سرگیجه علامت کدام بیماری است

سرگیجه(Vertigo) حالتی است که در آن تعادل بدن از دست می‌رود و احساس چرخش محیط یا خودتان را دارید و دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوید. در بیشتر مواقع سرگیجه ممکن است به خاطر خستگی زیاد، کاهش قندخون و آب بدن اتفاق بیفتد. اما اگر سرگیجه، مداوم و همیشگی باشد، باید به دنبال دلیل دیگری باشید. در برخی از مواقع علت سرگیجه و سنگینی سر وجود یک بیماری است که اگر زود اقدام کنید، می‌توان آن را به موقع درمان کرد.
 با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع ممکن است دچار سرگیجه ناگهانی شوید و از علت آن بی‌خبر باشید، تصمیم گرفتیم این مطلب را منتشر کنیم.

محتوا پنهان
1 سرگیجه علامت کدام بیماری است

سرگیجه چیست

سرگیجه حالتی است که در آن تعادل بدن را از دست می‌دهید و احساس سبکی بیش از حد در ناحیه سر دارید. همچنین چشمانتان سیاهی می‌رود. این حالت گاهی با حالت تهوع و از دست دادن قدرت جسمانی همراه می‌شود. در برخی از مواقع علت سرگیجه و سنگینی سر نگران‌کننده نیست. در برخی از مواقع هم ممکن است از وجود یک بیماری خطرناک خبر بدهد. به طور کلی علت سرگیجه مداوم و یا ناگهانی عبارت است از:

سرگیجه و کمبود آب بدن

یک علت سرگیجه ناگهانی می‌تواند به خاطر از دست رفتن آب بدن اتفاق بیفتد. بدن یک فرد بزرگسال روزانه به 7 تا 8 لیوان آب نیاز دارد. البته مقداری از این نیاز از طریق مصرف نوشیدنی‌هایی مثل چای، قهوه و آبمیوه و یا مصرف میوه و غذا تأمین می‌شود. یکی از راه‌های تشخیص کم‌آب بودن بدن و ارتباط آن با سرگیجه، توجه به رنگ ادرار است.
زمانی که رنگ ادرار زرد باشد از کم‌آبی بدن خبر می‌دهد و می‌تواند علت سرگیجه باشد. در چنین مواقعی بهتر است از خوردن نوشیدنی‌های حاوی کافئین خودداری کنید و مستقیما آب بنوشید.

ابتلا به بیماری منییر

منییر(menieres) یک بیماری گوش داخلی است که در آن حجم مایعات گوش داخلی به طور غیرطبیعی افزایش می‌یابد. در بسیاری از مواقع تنها یک گوش دچار بیماری منییر می‌شود. مهم‌ترین عامل جمع شدن مایعات در گوش داخلی، تخلیه نامناسب مایعات به دلیل ناهنجاری آناتومیک، عفونت‌های ویروسی، آلرژی، ضربه به سر و میگرن است. این بیماری می‌تواند انجام فعالیت‌های روزانه را مختل کند و باعث بروز سرگیجه، کم شنوایی، وزوز یا احساس پری گوش شود.
سرگیجه‌های منییر از 20 دقیقه تا چند ساعت (گاهی چند روز) طول می‌کشد. به طوری که قادر به انجام فعالیت‌های روزمره نیستید. تعریق شدید که ممکن است چند روز طول بکشد، همراه با تهوع و استفراغ از دیگر علائم ابتلا به این بیماری است.
اگر فکر می‌کنید دلیل سرگیجه‌های شما بیماری منییر است، باید سایر علائم آن را هم در نظر بگیرید. به طور کلی علائم این بیماری عبارتند از:
 

1- سرگیجه‌های مکرر و ناگهانی: سرگیجه‌های منییر به صورت چرخشی است. این سرگیجه که خودبخود شروع و به طور ناگهانی متوقف می‌شوند. این سرگیجه‌ها معمولا 20 دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشند. این سرگیجه‌ها اغلب با حالت تهوع شدید همراه می‌شوند.

2- از دست دادن شنوایی: یکی دیگر از علائم بیماری منییر از دست دادن شنوایی یا کاهش شنوایی است. این علامت بخصوص در اوایل ابتلا به بیماری شایع می‌شود.

3- احساس وزوز گوش: سرگیجه‌های منییر با وزوز گوش همراه می‌شود. صدای وزوز گوش درست مثل شنیدن یک سوت دائمی است که در گوش آن را احساس می‌کنید.

برای تشخیص اینکه آیا سرگیجه‌های شما به بیماری منییر مربوط می‌شود، باید به حالت آن هم توجه کنید. سرگیجه‌ها در این بیماری فقط از یک قسمت سر شروع شده و بعد از مدتی کاملا ناپدید می‌شوند. بعد از مدتی، سرگیجه در ناحیه دیگری شروع می‌شود.
با توجه به اینکه بیماری عفونی منییر ممکن است مشکلات زیادی را ایجاد کند، باید به یک متخصص گوش و شنوایی مراجعه کنید. کلینیک گوش تهران در همین زمینه فعالیت دارد و می‌تواند برای تشخیص این بیماری و درمان آن به شما خدمات دهد.

وجود عفونت و التهاب در گوش داخلی

منیر زمانی اتفاق می‌افتد که مایعات در گوش داخلی جمع شود. اما گاهی بیماری منیر اتفاق نمی‌افتد اما علائم و نشانه‌های التهاب گوش داخلی خود را با سرگیجه نشان می‌دهد. در این صورت در عصب دهلیزی التهاب حاد شروع می‌شود. اگر دلیل سرگیجه وجود عفونت و التهاب در گوش داخلی باشد، شنوایی خود را هم از دست می‌دهید و احساس درد در ناحیه گوش دارید.
گاهی عفونت گوش میانی که با آن بیماری «اوتیت میانی حاد/serous otitis» نیز گفته می‌شود، موجب سرگیجه می‌شود. در این بیماری فضای پر از هوا در قسمت پشت پرده گوش میانی، عفونی می‌شود. در این ناحیه استخوان‌های ریز ارتعاشی گوش قرار دارند و زمانی که دچار عفونت گوش میانی شوید، حتی استخوان‌ها هم درگیر می‌شوند. به طوری که علاوه بر سرگیجه‌های شدید، شنوایی هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
کلینک گوش تهران در خیابان ولیعصر برای درمان چنین بیماری ابتدا به تشخیص تاکید دارد. حتی باید میزان عفونی بودن گوش هم مشخص شود. بی‌توجهی به سرگیجه‌هایی که از عفونت گوش میانی ناشی می‌شود، مشکلات شنوایی شدید و وزوز گوش را به دنبال دارد. در بسیاری از مواقع متخصصان با کمک آنتی‌بیوتیک‌ها این بیماری را کنترل می‌کنند.
البته توجه داشته باشید که چون از میزان عفونی بودن گوش اطلاع زیادی ندارید، درمان خودسرانه و حتی مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در بسیاری از مواقع به درمان کمکی نمی‌کند. بهترین راه در زمان ابتلا به عفونت گوش و رفع سرگیجه‌های ناشی از آن، مراجعه به پزشک است.
علت ابتلا به این بیماری می‌تواند یک بیماری باکتریایی و یا ویروسی در گوش میانی باشد. برای مثال ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوانزا و یا آلرژی هم باعث بروز این بیماری می‌شود. در نتیجه گرفتگی و تورم مجاری بینی، گلو و لوله‌های استاش(eustachian tube) (در پشت گلو، مجاری بینی و گوش میانی) به این بیماری مبتلا می‌شود.
متخصصان برای درمان سرگیجه ناشی از عفونت گوش میانی اقدامات زیر را انجام می‌دهند:
1- تنظیم فشار هوا در گوش میانی
2- تخلیه ترشحات طبیعی از گوش میانی
3- تجویز داروهای آنتی‌بیوتیک برای کنترل عفونت باکتریایی یا ویروسی
توجه داشته باشید که این بیماری گاهی تا چندین ماه هم ادامه دارد. بنابراین سرگیجه‌های ناشی از عفونت گوش میانی هم به همین میزان ادامه‌دار است. توجه داشته باشید با توجه به مشخص نبودن دلیل عفونت گوش (باکتریایی یا ویروسی) نمی‌توانید به طور خودسرانه و خرید دارو بدون نسخه پزشک اقدام به درمان کنید. برای رفع سرگیجه و درمان عفونت گوش بهتر است به یک کلینیک تخصصی گوش و شنوایی مراجعه کنید.

کاهش شدید قند خون یا هیپوگلایسمی

یکی از دلایل ابتلا به سرگیجه و سنگینی سر افت قند خون (هیپوگلایسمی) است. این مشکل در کسانی که به دیابت مبتلا هستند بیشتر خود را نشان می‌دهد.
کاهش قند خون به معنای پایین آمدن سطح گلوکز خون است. در بیماران دیابتی علت سرگیجه اغلب به دلیل عدم مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و قند اتفاق می‌افتد. همچنین مصرف خودسرانه و یا بیش از حد داروهای دیابتی (متفورمین) هم می‌تواند باعث سرگیجه شود. تزریق انسولین هم یکی دیگر از دلایل سرگیجه در این گروه از بیماران است.
توجه داشته باشید که افزایش شدید قندخون هم می تواند یکی از دلایل سرگیجه باشد. این حالت که به آن هایپرگلایسمی(Hyperglycemia) نیز گفته می‌شود، مانع از ترشح انسولین کافی برای استفاده سلول‌ها می‌شود. سطح بالای گلوکز باعث افت آب و از دست رفتن تعادل بدن می‌شود.
بنابراین طبق دستورات پزشک بیماران دیابتی باید تحت مراقبت قرار بگیرند و از مصرف خودسرانه و بدون تجویز دارو خودداری کنند. همچنین باید داروها در ساعت مشخص مصرف شوند.
در افراد سالم و غیردیابتی هم گاهی نخوردن غذا باعث بروز سرگیجه می‌شود. البته این سرگیجه با سردرد هم همراه است که نشانه‌ای از افت قندخون است.

افت فشار خون و ابتلا به سرگیجه

افت فشارخون هم یک علت سرگیجه مداوم عنوان شده است. این حالت باعث بروز احساس سبکی در ناحیه سر می‌شود. در مواقعی که میزان افت فشارخون بیش از حد است، غش و ضعف بدن را هم به دنبال دارد. در بیشتر مواقع افت فشارخون به دلیل مصرف غذاهای ترش و کاهش سدیم بدن اتفاق می‌افتد. ایستادن و یا نشستن بیش از حد در بروز سرگیجه مؤثر هستند.

ابتلا فرد به بیماری‌های قلبی

یکی دیگر از علت‌ های سرگیجه و بی حالی ابتلا به بیماری‌های قلبی است. زمانی که قلب در پمپاژ خون ضعیف عمل می‌کند، خون کافی به مغز نمی‌رسد. در چنین مواردی فرد احساس ضعف و بی‌حالی دارد. در بیماران قلبی ضربان قلب غیرطبیعی، تند و یا خیلی سریع اتفاق می‌افتد. در چنین مواقعی جریان خون توسط دریچه باریکی مسدود می‌شود. این وضعیت جسمی سرگیجه و سنکوپ را به دنبال دارد.
سرگیجه یکی از علائم بسیار شایع نارسایی قلبی است و ممکن است به دلیل افت سریع فشارخون بروز کند. حرکت ناگهانی برای بلند شدن هم مانع از رسیدن خون کافی به مغز می‌شود. در چنین مواقعی حتی برای افراد سالم هم سرگیجه ناگهانی اما موقت اتفاق می‌افتد.

سرگیجه دوران بارداری

سرگیجه یکی از علائم رایج در دوران بارداری است. افزایش هورمون هایی که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شوند، جریان خون را در به سمت جنین افزایش می دهند. در نتیجه فشارخون در مادر کاهش می‌یابد. در مادرانی که به کم خونی یا رگ‌های واریسی مبتلا هستند، میزان سرگیجه شدیدتر می‌شود.
یکی دیگر از علت های بروز سرگیجه مداوم در دوران بارداری پایین آمدن قندخون و تغییر متابولیسم بدن است. این مشکل بیشتر در سه ماهه اول بارداری خود را نشان می‌دهد.

کمبود ویتامین B12 در بدن

یک علت سرگیجه ناگهانی، کمبود ویتامین B12 عنوان شده که به راحتی قابل تشخیص و درمان است. کمبود این ویتامین منجر به بروز مشکلات عصبی از جمله کاهش فشارخون و از بین رفتن تعادل بدن می‌شود. زمانی که نشسته‌اید و به یکباره از جای خود بلند می‌شوید، احساس سرگیجه شدید دارید و چشم‌ها سیاهی می‌رود.
در بیشتر مواقع درمان این بیماری با تجویز مکمل‌های حاوی B12 قابل درمان است. البته باید کمبود و میزان کمبود آن در بدن مشخص شود تا پزشک بتواند نوع دارو را تجویز کند.

ابتلا به بیماری میگرن

یک علت سرگیجه مداوم هم می‌تواند از بیماری میگرن خبر دهد. البته زمانی که سرگیجه دورانی همراه با سردرد شدید باشد می‌توان گفت که علت اصلی سرگیجه همان بیماری میگرن است. تقریبا در 50% از کسانی که به این بیماری مبتلا هستند، از وجود بیماری خود اطلاعی ندارند. در بسیاری از موارد هم سردردها سینوسی هستند و ارتباطی با میگرن ندارند.
سرگیجه‌های میگرنی اغلب با سردرد یک سمت سر، افزایش ضربان قلب، حالت تهوع و استفراغ همراه است. سبکی سر علامت رایج سرگیجه‌های میگرنی است.

میگرن وستیبولار یا سرگیجه میگرنی چیست

سرگیجه میگرنی یا میگرن وستیبولار به نوعی از سرگیجه گفته می‌شود که در افراد دارای علائم میگرن اتفاق می‌افتد. افرادی که دچار سرگیجه هستند احساس می کنند که آنها یا اشیا اطرافشان در حال حرکت هستند در حالی که در واقع اینگونه نیستند. سیستم دهلیزی گوش به سیستمی در گوش داخلی گفته می‌شود که وظیفه ایجاد تعادل در بدن را دارد.

میگرن غالباً با سردردهای دردناک همراه است، اما میگرن دهلیزی متفاوت است زیرا در این دوره‌ها معمولاً سردرد وجود ندارد. بسیاری از افرادی که به میگرن کلاسیک (با اورا) مبتلا می‌شوند، میگرن دهلیزی را نیز تجربه می‌کنند، اما نه همه افراد.

افرادی که دچار سرگیجه‌های میگرنی می‌شوند معمولا علائم زیر را دارند:

 • سرگیجه‌ای که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد.
 • تهوع و استفراغ
 • مشکلات تعادل
 • حساسیت حرکتی شدید؛ هنگام حرکت سر، چشم‌ها یا بدن، احساس مریضی یا سرگیجه شود.
 • احساس گمراهی یا گیجی
 • احساس ناپایداری، مثل اینکه در یک قایق هستید.
 • حساسیت به صدا
 • سبکی سر
 • دیدن نورهای درخشان یا چشمک زن در بینایی (اورای میگرن)
 • سردردهای یک طرفه و ضربان دار که با فعالیت بدتر می‌شوند.

برای درمان این نوع از سرگیجه‌ها معمولا همان داروهایی که برای سرگیجه استفاده می‌شوند‌، تجویز می‌گردند. این داروها می‌توانند علائم و نشانه‌های میگرن دهلیزی(وستیبولار) را تسکین دهند. این داروها به معالجه سرگیجه، بیماری‌های ناشی از حرکت، حالت تهوع و استفراغ و سایر علائم کمک می کنند.

وجود بیماری کم خونی

کم‌خونی هم می‌تواند یک علت سرگیجه مداوم باشد. این بیماری در بسیاری از مواقع حاد نیست اما همچنان با سرگیجه موقت خود را نشان می‌دهد. در مواقعی که فرد به سرگیجه‌های مداوم مبتلا می‌شود، نشانه کم‌خونی مزمن است. کمبود آهن، جذب نشدن آهن (به دلیل کمبود اسید فولیک و ویتامین C) و مواد مغذی در بدن باعث کم خونی می‌شود.
وقتی میزان آهن و موادمغذی کم می‌شود، گلبول‌های قرمز حاوی هموگلوبین هم کاهش می‌یابند. هموگلوبین مسئولیت حمل و رساندن اکسیژن به سایر اعضا و بافت‌های بدن را بر عهده دارد. مسلم است که با کاهش اکسیژن به مغز، فرد دچار سرگیجه می‌شود.
پزشکان برای تشخیص این بیماری آزمایش خون را تجویز می‌کنند. مصرف مکمل‌های دارویی و در پیش گرفتن رژیم غذایی به درمان سرگیجه ناشی از بیماری کم‌خونی کمک می‌کند.

تحریک مغناطیسی مغز و بروز سرگیجه

برخی از روش‌های درمانی هم ممکن است به بروز سرگیجه منجر شود. در روش تحریک مغناطیسی مغز (TMS) که برای درمان افراد مبتلا به بیماری‌های روانی و افسردگی استفاده می‌شود، الکترودهایی بر روی سر بیمار نصب می‌شود. در این روش درمانگر با ایجاد میدان مغناطیسی و اعمال آن از روی پوست سر اقدام به کنترل مغز و درمان اختلالات روانی می‌کند. تحریک مغز می‌تواند باعث بروز سرگیجه‌های موقت شود.

ابتلا به بیماری پارکینسون

پارکینسون(Parkinson) هم یک علت سرگیجه و سنگینی سر ذکر شده است. علامت اصلی این بیماری که اغلب در افراد مسن خود را نشان می‌دهد، سرگیجه‌های مداوم است. پارکینسون یک اختلال سیستم عصبی است که بر روی حرکات اعضا بدن تاثیر می‌گذارد. این بیماری ابتدا با لرزش در یک دست شروع می‌شود و سپس خشکی و کند شدن هر دو دست و پاها را به دنبال دارد.
البته سرگیجه به تنهایی نمی‌تواند علامت ابتلا به پارکینسون باشد. بلکه این بیماری علامت‌های دیگری همچون تغییر قدرت تکلم، از دست دادن قدرت حرکت بدن و سفت شدن عضلات را به همراه دارد. در صورت وجود همه این علائم و سرگیجه‌های مداوم، باید به پزشک مراجعه کنید.
ابتلا به آکوستیک نوروما
یک علت سرگیجه و بی حالی وجود بیماری آکوستیک نوروما (acoustic neuromaاست. این بیماری یک تومور خوش خیم است که در قسمت عصب دهلیزی (محل اتصال گوش داخلی به مغز) ایجاد می‌شود. این تومور به آهستگی رشد می‌کند و می تواند آنقدر بزرگ شود که به مغز فشار آورد. این بیماری اغلب در دهه 40 تا 60 زندگی بروز می‌کند و اگر شدید شود بی‌حسی و فلج شدن صورت را به دنبال دارد.
بیماری آکوستیک نوروما به مرور زمان قدرت شنوایی را از بین می‌برد و باعث وزوز گوش(tinnitus) در یک سمت می‌شود. سرگیجه و برهم خوردن تعادل بدن از علائم دیگر این بیماری است.

سرگیجه ناگهانی شدید کوتاه یا طولانی به چه علتی رخ می‌دهد

افرادی که احساس سرگیجه می کنند ممکن است احساس سبکی سر، عدم تعادل یا گیجی داشته باشند. سرگیجه ناگهانی(acute vertigo) یک نوع شدید سرگیجه است. فردی که سرگیجه را تجربه می کند احساس می کند که خودش یا اطرافش در حال چرخش هستند.
سرگیجه ناگهانی می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله مشکلات گوش داخلی، فشار خون پایین و شرایط سلامت روان باشد. سرگیجه ممکن است به خودی خود برطرف شود، اما بهتر است برای حل این اختلال به پزشک مراجعه کنید.

چه عواملی باعث ایجاد سرگیجه ناگهانی می‌شوند

مسائل مختلفی می تواند باعث سرگیجه ناگهانی شود و برخی از آنها جدی تر است. به همین دلیل، هرکسی که شروع هر یک از اختلالات زیرا را به صورت ناگهانی تجربه کند؛ باید به پزشک مراجعه کند.
در صورت بروز سرگیجه ناگهانی ممکن است سریعا به مراقبت های پزشکی نیاز پیدا کنید. به عنوان مثال برخی از مشکلات همراه با سرگیجه ناگهانی علائم سکته مغزی است. برخی از این عوامل عبارتند از:
1- مشکلات گوش داخلی
2- نوریت دهلیزی یا نورونیت
3- بیماری منییر
4- فشار خون پایین
5- اختلال هراس
6- سکته مغزی (TIA)
7- عوارض جانبی دارو ها
8- گرمازدگی
9- کمبود آب بدن
10 استرس، اضطراب، عصبانیت و ترس
11- نارسایی کمبود آهن
12- دریازدگی
13- عفونت گوش
14- میگرن
15- قند خون پایین، در افراد دیابتی
16- سرگیجه سرویکوژنیک، سرگیجه ناگهانی همراه با درد گردن

علت سرگیجه صبحگاهی چیست

بیشتر افراد هر از گاهی دچار سرگیجه می شوند. سرگیجه اغلب کوتاه مدت است و ممکن است همیشه دلیل واضحی نداشته باشد. با این حال، داشتن سرگیجه صبحگاهی(morning vertigo) به طور منظم ممکن است علامت یک بیماری زمینه‌ای مخصوصا در گوش شما باشد.

چگونه سرگیجه صبحگاهی را کاهش دهیم

دلایل مختلفی برای سرگیجه وجود دارد. به طور کلی، سرگیجه صبحگاهی چیزی است که گهگاه برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد و چندان نگران کننده نیست.
اگر صبح بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب دچار سرگیجه می شوید، این می تواند نتیجه تغییر ناگهانی تعادل باشد زیرا بدن شما از حالت خوابیده به حالت ایستاده تغییر وضعیت می دهد. سرگیجه می تواند هنگام جابجایی مایعات در گوش داخلی شما به هنگام تغییر سریع موقعیت نیز ایجاد شود.
در صورت سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی، ممکن است احساس سرگیجه بدتر شود زیرا در سینوس های خود مایعات و تورم اضافی دارید که با گوش داخلی در ارتباط هستند. در ادامه به برخی از اختلالاتی که منجر به سرگیجه صبحگاهی می شوند؛ می پردازیم.
1- آپنه خواب
2- کمبود آب
3- قند خون پایین
4- فشار خون پایین
5- لابیرنتیت(labyrinthitis)
6- داروها
مهمترین کاری برای کاهش سرگیجه صبحگاهی، برخاستن ارام بدون شتاب از حالت خوابیده به ایستاده است، این اقدام از حرکت و تغییر جهت ناگهانی مایع گوش جلوگیری می کند. همینطور حفظ آب بدن در طول روز یک اقدام موثر در کاهش این حالت ازاردهنده  است. حتی اگر احساس تشنگی نکنید، بدن شما هنوز هم می تواند در معرض کمبود آب بدن قرار گیرد.
نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز و یا بیشتر به افراد بسیار فعال، باردار یا افرادی که تعرق زیاد می کنند، توصیه می شود. از نوشیدن الکل به خصوص قبل از خواب خودداری کنید و قبل از خواب و بعد از بیدار شدن یک لیوان آب کامل بنوشید.
اگر این اقدامات موثر نباشد، ممکن است بیماری جدی داشته باشید که باعث سرگیجه می شود. در این حالت باید به پزشک مراجعه کنید تا علت سرگیجه شما را مشخص کند.
علت سرگیجه صبحگاهی

سرگیجه در سالمندان و راه‌های رفع آن

بیماران سالمند دلایل متعددی برای از دست دادن تعادل خود دارند. افراد سالمند معمولا به علت ضعف عضلانی، ستون فقرات ضعیف و استخوان های شکننده ممکن است دچار عدم تعادل شوند.
علاوه بر این، علائم دیگری همچون مشکلات عروقی، کاهش قدرت بینایی، مصرف هم زمان چند دارو و سبک زندگی بی تحرک ممکن است یکی از عوامل این عدم تعادل شود.

چه عواملی باعث ایجاد سرگیجه در سالمندان می‌شوند

علائم سرگیجه یکی از شایعترین اختلالات در میان افراد سالمند است. حدود 25٪ از افراد بالای 72 سال، عدم تعادل یا عدم ثبات را تجربه می کنند. از شایع ترین علل سرگیجه در افراد سالمند می توان به موارد زیر اشاره کرد.
1- سیستم دهلیزی(وستیبولار)
2- سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV)
3- آسیب ستون فقرات
4- تنظیم غیر طبیعی فشار خون
5- اضطراب
6- داروها

درمان سرگیجه در افراد مسن و سالمند

اگرچه درمان سرگیجه بسته به علت ممکن است تا حدودی متفاوت باشد ، اما یک گزینه درمانی وجود دارد که به طور مداوم باعث کاهش قابل توجه یا حتی از بین بردن سرگیجه می شود. این روش شامل درمان توان بخشی دهلیزی (VRT) است.
 روش درمانی VRT  یک استراتژی مبتنی بر شواهد است که از تمرینات حرکتی برای کاهش علائم سرگیجه و بهبود تعادل بدن استفاده می کند. درنتیجه منجر به بهبود و کاهش سرگیجه ها و عدم تعادلی فرد می شود.

سرگیجه در کودکان به چه علتی رخ می‌دهد

سرگیجه در کودکان ممکن است به دو صورت دیده شود؛ یا احساس دَوَران باشد، مانند هنگامی که کودکتان بعد از بازی با چرخ و فلک سرش گیج می‌رود، یا به این صورت باشد که گویی جهان اطراف به دور سرش می‌چرخد یا نوسان دارد.
گه‌گاه، سرگیجه کودکان می‌تواند بر اثر گرفتگی بینی در سرما خوردگی یا رسیدن عفونت به سیستم وستیبولار، که بخشی از گوش داخلی است و بر تعادل تاثیر می‌گذارد، برای کودکان اتفاق بیفتد. به غیر از موارد گفته شده، زمانی که کودکی دچار سرگیجه‌های مکرر یا مداوم شود، معمولا با بیماری یا شرایطی دیگر در ارتباط است.
 
علت دقیق سرگیجه در کودکان همیشه شناخته شده نیست. ولی چنانچه کودک مشکل گوش داخلی داشته باشد، ممکن است مغز پیام‌های اشتباهی دریافت کند که می‌تواند به  احساس سرگیجه بیانجامد. موارد زیر شایع‌ترین علل مشکلات گوش داخلی در کودکان هستند:
1- گرفتگی بینی
2- لابیرنت
3- ضربه به سر
4- سندروم منییر
5- سرگیجه خوش خیم وضعیتی کودکان
6- میگرن

چه زمانی سرگیجه در کودکان خطرناک است

در صورتی که هر کدام از موارد زیر را مشاهده کردید به آن معناست که سرگیجه در کودک ممکن است خطرناک باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید:
1- حمله‌های مکرر یا مداوم سرگیجه
2- سرگیجه شدید (کودک نمی‌تواند تکان بخورد)
3- سرگیجه همراه با مشکلی دیگر، از قبیل وزوز گوش، گوش درد، سر درد، سنگینی گوش یا اختلال شنوایی
4- کودکتان حواس پرت و غیر هوشیار به نظر می‌رسد یا رفتاری نامعمول دارد
س

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم چیست

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم (BPPV) عارضه‌ای است که طی آن، بیمار پس از حرکات سر یا تغییرات سریع وضعیتی، از سرگیجه‌های کوتاه مدت شکایت دارد. علائم BPPV خصوصاً هنگام جابجا شدن به سمت دیگر در حین خواب یا خمیدن سر به عقب رخ می‌دهد.
ارگان‌های وستیبولار در گوش داخلی ما که وظیفه حفظ تعادلمان را بر عهده دارند شامل اوتریکول و ساکول (اتولیت‌ها) و سه مجرای نیم دایره‌ای هستند. ارگان‌های اتولیتی حاوی ذرات بسیار ریز کریستالی شکلی هستند که شما را نسبت به نیروی جاذبه حساس می‌کنند.
به دلایل زیادی، این بلورها می‌توانند از صفحه نگهدارنده شان جدا شوند. هنگامی که آنها از جای خود کنده می‌شوند، می‌توانند به یکی از کانال‌های نیم دایره منتقل شوند (به خصوص در حالی که دراز کشیده اید). این امر باعث می‌شود که تعادل مایع درون کانال نیم دایره به هم بخورد و فرد نسبت به تغییر وضعیت سر حساس شود و همین امر باعث احساس سرگیجه می‌شود.

درمان سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم (BPPV )

متخصص شنوایی شناس برای درمان این بیماری از مانورهای حرکتی مختلفی  استفاده می‌کند تا ذرات کریستالی شناور در مجرای نیم دایره‌ای را به جای اصلی خود در اوتریکول بازگرداند.

برای درمان این بیماری ممکن است پزشک متخصص گوش، علاوه بر روش درمان با مانورهای حرکتی، مصرف داروهایی همچون بتاهیستین را توصیه کند.

در شرایط نادری که روش‌های دیگر به نتیجه نرسد، پزشک ممکن است روش جراحی را توصیه کند. در این روش، ازبستن استخوان برای مسدود کردن بخشی از گوش داخلی شما که باعث سرگیجه می‌شود استفاده می‌شود. این روش مانع از ایجاد عکس العمل کانال نیم دایره در گوش به حرکات ذرات یا به طور کلی حرکات سر می‌شود. میزان موفقیت در  این نوع از عمل جراحی حدود 90٪ است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

اگر علت سرگیجه ناگهانی و موقت، کم‌آبی، کاهش قند خون، خستگی و بارداری باشد که جای نگرانی نیست. اما زمانی که این وضعیت مداوم و آزاردهنده می‌شود، مراجعه به پزشک ضرورت دارد. به طور کلی اگر سرگیجه با علائم دیگری از جمله احساس درد قفسه سینه، تنگی نفس و یا تپش قلب همراه شود، نباید آن را نادیده بگیرید.
همچنین از دست دادن قدرت تکلم، احساس ضعف بازو یا پا و یا ایجاد مشکل در گفتار یا درک گفتار می‌تواند از ابتلا به یک بیماری خبر دهد.همچنین زمانی که دچار سرگیجه های ناگهانی شدید کوتاه یا طولانی، سرگیجه های و صبحگاهی سرگیجه های وضعیتی حمله ای خوش خیم می‌شوید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
همچنین شنوایی شناسان می‌توانند آزمایش‌های مختلفی را برای ارزیابی بخش‌های مختلف سیستم تعادل دهلیزی انجام دهند. تیم شنوایی شناسی و پزشکان گوش،حلق و بینی با توجه به علائم و سابقه پزشکی شما تشخیص می‌دهند که کدام آزمایش مناسب است. از این رو در ادامه به بررسی برخی از تست‌های سرگیجه و تعادل می‌پردازیم.
برای رزرو نوبت جهت تشخیص علت سرگیجه و درمان آن می‌توانید به کلینیک گوش تهران در خیابان ولیعصر مراجعه کنید. جهت ارتباط با این مرکز می‌توانید روی «لینک تماس با ما» در سایت کلیک کنید.

تست‌های سرگیجه و تعادل شامل چه آزمایشاتی می‌باشد

سرگیجه، از رایج‌ترین مشکلات سلامتی است که افراد در هر سنی تجربه می‌کنند. این شرایط می‌تواند تأثیر بسزایی در کیفیت زندگی فرد داشته باشد. خوشبختانه در حال حاضر درمان‌های چشم‌گیری در این زمینه وجود دارد. ارزیابی کامل تعادل کمک می‌کند تا ریشه‌های سرگیجه و عدم تعادل در فرد بیمار مشخص شود و روش درمانی مناسبی برای آن توصیه شود.

تست‌های جامع تعادل از تعدادی آزمایش تشکیل شده است و توسط متخصص شنوایی شناس انجام می‌شود. انواع مختلفی از تست‌های سرگیجه و تعادل وجود دارد. این تست‌ها عبارت‌اند از:

 • ویدئونیستاگموگرافی (VNG) یا الکترونیستاگموگرافی (ENG)
 • صندلی چرخشی
 • تست ایمپالس سر با ثبت ویدئویی (VHIT)
 • تست الکتروفیزیولوژی

در انتها

کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان شنوایی شناسی و گوش، حلق و بینی، برترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک و تیم حاذق آن هستید؛ از طریق لینک‌های ارتباطی موجود در سایت تماس بگیرید.

مطلبی که تحت عنوان«سرگیجه علامت کدام بیماری است؟» خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

سرگیجه حالتی است که در آن تعادل بدن از دست می‌رود و احساس چرخش محیط یا خودتان را دارید و دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوید. در بیشتر مواقع سرگیجه ممکن است به خاطر خستگی زیاد، کاهش قندخون و آب بدن اتفاق بیفتد. اما اگر سرگیجه مداوم و همیشگی باشد، باید به دنبال دلیل دیگری باشید. در برخی از مواقع علت سرگیجه و سنگینی سر وجود یک بیماری است که اگر زود اقدام کنید، می‌توان آن را به موقع درمان کرد.

 

کمبود آب بدن

مصرف خودسرانه برخی از داروها

ابتلا به بیماری منییر

وجود عفونت و التهاب در گوش داخلی

کاهش شدید قند خون یا هیپوگلایسمی

افت فشار خون و ابتلا به سرگیجه

ابتلا فرد به بیماری‌های قلبی

سرگیجه دوران بارداری

کمبود ویتامین B12 در بدن

ابتلا به بیماری میگرن

وجود بیماری کم خونی

تحریک مغناطیسی مغز و بروز سرگیجه

ابتلا به بیماری پارکینسون

ابتلا به آکوستیک نوروما

 

اگر علت سرگیجه ناگهانی و موقت کم‌آبی، کاهش قند خون، خستگی و بارداری باشد که جای نگرانی نیست. اما زمانی که این وضعیت مداوم و آزاردهنده می‌شود، مراجعه به پزشک ضرورت دارد. به طور کلی اگر سرگیجه با علائم دیگری از جمله احساس درد قفسه سینه، تنگی نفس و یا تپش قلب همراه شود، نباید آن را نادیده بگیرید

30 دیدگاه دربارهٔ «سرگیجه علامت کدام بیماری است»

 1. سلام. می خواستم ببینم تست های سرگیجه در کلینیک گوش تهران انجام میشه؟

 2. سلام وقت بخیر، من دچار سر گیجه میشم وبا خوردن بتاهیستین بهتر میشه آیا آسیب مهره گرده میتونه دلیل سرگیجه باشه موقع سر گیجه لرزش و تنفس تند هم دارم

  1. کلینیک گوش تهران

   با سلام. توصیه میشه برای انجام معاینات کامل و تشخیص تخصصی به کلینیک مراجعه کنید.

  2. آرینا سعدآباد

   سلام خسته نباشید من یک سوالی داشتم اونم اینکه من هر بار وقتی از یه جایی که نشستم یا خوابیدم بلند میشم تو قدم دوم یا سومم یهو سرم گیج می‌ره چشام سیاهی می‌ره و یهو فشار تپش قلب احساس میکنم که سریع سعی میکنم یا همون جا که وایسادم بشینم یا به یه چیزی تکیه کنم تا نیوفتم و صدای زنگی موقع سرگیجه می‌شنوم بعد که نشستم گیجی سرم بهتر و تپش قلبم یکم آروم شد بلافاصله بعدش سردرد و ضعف بدنی بدی پیدا میکنم ..بنظرتون این سردرد نشونه کم خونی یا پایین اومدن قند خون یا فشار خون؟ من باید به دکتر مغز اعصاب برم یا دکتر گوش و حلق و بینی ؟

 3. با سلام ، من فقط وقتي دراز ميكشم و ميخوام بخوابم بالاي سرم سبك هستش و چشمام رو كه ميبندم نورهايي ميبينم كه به سرعت حركت ميكنن و يه حالت سرگيجه دارم ، حتي اين حالت رو تووي خواب دارم و پشت چشمام هميشه فشار حس ميكنم و حركت چشمام با درد خفيف همراهه ، اكثر صبح ها هم صورتم و انگشتاي دست و پام ورم داره حتي پيشونيم هم ورم داره چشم پزشك هم رفتم چيزي نبود ، الان دو ساله اينطوري هستم ، لطفا كمكم كنيد

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام برای بررسی کامل و دقیق مشکل حتما به متخصص گوش، حلق و بینی یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 4. سلام
  من قبل از شروع سرگیجه متوجه میشم ک داره شروع میشه، حالت گنگی به یک طرف سرم دست میده و در طول سرگیجه نصف سرم بی حس میشه، حتی توی خوابم سرگیجه میگیرم و علائم خیلی خیلی بدی دارم، از لحاظ چکاپ گوش چندساله پیگیرم ولی میگن مشکلی نیست، واقعا نمیدونم چیکار کنم؟

 5. سلام وقت بخیر
  در حالت عادی مشکلی ندارم
  ولی سرمو که با سرعت به سمت چپ میچرخونم یه کم حالت سرگیجه میگیرم و بعد دوباره خوب میشم
  خودم احساس میکنم تومور دارم 😪
  مشکل از کجا میتونه باشه؟
  حسم درسته؟!

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. قبل از بررسی و چکاپ توسط پژشک متخصص بیماری برای خود به جود نیاورید. حتما به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 6. درودبرشما…
  بنده ۳۶ساله وجنسیت(مرد)هستم.الان یه هفته ای هست که سرم حالت گیجی داره البته روز اول سرگیجه بهمراه تعریق واستفراغ بود،آزمایش کلی هم دادم جوابشم اومدکه همه چی عالی بوددیگه نمیدونم دلیلش چیه؟!
  اینم بگم که ورزش میکردم والآن یه ماهه که بخاطر کروناباشگاه نمیرم…

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به اینکه ورزش و بدنسازی می تواند روی افت شنوایی تاثیر گذار باشد، برای بررسی دقیق مشکل حتما به یک متخصص گوش، حلق و بینی یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 7. نازنین

  سلام و احترام
  بنده بمدت یک ماه کامل دجار سر گیجه زیاد و کسلی و بی حس و رمق شدن بدن هستم
  دیگه ازین حال خسته شدم باید چیکار کنم

  1. کلینیک گوش تهران

   با سلام. با توجه به اینکه حالت های شما مثل سرگیجه ادامه دار شده است توصیه می کنیم برای معاینه دقیق توسط متخصصین تعادل و شنوایی به کلینیک گوش مراجعه فرمائید.

 8. این مطلب شما فوق‌العاده عالی بود. واقعا منو نجات داد. با تمام وجودم ازتون تشکر میکنم. واقعا همینطور پر قدرت برید جلو. اینجور مطالب پربار خیلی تو سلامت مردم میتونه تاثیر بذاره. خود من رو که واقعا از یه هفته درگیر این دکترو اون دکتر شدن و بستری توی بیمارستان شدن و سرگیجه های وحشتناک نجات داد. واقعا تو این وضعیت کرونا مردم نیاز دارن اطلاعات پزشکیشونو افزایش بدن تا مجبور نباشن هی به پزشک و بیمارستان مراجعه کنن. عالی هستین

 9. سلام من ۲۲ سالمه ۵ ساله که سردرد و سرگیجه به همراه تاری دید و دوبینی دارم ۱ سال اول چشمم نبود فقط سردرد و سرگیجه بود رفتم دکتر سی تی اسکن کرد گفت چیزیت نیست برو مغز اعصاب الان ۴ ساله ک من سردرد و سرگیجه و تاری دید و دوبینی داره چشم چپم بیشتر ضعیفه و اینکه اینها بعضی وقتا خیلی ضعیفن بعضی موقعا ک بد خواب میشم و یا پای کامیپوتر میشینم خیلی زیاد میشه و البته ی نکته دیگم بگم نمیدونم ربطی داره یا نه اونم اینه که زبون من تهش همیشه زرد و سفیده و تهش برجسته میشه با چیزای زرد خواهش میکنم نظرتون بگید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به مواردی که گفتین به متخصص گوش، حلق و بینی یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 10. سلام.
  سرگیجه های شدید دارم سرم را بالا پایین میکنم سرگیجه دارم و نمیتونم بخوابم.
  باید چیکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای بررسی دقیق مشکل به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 11. دلارام

  سلام من حدود ۶سالی میشه سرگیجه دارم و طی این ۶سال یکم سرگیجم شدید میشه یکم ضعیف ولی در هرصورت سرگیجخ را دارم دوبار ام ار ای دادم گفتن مشکلی نداری برو چشم پزشکی چشم پزشکی رفتم عکس گرفتن گفتن مشکلی نیس برو گوش پزشکی رفتم تست گوش دادن گفتن مشکلی نداری چیکارکنم الان هم سرگیجه شدید دارم به طوری که فقط میتونم سمت راست بحوابم اگه بخوابم تغیر حالت بدم سرم شروع میکنه به رفتن و تپش قلب خیلی بده خیلی😥😭

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. حتما به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود.

 12. سلام بسیار مقاله ی فوق العاده و کاملی بود ممنون. من ۲۳ سالمه و گاهی سرگیجه هنگام بلند شدن و گاهیم سرگیجه صبحگاهی داشتم. تپش قلبم دارم. گاهیم موقع خواب تنگی نفس میگرفتم. گرچه الان با یه سری اقدامات خونگی سرگیجه و تنگی نفسم بهتر شده و قبلا بیشتر اذیت میشدم. وز وز گوش هم دارم. نمیدونم برم دکتر گوش و حلق و بینی یا دکتر قلب ؟ و همینطور برای واکسن زدن دودلم چون شک دارم شایدم علائم کرونا باشه. ممکن نیس کرونا باشه ؟ چون اگه خدایی نکرده کرونا باشه و واکسن بزنم خطرناکه. درد عضلاتم گاهی دارم ورزش هم‌ میکردم. لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به علائمی که گفتین به متخصص گوش، حلق و بینی یا در صورت امکان حتما به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 13. معصومه

  سلام
  سرگیجه همراه با فشار به سر و بی حسی سر و حالت تهوع و سیاه رفتن چشم و تنگی نفس دارم 47 سالمه به چه دکتری مراجعه کنم.
  منتظر جوابتون هستم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام وقت بخیر. شما اگر ساکن تهران هستید به کلینیک گوش حتما مراجعه کنید در غیر این صورت به یک متخصص گوش، حلق و بینی و یا مغز و اعصاب مراجعه بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .