سرگیجه نشان دهنده چه بیماری است؟

سرگیجه علامت کدام بیماری است

سرگیجه(Vertigo) حالتی است که در آن تعادل بدن از دست می‌رود و احساس چرخش محیط یا خودتان را دارید و دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوید.
در بیشتر مواقع سرگیجه ممکن است به خاطر خستگی زیاد، کاهش قندخون و آب بدن اتفاق بیفتد. 
اما اگر سرگیجه، مداوم و همیشگی باشد، باید به دنبال دلیل دیگری باشید. در برخی از مواقع علت سرگیجه و سنگینی سر وجود یک بیماری است که اگر زود اقدام کنید، می‌توان آن را به موقع درمان کرد.
 با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع ممکن است دچار سرگیجه ناگهانی شوید و از علت آن بی‌خبر باشید و هم چنین با سوالاتی مانند آیا دچار شدن به سرگیجه خطرناک است؟ چه بیماری‌هایی به سرگیجه مرتبط هستند؟ و این عارضه چه علائمی دارد؟ مواجه می‌شویم، در این نوشتار تلاش کردیم به آن‌ها پاسخ دهیم.
بنابراین، اگر شما یا یکی از اطرافیانتان مدام دچار حالت سرگیجه می‌شوند توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.
تصمیم گرفتیم این مطلب را منتشر کنیم و اصلاعات مفیدی در رابطه با علت سرگیجه و درمان سرگیجه در اختیار شما قرار دهیم.
 
محتوا نمایش

سرگیجه چیست

سنگینی سر و سرگیجه حالتی است که در آن تعادل بدن را از دست می‌دهید و احساس سبکی بیش از حد در ناحیه سر دارید. همچنین چشمانتان سیاهی می‌رود. این حالت گاهی با حالت تهوع و از دست دادن قدرت جسمانی همراه می‌شود. در برخی از مواقع علت سرگیجه و سنگینی سر نگران‌کننده نیست. در برخی از مواقع هم ممکن است از وجود یک بیماری خطرناک خبر بدهد.

در واقع یکی از شایع‌ترین و متداول‌ترین مشکلاتی که بیماران از آن رنج می‌برند سرگیجه است.  این عارضه باعث احساس ناخوشایندی در بیمار می‌شود که در برخی از موارد علت خاصی ندارد و در برخی موارد، نشانه مشکلات جدی در بیمار و زنگ خطری برای وقوع یک بیماری محسوب می‌شود.

اغلب افرادی که دچار سرگیجه می‌شوند، تصور می‌کنند که اشیای اطراف شان مدام درحال حرکت بر روی سرشان است در صورتیکه، این مساله در واقعیت اینطور نیست. این افراد همچنین، احساس می‌کنند سرشان سبک شده یا دنیای اطراف شان مدام درحال چرخش است.

بیماری منییر، سرگیجه حاد و سرگیجه وضعیت خوش خیم حمله‌ای از عمده‌ترین دلایل سرگیجه هستند که درمان هر کدام از آنها شامل موارد خاصی است و تا حدود زیادی به علت ابتلا به سرگیجه مربوط می‌شود. مانورهای فیزیکی و تجویز دارو از مهم‌ترین راهکارهایی است که برای درمان سرگیجه کاربرد دارد.

جالب است بدانید سرگیجه اغلب در افراد به صورت حمله‌ای بروز پیدا می‌کند که به گفته پزشکان این حملات، اغلب تا یک یا دو روز ادامه خواهد داشت. تشخیص این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه تشخیص بیماری‌های مرتبط با سرگیجه برای درمان آن بسیار مهم است. به طور کلی علت سرگیجه مداوم و یا ناگهانی عبارت است‌از:

سرگیجه به چه علتی رخ می دهد

دلایل و علت ایجاد سرگیجه

سرگیجه و کمبود آب بدن

یک علت سرگیجه ناگهانی می‌تواند به خاطر از دست رفتن آب بدن اتفاق بیفتد. بدن یک فرد بزرگسال روزانه به 7 تا 8 لیوان آب نیاز دارد. البته مقداری از این نیاز از طریق مصرف نوشیدنی‌هایی مثل چای، قهوه و آبمیوه و یا مصرف میوه و غذا تأمین می‌شود. یکی از راه‌های تشخیص کم‌آب بودن بدن و ارتباط آن با سرگیجه، توجه به رنگ ادرار است.
زمانی که رنگ ادرار زرد باشد از کم‌آبی بدن خبر می‌دهد و می‌تواند علت سرگیجه باشد. در چنین مواقعی بهتر است از خوردن نوشیدنی‌های حاوی کافئین خودداری کنید و مستقیما آب بنوشید.

ابتلا به بیماری منییر

منییر(menieres) یک بیماری گوش داخلی است که در آن حجم مایعات گوش داخلی به طور غیرطبیعی افزایش می‌یابد. در بسیاری از مواقع تنها یک گوش دچار بیماری منییر می‌شود. مهم‌ترین عامل جمع شدن مایعات در گوش داخلی، تخلیه نامناسب مایعات به دلیل ناهنجاری آناتومیک، عفونت‌های ویروسی، آلرژی، ضربه به سر و میگرن است. این بیماری می‌تواند انجام فعالیت‌های روزانه را مختل کند و باعث بروز سرگیجه، کم شنوایی(hearing loss)، وزوز یا احساس پری گوش شود.
سرگیجه‌های منییر از 20 دقیقه تا چند ساعت (گاهی چند روز) طول می‌کشد. به طوری که قادر به انجام فعالیت‌های روزمره نیستید. تعریق شدید که ممکن است چند روز طول بکشد، همراه با تهوع و استفراغ از دیگر علائم ابتلا به این بیماری است.
اگر فکر می‌کنید دلیل سرگیجه‌های شما بیماری منییر است، باید سایر علائم آن را هم در نظر بگیرید. به طور کلی علائم این بیماری عبارتند‌از:
 

1- سرگیجه‌های مکرر و ناگهانی: سرگیجه‌های منییر به صورت چرخشی است. این سرگیجه که خودبخود شروع و به طور ناگهانی متوقف می‌شوند. این سرگیجه‌ها معمولا 20 دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشند. این سرگیجه‌ها اغلب با حالت تهوع شدید همراه می‌شوند.

2- از دست دادن شنوایی: یکی دیگر از علائم بیماری منییر از دست دادن شنوایی یا کاهش شنوایی است. این علامت بخصوص در اوایل ابتلا به بیماری شایع می‌شود.

3- احساس وزوز گوش: سرگیجه‌های منییر با وزوز گوش همراه می‌شود. صدای وزوز گوش درست مثل شنیدن یک سوت دائمی است که در گوش آن را احساس می‌کنید.

برای تشخیص اینکه آیا سرگیجه‌های شما به بیماری منییر مربوط می‌شود، باید به حالت آن هم توجه کنید. سرگیجه‌ها در این بیماری فقط از یک قسمت سر شروع شده و بعد از مدتی کاملا ناپدید می‌شوند. بعد از مدتی، سرگیجه در ناحیه دیگری شروع می‌شود.
با توجه به اینکه بیماری عفونی منییر ممکن است مشکلات زیادی را ایجاد کند، باید به یک متخصص گوش و شنوایی مراجعه کنید. کلینیک گوش تهران در همین زمینه فعالیت دارد و می‌تواند برای تشخیص این بیماری و درمان آن به شما خدمات دهد.

وجود عفونت و التهاب در گوش داخلی

منیر زمانی اتفاق می‌افتد که مایعات در گوش داخلی جمع شود. اما گاهی بیماری منیر اتفاق نمی‌افتد اما علائم و نشانه‌های التهاب گوش داخلی خود را با سرگیجه نشان می‌دهد. در این صورت در عصب دهلیزی التهاب حاد شروع می‌شود. اگر دلیل سرگیجه وجود عفونت و التهاب در گوش داخلی باشد، شنوایی خود را هم از دست می‌دهید و احساس درد در ناحیه گوش دارید.
گاهی عفونت گوش میانی که با آن بیماری «اوتیت میانی حاد/serous otitis» نیز گفته می‌شود، موجب سرگیجه می‌شود. در این بیماری فضای پر از هوا در قسمت پشت پرده گوش میانی، عفونی می‌شود. در این ناحیه استخوان‌های ریز ارتعاشی گوش قرار دارند و زمانی که دچار عفونت گوش میانی شوید، حتی استخوان‌ها هم درگیر می‌شوند. به طوری که علاوه بر سرگیجه‌های شدید، شنوایی هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
کلینک گوش تهران در خیابان ولیعصر برای درمان چنین بیماری ابتدا به تشخیص تاکید دارد. حتی باید میزان عفونی بودن گوش هم مشخص شود. بی‌توجهی به سرگیجه‌هایی که از عفونت گوش میانی ناشی می‌شود، مشکلات شنوایی شدید و وزوز گوش را به دنبال دارد. در بسیاری از مواقع متخصصان با کمک آنتی‌بیوتیک‌ها این بیماری را کنترل می‌کنند.
البته توجه داشته باشید که چون از میزان عفونی بودن گوش اطلاع زیادی ندارید، درمان خودسرانه و حتی مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در بسیاری از مواقع به درمان کمکی نمی‌کند. بهترین راه در زمان ابتلا به عفونت گوش و رفع سرگیجه‌های ناشی از آن، مراجعه به پزشک است.
علت ابتلا به این بیماری می‌تواند یک بیماری باکتریایی و یا ویروسی در گوش میانی باشد. برای مثال ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوانزا و یا آلرژی هم باعث بروز این بیماری می‌شود. در نتیجه گرفتگی و تورم مجاری بینی، گلو و لوله‌های استاش(eustachian tube) (در پشت گلو، مجاری بینی و گوش میانی) به این بیماری مبتلا می‌شود.
متخصصان برای درمان سرگیجه ناشی از عفونت گوش میانی اقدامات زیر را انجام می‌دهند:
1– تنظیم فشار هوا در گوش میانی
2- تخلیه ترشحات طبیعی از گوش میانی
3- تجویز داروهای آنتی‌بیوتیک برای کنترل عفونت باکتریایی یا ویروسی
توجه داشته باشید که این بیماری گاهی تا چندین ماه هم ادامه دارد. بنابراین سرگیجه‌های ناشی از عفونت گوش میانی هم به همین میزان ادامه‌دار است. توجه داشته باشید با توجه به مشخص نبودن دلیل عفونت گوش (باکتریایی یا ویروسی) نمی‌توانید به طور خودسرانه و خرید دارو بدون نسخه پزشک اقدام به درمان کنید. برای رفع سرگیجه و درمان عفونت گوش بهتر است به یک کلینیک تخصصی گوش و شنوایی مراجعه کنید.

کاهش شدید قند خون یا هیپوگلایسمی

یکی از دلایل ابتلا به سرگیجه و سنگینی سر افت قند خون (هیپوگلایسمی/Hypoglycemia) است. این مشکل در کسانی که به دیابت مبتلا هستند بیشتر خود را نشان می‌دهد.
کاهش قند خون به معنای پایین آمدن سطح گلوکز خون است. در بیماران دیابتی علت سرگیجه اغلب به دلیل عدم مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و قند اتفاق می‌افتد. همچنین مصرف خودسرانه و یا بیش از حد داروهای دیابتی (متفورمین/Metformin) هم می‌تواند باعث سرگیجه شود. تزریق انسولین هم یکی دیگر از دلایل سرگیجه در این گروه از بیماران است.
توجه داشته باشید که افزایش شدید قندخون هم می‌تواند یکی از دلایل سرگیجه باشد. این حالت که به آن هایپرگلایسمی(Hyperglycemia) نیز گفته می‌شود، مانع از ترشح انسولین کافی برای استفاده سلول‌ها می‌شود. سطح بالای گلوکز باعث افت آب و از دست رفتن تعادل بدن می‌شود.
بنابراین طبق دستورات پزشک بیماران دیابتی باید تحت مراقبت قرار بگیرند و از مصرف خودسرانه و بدون تجویز دارو خودداری کنند. همچنین باید داروها در ساعت مشخص مصرف شوند.
در افراد سالم و غیردیابتی هم گاهی نخوردن غذا باعث بروز سرگیجه می‌شود. البته این سرگیجه با سردرد هم همراه است که نشانه‌ای از افت قندخون است.

افت فشار خون و ابتلا به سرگیجه

افت فشارخون هم یک علت سرگیجه مداوم عنوان شده است. این حالت باعث بروز احساس سبکی در ناحیه سر می‌شود. در مواقعی که میزان افت فشارخون بیش از حد است، غش و ضعف بدن را هم به دنبال دارد. در بیشتر مواقع افت فشارخون به دلیل مصرف غذاهای ترش و کاهش سدیم بدن اتفاق می‌افتد. ایستادن و یا نشستن بیش از حد در بروز سرگیجه مؤثر هستند.

ابتلا فرد به بیماری‌های قلبی

یکی دیگر از علت‌‌های سرگیجه و بی حالی ابتلا به بیماری‌های قلبی است. زمانی که قلب در پمپاژ خون ضعیف عمل می‌کند، خون کافی به مغز نمی‌رسد. در چنین مواردی فرد احساس ضعف و بی‌حالی دارد. در بیماران قلبی ضربان قلب غیرطبیعی، تند و یا خیلی سریع اتفاق می‌افتد. در چنین مواقعی جریان خون توسط دریچه باریکی مسدود می‌شود. این وضعیت جسمی سرگیجه و سنکوپ را به دنبال دارد.
سرگیجه یکی از علائم بسیار شایع نارسایی قلبی است و ممکن است به دلیل افت سریع فشارخون بروز کند. حرکت ناگهانی برای بلند شدن هم مانع از رسیدن خون کافی به مغز می‌شود. در چنین مواقعی حتی برای افراد سالم هم سرگیجه ناگهانی اما موقت اتفاق می‌افتد.

سرگیجه دوران بارداری

سرگیجه یکی از علائم رایج در دوران بارداری است. افزایش هورمون‌هایی که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شوند، جریان خون را در به سمت جنین افزایش می‌دهند. در نتیجه فشارخون در مادر کاهش می‌یابد. در مادرانی که به کم خونی یا رگ‌های واریسی مبتلا هستند، میزان سرگیجه شدیدتر می‌شود.
یکی دیگر از علت‌های بروز سرگیجه مداوم در دوران بارداری پایین آمدن قندخون و تغییر متابولیسم بدن است. این مشکل بیشتر در سه ماهه اول بارداری خود را نشان می‌دهد.

کمبود ویتامین B12 در بدن

یک علت سرگیجه ناگهانی، کمبود ویتامین B12 عنوان شده که به راحتی قابل تشخیص و درمان است. کمبود این ویتامین منجر به بروز مشکلات عصبی از جمله کاهش فشارخون و از بین رفتن تعادل بدن می‌شود. زمانی که نشسته‌اید و به یکباره از جای خود بلند می‌شوید، احساس سرگیجه شدید دارید و چشم‌ها سیاهی می‌رود.
در بیشتر مواقع درمان این بیماری با تجویز مکمل‌های حاوی B12 قابل درمان است. البته باید کمبود و میزان کمبود آن در بدن مشخص شود تا پزشک بتواند نوع دارو را تجویز کند.

ابتلا به بیماری میگرن

یک علت سرگیجه مداوم هم می‌تواند از بیماری میگرن خبر دهد. البته زمانی که سرگیجه دورانی همراه با سردرد شدید باشد می‌توان گفت که علت اصلی سرگیجه همان بیماری میگرن است. تقریبا در 50% از کسانی که به این بیماری مبتلا هستند، از وجود بیماری خود اطلاعی ندارند. در بسیاری از موارد هم سردردها سینوسی هستند و ارتباطی با میگرن ندارند.
سرگیجه‌های میگرنی اغلب با سردرد یک سمت سر، افزایش ضربان قلب، حالت تهوع و استفراغ همراه است. سبکی سر علامت رایج سرگیجه‌های میگرنی است.

میگرن وستیبولار یا سرگیجه میگرنی چیست

سرگیجه میگرنی یا میگرن وستیبولار به نوعی از سرگیجه گفته می‌شود که در افراد دارای علائم میگرن اتفاق می‌افتد. افرادی که دچار سرگیجه هستند احساس می‌کنند که آنها یا اشیا اطرافشان در حال حرکت هستند در حالی که در واقع اینگونه نیستند. سیستم دهلیزی گوش به سیستمی در گوش داخلی گفته می‌شود که وظیفه ایجاد تعادل در بدن را دارد.

میگرن غالباً با سردردهای دردناک همراه است، اما میگرن دهلیزی متفاوت است زیرا در این دوره‌ها معمولاً سردرد وجود ندارد. بسیاری از افرادی که به میگرن کلاسیک (با اورا) مبتلا می‌شوند، میگرن دهلیزی را نیز تجربه می‌کنند، اما نه همه افراد.

افرادی که دچار سرگیجه‌های میگرنی می‌شوند معمولا علائم زیر را دارند:

 • سرگیجه‌ای که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد.
 • تهوع و استفراغ
 • مشکلات تعادل
 • حساسیت حرکتی شدید؛ هنگام حرکت سر، چشم‌ها یا بدن، احساس مریضی یا سرگیجه شود.
 • احساس گمراهی یا گیجی
 • احساس ناپایداری، مثل اینکه در یک قایق هستید.
 • حساسیت به صدا
 • سبکی سر
 • دیدن نورهای درخشان یا چشمک زن در بینایی (اورای میگرن)
 • سردردهای یک طرفه و ضربان دار که با فعالیت بدتر می‌شوند.

برای درمان این نوع از سرگیجه‌ها معمولا همان داروهایی که برای سرگیجه استفاده می‌شوند‌، تجویز می‌گردند. این داروها می‌توانند علائم و نشانه‌های میگرن دهلیزی(وستیبولار) را تسکین دهند. این داروها به معالجه سرگیجه، بیماری‌های ناشی از حرکت، حالت تهوع و استفراغ و سایر علائم کمک می‌کنند.

وجود بیماری کم خونی

کم‌خونی هم می‌تواند یک علت سرگیجه مداوم باشد. این بیماری در بسیاری از مواقع حاد نیست اما همچنان با سرگیجه موقت خود را نشان می‌دهد. در مواقعی که فرد به سرگیجه‌های مداوم مبتلا می‌شود، نشانه کم‌خونی مزمن است. کمبود آهن، جذب نشدن آهن (به دلیل کمبود اسید فولیک و ویتامین C) و مواد مغذی در بدن باعث کم خونی می‌شود.
وقتی میزان آهن و موادمغذی کم می‌شود، گلبول‌های قرمز حاوی هموگلوبین هم کاهش می‌یابند. هموگلوبین مسئولیت حمل و رساندن اکسیژن به سایر اعضا و بافت‌های بدن را بر عهده دارد. مسلم است که با کاهش اکسیژن به مغز، فرد دچار سرگیجه می‌شود.
پزشکان برای تشخیص این بیماری آزمایش خون را تجویز می‌کنند. مصرف مکمل‌های دارویی و در پیش گرفتن رژیم غذایی به درمان سرگیجه ناشی از بیماری کم‌خونی کمک می‌کند.
سرگیجه دوران بارداری در زنان

تحریک مغناطیسی مغز و بروز سرگیجه

برخی از روش‌های درمانی هم ممکن است به بروز سرگیجه منجر شود. در روش تحریک مغناطیسی مغز (TMS) که برای درمان افراد مبتلا به بیماری‌های روانی و افسردگی استفاده می‌شود، الکترودهایی بر روی سر بیمار نصب می‌شود. در این روش درمانگر با ایجاد میدان مغناطیسی و اعمال آن از روی پوست سر اقدام به کنترل مغز و درمان اختلالات روانی می‌کند. تحریک مغز می‌تواند باعث بروز سرگیجه‌های موقت شود.

عواملی که باعث بروز سرگیجه می شوند

ابتلا به بیماری پارکینسون

پارکینسون(Parkinson) هم یک علت سرگیجه و سنگینی سر ذکر شده است. علامت اصلی این بیماری که اغلب در افراد مسن خود را نشان می‌دهد، سرگیجه‌های مداوم است. پارکینسون یک اختلال سیستم عصبی است که بر روی حرکات اعضا بدن تاثیر می‌گذارد. این بیماری ابتدا با لرزش در یک دست شروع می‌شود و سپس خشکی و کند شدن هر دو دست و پاها را به دنبال دارد.
البته سرگیجه به تنهایی نمی‌تواند علامت ابتلا به پارکینسون باشد. بلکه این بیماری علامت‌های دیگری همچون تغییر قدرت تکلم، از دست دادن قدرت حرکت بدن و سفت شدن عضلات را به همراه دارد. در صورت وجود همه این علائم و سرگیجه‌های مداوم، باید به پزشک مراجعه کنید.

ابتلا به بیماری آکوستیک نوروما

یک علت سرگیجه و بی حالی وجود بیماری آکوستیک نوروما(acoustic neuromaاست. این بیماری یک تومور خوش خیم است که در قسمت عصب دهلیزی (محل اتصال گوش داخلی به مغز) ایجاد می‌شود. این تومور به آهستگی رشد می‌کند و می‌تواند آنقدر بزرگ شود که به مغز فشار آورد. این بیماری اغلب در دهه 40 تا 60 زندگی بروز می‌کند و اگر شدید شود بی‌حسی و فلج شدن صورت را به دنبال دارد.
بیماری آکوستیک نوروما به مرور زمان قدرت شنوایی را از بین می‌برد و باعث وزوز گوش(tinnitus) در یک سمت می‌شود. سرگیجه و برهم خوردن تعادل بدن از علائم دیگر این بیماری است.

بیماری‌های مرتبط با سرگیجه

برخی از عوامل می‌توانند باعث تشدید احتمال سرگیجه شوند که به شرح زیر می‌باشند:

 • ضربه یا آسیب فیزیکی به سر
 • عفونت گوش
 • مصرف داروهای خاص مثل داروهای ضد افسردگی
 • افرادی که سابقه بیماری قلبی و عروقی دارند

علائم مرتبط با سرگیجه

همانطور که گفتیم بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند در ارتباط با به وجود آمدن سرگیجه موثر باشند که یکی از مهم‌ترین آنها ” منییر” است. این بیماری نوعی اختلال در گوش محسوب می‌شود که یکی از مهم‌‌ترین نشانه‌های همراه آن سرگیجه، کم شنوایی، وزوز گوش، و احساس پری گوش می‌باشند.  

همانطور که در بالا هم عنوان کردیم حملات گوش گاه ممکن است به صورت ناگهانی اتفاق بیافتند که این باعث می‌شود تا بیمار دچار احساس ناخوشایندی شود. برخی از این حملات تا چند روز ممکن است ادامه داشته باشد و حتی ممکن است باعث تلوتلو خوردن بیمار و از دست دادن تعادل او شود.

 گاه ممکن است بروز سرگیجه همراه با میگرن و سردردهای عصبی همراه باشد. میگرن یکی از اختلالات شایعی است که در بین مردم رایج و متداول است. به طوریکه، تحقیقات نشان می‌دهد حدود یک سوم افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند در کنار آن دچار سرگیجه نیز می‌شوند.

“نوریت و لابیرنتیت”سومین بیماری‌ای است که می‌تواند باعث بروز سرگیجه شود.  این اختلال، التهاب عفونی گوش محسوب می‌شود و باعث می‌شود تا انتقال اطلاعات حسی از مغز به گوش دچار اختلال شود. 

سرگیجه وضعیتی خوش خیم از چهارمین دلایل مرتبط با سرگیجه است که خوشبختانه این عارضه خطری برای بیمار به همراه ندارد اما به طور ناگهانی بروز پیدا کرده و باعث احساس کاذبی در بیمار می‌شود که تصور می‌کند که اشیا مدام درحال چرخیدن دور سرش هستند. البته، سرگیجه می‌تواند ناشی از عوامل دیگری مثل سن، فیستول پری لنف، شکاف مجرای نیم دایره فوقانی و نقص عملکرد دو طرف سیستم وستیبولار نیز باشند که بررسی و درمان هر یک از آنها بر عهده پزشک متخصص است.

علائم مرتبط با سرگیجه عبارت انداز:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • از دست دادن تعادل در هنگام راه رفتن
 • استفراغ
 • تعریق
 • نوسان دید
 • حرکات غیرطبیعی چشم
 • زنگ زدن گوش
 • کم شنوایی
 • اختلال در راه رفتن
در ادامه تلاش شده است مطالبی درباره انواع سرگیجه مثل سرگیجه ناگهانی، سرگیجه صبحگاهی، سرگیجه در سالمندان، در کودکان، در زنان و سرگیجه حلمه‌ای خوش خیم آورده شود. 

سرگیجه ناگهانی شدید کوتاه یا طولانی به چه علتی رخ می‌دهد

افرادی که احساس سرگیجه می‌کنند ممکن است احساس سبکی سر، عدم تعادل یا گیجی داشته باشند. سرگیجه ناگهانی(acute vertigo) یک نوع شدید سرگیجه است. فردی که سرگیجه را تجربه می‌کند احساس می‌کند که خودش یا اطرافش در حال چرخش هستند.
سرگیجه ناگهانی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله مشکلات گوش داخلی، فشار خون پایین و شرایط سلامت روان باشد. سرگیجه ممکن است به خودی خود برطرف شود، اما بهتر است برای حل این اختلال به پزشک مراجعه کنید.

چه عواملی باعث ایجاد سرگیجه ناگهانی می‌شوند

مسائل مختلفی می‌تواند باعث سرگیجه ناگهانی شود و برخی از آنها جدی‌تر است. به همین دلیل، هرکسی که شروع هر یک از اختلالات زیرا را به صورت ناگهانی تجربه کند؛ باید به پزشک مراجعه کند.
در صورت بروز سرگیجه ناگهانی ممکن است سریعا به مراقبت‌های پزشکی نیاز پیدا کنید. به عنوان مثال برخی از مشکلات همراه با سرگیجه ناگهانی علائم سکته مغزی است. برخی از این عوامل عبارتنداز:
1- مشکلات گوش داخلی
2- نوریت دهلیزی یا نورونیت
3- بیماری منییر
4- فشار خون پایین
5- اختلال هراس
6- سکته مغزی (TIA)
7- عوارض جانبی داروها
8- گرمازدگی
9- کمبود آب بدن
10 استرس، اضطراب، عصبانیت و ترس
11- نارسایی کمبود آهن
12- دریازدگی
14- میگرن
15- قند خون پایین، در افراد دیابتی
16- سرگیجه سرویکوژنیک، سرگیجه ناگهانی همراه با درد گردن
علت رخ دادن سرگیجه چیست

علت سرگیجه صبحگاهی چیست

بیشتر افراد هر از گاهی دچار سرگیجه می‌شوند. سرگیجه اغلب کوتاه مدت است و ممکن است همیشه دلیل واضحی نداشته باشد. با این حال، داشتن سرگیجه صبحگاهی(morning vertigo) به طور منظم ممکن است علامت یک بیماری زمینه‌ای مخصوصا در گوش شما باشد.

چگونه سرگیجه صبحگاهی را کاهش دهیم

دلایل مختلفی برای سرگیجه وجود دارد. به طور کلی، سرگیجه صبحگاهی چیزی است که گهگاه برای بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد و چندان نگران کننده نیست.
اگر صبح بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب دچار سرگیجه می‌شوید، این می‌‎تواند نتیجه تغییر ناگهانی تعادل باشد زیرا بدن شما از حالت خوابیده به حالت ایستاده تغییر وضعیت می‌دهد. سرگیجه می‌تواند هنگام جابجایی مایعات در گوش داخلی شما به هنگام تغییر سریع موقعیت نیز ایجاد شود.
در صورت سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی، ممکن است احساس سرگیجه بدتر شود زیرا در سینوس‌های خود مایعات و تورم اضافی دارید که با گوش داخلی در ارتباط هستند. در ادامه به برخی از اختلالاتی که منجر به سرگیجه صبحگاهی می‌شوند؛ می‌پردازیم.
1- آپنه خواب
2- کمبود آب
3- قند خون پایین
4- فشار خون پایین
5- لابیرنتیت(labyrinthitis)
6- داروها
مهمترین کاری برای کاهش سرگیجه صبحگاهی، برخاستن ارام بدون شتاب از حالت خوابیده به ایستاده است، این اقدام از حرکت و تغییر جهت ناگهانی مایع گوش جلوگیری می‌کند. همینطور حفظ آب بدن در طول روز یک اقدام موثر در کاهش این حالت ازاردهنده است. حتی اگر احساس تشنگی نکنید، بدن شما هنوز هم می‌تواند در معرض کمبود آب بدن قرار گیرد.
نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز و یا بیشتر به افراد بسیار فعال، باردار یا افرادی که تعرق زیاد می‌کنند، توصیه می‌شود. از نوشیدن الکل به خصوص قبل از خواب خودداری کنید و قبل از خواب و بعد از بیدار شدن یک لیوان آب کامل بنوشید.
اگر این اقدامات موثر نباشد، ممکن است بیماری جدی داشته باشید که باعث سرگیجه می‌شود. در این حالت باید به پزشک مراجعه کنید تا علت سرگیجه شما را مشخص کند.
علت رخ دادن سرگیجه صبحگاهی چیست؟

سرگیجه در سالمندان و راه‌های رفع آن

بیماران سالمند دلایل متعددی برای از دست دادن تعادل خود دارند. افراد سالمند معمولا به علت ضعف عضلانی، ستون فقرات ضعیف و استخوان‌های شکننده ممکن است دچار عدم تعادل شوند.
علاوه بر این، علائم دیگری همچون مشکلات عروقی، کاهش قدرت بینایی، مصرف هم زمان چند دارو و سبک زندگی بی تحرک ممکن است یکی از عوامل این عدم تعادل شود.

چه عواملی باعث ایجاد سرگیجه در سالمندان می‌شوند

علائم سرگیجه یکی از شایع‌ترین اختلالات در میان افراد سالمند است. حدود 25٪ از افراد بالای 72 سال، عدم تعادل یا عدم ثبات را تجربه می‌کنند. از شایع‌ترین علل سرگیجه در افراد سالمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
1- سیستم دهلیزی(وستیبولار)
2- سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم (BPPV)
3- آسیب ستون فقرات
4- تنظیم غیر طبیعی فشار خون
5- اضطراب
6- داروها

درمان سرگیجه در افراد مسن و سالمند

اگرچه درمان سرگیجه بسته به علت ممکن است تا حدودی متفاوت باشد، اما یک گزینه درمانی وجود دارد که به طور مداوم باعث کاهش قابل توجه یا حتی از بین بردن سرگیجه می‌شود. این روش شامل درمان توان بخشی دهلیزی (VRT) است.
 روش درمانی VRT  یک استراتژی مبتنی بر شواهد است که از تمرینات حرکتی برای کاهش علائم سرگیجه و بهبود تعادل بدن استفاده می‌کند. درنتیجه منجر به بهبود و کاهش سرگیجه‌ها و عدم تعادلی فرد می‌شود.
علل ایجاد سرگیجه در سالمندان چیست؟

سرگیجه در کودکان به چه علتی رخ می‌دهد

سرگیجه در کودکان(vertigo children) ممکن است به دو صورت دیده شود؛ یا احساس دَوَران باشد، مانند هنگامی که کودکتان بعد از بازی با چرخ و فلک سرش گیج می‌رود، یا به این صورت باشد که گویی جهان اطراف به دور سرش می‌چرخد یا نوسان دارد.
گه‌گاه، سرگیجه کودکان می‌تواند بر اثر گرفتگی بینی در سرما خوردگی یا رسیدن عفونت به سیستم وستیبولار، که بخشی از گوش داخلی است و بر تعادل تاثیر می‌گذارد، برای کودکان اتفاق بیفتد. به غیر از موارد گفته شده، زمانی که کودکی دچار سرگیجه‌های مکرر یا مداوم شود، معمولا با بیماری یا شرایطی دیگر در ارتباط است.
علت دقیق سرگیجه در کودکان همیشه شناخته شده نیست. ولی چنانچه کودک مشکل گوش داخلی داشته باشد، ممکن است مغز پیام‌های اشتباهی دریافت کند که می‌تواند به  احساس سرگیجه بیانجامد. موارد زیر شایع‌ترین علل مشکلات گوش داخلی در کودکان هستند:
1- گرفتگی بینی
2- لابیرنت
3- ضربه به سر
4- سندروم منییر
5- سرگیجه خوش خیم وضعیتی کودکان
6- میگرن

چه زمانی سرگیجه در کودکان خطرناک است

در صورتی که هر کدام از موارد زیر را مشاهده کردید به آن معناست که سرگیجه در کودک ممکن است خطرناک باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید:
1- حمله‌های مکرر یا مداوم سرگیجه
2- سرگیجه شدید (کودک نمی‌تواند تکان بخورد)
3- سرگیجه همراه با مشکلی دیگر، از قبیل وزوز گوش، گوش درد(ear pain)، سر درد، سنگینی گوش یا اختلال شنوایی
4- کودکتان حواس پرت و غیر هوشیار به نظر می‌رسد یا رفتاری نامعمول دارد
چرا کودکان سرگیجه می گیرند؟

سرگیجه در زنان

به طور عمده اکثر بیماری‌های گوش داخلی و مغز دارای علائم سرگیجه هستند. گاهی اوقات عفونت یا مشکلات عصبی در زنان می‌تواند باعث بروز سرگیجه شود. بیماری‌هایی همانند فشار خون پایین، اضطراب، مشکلات عصبی و مشکلات قلبی باعث بروز احساس عدم ثبات و پایداری بدون احساس ضعف و یا چرخش خواهند شد. در این شرایط بهتر است سریع‌تر به پزشک معالج مراجعه شود.

در صورتی که سرگیجه در زنان به صورت چرخش کاذب محیط اطراف باشد؛ ممکن است ناشی از ابتلا به بیماری‌های گوش داخلی باشد. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 • عفونت در ناحیه گوش داخلی؛ مانند لابیرنتیت(labyrinthitis) یا نوریت دهلیزی.
 • سرگیجه موضعی حمله‌ای خوش خیم (BPPV)؛ وضعیتی که در آن حرکات خاصی از سر باعث ایجاد احساس چرخش می‌شود.
 • بیماری منییر(menieres-disease)
 • میگرن

افت فشار خون ارتواستاتیک،آریتمی و سایر مشکلات قلبی، کم خونی،اضطراب، دارو، بارداری و شیر دهی نیز از متداول‌ترین دلایل بروز سرگیجه در زنان هستند.

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم چیست

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم (BPPV) عارضه‌ای است که طی آن، بیمار پس از حرکات سر یا تغییرات سریع وضعیتی، از سرگیجه‌های کوتاه مدت شکایت دارد. علائم BPPV خصوصاً هنگام جابجا شدن به سمت دیگر در حین خواب یا خمیدن سر به عقب رخ می‌دهد.
ارگان‌های وستیبولار در گوش داخلی ما که وظیفه حفظ تعادلمان را بر عهده دارند شامل اوتریکول و ساکول (اتولیت‌ها) و سه مجرای نیم دایره‌ای هستند. ارگان‌های اتولیتی حاوی ذرات بسیار ریز کریستالی شکلی هستند که شما را نسبت به نیروی جاذبه حساس می‌کنند.
به دلایل زیادی، این بلورها می‌توانند از صفحه نگهدارنده شان جدا شوند. هنگامی که آنها از جای خود کنده می‌شوند، می‌توانند به یکی از کانال‌های نیم دایره منتقل شوند (به خصوص در حالی که دراز کشیده‌اید). این امر باعث می‌شود که تعادل مایع درون کانال نیم دایره به هم بخورد و فرد نسبت به تغییر وضعیت سر حساس شود و همین امر باعث احساس سرگیجه می‌شود.
سرطان لاله گوش چه علائمی دارد؟

درمان سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم (BPPV )

متخصص شنوایی شناس برای درمان این بیماری از مانورهای حرکتی مختلفی  استفاده می‌کند تا ذرات کریستالی شناور در مجرای نیم دایره‌ای را به جای اصلی خود در اوتریکول بازگرداند.

برای درمان این بیماری ممکن است پزشک متخصص گوش، علاوه بر روش درمان با مانورهای حرکتی، مصرف داروهایی همچون بتاهیستین را توصیه کند. در شرایط نادری که روش‌های دیگر به نتیجه نرسد، پزشک ممکن است روش جراحی را توصیه کند. در این روش، ازبستن استخوان برای مسدود کردن بخشی از گوش داخلی شما که باعث سرگیجه می‌شود استفاده می‌شود. این روش مانع از ایجاد عکس العمل کانال نیم دایره در گوش به حرکات ذرات یا به طور کلی حرکات سر می‌شود. میزان موفقیت در  این نوع از عمل جراحی حدود 90٪ است.

سرگیجه چه زمانی خطرناک است؟

اگر برخی اوقات یا همیشه دچار سرگیجه می‌شوید بهتر است در صورت مشاهده این علائم این عارضه را جدی‌تر بگیرید:

 • زمانیکه سرگیجه همراه با ضعف و ناهماهنگی شدید عضلات و نشانه‌های عصبی همراه باشد
 • زمانیکه سرگیجه همراه با کم شنوایی یا ناشنوایی باشد
 • بروز سرگیجه‌های ناگهانی بدون علت و موقعیت خاص

درصورت بروز سرگیجه‌های غیرعادی بهتر است سریعا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. با توجه به اینکه تشخیص علت ابتلا به سرگیجه و تسریع روند درمان از اهمیت بالایی برخوردار است لازم است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. 

مراجعه به هر پزشکی نمی‌تواند باعث حل مشکل شما شود چرا که این موضوع تخصصی است و بهتر است برای تشخیص و شروع روند درمانتان به یک پزشک یا مرکز متخصص و باتجربه در این حوزه مراجعه کنید تا از بروز عوارض جدی در آینده جلوگیری شود. بهتر است بدانید این عارضه ممکن است به علت تومور مغزی یا آسیب مغزی در فرد ایجاد  شده باشد برای همین درمان سریع آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

افرادی که اغلب دچار سرگیجه می‌شوند اغلب آن را به این شکل تعریف می‌کنند:

 • احساس نامتعادل بودن
 • چرخیدن اشیا
 • کج شدن سر
 • احساس چرخش مدام

مهم‌ترین دلایل داشتن سرگیجه به شرح زیر است:

 • تومور مغزی
 • سکته مغزی
 • میگرن
 • تشنج
 • مصرف داروهای خاص
 • بیماری عروق خونی
 • آریتمی قلبی
 • سندرم خستگی مزمن
 • التهاب گوش داخلی

اما سرگیجه چگونه ایجاد می‌شود؟

 • اختلال در تنظيم قند خون
 • اختلال در سيستم قلبي عروقی
 • اختلال در سيستم گوش داخلی
 • اختلال در مغز و قسمت مخچه

تاثیر مصرف برخی از داروها در بروز سرگیجه را نباید نادیده گرفت. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج، داروهای پایین آورنده فشار خون، قرص‌های خواب، ریلکس کننده‌های عضلات نقش موثری در بروز سرگیجه در افراد دارند.

پیشگیری از بروز سرگیجه:

با اینکه این عارضه نیاز به تشخیص و درمان به موقع توسط پزشک متخصص دارد اما انجام برخی از اقدامات می‌تواند از بروز کمتر آن جلوگیری کند که به شرح زیر است:

 • فردی که مدام دچار سرگیجه می‌شود بهتر است اگر الکل مصرف می کند آن را قطع کند
 • وقتی می‌خواهید از حالت خوابیده به نشسته برگردید این کار را به آرامی انجام دهید
 • بیشتر آب بنوشید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

اگر علت سرگیجه ناگهانی و موقت، کم‌آبی، کاهش قند خون، خستگی و بارداری باشد که جای نگرانی نیست. اما زمانی که این وضعیت مداوم و آزاردهنده می‌شود، مراجعه به پزشک ضرورت دارد. به طور کلی اگر سرگیجه با علائم دیگری از جمله احساس درد قفسه سینه، تنگی نفس و یا تپش قلب همراه شود، نباید آن را نادیده بگیرید.
همچنین از دست دادن قدرت تکلم، احساس ضعف بازو یا پا و یا ایجاد مشکل در گفتار یا درک گفتار می‌تواند از ابتلا به یک بیماری خبر دهد. همچنین زمانی که دچار سرگیجه‌های ناگهانی شدید کوتاه یا طولانی، سرگیجه‌های و صبحگاهی سرگیجه‌های وضعیتی حمله‌ای خوش خیم می‌شوید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
همچنین شنوایی شناسان می‌توانند آزمایش‌های مختلفی را برای ارزیابی بخش‌های مختلف سیستم تعادل دهلیزی انجام دهند. تیم شنوایی شناسی و پزشکان گوش،حلق و بینی با توجه به علائم و سابقه پزشکی شما تشخیص می‌دهند که کدام آزمایش مناسب است. از این رو در ادامه به بررسی برخی از تست‌های سرگیجه و تعادل می‌پردازیم.
برای رزرو نوبت جهت تشخیص علت سرگیجه و درمان آن می‌توانید به کلینیک گوش تهران در خیابان ولیعصر مراجعه کنید. جهت ارتباط با این مرکز می‌توانید روی «لینک تماس با ما» در سایت کلیک کنید.

راه‌های درمان سرگیجه

سرگیجه اغلب بدون درمان بهبود می‌یابد. در صورت نیاز به درمان سرگیجه، پزشک متناسب با علت و علائم سرگیجه، مصرف دارو و تمرینات تعادلی را برای بیمار تجویز می‌کند. حتی اگر هیچ علتی برای بروز سرگیجه تشخیص داده نشود؛ داروهای تجویز شده و سایر روش‌های درمانی ممکن است علائم را کنترل کنند. در ادامه برخی از روش‌های درمان شرح داده شده است.

داروها

 • قرص آب؛ اگر فردی به بیماری منیر مبتلا باشد، پزشک ممکن است یک قرص آب (ادرار آور) برای فرد بیمار تجویز کند. مصرف این قرص به همراه یک رژیم غذایی کم نمک ممکن است به بیمار در کاهش دوره‌های سرگیجه کمک کند.
 • داروهای ضد سرگیجه و ضد تهوع؛ پزشک ممکن است برای تسکین و رفع فوری و سریع سرگیجه، گیجی و حالت تهوع، داروهایی را تجویز کند. این داروها شامل داروهای آنتی هیستامین و داروهای آنتی کولینرژیک هستند.
 • داروهای ضد اضطراب؛ دیازپام (والیوم) و آلپرازولام (زاناکس) جزو گروهی از داروها به نام بنزودیازپین‌ها هستند که ممکن است باعث اعتیاد و خواب آلودگی شوند.
 • داروهای پیشگیری برای میگرن؛ برخی از داروها ممکن است به جلوگیری از حملات میگرن کمک کنند.

درمان‌های حرکتی

مانورهای درمانی ویژه‌ای برای جابجایی کریستال‌های گوش داخلی وجود دارد که به درمان سرگیجه منجر می‌شود.

 • توانبخشی تعادل و سرگیجه؛ در این نوع از درمان توانبخشی، به فرد بیماری تمرینات خاصی آموزش داده می‌شود تا سیستم تعادل نسبت به حرکت کمتر حساس شود.
 • روان درمانی؛ این نوع درمان ممکن است به افرادی که سرگیجه ناشی از اختلالات اضطرابی دارند،کمک کند.

تست‌های سرگیجه و تعادل شامل چه آزمایشاتی می‌باشد

سرگیجه، از رایج‌ترین مشکلات سلامتی است که افراد در هر سنی تجربه می‌کنند. این شرایط می‌تواند تأثیر بسزایی در کیفیت زندگی فرد داشته باشد. خوشبختانه در حال حاضر درمان‌های چشم‌گیری در این زمینه وجود دارد. ارزیابی کامل تعادل کمک می‌کند تا ریشه‌های سرگیجه و عدم تعادل در فرد بیمار مشخص شود و روش درمانی مناسبی برای آن توصیه شود.

تست‌های جامع تعادل از تعدادی آزمایش تشکیل شده است و توسط متخصص شنوایی شناس انجام می‌شود. انواع مختلفی از تست‌های سرگیجه و تعادل وجود دارد. این تست‌ها عبارت‌اند از:

 • ویدئونیستاگموگرافی (VNG) یا الکترونیستاگموگرافی (ENG)
 • صندلی چرخشی
 • تست ایمپالس سر با ثبت ویدئویی (VHIT)
 • تست الکتروفیزیولوژی
 • آزمون تکان سر
 • آزمایش VEMP
 • آزمایش الکتروکوکلئوگرافی
 • آزمون رومبرگ
 • آزمون Fukuda-Unterberger
 • آزمون دیکس- هالپایک
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی

در انتها

کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان شنوایی شناسی و گوش، حلق و بینی، برترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک و تیم حاذق آن هستید؛ از طریق لینک‌های ارتباطی موجود در سایت تماس بگیرید.

مطلبی که تحت عنوان«سرگیجه علامت کدام بیماری است؟» خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

سوالات متداول درباره سرگیجه

 

 در ادامه این مقاله به پر تکرارترین سوالات بیماران درباره سرگیجه پاسخ داده می‌شود.

سرگیجه می‌تواند به علل متفاوتی بروز کند. عواملی همچون اختلال گوش داخلی، اختلالات مغز و اعصاب و اثرات دارویی می‌تواند در ظاهر شدن سرگیجه بسیار موثر باشد. گاهی اوقات به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند گردش خون ضعیف، عفونت یا آسیب‌های بدنی ایجاد می‌شود.

 این علائم می‌توانند باعث ایجاد سرگیجه‌های ناگهانی و شدید نیز شوند. علائم سرگیجه در سنین مختلف دیده می‌شود. نوع سرگیجه، مدت زمان سرگیجه، عوامل تحریک کننده در فرد بیمار و علائمی که حین بروز سرگیجه احساس می‌شود، می‌تواند برای تشخیص علت سرگیجه موثر باشد. 

سرگیجه یک اختلال نیست، بلکه یک علامت است که می‌تواند توسط بسیاری از علل ایجاد شود. برای افرادی که هنگام بیدار شدن از خواب و بلند شدن دچار سرگیجه می‌شوند، ممکن است اختلال در عملکرد سیستم گردش خون یا سیستم دهلیزی محیطی باشد.

 برخی از داروها، الکل و مواد مخدر می‌توانند سرگیجه ایجاد کنند. حتی کمبود آب بدن یا کاهش قند خون می‌تواند احساس سرگیجه در فرد ایجاد کند.

افت فشار خون سیستولیک ممکن است منجر به ضعف و یا سرگیجه شود. در دروان بارداری یکی از علائم شایعی که افراد باردار با آن مواجه هستند، سرگیجه و حالت تهوع صبحگاهی است. در اغلب موارد این نوع از سرگیجه‌ها عادی است. در صورتی که سرگیجه شدت یافت باید به پزشک مراجعه شود.

سرگیجه اغلب بدون درمان بهبود می‌یابد. در صورت نیاز به درمان سرگیجه، پزشک متناسب با علت و علائم سرگیجه، مصرف دارو و تمرینات تعادلی را برای بیمار تجویز می‌کند. حتی اگر هیچ علتی برای بروز سرگیجه تشخیص داده نشود؛ داروهای تجویز شده و سایر روش‌های درمانی ممکن است علائم را کنترل کنند.

معمولاً علت اصلی سرگیجه جدی نیست. سرگیجه گاه به گاه جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر بطور مکرر دچار سرگیجه بدون دلیل مشخص یا برای مدت طولانی هستید، بهتر است سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان گوش، حلق و بینی بهترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی این اختلال هستید؛ با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

165 دیدگاه دربارهٔ «سرگیجه علامت کدام بیماری است»

 1. با عرض سلام و خسته نباشید من یه جوان 33 ساله هستم و از 15 روز پیش یه ضربه به فک پایین من خورده و الان فقط 15 روزه که من یکم علائم سرگیجه تعادلی و احساس چرخش دارم و علائم دیگری ندارم میخواستم بدونم مشکل کجاست . با تشکر .

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. سریعا مراجعه کنید به متخصص مغز و اعصاب و پس از آن اگر معاینات مغزی نرمال بود، جهت بررسی گوش به کلینیک گوش تهران مراجعه نمائید.

 2. سلام وقت بخیر
  من ۲۸سالمه و نزدیک یک ماه هست ک سرگیجه دارم از خفیف شروع شد و بعد یک هفته شدت گرفت، دکتر رفتم و بتاهیستین و بتاسرک استفاده کردم و با آتل سرم ثابت نگه داشتم اما هیچ تاثیری نداشت، احساس پری و سنگینی در گوشم مخصوصا چپ دارم . لطفاً راهنمایی کنید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. سرگیجه ها دلایل متنوعی دارند و برخی از انها مربوط به گوش می باشند. برای تعیین دقیق علت باید مراجعه نمائید و آزمایشات لازم انجام شود.

 3. سلام
  پدر بنده چندسالی است مبتلا به بیماری لوپوس بوده و سکته ی قلبی هم داشته دو روز است وقتی میخواهد سرش را از روی بالشت بر دارد احساس سر گیجه دارد و بعضی مواقع در مواقعی که دسشویی میرود و سرشا روبه پایین میگیرد و مجدد سرش را رو به بالا میبرد سرش گیج رفته و گوش سمت چپش هم وز وز میکند
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید🙏🏼

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. سرگیجه ها دلایل متنوعی دارند و برخی از انها مربوط به گوش می باشند. برای تعیین دقیق علت باید مراجعه نمائید و آزمایشات لازم انجام شود.

 4. سلام من چندسالی میشه بعضی وقت ها دچار سرگیجه میشم بعضی مواقع یه کم شدیده بعضی مواقع متوسطه
  الان بخاطر مشکل اسید معدم که زیاده دارو میخورم فاصله زمانی سرگیجه کمی کمتر شده
  من داروی کپسول صبح ناشتا وموتیدون ۱۰میخورم البته دو سه روزه
  میخورم
  وقتی سرگیجه میگیرم نمیتونم بشینم انگار یکی داره منو هول میده جلو
  دستمو باید بگیرم به میله ای چیزی
  زیاد هم جدیدا. نمیتونم راه برم یا روی پام وایستم چون دچار ضعف وگیجی و..میشم تا یه مدت که اشتهام کم شده بود الان اشتهام بهتر شده بدنم ضعیف شده بیحالم بیشتر از همه این سرگیجه اذیتم میکنه

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. علائم شما شبیه به سرگیجه های با منشای گوش داخلی است منتهی برای تائید این موضوع می بایست آزمایشات تخصصی صورت بگیرد.

 5. سلام من ۱۸ سال سن دارم و چند روزی هست که انگار تعادل ندارم و هی گیج میزنم و بعضی وقتا یهو سرم گیج میره انگاری که نمی تونم راه برم بعد رنگم می پره و دستام یخ میزنه بعد کمی هم سرم درد میکنه و چشام قرمز میشه لطفا بگید بیماری ام خطرناک هس یا ن چون نزدیک یه هفتس از صب تا شب گیجم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. احتمال درگیری گوش داخلی وجود دارد. برای معاینه مراجعه کنید.

 6. سلام خسته نباشین من 19 سالمه من سرم فقط سنگین میشه و گیجی دارم انگار که احساس سر گیجه اینا بهم دست میده و وقتی هم که بیشتر سرم سنگین میشه گیجیش بیشتر میشه و خواب‌آلوده اینا میشم ممکنه برای گوشم باشه چون آزمایش دادم چربیه تری‌گلیسیرید 109 بود بالا تر از حد انتظاره چربیم یک زره بالا هستش اونقدری نیس که بخوام عذاب بکشم فقط خواهش میکنم جواب منم بدین که از گوشم هس این سر سنگینه و گیجی خواهش میکنم جواب بدین

 7. ببخشید شوهر من چند روزی میشه سر گیجه داره صبحانه و ناهارو نمیخوره دلیلش چیه؟ امروز گفت سرگیجه نداره یه آزمایش خون چند روز پیش داده گفته بودن تومور مغزی امکان داره تومور مغزی نباشه لطفا بگین

 8. علی تقوی

  سلام من ۳۵سال دارم و چند الان نزدیک به ۱۰ سال هست که موقعی که مدفوع دارم سرم گیج می‌رود و موقعی که مدفوع میکنم بلا فاصله خوب میشم مشکل کجا هست ممنون میشم جوب بدین

  1. کلینیک گوش تهران

   اگر با زور زدن و افزایش فشار داخل جمجمه ای احساس سرگیجه می کنید احتمال وجود نوعی فیستول گوش داخلی وجود دارد. برای تشخیص و دریافت درمان های لازم با تعیین وقت قبلی مراجعه نمائید. 88870912

 9. ناشناس

  نوشیدن مشروبات الکلی در هر صورتی هم از نظر شرعی هم از نظر سلامتی برای بدن بسیار مضر و نجس و حرام است به یقین بخواست خدای متعال

 10. سلام من امروز به طور ناگهانی سرم گیج رفت و حالت تهوه و استفراغ داشتم اوایل سرمو پائین که میزاشتم سرم گیج میرفت بعد سرمو که بالا میزاشتم سرم گیج میرفت
  ساعت نه ونیم حموم بودم آب گرفتم تو گوشم شستشو کردم
  ساعت یک ونیم سرم گیج رفت
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 11. سلام مامان من ۴۴ سالشه بعد یهو سرگیجه گرفت و استفراغ کرد البته اینم بگم خونریزی زیاد و مشکلات رحم داره و داروهای هورمونی و آزیتروماسین مصرف میکنه ، علت سرگیجه اش چیه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سرگیجه علل مختلفی در سر، گوش، سیستم قلب و عروق و … دارد که تنها با انجام معاینه و آزمایشات تخصصی می توان در مورد آن نظر داد. بنابراین می بایست با تعیین وقت قبلی مراجعه نمائید. پیش از مراجعه، حتما ویزیت متخصص قلب و عروق نیز بشوند.

 12. سلام با احترام 32 سالم هست حدود دو هفته از سمت راست قفسه سینه درد شدیدی داشتم با سرگیجه مداوم و طولانی رفتم مطب
  دکتر تشخیص داد گفت قولنج کردی چند تا آمپول زدم بعد فردا دیدم نه هنوز قفسه سینه ام درد می‌کنه و همراه سوزش و سرگیجه مداوم خیلی نگرانم دکتر شما نظر تون چیه ممنونم از لطفتون با تشکر حسین ….

  1. کلینیک گوش تهران

   با سلام، شما می بایست ابتدا تحت معاینه متخصص قلب قرار بگیرید و پس از رد شدن مشکلات قبلی ، جهت بررسی های دیگر به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 13. ناشناس

  سلام من هنگام سرفه یا عطسه سرم گیج میره و عرق زیاد میکنم رگهای سرم میگیره رنگ مثل گچ سفید میشه میشینم یا دراز میکشم نفس عمیق میکشم بعد یک دقیقه خوب میشه فقط موقع عطسه یا سرفه مخصوصا اگه جلوشو بگیرم انگار اکسیژن به مغز نمیرسه لطفا راهنمایی کنید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. معاینه توسط پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا علت این علائم را تشخیص دهید. احتمالاً عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند این علائم را توجیه کند، مانند تغییرات خونرسانی یا مسایل نوروژنیک.

 14. سلام.من چند بار سابقه عفونت گوش و عدم تعادل داشتم و هر بار عفونت گوش زیاد و ملموس بود.این بار سرگیجه احساس سبکی سر دارم و عفونت محسوسی ندارم.فقط روز قبل از شروع سرگیجه دوش گرفتم بدون استفاده از پنبه چرب.که همیشه انجام می دادم.الان فقط در زمانی که دراز کشیده ام و یا سر رو به سمت عقب یا جلو می اندازم کمی سرگیجه دارم که جزیی است.من دیابت و فشار خون دارم که تحت کنترل است.ایا عفونت غیر محسوس در یک گوش می تونه این علایم را داشته باشه

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. حتما مراجعه کنید باید ارزیابی و درمان دقیق انجام شود

 15. فرزانه روستا

  سلام من بیماری شوگرن دارم و دکتر برام هیدروکسی و پردینزلون تجویز کرده بعد از مصرف قرص الان 4 روزه که هروزسرگیجه و حالت تهوم بیشتر میشه لطفا راهنماییم کنید واقعا دارم عذاب میکشم
  و اینکه من تقریبا از فروردین به مدت 3 ماه شروع کردم به مصرف هیدوکسی و پردینزلون هیج مشکلی نداشتم که داروهام تموم شد و سهلا انگاری کردم و مصرف دارو قطع شد الان بعد از 2 ماه شروع به مصرف داروها کردم با تجویز پزشک که این حالت سرگیجه وحشتناک برام پیش اومده خواهش میکنم راهنماییم کنید لطفا

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام وقت بخیر
   در این مورد نمیشه با قطعیت نظر داد و حتما باید تست انجام بدین تا نتیجه قطعی گفته بشه
   در غیر اینصورت درمان های خودسرانه میتونه باعث آسیب بشه

 16. ویدا راد

  سلام من مدت سه هفته هست که سرگیجه های یک باره میگیرم حتی زمانی که چشمام رو میبندم و به دو تا پزشک مراجعه کردم و هر دو تشخیص دادند از گرما زدگی هست و ویتامین ب و سی به همرا سرم تجویز کردن اما خوب نشدم بعد از استفاده داروها و الان یک هفته هست با هر بار سرگیجه احساس رخوت و بی حسی در قسمت مچ و پای چپم احساس میکنم و متاسفانه ایران زندگی نمیکنم اگر امکانش هست ممکنه بدونید مشکلم چی هست

  1. کلینیک گوش تهران

   برای اطمینان و تشخیص دقیق‌تر، بهتر است به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید. پزشکان کلینیک با انجام آزمایش‌ها و ارزیابی بالینی شما می‌تواند علل احتمالی را مشخص کرده و روش‌های درمانی مناسب را توصیه کنند.

  2. سلام منم همین علائم داشتم که رفتم کلینیک گوش تهران و تشخیص دادن کریستال های گوش چپم جابجا شدن با یه سری آزمایش ها و ورزش ها و چند روز استراحت خوب شدم
   بهتره شما اول برای گوش تون ویزیت بشین

 17. سوال#
  من برای اولین بار سرم اینجوری گیج رفت سرم اول حالت تهوع گرفتم عرق کردم گرمم شدم بعد زود رفتم دستشویی سرم گیج میرفت دنیا دورم میچرخید نمیتونستم خودمو کنترل کنم باید رو به جایی میشستم وقتی نشستم سرگیجه بهتر بود اما حالت تهوع داشتم که احساس میکردم الان بالا میارم میتونید کمکم کنید این نشونه چیه لطفا؟

  1. کلینیک گوش تهران

   برای اطمینان و تشخیص دقیق‌تر، بهتر است به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید. پزشکان کلینیک با انجام آزمایش‌ها و ارزیابی بالینی شما می‌تواند علل احتمالی را مشخص کرده و روش‌های درمانی مناسب را توصیه کنند.

 18. سلام
  ۱۹ سالمه من چپ سرم درد داره و معمولا بیشتر اوقات سرگیجه دارم و همیشه بدون انجام دادن کاری خسته ام و یا وقتی میخوام کوچکترین کاری رو بکنم ضربان قلبم شدید میشه استرس و اضطراب هم دارم دستام میلرزه دکتر گفت که از اعصابمه از بچگی عفونت گوش داشتم و دارم تقریبا دو سالی میشه که به صدای بلند حساسیت دارم سر دردم بیشتر میشه پیش بینایی سنجی رفتم گفت که عصب چشمت بزرگه جدیدا دستام لرزش دستانم افزایش پیدا کرده جوری که تعادل ندارم احساس تنگی نفس دارم همش میخوام نفس عمیق بکشم سرم وزوز میکنه !
  میشه بگین مشکل من از چیه ؟

  1. کلینیک گوش تهران

   مشکلاتی که توصیف کرده‌اید می‌توانند به چندین علت مربوط شوند. بهتر است به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی برای شرایط خاص شما انجام شود. در کلینیک گوش تهران، با بررسی تاریخچه پزشکی شما، انجام آزمون‌های لازم و ارائه مشاوره مناسب، بهترین راهنمایی‌های درمانی را برای شما ارائه دهد. ممکن است برای تشخیص دقیق لازم باشد توصیه‌هایی مانند مشاوره اعصاب و روان یا تست‌های دیگر نیز صورت پذیرد.

 19. سلام
  من دخترم ۱۴ سالمه
  وقتی از خواب بلند میشم سر گیجه دارم وتعادلم بهم می خوره وچشام تار میشه .
  ووقتی موهام رو شونه می کنم یاسرم رومیگیرم پایین بینیم آب میاد باید چه متخصصی باید برم ؟
  راهنمایی کنین مممنون می شم .

 20. سلام
  ببخشید من ۱۷ سالمه(مذکر)خیلی لاغرم بعد یه روز ظهر ناگهانی که پامو انداخته بودم مثل همیشه روی میز سرگیجه شدیدی پیدا کردم ولی میتونستم راه برم فقط تعادل نداشتم
  الان ۲ روزه که صبح پا میشم اینجوریم یا چند ساعت بعد غذا و شبا اینجور میشم و جلوی سرم حس سنگینی و فشار میکنم
  خرما میخورم با مقدار زیادی آب وقتی اینجور میشم و بعد از مدتی خوب میشم
  متاسفانه خیلی استرس و ترس دارم میشه بگید از کم خونیه یا از قند خون؟
  لطفا پاسخ بدید چند روزه دارم سر این موضوع عذاب میکشم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام شایان عزیز، وقت بخیر
   دکتر گفتند که باید حتما مراجعه کنید و تست بدین

  1. کلینیک گوش تهران

   بله، مصرف مواد مخدر می‌تواند سبب سرگیجه شود. بسیاری از مواد مخدر اثرات ناخوشایندی روی سیستم عصبی دارند و می‌توانند تأثیرات جانبی متعددی از جمله سرگیجه، تاری دید، احساس سبکی سر، یا حتی افت فشار خون و ضربان قلب ناپایدار را ایجاد کنند. همچنین، به دلیل اثر مخدرانه بر مغز و سیستم عصبی، برخی از مواد مخدر می‌توانند باعث اختلال در تعادل و هماهنگی حرکتی شوند که منجر به سرگیجه و عدم استحکام در حرکت‌ها می‌شود.

   اگر با مصرف مواد مخدر مشکل دارید یا نگران اثرات جانبی آنها هستید، بهتر است با پزشک یا متخصص اعتیاد مشورت کنید. آنها می‌توانند به شما اطلاعات دقیق‌تر و راهنمایی صحیح‌تری درباره عوارض و مشکلات مربوط به مصرف مواد مخدر ارائه کنند.

 21. سلام من 15 سالمه و جنسیتمم دختره
  من حدود یک ماه هست که سرگیجه مدام همراه با حالت تهوع و تپش قلب و سردرد دارم
  یک هفته هم بستری بودم و آزمایش هایی مثل
  آزمایش خون
  سی تی اسکن
  ام ار ای
  و چشم پزشکی و نوار گوش انجام دادم
  تست وی ان جی هم انجام دادم و سالم بودم اما دکتر به من گفت امکان داره منییر داشته باشی اما مطمئن نیست
  پیش انواع دکتر ها رفتم
  به دکتر اعصاب روان هم رفتم و برام قرص اولانزاپین نوشته
  ممکنه سرگیجه های مدام و شدید من بر اثر استرس باشه؟!
  و اینکه من از شبی که قهوه خوردم اینجوری شدم
  ممنون از پاسخگویی

  1. کلینیک گوش تهران

   لطفا مراجعه کنید باید آزمایشات لازم انجام شود. تشخیص بر اساس علائم امکانپذیر نیست و باید حتما معاینه و آزمایش شوید.

 22. درود ادمین بنده زیاد گیجی داشتم ار ای مغز دادم برای تومور مغزی که جواب ام ار ای نرمال بود اما بدون تزریق بود تومور نبود .
  خواستم ببینم نیاز هست که با تزریق هم ام ار ای مغز داد جون بازهم گیج میزنم واسترس وفکر وخیال هم زیاد دارم

  1. کلینیک گوش تهران

   با پزشکتان مشورت کنید در صورت نیاز انجام آن را توصیه خواهند کرد.

 23. سلام، روزتون بخیر، من شونزده سالمه و دخترم، حدودا از زمانی پنج سالگی یه غده که به گفته ی دکتر غده ی چربی هست کنار ابروی چپ وجود داشت که خیلی کوچیک بود حدود یه عدس و خب چیزی نگران کننده ای نبود، الان که شونزده سالم شده خیلی خیلی بزرگ شده و درد هم داره، چند باری هم خون دماغ شدم اصولا اصلا خون دماغ نمیشدم تا این یکسالی که متوجه بزرگتر شدن غده شدیم، رفتیم پیش دکتر گفت کیست کمپیلیله هست و شش ماه دیگه بیایید بیشتر بررسی می‌کنیم الان نمیتونیم چیزی بگیم ولی واقعا من خیلی درد میکشم و سرگیجه های خیلی بدی دارم در حدی که چند باری غش کردم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. این مشکل در حیطه تخصصی ما نیست.

 24. سلام من الان چند ماهه سرگیجه دارم همیشگی نیس فقط سرگیجم برا زمانیه که جای شلوغ راه میرم خیلی زیاد میشه جوریکه یه لحظه احساس میکنم که الان پس میفتم فقط تو شلوغی سرگیجه دارم مشکل چیه

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. چون سرگیجه علامت یک مشکل هست و نه خود مشکل. باید با انجام تست‌ها و آزمایشات لازم سرگیجه علت مشخص شود و درمان آغاز شود. به این شکل نمی‌شه چیزی گفت. مراجعه کنید.

 25. معصومه

  سلام. من ۵۲سالمه و۴روزه ک من سرگیچ های ناگهانی دارم و گاهی سرم درد می‌کنه آیا میتونه از فشار خون باشه ؟اگ نیست از فشار خون پس چ مشکلی است ؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. همانطور که توی مقاله عنوان شده بود سرگیجه علامت بیماری و مشکلات مختلفی هست که می‌تونه مربوط به گوش یا مغز باشه. و الان به این شکل که شما توضیح دادین ما بدون بررسی وضعیت شما به صورت بالینی و انجام آزمایشات و تست‌های لازم سرگیجه هیچ چیزی نمی‌تونیم بگیم. شما باید مراجعه کنید.

 26. معصومه

  سلام من دوروزه سرگیجه گرفتم وقتی میخوام سرمو رو بالشت بزارم یا بیدار شم سرم گیج میره و حتی وقتی چشمامم بسته اس احساس میکنم همه چیز میچرخه ایا میتونه از عصب باشه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. باید گوش کامل بررسی بشه. بدون بررسی نمی‌شه گفت مشکل دقیقا از چیه. مراجعه کنید.

 27. سلام من چند وقتیه رژیم گرفتم و بعد از اون دچار سرگیجه شدم فکر کردم از رژیمه و قطع کردم. ولی هنوز سرگیجه دارم علت می‌تونه چی باشه؟ کم خونی هم باعثش می‌شه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام باید برای بررسی و پیدا کردن علت سرگیجه مراجعه کنید.

 28. امیر حسین غ

  رفتم پیش متخصص گوش نوار گرفتن و گفتن چیزیت نیس اما سرگیجه چرخشی دارم و احساس سبکی تو سرم دارم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام مراجعه کنید. باید به صورت بالینی مورد معاینه قرار بگیرید.

 29. امیر محمد

  سلام خسته نباشید. من 16 سالمه و یک هفته‌ای می‌شه که وقتی از خواب پا می‌شم 5 دقیقه بعدش سرگیجم شروع می‌شه و تا 2 3 ساعت ادامه داره و همراه با حالت تهوع هست. و احساس می‌کنم زمین دور سرم می‌چرخه دلیلش چی می‌تونه باشه؟ ایا می‌تونه خطرناک باشه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام سرگیجه علامت بیماری‌های مختلفی هست که به گوش یا مغز مرتبطه. بدون بررسی و معاینه بالینی و همچنین انجام تست‌ها و ازمایشات لازم سرگیجه نمی‌شه چیزی گفت شما باید مراجعه کنید.

 30. سلام وقتتون بخیر. من حدود دوسال هست ک احساس سرگیجه دارم. کم خونی ندارم سرگیجه‌ام هم دائم نیس شاید دوسه ماه یکبار اونم حدود سه چهارروز.
  اونقدر هم نیس ک نتونم راه برم یا شدید باشه فقط احساس گیجی می‌کنم دکترم ک رفتم قرص مولتی ویتامین بهم داد.
  ولی باز چندماهی یکبار اینجوری می‌شم.
  بنظرتون خطرناک هست؟دکتر مغر و اعصاب برم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام برای اطمینان خاطر خودتون و برطرف شدن استرس بله به دکتر مراجعه و معاینه بشید و اگر مشکل مربوط به گوش باشه متخصص مغز و اعصاب به متخصص گوش ارجاع میدن.

 31. سلام
  دو مرتبه با فاصله زمانی چند ماه بعد از خوردن ضربه شدید به زانو دچار سرگیجه شدم و چشمم سیاهی رفته. ممکنه علتشو بفرمایید؟؟

 32. سلام
  دو مرتبه به فاصله زمانی چند ماه، هنگاه ضربه شدید به زانو دچار سرگیجه می‌شم و چشمم سیاهی میره. ممکنه علت رو بفرمایید؟؟؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام به این شکل نمی‌شه جواب داد. برای پیدا کردن علت سرگیجه باید تست‌ها و ازمایشات لازم برای سرگیجه رو بدین تا علت‌یابی بشه. مراجعه کنید

 33. جهانگرد

  سلام سرگیجه اگه یهو باشه چه دلیلی داره من یه هفته هست عاجز شدم.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام سرگیجه علامت بیماری‌های مختلف می‌تونه باشه مثل بیماری منییر یا سرگیجه وضعیتی. بدون معاینه و بررسی و همچنین انجام تست‌های لازم سرگیجه نمی‌شه چیزی گفت. و با توجه به اینکه مداوم یک هفته دارید باید حتما مراجعه کنید.

   1. باسلام من ۳۷سالمه وپسرهستم حدودیه سالی میشه که سرگیجه های بدی دارم طوری که بعضی وقتا می‌خوام زمین بخورم،،استرس واضطرابم دارم،حالا ازتون راهنمایی می‌خوام واینم بگم که گاهی وقتها روی ابروی سمت راستم دردمیکنع وسردردم دارم لطفاً راهنمایی ام کنید ممنون میشم

    1. کلینیک گوش تهران

     سلام. سرگیجه ها دلایل متنوعی دارند و برخی از انها مربوط به گوش می باشند. برای تعیین دقیق علت باید مراجعه نمائید و آزمایشات لازم انجام شود.

 34. خداداد

  سلام سرگیجه که هنگام بلند شدن باشه و همراه با وزوز گوش چه دلیلی داره؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام اگه سرگیجه با وزوز گوش همراه باشه در اکثر موارد مروبط به مشکلات گوش می‌شه. مثل بیماری منییر و … ولی در این شرایط بدون بررسی گوش و معاینه و انجام تست‌های لازم سرگیجه نمی‌شه نظر داد.

 35. پارمیدا

  سلام وقتتون بخیر، بنده دختری 18 ساله‌ام، وقتی دچار سرگیجه می‌شم چشام سیاهی میره حالت تعادلم بهم می‌خوره. گوشام وزوز می‌کنه و اخرش نفس کم می‌ارم بعد 5 دقیقه یا بیشتر به حالت قبل برمی‌گردم.
  مشکلات قلبی ندارم دکترم برام پروپرانولول و فلوکستین تجویز کرده انگاری تاثیر ندارن ولی وقتی سرگیجه می‌گیرم احساس سبکی توی سرم دارم علائمم شبیه مطلب کمبود ویتامین B12 هست ولی مکملشو می‌خورم. می‌شه گفت بخاطر بیماری گوش داخلی هست؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام به این شکل نمی‌شه نظر داد. باید معاینه بشین و تست‌های لازم سرگیجه رو انجام بدین تا مشکل مشخص بشه.

 36. سلام من خیلی وقته که دچار وزوز گوش در یک گوش هستم ولی حدود دو الی سه روزه که سرگیجه شدید دارم. یعنی هنگام بلند شدن و حین راه رفتن به شدت اذیت می‌شم. می‌شه لطفا راهنمایی کنید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام حتما باید مراجعه کنید تا گوش بررسی بشه بدون معاینه نمی‌شه نظر داد.

 37. با سلام وقتتون بخیر من 4 ماهه که سرگیجه مداوم دارم اوایل اصلا نمی‌تونستم معمولی‌ترین صداها رو تحمل کنم. فقط می‌خواستم گوشمو از جا در بیارم و هم سوزش داشتن گوشام و موقع اضطراب و استرس قسمت زانوها لرزش خفیفی دارم و بی حال هستم.
  به دو تا دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم. ام ار آی بدون تزریق و نوار مغز و آزمایش بالینی انجام دادن گفتن هیچ مشکلی ندارن رجوع دادن به گوش و حلق رفتم 4 تا دکتر گوش رفتم همشون گفتن میگرن وستیبولار هست.
  تست سرگیجه از من گرفتن آدیولوژیست موقع تست گرفتن هم گفت که سرگیجت از گوش هس ولی به دکتر گوش دیگه مراجعه کردم گفتن سرگیجه بدون کاهش شنوایی سرگیجه نمی‌گیم.
  ممکنه ام اس باشه و ام اس با ام ار آی بدون تزریق معلوم نمیشه ولی دکتر مغز گفتن نمی‌تونه باشه می‌شه راهنمایی کنید واقعا دو هفته هس که مغزم درگیره ممکنه ام اس باشه؟؟؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام دوست عزیز به احتمال زیاد از گوشه ولی بدون بررسی جواب ازمایشاتی که انجام دادین نمی‌شه نظر داد شما حتما مراجعه کنید.

 38. با سلام
  من حدود پنج ماه هست که ایمپلنت انجام میدم و چند روزی می‌شه سرگیجه گرفتم ایا داروی بی حسی دندانپزشکی باعث سرگیجه می‌شه؟

 39. سلام، من به مدت یک هفته هست که سرگیجه ضعیف دارم. تست کرونا دادم پیش متخصص گوش رفتم گفت مشکلی نداری، باید چکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام اگر مشکل از مغز نبوده احتمال داره از گوش باشد. اما بیماری‌های گوش که سرگیجه نشونه اونها هست متفاوت‌اند و یک بیماری نیست مثلا منییر یا سرگیجه‌های میگرنی و … . به همین خاطر گوش و شرایط شما باید توسط پژشک بررسی بشه تا بشه نظر و راه کار درمانی داد.

 40. مرجان موسوی

  سلام من دو هفته هست سرگیجه شدید دارم رفتم دکتر گفت خوبی اما هنوز سرگیجه دارم چیکار کنم

  1. کلینیک گوش تهران

   سرگیجه علت‌های مختلفی داره برای درمان باید علت کشف بشه. به همین خاطر اول باید گوش بررسی بشه تا بشه جواب داد.

 41. سلام دو هفته‌ست که سر گیجه همراه با سر درد خفیف دارم. به دکتر مراجعه کردم ویتان ب’۳۰۰ بهم دادن تاثیر نداشته. در ضمن مشکل بینایی چشم دارم. ممکن است این موضوع تاثیری روی سر گیجه داشته باشد؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام مشکل سرگیجه جز مسائلی هست که بدون بررسی، معاینه و انجام تست‌های لازم نمی‌شه گفت دقیقا چه مشکلی هست و چه راه درمانی داره. در صورت تداوم سرگیجه برای معاینه و تست حتما مراجعه کنید.

 42. سلام من حدود سه ساله وزوز گوش در سمت چپ دارم. هر چن ماه یه دفعه ویزویز گوشم زیاد می‌شه و حالت تهوع بهم دست میده. ولی دیشب یهوی ویز ویز گوش چپم خیلی زیاد شد سرگیجه خیلی شدید گرفتم و خیلی هم استفراغ شدید داشتم. و حتی مجبور شدم به اورژانس مراجعه کردم ممنون می‌شم که جوابمو بدین. مرسی

 43. سلام
  ببخشید من یه چند وقتیه سرم گیج میره و تعادلمو از دست میدم بیناییم خیلی ضعیف شده و چشم درد هم دارم
  نسبت ب قبلا زیاد خون دماغ میشم و حالت تهوع دارم
  نیازی هست به دکتر مراجعه کنم؟

 44. سلام خوبین
  من همیشه سرگیجه دارم. ولی این چند روز شدید‌تر شده چند لحظه هیچی نمی‌فهمم وقتی کسی باهام حرف می‌زنه نمی‌تونم جواب هم بدم . وقتی سرگیجه می‌گیرم قلبم بعضی وقتا تیر می‌کشه ولی سرم همیشه موقع سرگیجه یا مواقع عادی تیر می‌کشه شدید و درد میاد خیلی و گوشم ویز ویز می‌کنه.
  این عادیه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام شما باید تست سرگیجه بدین تا بررسی بشه مراجعه کنید

  2. سلام منم الان همین حالتو دارم متخصص رفتم گفتن چرک سر داری آزمایشم رفتم زده خونم غلیظه بنظر من به آزمایش چکاب کامل برین

    1. سلام خسته نباشید من 14سالمه سه شب هست وقتی میخواهم بخوابم سرگیجه بدن لرزه وسیاهی چشم میشم اما بلندمیشم به صورتم آب می‌زنم یک کمی خوب میشم لطف میکنید پاسخ دهید

     1. کلینیک گوش تهران

      سلام. حتما مراجعه کنید باید گوشتان بررسی شود

 45. نازنین

  من یک هفته پیش سرم ضربه خورد.
  از همون موقع سرگیجه شدید دارم همراه با سردردو
  چند بار بیهوش شدم و بعضی وقتا هم تعادل ندارم، چکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با این علائم حتما و هرچه سریع‌تر به پژشک مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 46. فرحناز

  سلام من چند وقته صبحا که از خواب بلند می‌شم سرگیجه دارم و حالت تهوع دکتر مغز و اعصاب رفتم و نوار مغز هم دادم گفتن مشکلی نیست به نظر شما مشکل می‌تونه از گوش باشه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. سرگیجه از نشانه‌های بیماری مختلف مربوز به مغز و گوش هست. اگر دکتر مغز و اعصاب گفتن مشکلی نیست بله مشکل می‌تونه از گوش باشه. ولی باید گوش بررسی و معاینه بشه و بعد نظر قطعی را داد.

 47. سلام من چند ماهی هستش یه حال ناشناخته و غیرقابل توصیف بهم دست میده. که احساس می‌کنم یک نوع سر گیجه‌اس. نمیدونم چطور بگم مثل عدم تعادل یا استرس که همزمان بدنم داغ می‌شه و عرق می‌کنم و احساس تنبلی در دید پیدا میکنم. خواهشا راهنمایی کنین.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید به یک متخصص گوش،حلق و بینی مراجعه کنید. و یا در صورت امکان به کلینیک تشربف بیاورید بدون بررسی‌های لازم نمی‌توان نظر داد.

 48. سلام
  من ۲۲ سالمه و الان تقریبا یه ماهی هست که شانه و دست چپم درد می‌کنه جدیدا هم وقتی از جام بلند می‌شم سرم گیج میره و چشمام سیاهی میره باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما ابتدا به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. و اگر همه چیز نرمال بود برای بررسی گوش به کلینیک گوش تهران یا یک متخص گوش، حلق و بینی رجوع کنید.

 49. سامیار

  سلام یه سوال داشتم من در حموم بودم که داشتم مو صورت می‌زدم یهو احساس سرگیجه مثل خون ریزی داشتم. بعد نشستم تو حموم خوابم برد و یهو افتادم بیدار شدم. هنوز اون حال داشتم رفتم بیرون بهتر و خوب شدم اصلا خونی ریخته نشود و کم خونی دارم می‌تونم بپرسم دلیلش چیه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. بدون بررسی بالینی و با این توضیحات نمی‌توان قضاوت کرد. باید مراجعه کنید.

 50. سلام.صبح که از خواب بیدار می‌شم. سرمو حرکت میدم. سر گیجه دارم. چشمامم سنگینه. مشکل قبلی هم ندارم. ممنون می‌شم راهنمایی کنید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. سرگیجه به علل مختلف رخ می‌دهد. که ممکن هست مربوط به گوش یا مغز باشد. با توضیحی که فرمودین نمی‌توان نظر دقیق داد شما باید توسط متخصص بررسی شوید. در صورت امکان به کلینیک گوش تهران یا یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

 51. سلام ببخشید من کم کاری تیروئید دارم . 13 سالمه. من از قبل سرگیجه‌های ریز داشتم گاها اما الان خیلی شدیدتر شده و همراهش سردرد شدید هم می‌گیرم. ممنون می‌شم راهنمایی کنید؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای دریافت نظر دقیق و تخصصی نیاز به بررسی و ویزیت شما است. مراجعه کنید.

 52. سلام ممنون از مطلب خوبتون. من ۶۷ ساله مذکر یکی دو ماه پیش یک سکته مغزی خفیف داشتم و الان هم داروی قند و آنسولین ٫ داروی فشار و داروی کلسترول استفاده می‌کنم.
  گوش راستم حالت گرفتگی داره و صدای وزوز می‌کنه و زمانی که سرم بطرف بالا یا وقتی از جا بلند می‌شم حالت سر گیجه دارم واحساس ضعف.
  ممنون خواهم شد.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای رفع مشکل و تجویز دارو حتما باید به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید. باید ویزیت شوید تا نظر دقیق داد.

 53. سلام. من ۶۳ سال سن دارم و الان مدت نزدیک به یکسال است که موقع راه رفتن تعادل کامل ندارم چکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. دوست عزیز با ادامه دار شدن مشکل باید خیلی زودتر از این زمان به پژشک مراجعه می‌کردید. برای بررسی بیشتر باید به یک متخصص گوش، حلق و بینی و یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 54. فاطیما رحیمی

  سلام من یه مدتی هست همیشه سرگیجه شدید می‌گیرم در حدی که چشمام سیاهی میره سرم سنگین می‌شه برای چند ثانیه بیهوش می‌شم و همیشه بی دلیل سر درد شدید می‎گیرم. و گاهی هم همراه سرگیجه پاهام شل و بی حس می‌شه برای چند دقیقه اگه راه برم میخورم زمین
  نزدیک 1 سال و خورده هست اینجوریم وگرنه قبلا 4 سال پیش یه بار بیهوش شدم برای چند دقیقه
  مشکلی دارم؟ یا فشارخونم می‌وفته؟ یا کم خونی دارم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با وجود این علائم و مدت زمان درگیری برای بررسی حتما و زودتر به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 55. سلام خسته نباشید من ۲۴ سالمه
  سه چهار روزه وقتی سرپا یا نشسته هستم سرم حالت سبکی داره و گیجی ولی وقتی ب جایی تکیه میدم سرمو یا دراز می‌کشم خوب می‌شه.
  الرژی و میگرن هم دارم دو سه روز داروی الرژی مصرف کردم و این حالت بهم دست داد دارو رو گذاشتم کنار. کمبود اهن هم دارم و قرص می‌خورم. می‌خواستم بدونم این مشکلم خود ب خود حل می‌شه یا باید ب دکتر مراجعه کنم؟ ممنون

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. در صورتی که چند روز دیگه ادامه داشته باشه به یک متخصص گوش، حلق و بینی یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 56. علیرضا

  سلام ببخشید من مدتیه که دچار سرگیجه شدید و سردردهای زیاد بیشتر در ساعات شب می‌شم. و اصلا نمی‌تونم روی یک متن با چشمهام تمرکز کنم گاها سردردهام با تنگی نفس و تپش قلب همراهه و به تازگی خیلی زود مثانه‌ام پر می‌شه. و اگر دیر بجنبم اختیارم از دست میره و گاها دچار اسپاسم عضلانی می‌شم و دستهام و انگشتهام دائم به شدت می‌لرزه.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای بررسی و ویزیت باید به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 57. معصومه

  سلام
  سرگیجه همراه با فشار به سر و بی حسی سر و حالت تهوع و سیاه رفتن چشم و تنگی نفس دارم 47 سالمه به چه دکتری مراجعه کنم.
  منتظر جوابتون هستم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام وقت بخیر. شما اگر ساکن تهران هستید به کلینیک گوش حتما مراجعه کنید در غیر این صورت به یک متخصص گوش، حلق و بینی و یا مغز و اعصاب مراجعه بفرمائید.

 58. سلام بسیار مقاله‌ی فوق العاده و کاملی بود ممنون.
  من ۲۳ سالمه و گاهی سرگیجه هنگام بلند شدن و گاهیم سرگیجه صبحگاهی داشتم. تپش قلبم دارم. گاهیم موقع خواب تنگی نفس می‌گرفتم. گرچه الان با یه سری اقدامات خونگی سرگیجه و تنگی نفسم بهتر شده و قبلا بیشتر اذیت می‌شدم.
  وزوز گوش هم دارم. نمی‌دونم برم دکتر گوش و حلق و بینی یا دکتر قلب؟ و همینطور برای واکسن زدن دودلم چون شک دارم شایدم علائم کرونا باشه. ممکن نیس کرونا باشه؟ چون اگه خدایی نکرده کرونا باشه و واکسن بزنم خطرناکه. درد عضلاتم گاهی دارم ورزش هم‌ می‌کردم. لطفا راهنمایی کنید ممنون.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به علائمی که گفتین به متخصص گوش، حلق و بینی یا در صورت امکان حتما به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 59. دلارام

  سلام من حدود ۶سالی می‌شه سرگیجه دارم و طی این ۶سال یکم سرگیجم شدید می‌شه یکم ضعیف.
  ولی در هرصورت سرگیجه را دارم دوبار ام ار ای دادم گفتن مشکلی نداری برو چشم پزشکی چشم پزشکی رفتم عکس گرفتن گفتن مشکلی نیس برو گوش پزشکی. رفتم تست گوش دادن گفتن مشکلی نداری چیکارکنم الان هم سرگیجه شدید دارم به طوری که فقط می‌تونم سمت راست بحوابم اگه بخوابم تغیر حالت بدم سرم شروع می‌کنه به رفتن و تپش قلب خیلی بده خیلی😥😭

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. حتما به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود.

 60. سلام.
  سرگیجه‌های شدید دارم سرم را بالا پایین می‌کنم سرگیجه دارم و نمی‌تونم بخوابم.
  باید چیکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای بررسی دقیق مشکل به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 61. سلام من ۲۲ سالمه ۵ ساله که سردرد و سرگیجه به همراه تاری دید و دوبینی دارم . ۱ سال اول چشمم نبود فقط سردرد و سرگیجه بود رفتم دکتر سی تی اسکن کرد. گفت چیزیت نیست برو مغز اعصاب الان ۴ ساله ک من سردرد و سرگیجه و تاری دید و دوبینی داره.
  چشم چپم بیشتر ضعیفه و اینکه این‌ها بعضی وقتا خیلی ضعیفن بعضی موقعا ک بد خواب می‌شم و یا پای کامیپوتر می‌شینم خیلی زیاد می‌شه و البته یه نکته دیگم بگم نمی‌دونم ربطی داره یا نه اونم اینه که زبون من تهش همیشه زرد و سفیده و تهش برجسته می‌شه با چیزای زرد خواهش میکنم نظرتون بگید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به مواردی که گفتین به متخصص گوش، حلق و بینی یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

  2. بی نشان

   سلام نشانه‌هایی که می‌گید تقریبا باچیزهایی که مادر من داشت یکی هست. ممکنه تومور داشته باشه. به فوق تخصص مغز واعصاب مراجعه کنید و بگید ام ار ای رنگی براتون بنویسه چون بعضی تومورها اگر کوچک باشن درست قابل تشخیص نیستند.
   حتما پیگیر بشید. دیر اقدام کنید عصب‌های بینایی بیشتر اسیب می‌بینه .انشااله چیزی نیست. من خودم تومور دارم باا ین که جواب ام ار ای منفی بود خودم جواب رو بررسی کردم و پیگیر شدم و الان تحت درمان هستم و تومور کوچک دارم.

 62. این مطلب شما فوق‌العاده عالی بود. واقعا منو نجات داد. با تمام وجودم ازتون تشکر می‌کنم. واقعا همینطور پر قدرت برید جلو. اینجور مطالب پربار خیلی تو سلامت مردم می‌تونه تاثیر بذاره.
  خود من رو که واقعا از یه هفته درگیر این دکتر و اون دکتر شدن و بستری توی بیمارستان شدن و سرگیجه‌های وحشتناک نجات داد. واقعا تو این وضعیت کرونا مردم نیاز دارن اطلاعات پزشکیشونو افزایش بدن تا مجبور نباشن هی به پزشک و بیمارستان مراجعه کنن. عالی هستین

 63. نازنین

  سلام و احترام
  بنده بمدت یک ماه کامل دجار سر گیجه زیاد و کسلی و بی حس و رمق شدن بدن هستم.
  دیگه ازین حال خسته شدم باید چیکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   با سلام. با توجه به اینکه حالت‌های شما مثل سرگیجه ادامه دار شده است. توصیه می‌کنیم برای معاینه دقیق توسط متخصصین تعادل و شنوایی به کلینیک گوش مراجعه فرمائید.

 64. درودبرشما…
  بنده ۳۶ساله وجنسیت(مرد)هستم. الان یه هفته‌ای هست که سرم حالت گیجی داره البته روز اول سرگیجه بهمراه تعریق واستفراغ بود، آزمایش کلی هم دادم جوابشم اومدکه همه چی عالی بوددیگه نمیدونم دلیلش چیه؟!
  اینم بگم که ورزش می‌کردم و الان یه ماهه که بخاطر کروناباشگاه نمیرم…

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به اینکه ورزش و بدنسازی می‌تواند روی افت شنوایی تاثیر گذار باشد، برای بررسی دقیق مشکل حتما به یک متخصص گوش، حلق و بینی یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 65. سلام وقت بخیر
  در حالت عادی مشکلی ندارم
  ولی سرمو که با سرعت به سمت چپ می‌چرخونم یه کم حالت سرگیجه می‌گیرم و بعد دوباره خوب می‌شم
  خودم احساس می‌کنم تومور دارم 😪
  مشکل از کجا می‌تونه باشه؟
  حسم درسته؟!

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. قبل از بررسی و چکاپ توسط پژشک متخصص بیماری برای خود به جود نیاورید. حتما به کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 66. سلام
  من قبل از شروع سرگیجه متوجه میشم ک داره شروع میشه، حالت گنگی به یک طرف سرم دست میده و در طول سرگیجه نصف سرم بی حس میشه، حتی توی خوابم سرگیجه میگیرم و علائم خیلی خیلی بدی دارم، از لحاظ چکاپ گوش چندساله پیگیرم ولی میگن مشکلی نیست، واقعا نمیدونم چیکار کنم؟

 67. با سلام ، من فقط وقتي دراز ميكشم و ميخوام بخوابم بالاي سرم سبك هستش و چشمام رو كه ميبندم نورهايي ميبينم كه به سرعت حركت ميكنن و يه حالت سرگيجه دارم ، حتي اين حالت رو تووي خواب دارم و پشت چشمام هميشه فشار حس ميكنم و حركت چشمام با درد خفيف همراهه ، اكثر صبح ها هم صورتم و انگشتاي دست و پام ورم داره حتي پيشونيم هم ورم داره چشم پزشك هم رفتم چيزي نبود ، الان دو ساله اينطوري هستم ، لطفا كمكم كنيد

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام برای بررسی کامل و دقیق مشکل حتما به متخصص گوش، حلق و بینی یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

 68. سلام وقت بخیر، من دچار سر گیجه میشم وبا خوردن بتاهیستین بهتر میشه آیا آسیب مهره گرده میتونه دلیل سرگیجه باشه موقع سر گیجه لرزش و تنفس تند هم دارم

  1. کلینیک گوش تهران

   با سلام. توصیه میشه برای انجام معاینات کامل و تشخیص تخصصی به کلینیک مراجعه کنید.

  2. آرینا سعدآباد

   سلام خسته نباشید من یک سوالی داشتم اونم اینکه من هر بار وقتی از یه جایی که نشستم یا خوابیدم بلند میشم تو قدم دوم یا سومم یهو سرم گیج می‌ره چشام سیاهی می‌ره و یهو فشار تپش قلب احساس میکنم که سریع سعی میکنم یا همون جا که وایسادم بشینم یا به یه چیزی تکیه کنم تا نیوفتم و صدای زنگی موقع سرگیجه می‌شنوم بعد که نشستم گیجی سرم بهتر و تپش قلبم یکم آروم شد بلافاصله بعدش سردرد و ضعف بدنی بدی پیدا میکنم ..بنظرتون این سردرد نشونه کم خونی یا پایین اومدن قند خون یا فشار خون؟ من باید به دکتر مغز اعصاب برم یا دکتر گوش و حلق و بینی ؟

 69. سلام. می خواستم ببینم تست های سرگیجه در کلینیک گوش تهران انجام میشه؟

   1. امیرمحمد

    سلام خسته نباشید من 14سالمه بعضی اوقات سرگیجه دارم مثلن وقتی نشستم و میخام بلند بشم یکم سرگیجه میگیرم یا وقتی داخل ماشین نشستم و از ماشین میخام بیام بیرون اینجوری میشم بعضی مواقع چشمم سیاهی میره

     1. سلام من 37سالم هست یه دفعه سرگیجه پیدا میکنم حتی موقعی که چشمام بسته هست هم دارم بسیار شدید هست شنوایی کم میشه ضربان قلبم بالا میره وچندساعت درگیرمیشم تا بهتر بشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *