سمعک

کاهش شنوایی یا اختلال شنوایی (hearing loss) می‌تواند وجوه مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار داده و فعالیت‌های روزانه فرد را مختل کند. یکی از راه‌های درمان یا حل این مشکل، استفاده از سمعک (hearing aids) است. کلینیک گوش تهران در این مقاله به بررسی سمعک و انواع آن می‌پردازد. برای داشتن اطلاعات در مورد جزئیات این تقویت کننده صدا (سمعک)، این مقاله  دانسته‌های مفیدی، در اختیارتان قرار خواهد داد. پس تا انتها با کلینیک تخصصی گوش تهران همراه شوید.

محتوا پنهان
1 سمعک

سمعک چیست؟

#سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که به فرد با اختلال شنوایی، امکان می‌دهد صداها را بهتر شنیده و آنچه را که به وضوح گفته می‌شود درک کند و در نتیجه توانایی کلی فرد در برقراری ارتباط را بهبود می‌بخشد. کاهش شنوایی می‌تواند تأثیر زیادی در ابعاد مختلف  زندگی، از جمله شغل، روابط اجتماعی و همه احساسات و حتی  تعادل فرد داشته باشد و افراد را در این زمینه‌ها دچار مشکل کند. 

این دستگاه‌‌های کوچک، برای درمان کم‌شنوایی گوش داخلی (حسی-عصبی) و گاهی اوقات برای مشکلات گوش میانی استفاده می‌شوند. در مواردی که شنوایی کاملاً از بین رفته است،سمعک کمکی نخواهد کرد. با استفاده از سمعک، به ویژه اگر در انتخاب آن با متخصص شنوایی شناس مشورت شود، تغییر بزرگی در زندگی بیمار ایجاد می‌شود.

در چه صورت فرد به سمعک نیاز دارد؟

سمعک در درجه اول در بهبود شنوایی و درک گفتاری در افرادی که دچار کم شنوایی هستند و در نتیجه آسیب به سلول‌های حسی کوچک در گوش داخلی، سلول‌های مویی است، مفید می‌باشد. به این نوع کاهش شنوایی، کاهش شنوایی حسی-عصبی گفته می‌شود. این آسیب می‌تواند در نتیجه بیماری، پیری یا آسیب ناشی از سر و صدا یا داروهای خاص ایجاد شود.

سمعک ارتعاشات صوتی ورودی به گوش را بزرگ‌تر می‌کند. سلول‌های موی زنده مانده ارتعاشات بزرگ‌تر را تشخیص داده و آنها را به سیگنال‌های عصبی منتقل شده به مغز تبدیل می‌کنند. هرچه آسیب به سلول‌های موی فرد بیشتر شود، کاهش شنوایی شدیدتر است و تقویت سمعک مورد نیاز برای جبران اختلاف بیشتر است. با این حال، محدودیت‌های عملی برای میزان تقویت سمعک وجود دارد.

اگر نتایج تست شنوایی فرد بیمار نشان دهنده کاهش شنوایی در دستگاه شنوایی باشد و کاهش شنوایی فعلی بیمار با دارو یا جراحی اصلاح نشود، سمعک معمولاً توصیه می‌شود. سمعک در کلینیک‌های شنوایی شناسی در سراسر کشور به صورت تخصصی به فروش می‌رود.

علاوه بر این، اگر گوش داخلی بیش از حد آسیب دیده باشد، حتی صداهای بلند به سیگنال‌های عصبی تبدیل نمی‌شوند. در این شرایط سمعک بی اثر است.

چه کسی سمعک درست می‌کند؟

چندین تولید کننده سمعک وجود دارد که جدیدترین فناوری سمعک را ارائه می‌دهند. شرکت‌های تولید کننده سمعک سرمایه‌گذاری زیادی در توسعه و بروز رسانی سمعک‌ها انجام می‌دهند تا دستگاه‌هایی را به بازار عرضه کنند که نیازهای مختلف افراد کم شنوا را برطرف کند. آنها همچنین تلاش می‌کنند سمعک‌هایی ارائه دهند که بتواند بودجه تمام افراد با هر سطح در آمدی را تأمین کند.

اکثر متخصصان شنوایی شناسی با محصولات چند شرکت تولید کننده سمعک آشنا هستند. بنابراین زمانی که به یک متخصص شنوایی شناسی مراجعه می‌کنید، در مورد نتایج آزمایش شنوایی، نیازهای سبک زندگی و بودجه خود صحبت کنید. شنوایی شناسان معمولا به بیماران خود کمک می‌کند مناسب‌ترین شرکت تولید کننده سمعک و بهترین محصول را انتخاب کنند.

آیا سمعک ایمن است؟

بله، سمعک جزو دستگاه‌های پزشکی است که توسط FDA تایید شده‌اند. تولیدکنندگان سمعک باید محصولات خود را قبل از فروش محصولات به تأیید FDA برسانند. این امر خطرهای احتمالی ناشی از عدم ایمنی سمعک را همانند بلند بودن زیاد یا فرکانس‌های خطرناک بسیار کاهش می‌دهد.

سمعک چگونه کار می‌کند؟

سمعک‌ها با تقویت صدا از طریق یک سیستم سه بخشی کار می‌کنند. این سه قسمت عبارتند از میکروفون که صدا را دریافت کرده و آن را به سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌کند. تقویت کننده که قدرت سیگنال دیجیتال را افزایش می‌دهد. گیرنده که صدای تقویت شده را در گوش تولید می‌کند.

میکروفون‌ها و گیرنده‌ها مبدل هستند، به این معنی که انرژی را از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌کنند. میکروفون انرژی صوتی (صدا) را جمع کرده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند. گیرنده سیگنال‌های الکتریکی را از تقویت کننده جمع می‌کند و آنها را دوباره به انرژی صوتی (صدا) تبدیل می‌کند.

تقویت کننده که بین میکروفون و گیرنده قرار دارد، دامنه سیگنال ارائه شده توسط میکروفن را قبل از انتقال به گیرنده افزایش می‌دهد، که آن را به گوش داخلی می‌فرستد.

آیا همه سمعک ها به یک شکل کار می‌کنند؟

سمعک‌ها بسته به نوع سمعک مورد استفاده متفاوت عمل می‌کنند. سمعک‌ها دو نوع اصلی الکترونیک آنالوگ و دیجیتال دارد.

سمعک‌های آنالوگ

سمعک‌های آنالوگ امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند که تقویت می‌شوند. این نوع از سمعک‌ها خود به دو دسته تقسیم می‌شوند.

سمعک‌های آنالوگ قابل تنظیم

سمعک‌های آنالوگ قابل تنظیم بصورت سفارشی ساخته می‌شوند تا نیازهای هر کاربر را برآورده کنند. سمعک توسط سازنده با توجه به مشخصات توصیه شده توسط شنوایی شناس تنظیم می‌شود.

سمعک‌های آنالوگ قابل برنامه ریزی

سمعک‌های آنالوگ قابل برنامه ریزی بیش از یک برنامه یا تنظیم دارند. متخصص شنوایی شناسی می‌تواند سمعک‌ها را با استفاده از رایانه برنامه ریزی کند و فرد کم شنوا می‌تواند برنامه را برای محیط‌های مختلف شنیدن مانند یک اتاق کوچک و ساکت و آرام به یک مکان شلوغ مانند تئاتر یا استادیوم تغییر دهد. مدارهای آنالوگ قابل برنامه ریزی را می‌توان در انواع سمعک‌ها استفاده کرد. سمعک‌های آنالوگ معمولاً هزینه کمتری نسبت به کمک‌های دیجیتالی دارند.

سمعک‌های دیجیتالی

سمعک‌های دیجیتالی قبل از تقویت امواج صوتی، مانند کد باینری رایانه، به کدهای عددی تبدیل می‌شوند. از آنجا که این کد شامل اطلاعات مربوط به میزان صدا یا بلندی صدا نیز می‌باشد، می‌توان سمعک را بصورت ویژه برنامه‌ریزی کرد تا برخی از فرکانس‌ها را بیش از بقیه تقویت کند. مدارهای دیجیتال به یک شنوایی شناس انعطاف بیشتری در تنظیم سمعک برای نیازهای کاربر و برای برخی از محیط‌های شنیداری می‌دهد. این سمعک‌ها همچنین می‌توانند به گونه‌ای برنامه ریزی شوند که بر روی صداهایی که از یک جهت خاص می‌آیند تمرکز کنند. مدار دیجیتال در انواع سمعک‌ها قابل استفاده است.

بهترین سمعک چه ویژگی‌هایی دارد؟

برخی از ویژگی‌های اختیاری سمعک توانایی شنیدن در شرایط خاص را بهبود می‌بخشد. این ویژگی‌ها را می‌توان جزو بهترین ویژگی‌های سمعک در نظر گرفت. این ویژگی‌ها عبارتند‌از؛

1- کاهش سر و صدا (نویز محیط)

2- میکروفون‌های جهت دار؛ میکروفن‌های جهت دار می‌توانند توانایی شنیدن شما را هنگامی که در محیطی با سر و صدای زیاد در محیط هست، بهبود ببخشند.

3- باطری‌های قابل شارژ؛ این امر می‌تواند با از بین بردن نیاز به تعویض منظم باتری، تعمیر و نگهداری را برای صاحبان سمعک آسان کند.

4- اتصال بی سیم؛ سمعک‌ها می‌توانند به طور بی سیم با برخی از دستگاه‌های سازگار با بلوتوث مانند تلفن‌های همراه، پخش کننده‌های موسیقی، رایانه‌ها و تلویزیون‌ها ارتباط برقرار کنند. برای برداشتن تلفن یا سیگنال دیگر و ارسال آن به سمعک شاید لازم باشد از یک دستگاه واسطه استفاده کنید.

5- کنترل از راه دور؛ برخی از سمعک‌ها دارای کنترل از راه دور هستند، بنابراین می‌توانید ویژگی‌ها را بدون دست زدن به سمعک تنظیم کنید. برخی از سمعک‌ها بی سیم به تلفن همراه متصل می‌شوند و دارای یک برنامه تلفن همراه هستند که امکان استفاده از تلفن همراه به عنوان کنترل از راه دور را فراهم می‌کند.

6- ورودی صوتی مستقیم؛ این ویژگی به شما امکان می‌دهد از طریق تلویزیون، رایانه یا دستگاه موسیقی دارای سیم به صدا متصل شوید.

سمعک‌ها با استفاده منظم و مراقبت، به بهبود شنوایی افراد کم شنوا کمک خواهد کرد. علاوه بر این، شنوایی شناس می‌تواند در مورد سمعک‌ها و دستگاه‌های جدیدی که در دسترس هستند، شما را راهنمایی کنند.

همچنین می‌توانند برای رفع نیازهای افراد کم شنوا تغییراتی ایجاد کند. هدف این است که، به موقع، بهترین سمعکی را پیدا کنید که با آن راحت باشید و توانایی شنیدن و برقراری ارتباط را افزایش دهد.

قبل از استفاده از سمعک، حتما آن را روی گوش خود قرار داده و به صدای آن گوش دهید و کیفیت صدا را امتحان کنید. علاوه بر خود وسیله، کیفیت خدمات مرکز شنوایی که دستگاه را خریداری می‌کنید، بسیار مهم است. به همین دلیل، خرید سمعک از یک مرکز شنوایی که از کیفیت خدمات آن‌ها، اطمینان دارید مزایای بیش‌تری خواهد داشت.

سمعک‌های هوشمند

سمعک در طول سال‌ها، بسیار پیشرفت کرده و همانند گذشته  دستگاهی  بزرگ نیست. سمعک‌های امروزی از نظر طراحی فوق العاده کوچک هستند. آنها همچنین کاملاً هوشمند هستند و می‌توانند با صداهای اطراف فرد کم شنوا سازگار شوند و شنیدن آنها را برای کاربر آسان‌تر کنند. بنابراین در حالی که الگوریتم سمعک بین سر و صدای پس زمینه و گفتار تنظیم می‌شود، برقراری ارتباط را برای فرد کم شنوا سهل و آسان می‌کند.
سمعک‌های هوشمند افراد ناشنوا کارهایی فراتر از تقویت شنوایی دارند. سمعک‌های هوشمند اکنون به مردم امکان می‌دهد موسیقی خود را پخش کنند، خانه‌های خود را اداره کنند و سلامتی خود را کنترل کنند. فناوری‌های سمعک‌های هوشمند در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و زندگی بسیاری از افراد را که قبلاً با محدوده صوتی محدودتری زندگی می‌کرد، متحول کرده است.
اگر یک کاربر جدید سمعک هستید یا سالها سمعک خود را به روز نکرده اید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینگونه سمعک‌ها با متخصصین گوش، حلق و بینی کلینیک گوش تهران تماس حاصل فرمائید.

انواع سمعک

انواع مختلفی از سمعک‌ها وجود دارد. در ادامه این مقاله به بررسی انواع سمعک پرداخته می‌شود.

سمعک داخل کانال (IIC، CIC و غیره)

 استفاده از این نوع پردازنده صدا، بسیار راحت است زیرا به طور خاص برای اندازه گوش فرد ساخته شده‌اند. بسته به مدل و گزینه‌های قدرت دستگاه‌ها، می‌توان آن را در کم شنوایی خفیف تا شدید استفاده کرد. متخصص شنوایی، ساختار فیزیکی و فیزیولوژیکی گوش و لاله گوش، نوع و درجه کاهش شنوایی، مهارت‌های هماهنگی و… را بررسی می‌کند و در صورت مناسب بودن، می‌تواند این دستگاه‌ها را توصیه کند. از آنجا که کوچک هستند، ممکن است تنظیم و برداشتن سمعک‌های کانال برای فرد دشوار باشد. علاوه بر این، کمک‌های کانال فضای کمتری برای باتری ها و دستگاه‌های اضافی مانند بلوتوث دارند. سمعک‌های کانال در مجرای گوش قرار می گیرند و در دو سبک موجود هستند.

سمعک درون کانال (ITC)

سمعک درون کانال (ITC) متناسب با اندازه و شکل کانال گوش فرد ساخته شده است.

سمعک کاملاً درون کانال (CIC)

سمعک کاملاً درون کانال (CIC) تقریباً در مجرای گوش پنهان است. از هر دو نوع برای کاهش شنوایی خفیف تا متوسط ​​استفاده می‌شود.

سمعک‌های داخل گوش (ITE)

 سمعک‌های داخل گوش کاملاً در داخل گوش خارجی قرار می‌گیرند و برای کم شنوایی خفیف تا شدید استفاده می‌شوند. کیس نگهدارنده قطعات الکترونیکی از پلاستیک سخت ساخته شده است. برخی از کمک‌های ITE ممکن است برخی از ویژگی‌های اضافه شده مانند تله کویل را نصب کرده باشند.

تله کوئل یک سیم پیچ مغناطیسی کوچک است که به کاربران امکان می دهد صدا را از طریق مدار سمعک دریافت کنند، نه از طریق میکروفون آن. این کار شنیدن مکالمه از طریق تلفن را آسان می‌کند. تله کوئل همچنین به افراد کمک می‌کند تا در امکانات عمومی که سیستم صوتی خاصی را نصب کرده‌اند، به نام سیستم‌های حلقه القایی، بشنوند.

سیستم‌های حلقه القایی را می‌توان در بسیاری از کلیساها، مدارس، فرودگاه‌ها و سالن‌های سخنرانی مشاهده کرد. وسایل کمکی ITE معمولاً توسط کودکان خردسال استفاده نمی‌شود زیرا غالباً با رشد گوش، پوسته سمعک باید تعویض شود.

سمعک‌های پشت گوش(BTE)

از این نوع سمعک، متناسب با قالب‌ گوش شخص استفاده می‌شود. سمعک‌های پشت گوش (BTE) شامل یک قسمت پلاستیکی محکم است که پشت گوش قرار گرفته و به یک قالب سیلیکونی متصل است که درون گوش خارجی قرار می‌گیرد. قطعات الکترونیکی در قاب پشت گوش نگه داشته می‌شوند. صدا از سمعک از طریق گوش و به داخل گوش می‌رود.

این سمعک، در گوش خارجی و مجرای شنوایی خارجی قرار می‌گیرد که قدرت بیش‌تری دارند. در بیماران اطفال (نوزادان و کودکان)، جهت بهبود کم شنوایی، باید از این نوع استفاده شود که می‌توانند در کم‌شنوایی خفیف تا بسیار شدید استفاده شوند.

سمعک‌های باز(RIE، RIC، mini-BTE و..)

در این نوع، کیفیت صدا طبیعی‌تر احساس می‌شود. در قدرت‌های متفاوت عرضه می‌شوند و برای کم شنوایی خفیف تا شدید مناسب است.

mini-BTE

نوع جدید سمعک BTE باز است. سمعک کوچک و متناسب با گوش کاملاً در گوش قرار می‌گیرد. در این مدل فقط یک لوله باریک به مجرای گوش فرو رفته و کانال را قادر می‌سازد باز بماند. به همین دلیل، سمعک‌های باز ممکن است گزینه خوبی برای افرادی باشد که تجمع مایع گوش را تجربه می‌کنند، زیرا آسیب دیدگی این نوع سمعک‌ها کمتر است.

سمعک‌های استخوانی: این نوع از تقویت کننده‌های صوت، برای بیمارانی که توانایی استفاده از سمعک‌های هدایت هوایی را ندارند توصیه می‌شود‌ که وظیفه انتقال صدا از طریق استخوان‌های جمجمه را مستقیماً به گوش داخلی انجام می‌دهد.

سمعک‌های جیبی: اندازه بزرگتری نسبت به سمعک‌های دیگر دارند، که می‌توانند در یک دست، کیف یا جیب حمل شوند. شکل ظاهری آن یادآور نوار کاست است. امروزه از سمعک‌های جیبی، استفاده چندانی نمی‌شود.

سمعک استخوانی

یکی از مشکلات شنوایی، کاهش شنوایی انتقالی است، که از جمله علائم آن، گرفتگی گوش می‌باشد. عواملی همچون عفونت، رشد تومور یا تجمع بیش از اندازه موم گوش می‌تواند منجر به انسداد گوش شود.

بهترین گزینه برای بهبود شنوایی، سمعک استخوانی است. سمعک‌های استخوانی ارتعاشات صوت را به طور مستقیم به گوش داخلی می‌رساند. در برخی افراد وجود اختلالات در گوش میانی و گوش خارجی، مانعی برای شنیدن صدا می‌باشد.سمعک استخوانی به بهترین شکل ممکن این مشکل را رفع  خواهد کرد.پزشک برای تعیین کاندیدای مناسب برای دریافت سمعک استخوانی، ارزیابی خاصی انجام می‌دهد. ارزیابی پزشک در جهت مشخص کردن نوع سمعک استخوانی و میزان کم شنوایی خواهد بود. بعد از این ارزیابی، متخصص شنوایی شناسی، شنوایی و درک گفتار بیمار را با سمعک و بدون سمعک بررسی می‌نماید. هر فردی که حداقل در  یکی از گوش‌هایش دارای عملکرد مطلوب در ناحیه گوش داخلی باشد؛ بهترین کاندید سمعک استخوانی خواهد بود.

چگونه می‌توان از سمعک مراقبت کرد؟

نگهداری و مراقبت مناسب باعث افزایش عمر سمعک می‌شود. در ادامه برخی از راه کارها را به شما ارائه می‌دهیم.

 • سمعک‌ها را از گرما و رطوبت دور نگه دارید.
 • سمعک‌ها را طبق دستور تمیز کنید. جرم گوش می‌تواند به سمعک آسیب برساند.
 • وقتی سمعک استفاده نمی شود، خاموش کنید.
 • باتری‌های تعویض و سمعک‌های کوچک را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

علت خراب شدن سمعک و راه‌های رفع آن ها

برای استفاده موفقیت آمیز از سمعک‌ها وقت و حوصله لازم است. استفاده مرتب از سمعک‌هایتان به شما کمک می‌کند تا با آنها سازگار شوید. افرادی که به صورت دائمی از سمعک استفاده می‌کنند؛ ممکن است متوجه مشکلاتی در حین استفاده از سمعک شوند. برخی از علل خراب شدن سمعک‌ در ادامه برای شما بیان می‌شود.

استفاده از سمعک ناخوشایند است

برخی از افراد ممکن است در ابتدا سمعک را کمی ناخوشایند بدانند. از شنوایی شناس سوال شود که چه مدت باید سمعک استفاده کرد تا با این دستگاه کمکی سازگار شد.

صدا خیلی بلند به نظر می‌رسد

احساسی که باعث می‌شود صدای کاربر سمعک در داخل سر بلندتر حس شود، اثر انسداد نامیده می‌شود و برای کاربران جدید سمعک بسیار معمول است. بهتر است با متخصص شنوایی شناس مشورت شود تا ببیند آیا قابل اصلاح است یا خیر. بیشتر افراد با گذشت زمان به این اثر عادت می‌کنند.

سمعک سوت می‌زند

صدای سوت می‌تواند به دلیل عملکرد نامناسب سمعک یا در اثر جرم گوش ایجاد شود. برای تنظیمات مجدد سمعک به شنوایی شناس مراجعه شود.

صدا محیط شنیده می‌شود

سمعک صداهایی که می‌خواهید بشنوید را از صداهایی که نمی‌خواهید بشنوید کاملاً جدا نمی‌کند. با این حال، گاهی اوقات، ممکن است نیاز به تنظیم سمعک باشد.

هنگام استفاده از تلفن همراه صدای وزوز شنیده می‌شود

برخی از افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند یا دستگاه شنوایی کاشته‌اند با تداخل فرکانس رادیویی ناشی از تلفن‌های همراه دیجیتالی مشکل دارند. سمعک‌ها و تلفن‌های همراه در حال بهبود این اختلال هستند، بنابراین این مشکلات کمتر اتفاق می‌افتد.

نگهداری و مراقبت مناسب باعث افزایش عمر سمعک می‌شود. در ادامه برخی از راه کارها را به شما ارائه می‌دهیم.

 • سمعک‌ها را از گرما و رطوبت دور نگه دارید.
 • سمعک‌ها را طبق دستور تمیز کنید. جرم گوش می‌تواند به سمعک آسیب برساند.
 • وقتی سمعک استفاده نمی شود، خاموش کنید.
 • باتری‌های تعویض و سمعک‌های کوچک را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

چگونه می‌توان از سمعک استفاده و مراقبت کرد؟

نحوه استفاده از این دستگاه‌ها به مارک و مدلی که خریداری کرده‌اید بستگی دارد. خواندن کتابچه راهنما و پیروی از توصیه‌های متخصص و فروشنده، بسیار مهم است. برخی از دستگاه‌ها هیچ دکمه کنترلی ندارند و در بعضی دیگر، یک دکمه روی دستگاه وجود دارد که می‌توانید میزان صدا را کم و زیاد کنید و برنامه را تغییر دهید. برای اطلاع از نحوه استفاده، به کتابچه راهنمای کاربر مراجعه کنید یا با متخصص مشورت کنید.
هنگام خوابیدن نباید از دستگاه استفاده شود. از دستگاه خود در برابر گرمای زیاد محافظت کنید و از تماس با آب دور نگه دارید، اگر با آب تماس داشت، فوراً باتری‌ها را جدا کرده و با یک پارچه تمیز پاک کنید. درب باتری را باز کنید تا در هوا آزاد خشک شود. سپس آن را به خدمات فنی ببرید. به هیچ وجه آن را باز نکنید و سعی نکنید آن را خشک کنید. از قرص ضد رطوبت می‌توان برای محافظت از دستگاه در برابر رطوبت استفاده کرد. در صورت وجود زخم در گوش، هرگز نباید استفاده شود.
برخی از سمعک‌های دیجیتال می‌توانند به طور خودکار به تلفن‌های ثابت سازگار متصل شوند. هنگامی که گوشی تلفن به سمعک نزدیک می‌شود حالت تلفن به طور خودکار فعال می‌شود. وقتی از گوش دور شد، به حالت طبیعی شنیدن برمی‌گردد.
برای بهتر شنیدن با تلفن در دستگاه‌های پشت گوش، گوشی تلفن را به جای نگه داشتن آن روی کانال گوش، به میکروفون سمعک در مجرای گوش نزدیک کنید. برخی از صداهای مزاحم مانند وزوز، صدای بوق، هنگام استفاده از برخی از تلفن‌های همراه شنیده می‌شود. اگر این اتفاق افتاد، فاصله بین سمعک و تلفن همراه خود را افزایش دهید. وقتی دستگاه روشن است و در گوش نیست، شنیدن صدای مشابه  جیر جیر امری طبیعی است. صدای بلند، ناشی از تقویت کننده صدا، توسط میکروفون دستگاه شناسایی شده و صدای جیر جیر ایجاد می‌کند. اگر همچنان صدای جیرجیر بشنوید، ممکن است به دلایل زیر باشد:

1- درست قرار نگرفتن سمعک در مجرای گوش

2- پاره شدن لوله سمعک

3- وجود جرم گوش

4- بالا بودن قدرت سمعک

در سمعک‌های باز، از گنبد به جای قالب گوش استفاده می‌شود. گنبد باید به خوبی در مجرای گوش قرار گیرد. اگر گنبد نتواند در مجرای گوش قرار گیرد، بیمار نمی‌تواند صداهای کافی را بشنود و همچنین ممکن است صدای جیر جیر ایجاد شود و صدا، توسط نزدیکان بیمار شنیده شود. اگر علیرغم بررسی‌ها هنوز صدای جیرجیر شنیده می‌شود، باید با متخصص شنوایی خود تماس بگیرید.
بطور کلی انتخاب سمعک، حتما باید با مشورت متخصص مربوطه انجام شود تا شنوایی بیمار به حد مطلوب برسد. کلینیک تخصصی گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر، با مجرب‌ترین متخصصین شنوایی سنجی، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. در صورت نیاز به مشاوره و معاینات اولیه می‌توانید به این کلینیک مراجعه کرده یا از طریق شماره تماس یا وبسایت، اقدام به رزرو وقت از متخصصین مربوطه نمایید.

سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که به فرد با اختلال شنوایی، امکان می‌دهد صداها را بهتر شنیده  و آنچه را که به وضوح گفته می‌شود درک کند و در نتیجه توانایی کلی فرد در برقراری ارتباط را بهبود می‌بخشد.

تقریباً همه انواع سمعک‌ها به طور مشابه کار می‌کنند، اگرچه نتایج برای هر فرد متفاوت است. این وسیله به دو نوع آنالوگ و دیجیتال تقسیم می‌شود. آنالوگ‌ها صداهای خارجی را تقویت می‌کنند و دیجیتال‌ها مبتنی بر نرم افزار هستند و صداها را پردازش و فیلتر کرده و به گوش منتقل می‌کنند به طوری که به فرد اجازه می‌دهند به راحتی صداهای اطراف را بشنود.

سمعک داخل کانال (IIC، CIC و غیره): استفاده از این نوع پردازنده صدا، بسیار راحت است زیرا به طور خاص برای اندازه گوش فرد ساخته شده‌اند. بسته به مدل و گزینه‌های قدرت دستگاه‌ها، می‌توان آن را در کم شنوایی خفیف تا  شدید استفاده کرد. متخصص مراقبت از شنوایی، ساختار فیزیکی و فیزیولوژیکی گوش و لاله گوش، نوع و درجه کاهش شنوایی، مهارت‌های هماهنگی و… را بررسی می‌کند و در صورت مناسب بودن، می‌تواند این دستگاه‌ها را توصیه کند.

سمعک‌های پشت گوش (BTE): از این نوع سمعک، متناسب با قالب‌ گوش شخص استفاده می‌شود. این سمعک، در گوش خارجی و مجرای شنوایی خارجی قرار می‌گیرد که قدرت بیش‌تری دارند. در بیماران اطفال (نوزادان و کودکان)، جهت بهبود عارضه شنوایی، باید از این نوع استفاده شود که می‌توانند در کم‌شنوایی خفیف تا بسیار شدید استفاده شوند.

سمعک‌های باز (RIE، RIC، mini-BTE و..): در این نوع، کیفیت صدا طبیعی‌تر احساس می‌شود. در قدرت‌های متفاوت عرضه می‌شوند و برای کم شنوایی خفیف تا شدید مناسب است.

سمعک‌های هدایت استخوان: این نوع از تقویت کننده های صوت، برای بیمارانی که توانایی استفاده از سمعک‌های هدایت هوایی را ندارند توصیه می‌شود‌ که وظیفه انتقال صدا از طریق استخوان‌های جمجمه را مستقیماً به گوش داخلی انجام می‌دهد.

سمعک‌های جیبی: اندازه بزرگتری نسبت به سمعک‌های دیگر دارند، که می‌توانند در یک دست، کیف یا جیب حمل شوند. شکل ظاهری آن یادآور نوار کاست است. امروزه از سمعک‌های جیبی، استفاده چندانی نمی‌شود.

8 دیدگاه دربارهٔ «سمعک»

 1. فاطمه مولوی

  سلام. روز بخیر. کلینیک گوش تهران در رابطه با سمعک مشاوره هم میده؟ یعنی میتونیم برای اینکه بفهیم چه نوع سمعکی مناسب ما هست با کلینیک تماس بگیریم یا حضوری مراجعه کنیم؟

 2. مهدی خسروی

  سلام. من چند روزی هست که صداهارو بلند و واضح از سمعک خودم نمیشنوم و نمی دونم دلیلش چیه. ممنون میشم کمکم کنید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. به نمایندگی سمعکی که استفاده می کنید در شهر خودتون مراجعه کنید.

 3. سلام
  ببخشید من حدود یک هفته میشه صدای خش خش یا سوت زدن توی سمعکم حس میکنم که داره بیشتر میشه. چه کار باید کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید به نمایندگی سمعکتون در شهر محل زندگیتون مراجعه کنید.

 4. سلام وقتتون بخیر.
  بنده همسرم به خاطر گوش سنگینی که داره از سمعک استفاده می کنه. میخواستم ببینم این سنگینی گوش یا کم شنوایی ایشون روی بچه ام تاثیر داره؟ یعنی ارثی میتونه باشه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام . بله یکی از علل کم شنوایی در کودکان میتونه ژن و وراثت باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .