بیماری منییر چیست؟/ علائم و درمان منییر

بیماری منییر چیست/علائم منییر/درمان منییر

 تا به حال برای شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان سرگیجه (vertigo) و ‌کم‌شنوایی همراه با وزوز گوش (tinnitus) پیش آمده است، احتمالا مبتلا به بیماری منییر (menieres disease) هستید! بیماری منییر که در قسمت داخلی گوش اتفاق می‌افتد، موضوع مطلب امروز، در کلینیک گوش تهران خواهد بود. پس برای کسب اطلاعات درباره بیماری منییر،آیا منییر درمان قطعی دارد؟ و علائم آن این مقاله را دنبال کنید.

محتوا نمایش

بیماری منییر چیست؟

بیماری منییر ناشی از اختلال در گوش داخلی(Inner ear) است. گوش داخلی، درونی‌ترین قسمت گوش است و بعد از گوش میانی(Middle ear) قرار دارد. برخی از بیماران مبتلا به منییر به اشتباه فکر می‌کنند بیماری‌شان مربوط به گوش میانی است.
برخی‌ معتقداند بیماری منییر ناشی از ناهنجاری‌های به وجود آمده در ساختار و یا مقدار مایعات درون گوش داخلی است. ولی هنوز به قطعیت مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد این تغییرات شده است اما با رعایت نکاتی که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم می‌توان برخی از علائم این بیماری را کنترل کرد.
همه آنچه که باید درباره بیماری منییر بدانید.

علائم بیماری منییر

کم‌شنوایی پیشرونده، وزوز گوش و سرگیجه‌های خود به خودی از راه‌های شک به وجود این بیماری هستند. سرگیجه به طور ناگهانی رخ می‌دهد، قابل پیش‌بینی نیست، چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد و این یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این بیماری است، زیرا فرد بیمار مجبور است، کم‌تر در فعالیت‌های اجتماعی، خانوادگی، تفریحی و دوستانه شرکت کند. به همین دلیل افراد مبتلا به بیماری منییر بیش‌تر در معرض تصادف، سقوط و غیره هستند. این بیماری شامل علائمی مانند سرگیجه همراه با حالت تهوع، منگی، استفراغ و ضربان قلب نامنظم هم می‌شود.
افراد مبتلا به مجبور هستند که کم‌تر در فعالیت‌های اجتماعی، خانوادگی، تفریحی و دوستانه شرکت کنند. به همین دلیل افراد مبتلا به بیماری منییر بیش‌تر در معرض تصادف، سقوط و غیره هستند. این بیماری شامل علائمی مانند هم می‌شود.
وزوز گوش شامل شنیدن صدای سوت، همهمه، زنگ‌زنگ و غرش است که بیش‌تر در هنگام استراحت و لحظه‌ای که بدن آرام است رخ می‌دهد. کاهش شنوایی(Hearing loss) معمولا به صورت تدریجی شروع می‌شود و نوسانی است و گاهی بیمار ملزم به استفاده از سمعک (hearing aids) می‌شود. این بیماری در سنین مختلف از جمله بین سن 40 تا 60 سال بروز می‌کند و به طور معمول یک گوش را مبتلا می‌کند.
علائم بیماری منییر چیست؟

مراحل پیشرفت بیماری ‌منییر

مراحل پیشرفت بیماری منییر شامل سه مرحله است. این مراحل عبارتند از:

مرحله زودرس

در مرحله زودرس سرگیجه‌های ناگهانی(acute vertigo) به طور معمول از 20 دقیقه تا 24 ساعت طول می‌کشد. در این مرحله، بیمار ممکن است دچار کم شنوایی موقت شود.

مرحله میانی

در مرحله میانی کم‌شنوایی و وزوز گوش افزایش می‌یابند ولی شدت سرگیجه‌ها کاهش می‌یابد.

مرحله دیر هنگام

در مرحله آخر یعنی مرحله دیرهنگام، ممکن است سرگیجه‌ها ناپدید شود اما مشکلات تعادلی هنوز مشاهده ‌شود. وزوز گوش و کم‌شنوایی در این مرحله  بدتر می‌شود.

درمان بیماری منییر

درمان بیماری منییر شما چند مرحله درمان می‌باشد. این مراحل عبارتند از:

مرحله اول

در مرحله اول، بیماران تحت درمان دارویی قرار می‌گیرند که موجب بهتر شدن علائم این بیماری می‌شود. دارو‌های ضد سرگیجه به صورت موقت باعث تسکین می‌شوند، و گاهی هم تجویز دارو‌های ضد تهوع توسط پزشک صورت می‌گیرد.

مرحله دوم

در مرحله بعدی، بیماران با استفاده از رژیم دقیق کم نمک و داروهای دیورتیک تحت درمان قرار می‌گیرند.

برخی بیماران با روش درمان دارویی بهبود نمی‌یابند که تزریق برخی آنتی‌بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید(Aminoglycoside) وستیبولوتوکسیک (Vestibulotoxic) می‌تواند علائم و تاثیر آن بر بیمار را تا حدودی کاهش دهد.

از دیگر روش‌های درمان بیماری منییر می‌توان به تمرینات توانبخشی سرگیجه و در بدترین حالت، قطع کردن عصب وستیبولار (vestibular Neurectomy) اشاره کرد.

بیماری منییر چگونه درمان میشود؟

توصیه‌های مهم در مورد بیماری منییر

برخی از روش‌های درمانی می توانند به کاهش اثر گذاری بیماری منییر کمک کنند. توصیه می‌شود در صورت ظاهر شدن عوارض بیماری منییر نکات زیر رعایت شود.

 • هنگام سرگیجه بنشینید یا دراز بکشید.
 • در مدت زمان بروز سرگیجه، از مواردی که می‌توانند علائم و نشانه‌ها را تشدید کنند؛ مانند حرکات ناگهانی، نور شدید، تماشای تلویزیون یا مطالعه خودداری شود.
 • سعی کنید روی جسمی که حرکت نمی‌کند تمرکز کنید.
 • در هنگام بروز حملات سرگیجه و پس از آن استراحت کنید.
 • برای بازگشت به فعالیت‌های عادی خود عجله نکنید.
 • در صورت داشتن مشکلات تعادل مزمن، انجام تمرینات توانبخشی تعادل می‌تواند کمک کننده باشد.

راه‌کارهای برای جلوگیری از علائم بیماری منییر

برای جلوگیری از ایجاد حمله سرگیجه که یکی از علائم بیماری منییر می‌باشد؛ می‌توان از راه‌کارهای زیر استفاده کرد.

پرهیز از مصرف نمک

مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سرشار از نمک می‌تواند فشار خون را افزایش دهد.

مصرف کم کافئین، الکل و تنباکو

مصرف کافئین، الکل و تنباکو می‌تواند تعادل مایعات در گوش را تحت تأثیر قرار دهند.

تست‌های تشخیص بیماری منییر

به دلیل شباهت زیاد بیماری منییر به بیماری میگرن(migren)، در گذشته اغلب ممکن بود این دو بیماری با یکدیگر اشتباه گرفته شوند، اما با گذشت زمان و پیشرفت علم این اشتباه تا حدود زیادی به حداقل رسید. در ادامه برخی از راه‌کارها برای تشخیص بیماری بیان می‌شود.

شنوایی سنجی

تست شنوایی (شنوایی سنجی یا audiometry) ارزیابی می‌کند که صدا ها در گوش فرد مبتلا به بیماری منییر به چه میزان قابل شنیدن است. افراد مبتلا به بیماری منییر معمولاً در شنیدن فرکانس‌های پایین یا میانی مشکل دارند. در صورت پیشرفت بیماری، ممکن است تمامی محدوده فرکانسی شنوایی تحت تاثیر قرار بگیرد.

ارزیابی تعادل

در مدت زمان بروز سرگیجه، اکثر افراد مبتلا به بیماری منیر احساس عدم تعادل می‌کنند. این حالت به صورت موقت اتفاق می‌افتد. اما ممکن است برخی از مشکلات تعادلی، مداوم باشد. آزمایشاتی که عملکرد گوش داخلی از نظر تعادل ارزیابی می کنند عبارتند از:

آزمون  VNG

این آزمون عملکرد تعادل را با ارزیابی حرکت چشم ارزیابی می‌کند. سنسورهای مربوط به تعادل در گوش داخلی با عضلات کنترل کننده حرکت چشم مرتبط هستند. این اتصالات عصبی به شما امکان می‌دهد تا در حالی که چشم خود را به یک نقطه متمرکز نگه داشته‌اید، سرتان را حرکت دهید.

آزمون صندلی چرخشی

آزمون صندلی چرخشی مانند آزمون VNG، عملکرد گوش داخلی را بر اساس حرکت چشم اندازه گیری می‌کند. در این ازمایش فرد بیمار روی یک صندلی چرخشی کنترل شده توسط کامپیوتر می‌نشیند، و چرخش صندلی، گوش داخلی را تحریک می‌کند.

 تست پتانسیل‌های عضلانی برانگیخته از دهلیز (VEMP)

 این آزمایش وضعیت عملکردی ارگان ساکولی و عصب وستیبولار تحتانی در گوش داخلی افراد مبتلا به بیماری منیر را نشان می‌دهد.

تست ایمپالس ویدیویی سر (vHIT)

در تست ایمپالس ویدیویی سر (vHIT) از ثبت مادون قرمز ویدیویی برای اندازه گیری واکنش‌های چشمی در هنگام حرکت ناگهانی سر استفاده می‌شود.

در نهایت

بیماری منییر می‌تواند زندگی اجتماعی، بهره وری و کیفیت کلی زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. در این مواقع باید درمورد وضعیت خود هر آنچه لازم است، بیاموزید. مهم‌ترین نکته در درمان بیماری منییر تداوم رعایت باید‌ها و نباید‌ها و هچنین در ارتباط بودن با پزشک معالج است.

کلینیک گوش تهران با بهترین و مجرب‌ترین متخصصین بیماری‌های گوش و شنوایی شناسی، درخیابان ولیعصر، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. در صورت بروز هر گونه علائم و نشانه بیماری گوش، می‌توانید به این کلینیک که مراجعه کرده و از خدمات مدرن آن بهره‌مند شوید و برای کسب اطلاعات بیشتر، رزرو و نوبت دهی با کلینیک گوش تهران تماس حاصل فرمائید.

معرفی تست‌های تشخیصی بیماری منییر

سوالات متداول درباره بیماری منییر

 

در ادامه به برخی از پر تکرارترین سوالات درباره بیماری منییر پاسخ داده خواهد‌شد.

بیماری منییر یکی از اختلالات شنوایی است که گوش داخلی را درگیر می‌کند. بیماری منییر می‌تواند علائمی همچون سرگیجه، گیجی و یا کاهش شنوایی داشته باشد. بیماری منییر می‌تواند هر فردی را در هر سنی درگیر کند.

امابه طور معمول افراد بزرگسال و میانسال را درگیر می‌کند. این بیماری یک بیماری مزمن و لاعلاج است. اما روش‌هایی برای کاهش شدت علائم و به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از آن وجود دارد.

بیماری منییر نیز همانند هر بیماری دیگر دارای علائم و نشانه‌هایی است. علائم و نشانه‌های بیماری منییر، عبارتند از:

سرگیجه‌های مکرر

در حین سرگیجه‌های مکرر احساس می‌شود که فرد و یا اشیا اطراف فرد به دور بیمار می‌چرخد. این نوع از سرگیجه‌ها به طور خود به خود شروع و متوقف می‌شوند. احساس سرگیجه معمولاً 20 دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد، اما بیشتر از 24 ساعت طول نمی‌کشد. سرگیجه شدید می‌تواند منجر به حالت تهوع، منگی، استفراغ و ضربان قلب نامنظم شود.

از دست دادن شنوایی

از دست دادن شنوایی در بیماری منییر به ویژه در اوایل ظاهر شدن بیماری امکان پذیر است. در نهایت این بیماری می‌تواند منجر به ناشنوایی شود.

صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)

 وزوز گوش، شنیدن صدای زنگ، وزوز، خروش، سوت یا صدای خش خش در گوش فرد بیمار می‌پیچد. وزوز گوش بیش‌تر در هنگام استراحت و لحظه‌ای که بدن آرام است رخ می‌دهد. کاهش شنوایی معمولا به صورت تدریجی شروع می‌شود و نوسانی است.

احساس پری در گوش

افراد مبتلا به بیماری منییر بیشتر اوقات در گوش آسیب دیده احساس فشار و پری می‌کنند.

برخی از روش‌های درمانی می‌توانند به کاهش شدت و دفعات سرگیجه کمک کنند. اما متأسفانه هیچ درمانی قطعی برای کاهش شنوایی ناشی از بیماری منییر وجود ندارد. در ادامه رایج‌ترین روش‌های درمانی را به شما ارائه می‌دهیم.

درمان‌های غیر تهاجمی

برخی از افراد مبتلا به بیماری منییر ممکن است از سایر روش‌های درمانی و غیر تهاجمی استفاده کنند. این موارد عبارتند از:

درمان دارویی

پزشک ممکن است برای کاهش شدت حملات سرگیجه، داروهایی را برای مصرف در زمان بروز سرگیجه تجویز کند. این داروها عبارتند از:

داروهای آرام بخش

داروهایی همانند مکلیزین یا دیازپام (والیوم)، ممکن است احساس چرخش را کاهش دهند و به کنترل احساس تهوع و استفراغ کمک کنند.

داروهای ضد تهوع

داروهای ضد تهوع، مانند پرومتازین، ممکن است احساس تهوع و استفراغ را در طی بروز سرگیجه کنترل کنند.

توانبخشی

 اگر حین احساس سرگیجه، فرد دچار مشکلات تعادلی شود؛ درمان توانبخشی دهلیزی ممکن است تعادل بیمار را بهبود بخشد.

سمعک

در صورت بروز وزوز گوش، سمعک می‌تواند به شنوایی افراد مبتلا به بیماری منییر کمک کند.

درمان تهاجمی

اگر حملات سرگیجه مرتبط با بیماری منییر شدید و آزار دهنده باشد و سایر درمان‌ها کمکی نکنند، جراحی به عنوان یک روش تهاجمی می‌تواند یک گزینه باشد. درادامه برخی از روش‌های جراحی ذکر می‌شود.

جراحی کیسه اندولنفاتیک

کیسه اندولنفاتیک در تنظیم سطح مایع گوش داخلی نقش دارد. در حین عمل جراحی، کیسه اندولنفاتیک فشرده می‌شود، که می‌تواند سطح مایعات اضافی را کاهش دهد.

جراحی لابیرنتکتومی

با استفاده از این روش جراحی لابیرنتکتومی، جراح قسمت تعادل گوش داخلی را اصلاح کرده و بدین ترتیب هم تعادل و هم عملکرد شنوایی را از گوش آسیب دیده برمی‌دارد. این روش فقط در صورتی انجام می‌شود که از قبل در گوش آسیب دیده تقریباً کم یا شنوایی کامل داشته باشید.

جراحی برش عصب دهلیزی

جراحی برش عصب دهلیزی، روش است شامل بریدن عصبی که حسگرهای تعادل و حرکت گوش داخلی را به مغز (عصب دهلیزی) متصل می‌کند. این روش معمولاً در حین تلاش برای حفظ شنوایی در گوش صدمه دیده، مشکلات سرگیجه را اصلاح می‌کند.

پزشکان تیم کلینیک گوش تهران با سابقه طولانی بیست ساله جراحی‌های گوش می‌توانند مشاوره خوبی برای درمان بیمارهای گوش شما باشند.

با وجود اینکه بیماری منییر درمان کاملی ندارد؛ روش‌های درمانی زیادی برای کاهش علائم آن در دسترس است. بیماری منییر می‌تواند بعد از مدتی به صورت خود به خود درمان شود.  با این حال ممکن است چندین سال به طول بیانجامد. در صورت مشاهده علائم بیماری منییر، برای کاهش شدت علائم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان گوش و حلق و بینی بهترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کیلینیک گوش تهران و تیم حاذق این کیلینیک هستید؛ با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

93 دیدگاه دربارهٔ «بیماری منییرچیست/علائم منییر/درمان منییر»

 1. سلام. من چتد وقتیه سرگیجه های گاه و بی گاه دارم و همین طور وزوز گوش اما شنوای ام دچار مشکل نشده، این علائم میتونه نشونه بیماری منییر باشه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام وقت بخیر. سرگیجه و وزوز گوش می تونه از نشانه های بیماری منییر یا دیگر بیماری های مربوط به گوش باشه. از این رو برای تشخیص قطعی دلایل سرگیجه و وزوز گوش، هر چه زودتر به پژشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

 2. سلام. من حدود یک هفته هست که سرگیجه دارم. به این شکل که در روز معمولا حدود یک الی دو ساعت سرم گیج میره و تعادلم رو از دست میدم. پیش دکتر مغز و اعصاب رفتم ولی گفت مشکلی نیست . میشه راهنمایی کنید؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با علائمی که گفتید بهتره به یک متخصص گوش، حلق و بینی یا در صورت امکان کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 3. سلام دکتر به من گفتن باید برای اینکه نظر نهایی رو درباره بیماری منییر به من بدن تست بدم. میخواستم ببینم کلینیک گوش تهران همه تست های مربوزه به تشخیص منییر رو انجام میده و اینکه هزینه ش چطوره؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام بله در این مرکز بصورت تخصصی تست های مربوط به سرگیجه گرفته میشه. برای تعیین هزینه باید مراجعه کنید، بستگی به نوع تست ها داره.

 4. سلام.
  من ماه قبل سرگیجه داشتم یک حالتی ک انگار تو سرم اب هست و موج موج میزنه و خیلی شدید و باعث عدم تعادلم میشه همینطور ادامه کرد و ادامه پیدا کرد چن بار هم دکتر رفتم ولی نتونستن تشخیص بدن حالم هم خیلی بد میشه اوایل هم فشار خونم بالا میرفت با سرگیجه و رنگم هم زرد میشه
  به نظرتون این بیماریه چیه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به علائمی که گفتین حتما به یک متخصص گوش، حلق و بینی و یا در صورت امکان به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 5. سارا فریدونی

  سلام من اصلا سرگیجه ندارم ولی گوشم شنواییش کم شده و وز وز می کنه (هر دو گوش)
  این هم از علائم منیر هست؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. بله میتونه از علائم بیماری منییر باشه. اما برای تشخیص تخصصی شما باید زودتر به یک متخصص گوش، حلق و بینی یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 6. محمدباقر

  با سلام. گوش من خیلی کیپ میشه و وقتي کیپ میشه وزوز شنیده میشه. سر گیجه ندارم.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. کیپ شدن و وزوز گوش دلایل مختلف دیگه هم داره. اول توصیه میکنم مقاله وزوز گوش یا تیتینوس در سایت رو مطالعه کنید. و بعد با توجه به دو علائمی که گفتین و در صورت ادامه دار شدن اونها برای تشخیص دقیق حتما باید به یک متخصص گوش،حلق و بینی یا در صورت امکان به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید تا بعد از ویزیت و بررسی نظر تخصصی داده شود.

 7. سلام من چند ماهه سرم گیج میره به طوری که تعادلم رو از دست میدم و بدون حرکت روی زمین میشینم دکتر مغز و اعصاب هم رفتم گفتن بخاطر میگرن هست ولی من چند وقته که سردردم کمتر شده ولی سرگیجه و عدم تعادلم خوب نشده آیا این نشانه بیماری منییر هست یا خیر؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. بله میتونه نشانه این بیماری باشه. برای همین شما باید زودتر به یک متخصص گوش، حلق و بینی یا در صورت امکان به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

    1. کلینیک گوش تهران

     سلام. در این شرایط نظر پژشک متخصص اولویت دارد و در صورت دستور عمل باید عمل انجام شود. اگر به بیماری منییر مبتلا هستید و درمان های دارویی و رژیم غذایی موثر نشده اند توصیه می کنم برای بررسی تخصصی حتما به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 8. معصومه

  سلام و عرض ادب. ممنون از مقاله ای که منتشر کردین تقریبا جامع و کامل بود.

 9. سلام و وقت بخیر خدمت شما.
  من چند ماهی هست دچار سرگیجه و سبکی در سر میشم البته حدو یکسال است که گوش درد خصوصا در گوش سمت راست و وزوز گوش دارم. وقتی حرکت میکنم یا بلند میشم و گاها هر حرکت کوچکی که سرم بکنه دچار سرگیجه موقتی چند دقیقه ای میشم و به همراه احساس سردرد خصوصا در قسمت پیشانی و جلوی سر و احساس سبکی و سر شدی در قسمت پیشانی و بینی دارم. این سرگیجه ها و سرشدگی در شبانه روز مکررا اتفاق می افته و باید کاملا دراز بکشم و ثابت بمونم و چشمامو ببندم تا خوب بشم. دو بار هم دکتر متخصص گوش و حلق رفتم گفتن چیزی نیست. به دکتر مغژ و اعصاب مراجعه کردم یه دارویی به نام اس سیتالوپرام ۱۰ تجویز کردن سه ماه خوردم همه علائمی که داشتم برطرف شد. ولی الان کمتر از ۳، ۴ روزه که دارو تموم شده و دوباره علایمم برگشتن. به نظر شما این میتونه بیماری منیر باشه؟؟ متاسفانه شهرستان هستم و دسترسی به کلینیک تهران ندارم. ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به علائم و مدت زمان درگیری شما با این علائم، بدون بررسی و ویزیت نمی توان نظر داد. با توجه به زمان یک ساله درگیری، شما باید زودتر به کلینیک گوش مراجعه کنید.

 10. سمانه حسینی

  سلام. ما برای پیگیری بیماری منییر گوش پدرم به این کلینیک مراجعه کردیم و علی رغم راه طولانی که داشتیم و از شهر دیگه به کلینیک گوش تهران مراجعه کردیم بسیار راضی ایم. هم محیط بسیار تمیز و بهداشتی داشت با وجود کرونا و هم متخصصین بسیار خوش برخورد و کاربلدی داشت. ممنون

 11. سلام، نزدیکه یک ماهه سرگیجه دارم مخصوصا موقع خوابیدن، متخصص گوش و حلق و بینی رفتم و تست ادیومتری و… چی و چی دادم و گفتند گوش من مشکلی نداره و همون بتاهیستین و سیناریزین رو مصرف کن، با مصرف این قرصها خوب که نشدم هیچ گوش درد گرفتم تا بحال سابقه گوش درد نداشتم نمیدونم چیکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید برای ویزیت و بررسی مشکل حتما به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید. بدون بررسی و چکاپ کامل نمی توان نظر داد.

  2. مجتبی توحیدی

   سلام بنده حدود 1سال هست ک سرگیجه ناگهانی دارم ب همراه سوت کشیدن گوش مدت حداکثر 5ثانیه
   گاه می‌شود 1ماه علائمی ندارم گاه می‌شود در روز 4دفعه

   بعد از تست شنوایی و دکتر گفتند ک بیماری منیر را رد داده یعنی منییر نداری
   و این سرگیجه گاه هنگام خواب و گاه در بیداری و گاه در حرکت حتی پشت ماشین اتفاق می‌افتد. لطفا راهنمایی کنید بنده اهل کرمان هستم. 09133964208 توحیدی

   1. کلینیک گوش تهران

    سلام متاسفانه بدون بررسی و معاینه بالینی نمیشه چیزی گفت چون سرگیجه تشانه بیماری های مختلف گوش هست باید تست ها و ازمایشات لازم رو بدین تا بشه نظر داد در صورت امکان مراجعه کنید

 12. عبدالرضا شافعيان

  سلام طي يكسال گذشته دو بار سرگيجه گرفتم هر دو بار وقتي در معرض سرما بودم دكتر رفتم مانور سرگيجه داد خوب شدم ودارو بتا سرچ مصرف كردم درمان قطعي چيست وقتي تمركز كنم يا زياد از كامپيوتر و گوشي تصويري استفاده كنم اذيت ميشم زنگ گوش را دارم بخصوص درسكوت ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای نظر دقیق باید به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید تا مشکل شما بررسی شود.

 13. سلام
  دخترم ادعا ميكنه اجسام را بشكا مواج مي بينه واين موضوع ميگه دائمي هست خيلي هم دكتر رفته هم گوش وحلق وبيني وهم مغزو اعصاب
  پزشكان گفتن مينير داري ودارو دادن ولي كماكان ميگه فرقي نكرده وكلافه شده سنشون هم 24 هست
  بنظر شما چطور وكجا بايد براي درمان مراجعه نمايند

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. اگر تشخیص پژشک های قبل منییر بوده باید به کلینیک گوش تهران مراجعه تا به صورت تخصصی مشکل مربوطه بررسی و درمان آغاز شود.

 14. رضا نجفی

  سلام.خسته نباشید
  من یک هفته پیش احتمال زیاد،دچار کرونا شدم.چون تمام علایم کرونا رو داشتم.عطسه،آبریزش وسردرد،تب،اسهال،بدن درد،کوفتگی و…
  دقیقا همون شبی ک ب سردرد وتب دچار شدم،سرگیجه وضعیتی برای اولین در زندگیم،برام اتفاق افتاد.فشارم حدودای ۸ بود اونموقع.سرگیجه همراه با حالت تهوع بالا و عرق زیاد،در اثر جابجایی سر از سمت راست ب سمت چپ. شب بعد هم این اتفاق تکرار شد.در طول روز هم مقداری عدم تعادل داشتم.ب دکتر گوش،حلق،بینی مراجعه کردم،تست شنوایی گرفتن،مشکلی نداشتم.نمودار تمپانوگرام برام گرفتن،و بهم داروی اکتوسرگ۸mg دادن،بدون ذکر نام بیماری.و همچنین گفتن نمک کمتر مصرف کنم.دتروی مورد نظر،برای درمان بیماری منییر میباشد.آیا احتمال دارد ک در اثر حمله ویروس کرونا ب عصب دهلیزی،سرگیجه و عدم تعادل ب وجود آمده،عاملش باشد و پس از عبور کرونا از بدن،خودبخود ب حالت عادی برگردد؟؟در طی دوماه قبل،کم خوابی و استرس بیش از حدی رو تحمل کردم ب علت مشغله شغلی.
  میشه در مورد مطالعات کرونا بر سرگیجه وضعیتی،توضیحات جامعی بدین؟؟؟سرگیجه ها دقیقا در هنگام بیماری کرونا ب وجود اومدن.اگ مقاله ای در این مورد وجود دارد،راهنمایی بفرمایید.باتشکر

 15. سلام وقتتون بخیر
  من چهارسال پیش توی سن بیست و دو سالگی بعد از یک سرماخوردگی شدید که‌یک ماه طول کشید دچار وزوز گوش و کم شنوایی شدم بمرور صداها بیشتر شد و کمتر میشنیدم به دکتر مراجعه کردم گفتن اتواسکلروز دو طرفه اس و چاره ای جز عمل نداره،گوش چپمو عمل کردم و شنوایی خیلی بهتر شد اما صداها قطع نشد،گاهی سرگیجه و حالت تهوع دارم و یک فشار به سر و صورت مثل میگرن ،من باید چیکار کنم برای خلاصی از این وضعیت،با اینکه یک گوشمو عمل کردم اما صداها قطع نشد و بهو آخرشبا مثل کسی که افت فشار دذره باید دراز بکشم و هیچ کاری نکنم،ممنوپ میشم بگید چه راهکاری وجود داره یا درمانی؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید مجددا نوار گوش بگیرید و ارسال کنید.

 16. سلام
  من حدود سه سال هست درگیر بیماری منیر شدم
  و الان ۲۵سالمه
  توی اصفهان هیچ درمانی به غیر از رژیم غذایی و تجویز داروی ضد سرگیجه نیست
  و منم روز به روز دارم بدتر میشم و صدای گوش چپم واقعا آزار دهنده شده
  انقدر صدای گوشم زیاده که بعضی از شبها نمیخوابم
  میشه بپرسم آیا راه حل دیگری برای بهتر شدنم هست یا نه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید برای بررسی و ویزیت به کلینیک گوش تهران و دکتر نسرین یزدانی مراجعه کنید.

 17. سلام
  من از سال ۷۹ مینیر دارم
  الان شنواییم خیلی کم شده و ازاردهندس
  باید سمعک استفاده کنم ؟؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. به کلینیک گوش مراجعه کنید باید مجددا معاینه و آزمایشات انجام شود تا نظر قطعی را داد.

 18. سلام ممنون که هستید
  من سه ماه هستش مشکل سرگیجه دارم مثل روی قایق بودن
  در حالت خوابیده و نشسته مشکل ندارم و همچنین وقتی پیاده روی میکنم مشکلی ندارم فقط در حالت ایستاده با حرکت اونگی راست و چپ و عقب و جلو سر با کل بدنم این حالت تشدید میشه
  نه صدای گوش دارم نه مشکل شنوایی

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. انجام آزمایش سرگیجه ضرور است. مراجعه کنید.

 19. سلام
  گوش من نزدیک یک هفته است که صدا میدهد همچچنین طبق ازمایشات مشخص شد که فشار گوشم بالاست همچنین با مراجعه به پزشک گفته شد که به بیماری منییر دچار شدم ولی هیچ گونه سرگیجه یا عدم تعادل ندارم. چه کاری برای قطع شدن صدای گوش میتونم انجام بدم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام شما باید درمان بیماری منییر را آغاز کنند. سوت گوش یکی از عوارض این بیماری است.

 20. فقط داروی سیناریزین برای بیماری منییر موثر است یا داروی دیگری باید استفاده شود.
  دکتر به من قرص پرومانولون، سیناریزین و پردنیزولون دادن

 21. محسن قرچه لو

  سلام
  من حدود یک ساله که تو گوشم به صورت نوسانی احساس وزوز و همهمه و غیره دارم و تو این مدت چند باری هم دچار سر گیجه و حتی تهوع و استفراغ هم شدم البته گوش راستم این مشکل رو داره وتقریبا به صورت دوره‌ای هست ،چند روزی شنوایی گوشم خوب میشه و مشکلات وروز و غیره کم میشه و بعضی وقتها هم شنوایی گوشم خیلی ضعیف میشه ،می خواستم لطف کنید منو راهنمایی کنید که چی کار باید بکنم.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. بدون بررسی بالینی نمی توان قضاوت کرد شما باید به کلینیک گوش یا یک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه و ازمایش های لازم را بدهید.

 22. سلام مدتیه گوش راستم ترشح داره و چند شب پیش باسرگیجه خیلی شدید نیمه شب بیدار شدم و افت فشار داشتم دوشب بیمارستان بستری بودم ،از دکتر معالج پرسیدم مشکلم چیه گفت عفونته و باید پیگیر باشم ولی دیگه توضیح نداد دقیقا چه نوع عفونتیه ومن بارضایت خودم مرخص شدم و متاسفانه داروهایی که بمن دادن و دقت نکردم چی بود ،بنظرتون بیماری منییر دارم؟باید چکار کنم چون نه پول دکتر دارم و نه حوصله دوادرمان ،

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام باید گوش بررسی بشه بدون معاینه نمیشه چیزب گفت.

 23. سلام خسته نباشید
  پدر من چند سالی است که مریضی منییر دارد تا چند هفته پیش هر موقع این مریضی سراغش می اومد میبایست برای چند دقیقه بشیند یا دراز بکشد ولی متاسفانه چند وقتی هست که هر موقع مریضی سراغش میاد به صورت ناگهان و ناخواسته روی زمین می افتاد. تمام دکتر های مشهد ویزیتش کرده و هنوز نتوانسته معالجه کند. نظر یکی این بود که باید عمل شود که این باعث ناشنوا شدن کامل یکی از گوش ها می شود. با تشکر

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام ایشون حتما باید مراجعه کنند تا گوششون معاینه و بررسی بشه.

 24. ابوالفضل معماری

  سلام
  من سالهادرگیراین وزوزگوش وسرگیچه بودم وبسیاررنج میکشیدم تااینکه متوجه شدم ابی که درهنگام استحمام واردگوشم میشوددچاراین بیماری شده ام وپس ازان دراستحمام جلوی وروداب به گوشم راگرفتم والان چهارساله که دیگه سرگیجه نگرفتم ووزوزگوشم هم کم شده است.

 25. مهرشاد

  سلام من ۲۱ سالمه و حدود ۳۲ روزه که سرگیجه دارم و گرفتگی گردن دارم. سمت راست سرم تا شونه هام احساس گرفتگی میکنم و بعضی وقتا هم سرم تیر میکشه علتش چی میتونه باشه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام با توجه یه علائم باید حتما توسط پژشک معاینه شوید. مراجعه کنید.

 26. سلام فکنم شما دچار عوارض کرونای طولانی مدت یا همون لانگ کوید شدین..یه سرچ توی اینترنت بزنید متوجه عوارض و علائمش میشین

 27. سلام. بیماری منییر میتونه از مصرف قرص های ضدافسردگی مثل آسنترا ایجاد بشه ؟

 28. سارا بزاز

  سلام فشار گوش همون منییر هست اخه دکتر به پدر من گفتن فشار گوش دارین؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام فشار گوش اصطلاح متداول عامیانه برای بیماری منییر است.

 29. من ۲۲ سالمه جنسیتم مونث و متاهلم .
  حدود ۲ سال پیش بود که عمل منفور ساکشن گوش رو انجام دادم .
  همون ۲ سال پیش حین ساکشن متاسفانه دچار سرگیجه بسیار شدید شدم جوری که به یک طرف می افتادم
  و احساس شناور بودن و دائم در حال حرکت بودن رو داشتم . تا خود الان این مورد ادامه پیدا کرده و درست ۲ سال به صورت تمام ۲۴ ساعت دچار سرگیجه هستم ….
  از زندگی افتادم کامل اصلا هیچ کاری هیچ کاری ازم برنمیاد حتی کارهای شخصی خودم محصلم متاهلم کار خونه خانه داری بیش از حد خستم بیش از حد رفتم تست گفتن باید توانبخشی بشم . گفتن احتمالا میگرن هم دارم میگرن دهلیزی عدم تعادل رد به صورت بیست و چهار ساعته دائم ۲ ساله دارم خستم به خدا خسته …. دیگه بسمه بسمه باید جلوی چشمای خودم درس خوندن تموم آرزوهام رو ببوسم بگذارم کنار . کافیه سرما بخورم دیگه دراز کش میکشم تعریق زیاد تپش تند قلب . استرس . همون موقع به یک ماه ساکشن دچار گرفتگی و درد شدید صورت شدم و همچنین جرقه از یک طرف چشمم شروع میشه … چشم سمت راستم نور درخشانی میده هرازگاهی که فشار میاد . صدا بیش از حد اعصابم رو خورد میکنه . آدم ها حالم رو بهم میزنند با استرس بیشتر میشه با سرماخوردگی بیشتر میشه . چشمم میسوزه و گرفتگی داره . موقعی که به یه جا تکیه دادم به طوری که صاف می ایستم سرگیجه رو زیاد متوجه نمیشم ولی کافیه تا کافیه تا بلند شم راه برم پدرم در میاد ..زندگیم مختل شد درست میشم ۲۴ ساعت ۲ سال بقران زیاده دارم فکر میکنم اگه تا آخر عمر اینطوری باشم راضی ام بمیرم و یا شنواییم رو از دست بدم رها شم دیگه 😭😭😭😭😭

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام گوش شما باید بررسی بشه بدون بررسی بالینی نمیشه نظر قطعی و تخصصی داد مراجعه کنید

   1. بنده ۵ سال هست دچار وزوز گوش شدم.تست شنوای چند بار گرفتم هر دو گوشام افت شنوای فرکانس بالا دارم.وهمچنین من به بیماری عجیب مسخ واقعیت دچار شدم یعنی همه چی برام مثل رویا میمونه هیچی واقعی به نظر نمیرسه خودمه توی آینه نمیشناسم احساس بیگانگی دارم. این بیماریم هم با وزوز گوشم شروع شد

    1. کلینیک گوش تهران

     سلام شما باید به روانشناس مراجعه کنید و برای درمان وزوز گوش مراجعه کنید به دکتر نسرین یردانی.

    2. سلام آقا محمد شما هم مثل بنده دچار اختلال وستیبولار شدی برای من علاوه بر وزوز گوش به دلیل درگیری عصب vor بینایی هم مختل شده. و مسخ واقعیت شما هم ناشی از درگیری سیستم وستیبولار هستش. من وقتی دچار این بیماری شدم ۱۷ سالم بود که دنیام سیاه شد پزشکا اصلا نمیتونستند تشخیص بدن، بیشتراز ۷سال پیوسته تحقیق خصوصا مقالات خارجی انجام دادم تا بلاخره علت رو پیدا کردم.

     1. کلینیک گوش تهران

      سلام ممنون از نظر و همراهیتون.

  2. وااای خدا کمکت کنه به حق مهربونی خودش.
   منم چندماهه که دچار بیماری منیر هستم. دوروزبعداززایمان سزارینم دچارکرونا شدم.ازسه ماه قبلش هم سینوزیت حاد گرفته بودم ولی بخاطر بارداربودن نمیتونستم انتی بیوتیک مصرف کنم خیلی داغون شدم و عذاب کشیدم. هنوز علایم سینوزیت و منیر بامن هستن.وقتی سرگیجه میگیرم حتی نمیتونم بچه مو بغل کنم میدونم که اصلا هیچ تعادلی ندارم.. عرق سرد و حالت تهوع شدید میاد سراغم و هرچقدر تلاش میکنم نمیتونم هیچ جسمی را درست ببینم حتی باحرکت چشمام هم سرگیجم بدترمیشه .درخانه هم تنها هستم همسرم معمولا اونموقع ها سرکاره. برای همین کاملا میفهمم چقدر داری سختی میکشی. خدا کمکت کنه ایشالا.

 30. سلام من نه وزوز گوش دارم نه کاهش شنوایی . تنها چیزی که دارم عدم تعادل ‌هست و اختلالات چشمی آیا این منییر هست یا میگرن

 31. اسماعیل

  سلام ،من یه دو سالی هست که درگیر این بیماری هستم میخواستم بدونم فوتبال بازی کردن یا کلا ورزش کردن میتونه تاثیر منفی بر این بیماری داشته باشه

 32. سلام وقت بخیر
  من بیشتر از ۳ سال هست به این بیماری دچار هستم
  از اوایل کرونا
  خیلی روزهای بدی دیدم و رد شده
  و الان سرگیجه م رفع شده
  از همون اول فقط گوش سمت راست دچار میشکل و سوت و وزوز میشد
  الان هم گوش راست ورور میکنه ولی سرگیجه اصلا ندارم

  میخواستم بدونم به طور کل رفع میشه یا مجدد ریست میشه و مراحل زود هنگام رو دوباره تجربه خواهم کرد ؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلاک گوش شما باید بررسی بشه تا بتوان نظر قطعی داد

 33. با سلام من حداقل ۶ سال متوالی درگیر وزوزگوش هستم خیلی از زندگی عادی دور شدم نه میتونم با کسی ارتباط برقرار کنم حتی با خانواده به مشکل خوردم هر چی بهشون میگم من همچین مشکلی دارم باور نمیکنن .
  سرگیجه هم دارم، وزوز در هر دو گوش ،گاهی اوقات خیلی شدیدتر میشه مثل موج انفجار یک دفعه ای میاد سراغم شب که بیشتر از ۲ ساعت نمیتونم بخوابم
  جوری شده که از هیچ چیزی لذت نمیبرم خیلی مراجعه کردم به دکتر اما هیچ نتیجه مطلوبی نگرفتم و خیلی هم دارم بدتر میشم افسردگی شدید هم دارم و این که قیمت سمعک ها هم سرسام آور شده بخوام ی سمعک بگیرم باید ۴ تا پنج ماه پس انداز کنم تا یک سمعک بگیرم سمعک ها هم که از نظر پوشش بیمه ای خارج شده بعضی مواقع از بیشتر شدن وزوز گوش از خونه میزنم بیرون تا توی شلوغی زیاد متوجه صدا نشم یکی پیدا نمیشه بگه چیکار کنم تا حداقل یکم باید فقط خودکشی کنه آدم که نه درد داشته باشه نه اینقد ازیت خدا هیچ کسی روگرفتار بیماری نکنه انشاالله

 34. با سلام من گوش راستم یه مقدار به مشکل خورده و بعضی وقت ها صدا توش اکو میشه و معمولا بعد یک روز سرگیجه شدید و حالت تهوع میگیرم پیش متخصص گوش و حلق و بینی رفتم و ازمایش های تخصصی گوش رو دادم مشگل خاصی نبود ولی هر چند وقت اینجوری میشم تا الان سه بار به این مشکل خوردم چه کار خاص دیگه ای باید انجام بدم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام بهتره توسط متخصص مغز و اعصاب هم ویزیت بشید اگر ایشون هم گفتن مشکلی نیست باید برای بررسی و معاینه تشریف بیارید کلینیک.

 35. سلام من سال ۱۴۰۰ به دکتر گوش مراجعه کردم و اونها گفتن فشار گوش چپ بالاس و برام سناریزین نوشتن ازون موقع هروقت سرگیجه دارم اون قرص رو میخورم و احساس میکنم تمام علایمم قطع میشه علایمم بیشتر سرگیجه های وقت و بی وقت به همراه حالت تهوع و گاها تپش قلب هست ایا باید بازهم مراجعه کنم ؟ چون من هروقت علایم دارم قرص میخورم ممنون میشم راهنماییم کنید

 36. محمدرضا

  سلام، وقت بخیر
  من تاریخ 1401/07/21 در حین بیداری بعد از سوت کشیدن گوش سمت راست به مدت 1 ساعت متوجه شدم صدایی رو نمیشنوم و بعد از 2 ساعت سرگیجه هم به اون اضافه شد و هنگام صبح با سرگیجه فجیع که با حالت تهوع همراه بود بیدار شدم

  در تاریخ 1401/07/24 به دکتر مراجعه کردم که بعد از مشاهده نوار گوش قرص پردنیزولون 50 برام تجویز کرد و گفت که بعد از 6 روز بیا مطب که اگه قرص جواب نداد کورتیکواستروئید از طریق گوش تزریق کنم

  در تاریخ 1401/07/25 به دکتر دیگه ای مراجعه کردم و همون روز ایشون پیشنهاد داد که تزریق کورتیکواسترودئید رو شروع کنیم چون هفته اول فرصت طلایی درمان این بیداری هستش و تا الان دو بار تزریق داشتم که سرگیجه رو نسبتاً کاهش داده ولی صدایی هنوز نمیشنوم و فقط یه صدای خفیف نویز هست که در پس پرده گوش شنیده میشه که اونقدر آزار دهنده و اعصاب خورد کن
  نیست (قرص های “ویرابکس 1000 میلی گرم” و امپرازول 50 هم تجویز کردن برام)
  و قراره که در تاریخ 1401/07/30 تزریق سوم و آخری هم انجام بدم

  میخواستم بدونم آیا بعد از تزریق بلافاصله باید تأثیر ملموسی در شنوایی احساس کنم یا به مرور زمان ممکنه برگرده و هنوز زوده؟ (از تاریخ اولین تزریق 3 روز میگذره)

  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام کم شنوایی ناگهانی دارید باید به تزریق طبق دستور پزشک ادامه بدید

   1. محمدرضا

    سلام، ممنون از پاسختون
    متأسفانه تزریق مؤثر واقع نشد و شنوایی برنگشت (نمیدونم دیر اقدام کردم یا نه ولی میخواستم بگم اگر برای کسی همچین اتفاقی افتاد حتی 1 ساعت هم اهمال نکنند و سریعاً به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا تزریق هر چه سریع تر انجام بشه حتی اجازه ندن که به 24 ساعت بکشه خصوصاً کسانی که ناشنوایی به همراه سرگیجه سنگین براشون رخ میده)

    در آخر میخواستم بدونم آیا با کاشت حلزون میشه امیدی به برگشت شنوایی داشت یا اینکه سلول های مویی به طور کلی آسیب دیدن و قادر به فرستادن سیگنال به مغز نمیباشد؟
    (بعد از اون تنها امیدمون به پروژه fx-345 آمریکاست که اونم در فاز بالینی تحقیقات قرار داره و قراره اوایل سال 2023 نتایجشون رو اعلام کنن)

 37. سلام وقت بخیر
  من یه ماه پیش کرونا گرفتمو گوشم گرفته بود
  حدود یک هفته بعد که سوار مترو شدم غش کردم توی مترو
  از اون موقع تا الان هر وقت سوار مترو میشم احساس سر گیجه و منگی بهم دست میده و ضربان قلبم هی بالا پایین میشه.اگه وایستاده باشم خیلی بدتر
  باید چیکار انجام بدم؟راهنمایی میکنید؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام با توجه به اینکه سرگیجه میتونه دلیل بیماری های متفاوت گوش باشه بدون بررسی گوش و انجام تست ها و ازمایشات لازم نمیشه پاسخ داد باید مراجعه کنید و بعد از انجام معاینات مربوطه نظر داد.

 38. سلام من چند ماهه گوش سمت راستم صدا میده ولی وقتی گوشم رو میگیرم وفشار میدم صدا قطع میشه.دلیلش چی میتونه باشه.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام گوش شما باید معاینه و بررسی بشه به دکتر نسرین یزدانی مراجعه کنید.

 39. سلام وقت شما بخیر
  من ۱۵ساله بیماری منیر دارم وقتی توی سروصدا قرار میگیرم گوشام کیپ میشه و صداهای گوشم خیلی زیاده من یه چند ماهی سر کار توی سروصدا بودم و باعث شد شنواییم خیلی افت کنه و سمعک برام تجویز کردن بعداز چند ماه شنوایی یک گوشم برگشت و یکسالی خوب بودم ولی دوباره شنواییم کم شد و گوشام کیپ میشه و حتی با وجود سمعک دو گوش نمیتونم تماس های تلفنی رو تشخیص بدم و متوجه حرف های طرف نمیشم آیا با تنظیم سمعکم این مشکل حل میشه یا نه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام باید سمعک بررسی بشه باید به همون مرکزی که سمعک براتون تجویز کردن مراجعه کنید

 40. سید روح الله رضایی

  سلام بنده مدت هفت ساله وزوز گوش درم ودراین مدت سرگیجه،منگی،حالت تهوع واستفراغ برایم پیش می آید ماهها تابلیت سرک رامصرف کردم که سودی نداشت ولی وقتی مصرف سیناریزین وپلوکلرپرازین راشروع کردم،دیگر حالت سرگیجه وغیره برایم پیدانمیشه ولی به محض ترک این دودارو دوباره شروع مشود حتی هفته ای دوسه بارسرگیجه،منگی حالت تهوع واستفراغ شدید برایم پیدا می شود وهرباردوسه ساعت طول می کشد.این راهم بگویم وزوز گوشم دراین هفت سال لحظه ای بند نیامده ودوامدار است.
  لطفا کمی راهنمایی کنید.تشکر.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام شما باید به کلینیک مراجعه کنید و ازمایشات مخصوصی را انجام دهید تا علت بیماری مشخص شود و بعد درمان آغاط شود. بدون انجام ازمایشات لازم و یا فتن علت بیماری نمیشود چیزی گفت.

 41. فاطمه