سکته گوش چست و چگونه درمان می‌شود

سکته گوش یکی از بیماری ها و معضلاتی است که میان مردم چندان شناخته شده نیست ؛ بنابراین بسیاری از افراد هنگامی که به علائم این بیماری مبتلا می شوند، از مراجعه به دکتر اجتناب کرده و آن را یک عفونت داخلی یا آلرژی تلقی می‌کنند. این امر ممکن است بسیار خطرناک باشد‌.‌ به همین علت کلینیک گوش تهران،‌ یکی از بهترین مراکز درمانی بیماری‌های گوش و شنوایی،‌ در این مقاله به بررسی این بیماری و علائم و روش درمان آن می‌پردازد‌.

 

سکته گوش چیست؟

در واقع روند این بیماری، به این شکل است که ناگهان صدای بلندی در گوش می پیچد و پس از آن، هیچ صدایی شنیده نمی‌شود‌.‌ بر اساس گزارشات از هر پنج هزار نفر یک نفر به سکته گوش دچار می‌شود،‌ البته در نود درصد افراد این ناشنوایی ناگهانی‌،‌ به صورت یکطرفه است‌.

کاهش شدید شنوایی و بوجود آمدن ناشنوایی در یک گوش‌،‌ هر دو علائم رایج سکته گوش بشمار می روند.‌ دراین نوع سکته در عرض سه روز‌،‌ بیماران ناگهان بخشی یا تمام توانایی شنوایی خود را از دست می‌دهند‌.‌ در ابتدا ممکن است دچار سرگیجه(vertigo)‌،‌ وزوز گوش(tinnitus) و گوش درد شوند‌.‌ در این حالت بسیاری از افراد علائم را جدی نمی‌گیرند‌.‌ زیرا تصور می‌کنند که این مشکل فقط به دلیل انسداد گوش به دلایلی مانند وجود جرم گوش(ear wax) باشد‌.‌

حتی ممکن است برخی تصور کنند که علائم پس از مدتی از بین خواهند رفت‌،‌ بنابراین زمان مشاوره پزشکی را به تأخیر می‌اندازند و یا حتی مراجعه به پزشک را لازم نمی‌دانند‌.‌ در حقیقت‌،‌ کاهش شنوایی ناگهانی یک وضعیت اضطراری است و دو هفته اول پس از شروع بیماری دوره طلایی درمان آن تلقی می گردد.‌ پس از تشخیص ناهنجاری‌ها و کم شنوایی یا گوش درد‌،‌ بیماران باید در اسرع وقت به دنبال مشاوره پزشکی باشند‌.‌ در صورت عدم درمان به موقع و مناسب‌،‌ شنوایی از دست می‌رود و بازیابی شنوایی از دست رفته برای بیماران دشوار خواهد شد‌.‌ در بدترین حالت‌،‌ این وضعیت حتی ممکن است به ناشنوایی دائمی منجر شود‌.

علت سکته گوش چیست؟

سکته گوش تنها در افراد مسن اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه افراد در هر رنج سنی در ابتلا به این بیماری شانس برابری دارند‌.‌ محققان و پزشکان، عفونت‌های ویروسی را علت اصلی این اختلال شنوایی(hearing loss)، می‌دانند.

مقاله مفید :  ساختار گوش و عملکرد آن

عفونت های ویروسی به اعصاب شنوایی یا گوش داخلی، آسیب می رسانند.‌ به عنوان مثال‌،‌ ‌هرپس زوستر و آنفلوانزا ممکن است منجر به کاهش شنوایی ناگهانی شوند‌.‌ این سکته به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد که طی آن گوش، شنوایی خود را یا بطور کامل و یا در حد زیاد از دست می‌دهد. دلیل دیگر سکته گوش، انسداد عروق است که مشابه سکته مغزی بوده و در آن اعصاب شنوایی به دلیل خون رسانی و اکسیژن رسانی غیر طبیعی آسیب می‌بینند‌.‌

برخی ازعلل نادرتر شامل اختلالات درونی‌،‌ تومورها و غیره وجود دارند که باعث آسیب به شنوایی می شوند. در این عارضه، اکسیژن کافی به خوبی به بافت گوش نمی‌رسد و به مژک‌های داخلی گوش صدمه وارد و آن‌ها را نابود می‌کند‌. برخی از سایر موارد که باعث صدمه به ساختار درونی گوش می شوند و شنوایی را در معرض خطر قرار می دهند به شرح زیر است :

 • ضربه ناگهانی به گوش
 • ضعف یا اختلال در سیستم ایمنی بدن
 • شکسته شدن دیوار صوتی
 • مصرف برخی دارو‌های اشتباه مثل آمینوگلیکوزیدها
 • عوامل هرمونی
 • ویروس‌هایی مثل اورین
 • بیماری‌های خود ایمنی مانند سندروم گوگان
 • وجود داشتن تومور در عصب شنوایی
 • بیماری در گوش داخلی
 • و‌. ‌. ‌.

علائم سکته گوش چیست؟

 • سرگیجه
 • سر درد
 • کاهش ناگهانی شنوایی
 • گوش درد
 • حالت تهوع
 • وزوز گوش
 • سنگین شدن گوش

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که هنگام بروز و مشاهده هر کدام از این علائم هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا از عواقب ناهنجار آن جلوگیری شود‌.

چگونه سکته گوش را تشخیص داده و درمان کنیم؟

اگرچه در بیشتر موارد نمی‌توان علت‌های واقعی را بطور دقیق، شناسایی کرد‌،‌ اما پزشکان معمولاً ابتدا بخش گوش خارجی بیماران را بررسی می‌کنند تا احتمال بیماری‌هایی مانند آسیب لاله گوش را رد کنند‌.‌ اگر در تست شنوایی‌،‌ شنوایی هر دو گوش در سه آزمایش متوالی‌،‌ کاهش شنوایی 30 دسی بل (dB) یا بیش‌تر را نشان دهد‌،‌ بیمار دچار سکته گوش شده است‌.‌

مقاله مفید :  مشکلات افراد کم شنوا با ماسک در دوران کرونا و راهکار

درمان سکته گوش به طور عمده شامل تجویز استروئیدهای خوراکی است که به کاهش التهاب کمک می‌کند‌.‌ داروهای ضد ویروسی و بازکننده عروق نیز ممکن است برای بهبود خون رسانی به گوش تجویز شود‌.‌ اگر اوضاع و افت کیفیت شنوایی، حل نشده باقی بماند‌،‌ پزشکان می‌توانند معاینه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) را برای بیماران ترتیب دهند تا  توسط آن، بتوانند علت سکته گوش‌، ناشی از وجود   تومور، را رد و یا تایید نمایند.

داروهای کورتونی نیز برای درمان این مشکل شنوایی تجویز می‌شود؛ درواقع این دارو‌ها به کاهش التهاب کمک می‌کند و بدن می‌تواند با بیماری مقابله کند؛ کورتون‌ها هم به صورت قرصی و هم به صورت تزریقی وارد بدن می‌شوند و روش تزریق آن از قسمت پشتی لاله گوش است که شاید برای بسیاری از بیماران دردناک باشد‌.

از دیگر راه‌های درمان برای بیماری سکته گوش، می‌توان به تجویز داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن اشاره کرد‌.‌ برخی از بیماران می‌توانند پس از درمان دارویی‌،‌ شنوایی خود را بهبود بخشند.

آیا استفاده از سمعک، کمکی به بهبود ناشنوایی در سکته گوش می‌کند؟

در واقع جواب خیر است‌.‌ زیرا سکته گوش‌،‌ ناشنوایی حسی-عصبی(sudden sensory neural hearing loss) بوده و طی آن آسیب به مژک‌های حلزون گوش وارد می شود و استفاده از سمعک(hearing aids) هیچ فایده‌ای برای برای بهبود ناشنوایی ندارد‌.‌ استفاده از سمعک برای ناشنوایی انتقالی-حرکتی در صورت درمان نشدن با دارو تجویز می‌شود‌.‌ بر عکس سمعک، پروسه کاشت حلزون(cochlear implan) می‌تواند راهکار مناسبی جهت درمان عوارض ناشی از این بیماری باشد‌.‌ البته این راهکار در صورتی نتیجه مثبت به همراه دارد که ناشنوایی حسی-عصبی با دارو و روش‌های درمانی دیگر رفع نشود‌.‌ مهارت کاشت حلزون نیازمند سپری کردن  دوره اختصاصی است و برای این کار باید به پزشکان مجرب در زمینه #گوش، مراجعه کرد‌.‌

کاشت حلزون چیست؟

همانطور که اشاره شد کاشت حلزون می‌تواند به رفع ناشنوایی در سکته گوش کمک کند. برای این کار حتما باید به پزشکان مجرب و دوره دیده مراجعه شود‌.‌ کاشت حلزون در واقع کارگذاری الکترود در حلزون گوش است تا عصب شنوایی را تحریک و از این طریق به بهبود شنوایی کمک کند‌.‌ درواقع الکترود موج صوتی را دریافت و سپس آن را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند و شنوایی را بهبود می‌بخشد‌. البته بعد از عمل کاشت حلزون بلافاصله شنوایی بر نمی گردد. بلکه نیاز است دوره‌های تمرینی و بازتوانی، طی شود تا بیمار بهبود یابد‌.

مقاله مفید :  سمعک‌ هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

چگونه می‌توان از سکته گوش جلوگیری کرد؟

زندگی سالم: بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیش‌تر در معرض سکته گوش قرار دارند‌.‌ عادات خوب زندگی‌‌،‌ تغذیه سالم و خواب کافی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری ضروری است‌.

پیشگیری از آنفلوانزا: از آنجا که برخی موارد مربوط به آنفولانزا است‌‌،‌ توجه بیش‌تر به پیشگیری از آنفولانزا می‌تواند احتمال ابتلا به سکته گوش را کاهش دهد‌.

حفظ ثبات عاطفی: بی‌ثباتی عاطفی می‌تواند باعث عدم تعادل در تنظیم مایع عصبی هومورال در بدن شود و در نتیجه بر گردش خون در بدن و در نهایت گوش تأثیر بگذارد و باعث سکته گوش شود‌.‌ بنابراین‌،‌ حفظ روحیه آرام و جلوگیری از نوسانات عاطفی مهم است‌.

استرس می‌تواند باعث شود شنوایی از دست رود؛ زیرا با وارد شده استرس زیاد، گردش خون به اختلال افتاده و باعث انسداد مویرگ‌ها می‌شود در نتیجه ممکن است به مویرگ‌های داخلی گوش آسیب برساند و باعث شود تا به طور ناگهانی شنوایی، از بین برود.‌

یاداوری این نکته ضروری است که  با ابتلا به علائم این بیماری مثل سنگینی ناگهانی گوش یا وزوز گوش از نادیده گرفتن آن جلوگیری به عمل آورده و فورا به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید‌.

کلینیک گوش تهران با بهترین و مجرب‌ترین متخصصین بیماری‌های گوش و شنوایی شناسی، درخیابان ولیعصر، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. در صورت بروز هر گونه علائم و نشانه بیماری گوش، می‌توانید به این کلینیک مراجعه کرده و از خدمات مدرن آن بهره‌مند شوید و برای کسب اطلاعات بیشتر، رزرو و نوبت دهی با کلینیک گوش تهران تماس حاصل فرمائید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

1 دیدگاه دربارهٔ «سکته گوش چست و چگونه درمان می‌شود»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

دسته‌بندی نشده

تست ABR چیست و تفسیر آن

گوش انسان از سه قسمت گوش خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده است. آزمایش پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR) مشخص می‌کند که چگونه گوش داخلی،

ادامه مطلب »