ریزی شوند که بر روی صداهایی که از یک جهت خاص می‌آیند تمرکز کنند. مدار دیجیتال در انواع سمعک‌ها قابل استفاده است.

بهترین سمعک چه ویژگی‌هایی دارد؟

 برای آشمایی با سمعک چیست نیاز است با ویژگی‌های این ابزار کمک شنوایی آشنا شوید. برخی از ویژگی‌های اختیاری سمعک‌ها توانایی شنیدن در شرایط خاص را بهبود می‌بخشد. این ویژگی‌ها را می‌توان جزو بهترین ویژگی‌های سمعک در نظر گرفت. این ویژگی‌ها عبارتند‌ از:

1- کاهش سر و صدا (نویز محیط)

2- میکروفون‌های جهت دار؛ میکروفن‌های جهت دار می‌توانند توانایی شنیدن شما را هنگامی که در محیطی با سر و صدای زیاد در محیط هست، بهبود ببخشند.

3- باطری‌های قابل شارژ؛ این امر می‌تواند با از بین بردن نیاز به تعویض منظم باتری، تعمیر و نگهداری را برای صاحبان آن آسان کند.

4- اتصال بی سیم؛ سمعک‌ها می‌توانند به طور بی سیم با برخی از دستگاه‌های سازگار با بلوتوث مانند تلفن‌های همراه، پخش کننده‌های موسیقی، رایانه‌ها و تلویزیون‌ها ارتباط برقرار کنند. برای برداشتن تلفن یا سیگنال دیگر و ارسال آن به سمعک شاید لازم باشد از یک دستگاه واسطه استفاده کنید.

5- کنترل از راه دور؛ برخی از سمعک‌ها دارای کنترل از راه دور هستند، بنابراین می‌توانید ویژگی‌ها را بدون دست زدن به سمعک تنظیم کنید. برخی از سمعک‌ها بی سیم به تلفن همراه متصل می‌شوند و دارای یک برنامه تلفن همراه هستند که امکان استفاده از تلفن همراه به عنوان کنترل از راه دور را فراهم می‌کند.

6- ورودی صوتی مستقیم؛ این ویژگی به شما امکان می‌دهد از طریق تلویزیون، رایانه یا دستگاه موسیقی دارای سیم به صدا متصل شوید.

سمعک‌ها با استفاده منظم و مراقبت، به بهبود شنوایی افراد کم شنوا کمک خواهد کرد. علاوه بر این، شنوایی شناس می‌تواند در مورد سمعک‌ها و دستگاه‌های جدیدی که در دسترس هستند، شما را راهنمایی کنند.

همچنین می‌توانند برای رفع نیازهای افراد کم شنوا تغییراتی ایجاد کند. هدف این است که، به موقع، بهترین سمعکی را پیدا کنید که با آن راحت باشید و توانایی شنیدن و برقراری ارتباط را افزایش دهد.

قبل از استفاده از سمعک‌ها، حتما آن را روی گوش خود قرار داده و به صدای آن گوش دهید و کیفیت صدا را امتحان کنید. علاوه بر خود وسیله، کیفیت خدمات مرکز شنوایی که دستگاه را خریداری می‌کنید، بسیار مهم است. به همین دلیل، خرید سمعک از یک مرکز شنوایی که از کیفیت خدمات آن‌ها، اطمینان دارید مزایای بیش‌تری خواهد داشت.

سمعک‌های هوشمند

سمعک‌ها در طول سال‌ها، بسیار پیشرفت کرده و همانند گذشته دستگاهی  بزرگ نیست. سمعک‌های امروزی از نظر طراحی فوق العاده کوچک هستند. آنها همچنین کاملاً هوشمند هستند و می‌توانند با صداهای اطراف فرد کم شنوا سازگار شوند و شنیدن آنها را برای کاربر آسان‌تر کنند. بنابراین در حالی که الگوریتم سمعک بین سر و صدای پس زمینه و گفتار تنظیم می‌شود، برقراری ارتباط را برای فرد کم شنوا سهل و آسان می‌کند.
سمعک‌های هوشمند(smart hearing aid) افراد ناشنوا کارهایی فراتر از تقویت شنوایی دارند. سمعک‌های هوشمند اکنون به مردم امکان می‌دهد موسیقی خود را پخش کنند، خانه‌های خود را اداره کنند و سلامتی خود را کنترل کنند. فناوری‌های سمعک‌های هوشمند در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و زندگی بسیاری از افراد را که قبلاً با محدوده صوتی محدودتری زندگی می‌کرد، متحول کرده است.
اگر یک کاربر جدید سمعکی هستید یا سال‌ها سمعک خود را به روز نکرده‌اید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینگونه سمعک‌ها با متخصصین گوش، حلق و بینی کلینیک گوش تهران تماس حاصل فرمائید.

انواع سمعک

انواع مختلفی از سمعک‌ها وجود دارد. در ادامه این مقاله برای پاسخ به سوال سمعک چیست به بررسی انواع سمعک (types hearing aids) پرداخته می‌شود.

سمعک داخل کانال (IIC، CIC و غیره)

 استفاده از این نوع پردازنده صدا، بسیار راحت است زیرا به طور خاص برای اندازه گوش فرد ساخته شده‌اند. بسته به مدل و گزینه‌های قدرت دستگاه‌ها، می‌توان آن را در کم شنوایی خفیف تا شدید استفاده کرد. متخصص شنوایی، ساختار فیزیکی و فیزیولوژیکی گوش و لاله گوش، نوع و درجه کاهش شنوایی، مهارت‌های هماهنگی و… را بررسی می‌کند و در صورت مناسب بودن، می‌تواند این دستگاه‌ها را توصیه کند. 

از آنجا که کوچک هستند، ممکن است تنظیم و برداشتن سمعک‌های کانال برای فرد دشوار باشد. علاوه بر این، کمک‌های کانال فضای کمتری برای باتری‌ها و دستگاه‌های اضافی مانند بلوتوث دارند. سمعک‌های کانال در مجرای گوش قرار می گیرند و در دو سبک موجود هستند.

همه آنچه که درباره انواع سمعک باید بدانید

سمعک درون کانال (ITC)

سمعک‌های درون کانال (ITC) متناسب با اندازه و شکل کانال گوش فرد ساخته شده است.

سمعک کاملاً درون کانال (CIC)

سمعک‌های کاملاً درون کانال (CIC) تقریباً در مجرای گوش پنهان است. از هر دو نوع برای کاهش شنوایی خفیف تا متوسط استفاده می‌شود.

سمعک‌های داخل گوش (ITE)

 سمعک‌های داخل گوش (in the ear hearing aids) کاملاً در داخل گوش خارجی قرار می‌گیرند و برای کم شنوایی خفیف تا شدید استفاده می‌شوند. کیس نگهدارنده قطعات الکترونیکی از پلاستیک سخت ساخته شده است. برخی از کمک‌های ITE ممکن است برخی از ویژگی‌های اضافه شده مانند تله کویل را نصب کرده باشند.

تله کوئل یک سیم پیچ مغناطیسی کوچک است که به کاربران امکان می دهد صدا را از طریق مدار سمعک دریافت کنند، نه از طریق میکروفون آن. این کار شنیدن مکالمه از طریق تلفن را آسان می‌کند. تله کوئل همچنین به افراد کمک می‌کند تا در امکانات عمومی که سیستم صوتی خاصی را نصب کرده‌اند، به نام سیستم‌های حلقه القایی، بشنوند.

سیستم‌های حلقه القایی را می‌توان در بسیاری از کلیساها، مدارس، فرودگاه‌ها و سالن‌های سخنرانی مشاهده کرد. وسایل کمکی ITE معمولاً توسط کودکان خردسال استفاده نمی‌شود زیرا غالباً با رشد گوش، پوسته سمعک باید تعویض شود.

سمعک‌های پشت گوش(BTE)

از سمعک‌های پشت گوش، متناسب با قالب‌ گوش شخص استفاده می‌شود. سمعک‌های پشت گوش (hearing aid behind the ear) شامل یک قسمت پلاستیکی محکم است که پشت گوش قرار گرفته و به یک قالب سیلیکونی متصل است که درون گوش خارجی قرار می‌گیرد. قطعات الکترونیکی در قاب پشت گوش نگه داشته می‌شوند. صدا از سمعک از طریق گوش و به داخل گوش می‌رود.

این نوع، در گوش خارجی و مجرای شنوایی خارجی قرار می‌گیرد که قدرت بیش‌تری دارند. در بیماران اطفال (نوزادان و کودکان)، جهت بهبود کم شنوایی، باید از این نوع استفاده شود که می‌توانند در کم‌شنوایی خفیف تا بسیار شدید استفاده شوند.

انتخاب بهترین نوع سمعک برای کودکان

هر ساله برخی از کودکان به طور مادرزادی، کم شنوا متولد می‌شوند. برخی نیز به علت ابتلا به عفونت، بیماری و عوارض دارو دچار کم شنوایی می‌شوند. اولین اقدام برای درمان کاهش  شنوایی در کودکان تهیه سمعک (hearing aids) مناسب برای کودک است.

همه سمعک‌های کودکان از یک ساختار تشکیل شده است. سمعک کودکان (childrens hearing aids) دارای گیرنده و بلند گو برای دریافت و پخش صدا است. صدا در سمعک‌‌های کودکان توسط یک پردازنده، تجزیه و تحلیل خواهد شد.

این پردازنده در برخی از سمعک‌ها دارای فیلتر می‌باشد. فیلتر صداهای ناخواسته همانند صدا باد را به گوش کودک نمی‌رساند. برخی از این ابزار کمک شنوایی مخصوص کودکان دارای باتری و برخی دیگر قابلیت‌های شارژ دارند. همه مدل‌های سمعک کودکان از یک ساختار تشکیل شده است. 

سمعک کودکان دارای گیرنده و بلند گو برای دریافت و پخش صدا است. صدا در سمعک کودکان توسط یک پردازنده، تجزیه و تحلیل خواهد شد.

این پردازنده در برخی از سمعک‌ها دارای فیلتر می‌باشد. فیلتر صداهای ناخواسته همانند صدا باد را به گوش کودک نمی‌رساند. برخی از این ابزار کمک شنوایی  مخصوص کودکان دارای باتری و برخی دیگر قابلیت‌های شارژ دارند. اگر مایلید به طور کامل با موضوع نحوه انتخاب بهترین نوع سمعک‌ها برای کودکان آشنا شوید مقاله ما با عنوان انتخاب بهترین نوع سمعک برای کودکان را بخوانید.

سمعک‌های باز(RIE، RIC، mini-BTE و..)

در این نوع، کیفیت صدا طبیعی‌تر احساس می‌شود. در قدرت‌های متفاوت عرضه می‌شوند و برای کم شنوایی خفیف تا شدید مناسب است.

mini-BTE

نوع جدید سمعک‌های BTE باز است. سمعک کوچک و متناسب با گوش کاملاً در گوش قرار می‌گیرد. در این مدل فقط یک لوله باریک به مجرای گوش فرو رفته و کانال را قادر می‌سازد باز بماند. به همین دلیل، سمعک‌های باز ممکن است گزینه خوبی برای افرادی باشد که تجمع مایع گوش را تجربه می‌کنند، زیرا آسیب دیدگی این نوع سمعک‌ها کمتر است.

سمعک‌های استخوانی: این نوع از تقویت کننده‌های صوت، برای بیمارانی که توانایی استفاده از سمعک‌های هدایت هوایی را ندارند توصیه می‌شود‌ که وظیفه انتقال صدا از طریق استخوان‌های جمجمه را مستقیماً به گوش داخلی انجام می‌دهد.

سمعک‌های جیبی: اندازه بزرگ‌تری نسبت به سمعک‌های دیگر دارند، که می‌توانند در یک دست، کیف یا جیب حمل شوند. شکل ظاهری آن یادآور نوار کاست است. امروزه از سمعک‌های جیبی، استفاده چندانی نمی‌شود.

سمعک استخوانی

یکی از مشکلات شنوایی، کاهش شنوایی انتقالی است، که از جمله علائم آن، گرفتگی گوش (ear congestion) می‌باشد. عواملی همچون عفونت، رشد تومور یا تجمع بیش از اندازه موم گوش (ear wax) می‌تواند منجر به انسداد گوش شود.

بهترین گزینه برای بهبود شنوایی، سمعک استخوانی (bone hearing aids) است. سمعک‌های استخوانی ارتعاشات صوت را به طور مستقیم به گوش داخلی می‌رساند. در برخی افراد وجود اختلالات در گوش میانی و گوش خارجی، مانعی برای شنیدن صدا می‌باشد.سمعک‌های استخوانی به بهترین شکل ممکن این مشکل را رفع  خواهد کرد. پزشک برای تعیین کاندیدای مناسب برای دریافت سمعک استخوانی، ارزیابی خاصی انجام می‌دهد. 

ارزیابی پزشک در جهت مشخص کردن نوع سمعک‌های استخوانی و میزان کم شنوایی خواهد بود. بعد از این ارزیابی، متخصص شنوایی شناسی، شنوایی و درک گفتار بیمار را با و بدون سمعک بررسی می‌نماید. هر فردی که حداقل در  یکی از گوش‌هایش دارای عملکرد مطلوب در ناحیه گوش داخلی باشد؛ بهترین کاندید سمعک استخوانی خواهد بود.

چگونه می‌توان از سمعک مراقبت کرد؟

در بحث سمعک علاوه بر پاسخ سوال سمعک چیست باید با نگهداری از آن اشنا شوید. نگهداری و مراقبت مناسب باعث افزایش عمر سمعک می‌شود. در ادامه برخی از راه کارها را به شما ارائه می‌دهیم.

 • سمعک‌ها را از گرما و رطوبت دور نگه دارید.
 • سمعک‌ها را طبق دستور تمیز کنید. جرم گوش می‌تواند به آن آسیب برساند.
 • وقتی سمعک استفاده نمی شود، خاموش کنید.
 • باتری‌های تعویض و سمعک‌های کوچک را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

علت خراب شدن سمعک و راه‌های رفع آن ها

برای استفاده موفقیت آمیز از سمعک‌ها وقت و حوصله لازم است. استفاده مرتب از سمعک‌هایتان به شما کمک می‌کند تا با آنها سازگار شوید. افرادی که به صورت دائمی از سمعک استفاده می‌کنند؛ ممکن است متوجه مشکلاتی در حین استفاده از آن شوند. برخی از علل خراب شدن سمعک‌(hearing aid damaged) در ادامه برای شما بیان می‌شود.

استفاده از سمعک ناخوشایند است

برخی از افراد ممکن است در ابتدا سمعک را کمی ناخوشایند بدانند. از شنوایی شناس سوال شود که چه مدت باید از آن استفاده کرد تا با این دستگاه کمکی سازگار شد.

صدا خیلی بلند به نظر می‌رسد

احساسی که باعث می‌شود صدای کاربر سمعک در داخل سر بلندتر حس شود، اثر انسداد نامیده می‌شود و برای کاربران جدید سمعک‌ها بسیار معمول است. بهتر است با متخصص شنوایی شناس مشورت شود تا ببیند آیا قابل اصلاح است یا خیر. بیشتر افراد با گذشت زمان به این اثر عادت می‌کنند.

سمعک سوت می‌زند

صدای سوت می‌تواند به دلیل عملکرد نامناسب سمعک یا در اثر جرم گوش ایجاد شود. برای تنظیمات مجدد آن به شنوایی شناس مراجعه شود.

صدا محیط شنیده می‌شود

سمعک صداهایی که می‌خواهید بشنوید را از صداهایی که نمی‌خواهید بشنوید کاملاً جدا نمی‌کند. با این حال، گاهی اوقات، ممکن است نیاز به تنظیم آن باشد.

هنگام استفاده از تلفن همراه صدای وزوز شنیده می‌شود

برخی از افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند یا دستگاه شنوایی کاشته‌اند با تداخل فرکانس رادیویی ناشی از تلفن‌های همراه دیجیتالی مشکل دارند. سمعک‌ها و تلفن‌های همراه در حال بهبود این اختلال هستند، بنابراین این مشکلات کمتر اتفاق می‌افتد.

نگهداری و مراقبت مناسب باعث افزایش عمر سمعک‌ها می‌شود. در ادامه برخی از راه کارها را به شما ارائه می‌دهیم.

 • سمعک‌ها را از گرما و رطوبت دور نگه دارید.
 • سمعک‌ها را طبق دستور تمیز کنید. جرم گوش می‌تواند به سمعک آسیب برساند.
 • وقتی سمعکی استفاده نمی شود، خاموش کنید.
 • باتری‌های تعویض و سمعک‌های کوچک را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

چگونه می‌توان از سمعک استفاده و مراقبت کرد؟

نحوه استفاده از این دستگاه‌ها به مارک و مدلی که خریداری کرده‌اید بستگی دارد. خواندن کتابچه راهنما و پیروی از توصیه‌های متخصص و فروشنده، بسیار مهم است. برخی از دستگاه‌ها هیچ دکمه کنترلی ندارند و در بعضی دیگر، یک دکمه روی دستگاه وجود دارد که می‌توانید میزان صدا را کم و زیاد کنید و برنامه را تغییر دهید. برای اطلاع از نحوه استفاده، به کتابچه راهنمای کاربر مراجعه کنید یا با متخصص مشورت کنید.
 
هنگام خوابیدن نباید از دستگاه استفاده شود. از دستگاه خود در برابر گرمای زیاد محافظت کنید و از تماس با آب دور نگه دارید، اگر با آب تماس داشت، فوراً باتری‌ها را جدا کرده و با یک پارچه تمیز پاک کنید. درب باتری را باز کنید تا در هوا آزاد خشک شود. سپس آن را به خدمات فنی ببرید. به هیچ وجه آن را باز نکنید و سعی نکنید آن را خشک کنید. از قرص ضد رطوبت می‌توان برای محافظت از دستگاه در برابر رطوبت استفاده کرد. در صورت وجود زخم در گوش (wound in ear canal)، هرگز نباید استفاده شود.
 
برخی از سمعک‌های دیجیتال می‌توانند به طور خودکار به تلفن‌های ثابت سازگار متصل شوند. هنگامی که گوشی تلفن به سمعک نزدیک می‌شود حالت تلفن به طور خودکار فعال می‌شود. وقتی از گوش دور شد، به حالت طبیعی شنیدن برمی‌گردد.
 
برای بهتر شنیدن با تلفن در دستگاه‌های پشت گوش، گوشی تلفن را به جای نگه داشتن آن روی کانال گوش، به میکروفون سمعک‌ها در مجرای گوش نزدیک کنید. برخی از صداهای مزاحم مانند وزوز و صدای بوق هنگام استفاده از برخی از تلفن‌های همراه شنیده می‌شود. اگر این اتفاق افتاد، فاصله بین سمعک و تلفن همراه خود را افزایش دهید. وقتی دستگاه روشن است و در گوش نیست، شنیدن صدای مشابه  جیر جیر امری طبیعی است.
صدای بلند، ناشی از تقویت کننده صدا، توسط میکروفون دستگاه شناسایی شده و صدای جیر جیر ایجاد می‌کند. اگر همچنان صدای جیرجیر بشنوید، ممکن است به دلایل زیر باشد:

1- درست قرار نگرفتن سمعک‌ها در مجرای گوش

2- پاره شدن لوله سمعک‌ها

3- وجود جرم گوش

4- بالا بودن قدرت سمعک

در سمعک‌های باز، از گنبد به جای قالب گوش استفاده می‌شود. گنبد باید به خوبی در مجرای گوش قرار گیرد. اگر گنبد نتواند در مجرای گوش قرار گیرد، بیمار نمی‌تواند صداهای کافی را بشنود و همچنین ممکن است صدای جیر جیر ایجاد شود و صدا، توسط نزدیکان بیمار شنیده شود. اگر علیرغم بررسی‌ها هنوز صدای جیرجیر شنیده می‌شود، باید با متخصص شنوایی خود تماس بگیرید.
 
بطور کلی انتخاب سمعک، حتما باید با مشورت متخصص مربوطه انجام شود تا شنوایی بیمار به حد مطلوب برسد. کلینیک تخصصی گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر، با مجرب‌ترین متخصصین شنوایی سنجی، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. در صورت نیاز به مشاوره و معاینات اولیه می‌توانید به این کلینیک مراجعه کرده یا از طریق شماره تماس یا وبسایت، اقدام به رزرو وقت از متخصصین مربوطه نمایید.
راه‌های مراقبت و نگهداری از سمعک

سوالات متداول درباره سمعک

 

از دست دادن شنوایی می‌تواند تأثیر زیادی در زندگی انسان‌ها داشته باشد. دستگاه تقویت کننده صدا وسیله‌ای است که برای بهبود شنوایی افراد کم شنوا طراحی شده است. با این حال کمکی به بازگشت کامل شنوایی نخواهد کرد. در ادامه این مقاله به تعدادی از پرسش‌های پرتکرار درباره سمعک‌ها   پاسخ داده خواهد شد؛ با ما همراه شوید

سمعک چیست: وسیله‌ای برای افزایش کیفیت و میزان صدا در افراد کم شنوا است. سمعک‌های اولیه، مخروطی شکل بودند که برای جمع آوری صدا و هدایت آن به داخل کانال گوش طراحی شده بودند.

سمعک‌های مدرن، دارای سیستم‌های الکترو آکوستیک رایانه‌ای هستند که با توجه به قوانین شنوایی سنجی و استانداردهای موجود، صدای محیط را برای شنیدن آن تغییر می‌دهند.

همچنین از پردازش پیشرفته سیگنال دیجیتال، برای بهبود درک گفتار و راحتی افراد کم شنوا استفاده می‌شود. پردازش سیگنال سمعک‌های جدید و مدرن به صورت جهت گیری صدا، کاهش فرکانس و کاهش نویز و… است.

سمعک‌های مدرن نیاز به طراحی فیزیکی، متناسب با شدت کم شنوایی، ویژگی‌های بدنی فرد کم شنوا و سبک زندگی فرد استفاده کننده دارند. دستگاه‌های مشابه سمعک‌ها، شامل پروتز شنوایی و کاشت حلزون شنوایی (cochlear implan) هستند.

 تنظیم سمعک‌ها توسط متخصص شنوایی شناس صورت می‌گیرد. برای این کار سمعک بواسطه تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری پیشرفته، تنظیم می‌شود. میزان کیفیت سمعک‌ها تا حد زیادی به کیفیت اتصالات آن بستگی دارد. تقریباً همه سمعک‌های مورد استفاده در جوامع امروزی به صورت سمعک‌های دیجیتال هستند.

نحوه کار سمعک‌ها به گونه‌ای است که اختلالات و مشکلاتی را که گوش توانایی برطرف کردن آن را ندارد، رفع می‌کند. نحوه عملکرد به شرح زیر است:

مرحله اول

در ابتدا سمعک‌ها با استفاده از میکروفون، صدای محیط را دریافت می‌کند و به تقویت کننده می‌فرستد.

مرحله دوم

بعد از رسیدن صدا به تقویت کننده، صدا تقویت شده و به سمت گیرنده‌ها هدایت می‌شوند.

مرحله سوم

سرانجام صدای تقویت شده توسط گیرنده به گوش فرستاده می‌شود. تا عمل پردازش در مغز صورت گیرد.

البته این مراحل در سمعک‌های دیجیتال و آنالوگ کمی متفاوت است.

سمعک‌ها قادر به رفع کامل کم شنوایی نیستند. این وسیله به گوش کمک می‌کند تا صداها بیشتر شنیده شود. رایج‌ترین شکل کم شنوایی که برای رفع آن از سمعک‌ها استفاده می‌شود، کم شنوایی حسی عصبی است.

کم شنوایی حسی عصبی در نتیجه آسیب سلول‌های مژکی گوش و گیرنده‌های حلزون گوش و عصب شنوایی ایجاد می‌شود. در کاهش شنوایی حسی، که حساسیت به صدا کاهش می‌یابد، سمعک می‌تواند با بلندتر کردن صدا تا حدی این کمبود را جبران کند.

کاهش شنوایی انتقالی، با سمعک بهبود می‌یابد. تقویت کننده صدا قادر است صدا را به اندازه کافی تقویت کند تا میزان صدای از دست رفته حین انتقال صدا را جبران کند. هنگامی که صدا قادر به رسیدن به حلزون در سطح طبیعی یا تقریباً نرمال باشد، حلزون گوش و عصب شنوایی قادر به انتقال سیگنال به مغز به طور عادی هستند.

سمعک‌ها انواع مختلفی دارند که از نظر اندازه، قدرت و فناوری، متفاوت هستند. در ادامه برخی از سمعک‌ها را معرفی می کنیم.

سمعک‌های پشت گوشی

سمعک‌های پشت گوشی یکی از دو نوع اصلی سمعک هستند. سمعک‌های پشت گوشی (BTE) از یک جفت میکروفون تشکیل شده‌اند که در پشت پرده گوش قرار می‌گیرند. این نوع از سمعک‌ها داری مدار الکترونیکی، باتری و میکروفون هستند و مکان قرار گرفتن گیرنده‌ها در گوش بسته به نوع آن متفاوت است.

سمعک‌های پشت گوشی معمولاً قادر به تولید خروجی بیشتر هستند. بنابراین احتمال استفاده از این نوع از سمعک‌ها در درجات شدید کاهش شنوایی زیاد است. سمعک‌های پشت گوشی بسیار متنوع هستند و می‌توانند تقریباً برای هر نوع کم شنوایی استفاده شوند. سمعک‌های پشت گوشی با دوام هستند و تعمیر آنها آسان است.

سمعک‌های داخل گوشی

سمعک‌های داخل گوشی یکی از دو نوع اصلی سمعک هستند. سمعک‌های داخل گوشی (ITE)، در داخل حفره گوش قرار می‌گیرند. بعضی از این نوع از سمعک‌ها از بیرون قابل مشاهده‌اند و برخی سمعک‌های کوچک برای داخل كانال (MIC) یا كاملاً در كانال (CIC) معمولاً قابل مشاهده نیستند مگر اینکه بیننده مستقیماً به گوش فرد کم شنوا نگاه كند.

سمعک‌های ITE بصورت سفارشی متناسب با گوش هر فرد ساخته می‌شوند. از سمعک‌های داخل گوشی می‌توان برای افرادی که کاهش شنوایی خفیف تا شدید دارند، استفاده کرد. به طور معمول از سمعک‌های داخل گوشی برای کودکان توصیه نمی‌شود زیرا مرتباً با رشد کودک باید تعویض شود.

معمولاً سمعک‌های کاملا داخل کانال(CICs) برای افرادی که کم شنوایی فرکانسی دارند توصیه نمی‌شود. سمعک‌های کاملاً داخل کانال کاملاً در گوش قرار می‌گیرند و به سختی قابل مشاهده است.

این نوع از سمعک‌ها کوچک هستند، اغلب میکروفون جهت دار ندارند و باتری‌های کوچک آن عمر کوتاهی دارند و مدیریت باتری‌ها ممکن است دشوار باشد. موقعیت این نوع از سمعک‌ها در گوش از صدای باد جلوگیری می‌کند و استفاده از تلفن را برای فرد کم شنوا آسان می‌کند.

سمعک‌های داخل کانال در عمق کانال گوش قرار می‌گیرند. آنها به سختی قابل مشاهده هستند. نسخه‌های بزرگتر این نوع از سمعک‌ها می‌توانند میکروفون‌های جهت‌دار داشته باشند. این نوع از سمعک‌ها معمولاً گران‌تر از سمعک‌های پشت گوشی که عملکردهای مشابه با سمعک‌های داخل گوشی دارند، هستند.‌

سمعک‌ها یکی از تجهیزات پزشکی هستند که در داخل یا پشت گوش استفاده می‌شوند. سمعک‌ها از نظر هزینه تفاوت قابل توجهی دارند، اما این همیشه تأثیر کلی آنها را نشان نمی‌دهد.  

دستگاه تقویت کننده صدا وسیله‌ای شخصی است؛ این موضوع نشان می‌دهد که فرد متناسب با نوع کم شنوایی، سمعک مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. بنابراین خرید سمعک دیگران برای کاهش هزینه خرید آن توصیه نمی‌شود.

در برخی موارد، سمعک‌های گران قیمت‌تر ممکن است دارای ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند اتصال بی سیم بلوتوث یا پوشش وزوز گوش باشند. در حالت کلی سمعک‌ها بنا بر نوع استفاده و ویژگی‌ها می‌تواند قیمت‌های مختلفی را داشته باشد.

برای اینکه از هزینه خرید سمعک مطلع شوید بهتر است با کلینیک گوش تهران تماس حاصل فرمایید. همکاران ما در این زمینه شما را راهنمایی خواهند کرد.

یکی از فاکتورهای موثر در قیمت آن، میزان فناوری و ویژگی‌های داخل سمعک‌ها است. فناوری‌های نوین با گذشت زمان ارزان‌تر می‌شوند. تولید کنندگان در تلاش‌اند تا با ارتقا ویژگی‌ها و تکنولوژی سمعک‌ها، کیفیت صدا را برای افراد کم شنوا افزایش دهند.

در صورت بروز کم شنوایی، استفاده از سمعک‌ها به عنوان اولین روش برای بهبود شنوایی توصیه می‌شود. هزینه برای تهیه آن نه تنها بیهوده نیست بلکه باعث بهبود شنوایی و مکالمات روزمره خواهد شد. عدم کیفیت در مکالمات روزمره می‌تواند در روابط اجتماعی ما تاثیر گذار باشد.

فرد کم شنوا برای انتخاب بهترین سمعک باید ویژگی‌هایی را در نظر داشته باشد تا بفهمد چه نوع سمعکی برایش بهتر کار می‌کند. برای این کار باید موارد زیر را در نظر داشت.

 • چکاپ بگیرید

 برای رد کردن علل قابل اصلاح کاهش شنوایی، مانند جرم گوش یا عفونت، به پزشک مراجعه کنید و شنوایی خود را توسط یک متخصص شنوایی (شنوایی شناس) آزمایش کنید.

 • به یک متخصص شنوایی شناس معتبر مراجعه کنید

متخصص شنوایی شناس، شنوایی فرد را ارزیابی می‌کند و برای انتخاب مناسب‌ترین سمعکی که کمک می‌کند و دستگاه را متناسب با نیازهای فرد بیمار تنظیم می‌کند. اگر در هر دو گوش فرد کم شنوایی مشاهده شود با دو سمعک بهترین نتیجه خواهید گرفت.

 • به نیازهای آینده بیندیشید

 سوال کنید آیا سمعک‌های انتخابی فرد کم شنوا توانایی افزایش کاربری را دارد تا در صورت بدتر شدن کم شنوایی همچنان مفید باشد. سمعک به طور نامحدود کار نمی‌کند، اما باید حدود پنج سال عمر کند.

 • گارانتی را بررسی کنید

 اطمینان حاصل شود که سمعک شامل یک ضمانت نامه است که قطعات و نیروی کار را برای مدت مشخصی تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • مراقب ادعاهای گمراه کننده باشید.

سمعک‌ها نمی‌توانند شنوایی طبیعی را بازیابی کنند یا تمام سر و صدای محیط را از بین ببرند. مراقب تبلیغات یا توزیع کننده‌هایی باشید که خلاف آن را ادعا می‌کنند.

 • برای هزینه برنامه ریزی کنید.

 هزینه سمعک به طور گسترده‌ای متفاوت است. کنترل از راه دور، لوازم جانبی و سایر گزینه‌ها ممکن است هزینه اضافی داشته باشد. در مورد نیازها و انتظارات خود با شنوایی شناس صحبت کنید. برخی از بیمه نامه‌های خصوصی بخشی یا کل هزینه سمعک را پوشش می‌دهند، برای اطمینان بیمه نامه خود را بررسی کنید.

با استفاده از این روش‌ها می‌توانید متناسب با نیاز خود بهترین نوع سمعک را انتخاب کنید.

سمعک یک دستگاه الکتریکی است که برای بهبود شنوایی در افراد کم شنوا تجویز می‌شود. شنوایی شناس با توجه به میزان کم شنوایی و ویژگی‌های مورد نیاز بیمار، یکی از انواع سمعک‌ها را توصیه می‌کند. سمعک‌ها متناسب به نوع عملکرد و نحوه استفاده قیمت‌های متفاوتی دارند.

بهتر است قبل از خرید با شنوایی شناس خود مشورت کنید. لازم است برای خرید سمعک خوب، به مراکز معتبر مراجعه شود تا از اتلاف وقت و هزینه خودداری شود.

نتایج نشان می‌دهند که پزشکان و شنوایی شناس‌ها نقش مهمی در عملکرد شنوایی بیمار با سمعکی دارند. کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان گوش و حلق و بینی و شنوایی شناسی، بهترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک گوش تهران و تیم حاذق این کلینیک هستید؛ با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

پزشکان تیم کلینیک گوش تهران با سابقه طولانی بیست ساله جراحی‌های گوش می‌توانند مشاوره خوبی برای درمان بیمارهای گوش شما باشند.

27 دیدگاه دربارهٔ «سمعک چیست/ قیمت و خرید سمعک»

 1. سعیدی هستم

  سلام روز تون بخیر. من اتباع هستم دخترم مشکل کمشنوایی داره سمعک استفاده میکنه الان پسرش هم کم شنوایه از دوماهه گی گفتم سمعک بزاره الان سه سالو نیم شده حرف نمیزنه بخاطر وضع اختصادی پاین نتونستیم سمعک بگیریم. خاهش میکنم ازشما اگر بیمارستانی جایی سمعک رایگان میدن خاهش میکنم راه نمایم کنیم من بجوز گریه دگه کاری ازم بر نمیاد یا اکر آدم خیر خایی خاست. کمک کنه به این شماره تماس بگیره ممنون. ۰۹۲۱۱۴۱۹۲۵۲ممنون

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. ممنون از پیام. حتما مورد باشد اعلام خواهیم کرد

 2. سلام
  آیا با بیمه ایران نیز طرف قرارداد هستید؟ (برای خرید سمعک)

 3. سلام من سمعکم رو از جای دیگه تهیه کردم و الان دچار مشکل شده می‌شه به کلینیک شما مراجعه کنم؟؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام خیر باید به مرکزی که سمعک رو از اونجا تهیه کردین مراجعه کنید.

 4. سلام خیلی مقاله خوب و کاملی بود مخصوصا بخش انواع سمعک و اینکه برای هر کدوم باز مقالات جدا با توضیحات تکمیلی داشتین.

 5. سلام من برای تهیه سمعک مادرم مراجعه کردم و خیلی راضیم کادر خوب و متخصصین خیلی عالی داره.

 6. اربابی

  سلام من صدای خش خش و سوت توی سمعکم میاد. ولی الان تهران هستم و مرکزی که سعمک رو ازش گرفتم در شهر دیگه‌ایی هست. برای رفع مشکل سمعکم می‌تونم به کلینیک شما مراجعه کنم ممنون می‌شم زود راهنمایی کنید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام خیر به نمایندگی سمعک‌تون باید مراجعه کنید.

 7. نازنین

  سلام متاسفانه دکتر گفتن باید سمعک استفاده کنم. از بین سمعک‌هایی که گفتین موردی وجود داره که اصلا مشخص نباشه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام بله سمعک‌های پشت گوشی این قابلیت رو دارن. اما استفاده از این سمعک باید با تجویز پژشک و براساس نوع و میزان کم شنوایی باشه. به همین خاطر مراجعه و با مشورت با متخصصین از بهترین نوع سمعک استفاده کنید.

 8. قادر احمدی

  سلام خسته نباشید.
  من مشکل شنوایی از کودکی داشتم. مثلاً با غوغا و سروصدا در مکان‌های سر پوشیده و بعد از سربازی کم کم با بعضی صداهای کوچک مشکل پیدا کردم و حالا که سنم 33 سال است گوش‌هام سنگین‌تر شده و حتی با شنیدن صدای متور یخچال، وزوز سماور و سروصدای بچه و صدای وسایل صنعتی سرگیجه می‌گیرم. رفتم شنوایی سنج می‌گویند مشکل از اعصاب مویی است ولی گویند سمعک به کارت نمیاد تو هنوز جوانی لطفاً راهنمایی کنید.
  با تشکر

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما اگر دچار کم شنوایی هستید. باید سمعک استفاده کنید. ولی اگر می‌خواهید بیشتر ارزیابی شوید و راه‌های دیگر را مورد بررسی قرار گیرند باید به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید. بدون بررسی نمی‌توان قضاوت کرد و نظر داد.

 9. محمد اسماعیلی

  سلام. بنده اقایی 32 ساله هستم که بنابر دلایلی دچار مشکلات شنوایی شدم و دکتر برای من سمعک تجویز کردن. منتها من واقعا دوس ندارم سکعک بزنم راهی نیست به جز سمعک زدن یا اینکه اگر بخوام سمعک بزنم نوعی وجود داره که پشت گوش معلوم نباشه که سمعک زدم؟؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام.برای پاسخ دهی نوار گوش‌تون رو ارسال کنید. یا در صورت امکان به کلینیک گوش تهران رجوع کنید.

 10. سلام وقتتون بخیر.
  بنده همسرم به خاطر گوش سنگینی که داره از سمعک استفاده می کنه. میخواستم ببینم این سنگینی گوش یا کم شنوایی ایشون روی بچه ام تاثیر داره؟ یعنی ارثی میتونه باشه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام . بله یکی از علل کم شنوایی در کودکان می‌تونه ژن و وراثت باشه.

 11. سلام
  ببخشید من حدود یک هفته میشه صدای خش خش یا سوت زدن توی سمعکم حس میکنم که داره بیشتر میشه. چه کار باید کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید به نمایندگی سمعکتون در شهر محل زندگیتون مراجعه کنید.

 12. مهدی خسروی

  سلام. من چند روزی هست که صداهارو بلند و واضح از سمعک خودم نمیشنوم و نمی دونم دلیلش چیه. ممنون میشم کمکم کنید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. به نمایندگی سمعکی که استفاده می‌کنید در شهر خودتون مراجعه کنید.

 13. فاطمه مولوی

  سلام. روز بخیر. کلینیک گوش تهران در رابطه با سمعک مشاوره هم میده؟ یعنی میتونیم برای اینکه بفهیم چه نوع سمعکی مناسب ما هست با کلینیک تماس بگیریم یا حضوری مراجعه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *