وزوز گوش یا تینیتوس چیست؟

وزوز گوش(tinnitus) ممکن است به صورت یک طرفه یا دو طرفه بوده و آسیب وارده به گوش میانی یا داخلی می‌تواند یکی از دلایل وزوز گوش باشد. پزشک مربوطه گوشتان را معاینه کرده و برای تشخیص وزوز گوش از شما تست شنوایی(audiometry) می‌گیرد. در صورتی که به تینیتوس مبتلا هستید، برای پیشگیری از آن، از قرار گرفتن در محیط‌های پر سر و صدا خودداری کنید. در این مقاله درباره نشانه های وزوز گوش و چگونگی تشخیص و درمان این بیماری صحبت می کنیم.

وزوز گوش یا تینیتوس چیست

تینیتوس اصطلاح پزشکی برای صدای وزوز یا زنگ گوش است. اکثریت افراد از تینیتوس با عبارت صدای زنگ گوش یاد می‌کنند. اما ممکن است شما صداهای دیگری نیز علاوه بر آن بشنوید. اگر شما دچار وزوز گوش هستید، ممکن است علاوه بر صدای زنگ صداهای زیر را نیز بشنوید:

 • غرش
 • وزوز
 • سوت
 • هیس

شما صداهایی را در گوش خود می‌شنوید،درحالی که هیچ منبع خارجی برای آن ها وجود‌ ندارد. این بدان معناست که هیچ چیزی در نزدیکی سر شما نیست که صداهایی را که می‌شنوید، ایجاد کند. به این دلیل است که صداهای تینیتوس را گاها “صداهای خیالی” یا “صداهای فانتومی” نیز می‌نامند.

وزوز گوش می‌تواند ناامیدکننده و آزاردهنده باشد. گاهی صدایی که می‌شنوید، می‌تواند در شنیدن صداهای واقعی اطرافتان اختلال ایجاد کند. تینیتوس می‌تواند همراه افسردگی، اضطراب و استرس به‌ وجود آید.

شما ممکن است وزوز گوش را به صورت یکطرفه یا دوطرفه تجربه کنید. افراد در هر سنی ممکن است که تینیتوس را تجربه کنند، اما در سنین بالا شایع‌تر است.

تینیتوس می‌تواند به صورت عینی یا ذهنی به وقوع بپیوندد. وزوز گوش عینی به این معناست که هم شما و هم افراد دیگر قادرید صداهایی مازاد بر حالت طبیعی را در گوشتان بشنوید. این امر معمولاً به دلیل اختلال در عروق خونی داخل و اطراف گوش شما اتفاق می‌افتد. هنگامی که قلبتان می‌تپد، شما و دیگران می‌توانید صدای تپیدن مشخصی را بشنوید.

تینیتوس عینی نادر است. تینیتوس ذهنی بسیار معمول‌تر می‌باشد. فقط شما صداهایی از جمله غرش، زنگ و غیره را در تینیتوس ذهنی می‌شنوید.

مقاله مفید :  اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟

وزوز گوش نشانه ی چیست؟

آسیب وارده به گوش میانی یا داخلی یکی از دلایل وزوز گوش می‌باشد.

گوش میانی شما امواج صوتی را دریافت می‌کند و هدایت آنها گوش داخلی شما را وادار به انتقال پالس های الکتریکی به مغزمی‌کند.

تنها هنگامی که مغز این سیگنال‌ها را قبول کرده و آنها را به صدا ترجمه می‌کند، شما قادر به شنیدن آنها می‌شوید. گاها گوش داخلی شما متحمل آسیب می‌شود، که این باعث تغییر راه معمول پردازش صدا توسط مغزتان می‌شود.

آسیب به پرده گوش(tympanic membran) یا استخوانچه‌های گوش میانی شما نیز می‌تواند هدایت صحیح صدا را مختل کند. تومورهای داخل گوش یا نزدیک عصب شنوایی نیز می‌توانند عامل ایجاد صدای زنگ در گوش باشند.

در معرض صدای بلند قرار‌گرفتن به صورت مداوم در بعضی افراد باعث وزوز گوش می‌شود.

کسانی که از مته های سنگ، اره‌ها و یا دیگر ابزارآلات سنگین استفاده می‌کنند نیز در معرض وزوز گوش هستند. گوش دادن به موسیقی بلند در کنسرت یا توسط هدفون‌ها نیز ممکن است علائم وزوز گوش و سردرد را ایجاد کند.

داروها ممکن است در بعضی افراد تینیتوس یا آسیب شنوایی ایجاد کنند که از آن با نام “سمیت شنوایی” یاد می‌شود. داروهایی که ممکن‌ است تینیتوس ایجاد کنند عبارتند از:

 • دوزهای بالای آسپرین(Aspirin) مثلاً ۱۲ دوز روزانه برای مدتی طولانی.
 • دیورتیک‌های حلقه‌ای مانند بومتانید(Bumetanide).
 • داروهای ضد مالاریا مانند کلروکین(Chloroquine).
 • بعضی آنتی بیوتیک‌ها مانند جنتامایسین(Gentamicin) و اریترومایسین(Erythromycin).
 • بعضی داروهای ضد سرطان مانند وینکریستین(vincristine).

شرایط پزشکی دیگری که می‌توانند وزوز گوش ایجاد کنند، عبارتند از:

 • کم شنوایی مربوط به سن.
 • اسپاسم عضلانی گوش میانی.
 • فشار خون بالا.
 • کلسترول بالا.
 • آسیب‌های سر و گردن.
 • بیماری‌های مفصل فکی-گیجگاهی، که دردهای مزمن نیز در فک و سر ایجاد می‌کنند.
 • تجمع موم گوش(ear wax)، که می‌تواند شنوایی شما را تغییر دهد.

چگونه تینیتوس تشخیص داده می‌شود؟

پزشک شما گوشتان را معاینه می‌کند و شنوایی شناس برای تشخیص وزوز گوش از شما تست شنوایی می‌گیرد. متخصص شنوایی، صداها را از طریق یک جفت هدفون به هر گوش به صورت جداگانه منتقل می‌کند. شما باید از طریق فشردن دکمه، بلند کردن دست خود، یا عملی مشابه، شنیدن صدا را در هر گوش اعلام کنید.

مقاله مفید :  عوارض سوراخ کردن گوش و راه های درمان آن

شنوایی شناس شما ممکن است از طریق مقایسه چیزی که شما می‌شنوید با چیزی که افراد هم جنس و سن شما باید بشنوند، دلیل وزوز کردن گوش شما را تشخیص دهد.

همچنین پزشک شما ممکن است از روش‌های تصویر برداری مثل سی‌تی اسکن یا MRI استفاده کند تا ببیند که آیا در گوش شما آسیب یا بد شکلی وجود دارد یا خیر. رادیوگرافی استاندارد، همیشه تومورها، بیماری‌های عروق خونی یا دیگر ناهنجاری‌هایی که شنوایی‌تان را متاثر می‌کند نشان نمی‌دهد.

درمان وزوز گوش چیست؟

پزشک هر عوارض پزشکی زمینه‌ای را که باعث به وجود آمدن تینیتوس شده‌ باشد، درمان می‌کند.

پزشک متخصص گوش، هرگونه نابهنجاری عروق خونی را شناسایی کرده و موم اضافی را از گوشتان خارج می‌کند. در صورت مرتبط بودن تینیتوس شما به مصرف دارو، پزشک معالج ممکن است داروی شما را با هدف بازگشت شنوایی عادی، عوض کند.

درمان دارویی

درمان دارویی هم ممکن است به کاهش صداهایی که در گوش خود می‌شنوید کمک کند. داروهای ضد افسردگی سه ‌حلقه‌ای و داروهای ضد اضطراب، از جمله زاناکس(Xanax)، آمی‌تریپتیلین(Amitriptyline) و نورتریپتیلین(Nortriptyline) می‌توانند در مواردی، صداهای گوش را کم کنند. هر چند همه افراد به درمان دارویی پاسخ نمی‌دهند و همچنین عوارض آنها می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد.

عوارض داروهای درمان تینیتوس عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • خستگی
 • یبوست
 • تاری دید

در موارد نادری نیز این داروها می‌توانند باعث مشکلات قلبی شوند.

درمان خانگی

دستگاه‌های ماسکر تینیتوس می‌توانند از طریق ارایه صداهای آرامش‌بخش، صدای زنگ، غرش یا وزوز را محو کرده و بر صداهای گوش شما هم‌پوشانی داشته باشند. ظاهر این دستگاه ها می تواند شبیه به سمعک باشد یا از ماسکر داخلی خود سمعک(hearing aids) (در صورت وجود کم شنوایی) استفاده نمود.

 تغییر سبک زندگی

شما همچنین می‌توانید از طریق کاهش استرس، وزوز گوش خود را کنترل کنید. استرس، خود باعث تینیتوس نمی‌شود اما می‌تواند آن را وخیم‌تر سازد.

عادت صحبت با یک دوست یا عضو خانواده را با هدف کاهش استرس زندگی در خود ایجاد کنید. همچنین شما باید از در معرض صداهای بلند قرار گرفتن دوری کنید تا شدت تینیتوس‌تان کمتر شود

مقاله مفید :  دلایل سرگیجه در سالمندان و درمان آن

سمعک

سمعک‌ها می‌توانند برای بعضی افراد دچار تینیتوس مفید واقع شوند. تقویت صدا می‌تواند به آن دسته که به دلیل تینیتوس نمی‌توانند صداهای معمول را بشنوند، کمک کند.

کاشت حلزونی(cochlear implan)

ایمپلنت‌های حلزونی که با هدف ترمیم کم شنوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز می‌توانند موثر باشند. ایمپلنت حلزونی وسیله‌ای است که به مغز شما اجازه می‌دهد قسمت آسیب دیده گوشتان را رد کند و به شنوایی موثرتان کمک کند. یک میکروفون کاشته شده درست در بالای گوشتان، که با یک مجموعه الکترود واقع شده در گوش داخلی‌تان کار می کند.

ایمپلنت،سیگنال مورد نیاز شما برای پردازش صدا را به عصب شنوایی‌تان می‌فرستد. ایمپلنت‌های حلزونی از تحریک الکتریکی استفاده می‌کنند تا به مغزتان در فهم مناسب صداها کمک کنند.

چگونه می‌توان از وزوز گوش پیشگیری کرد

از #گوش های خود در برابر صداهای بلند محافظت کنید تا از تینیتوس پیشگیری شود. به درجه صدای تلویزیون، رادیو و پخش‌کننده موسیقی‌تان دقت داشته باشید. هنگامی که در معرض صداهای بلندتر از 85 دسی‌بل، که برابر با میانگین صدای یک ترافیک سنگین است، قرار می‌گیرید، از محافظ گوش استفاده کنید. همینطور در صورتی‌ که در محاصره موسیقی بلند یا صدای ساخت و ساز قرار گرفتید و به وسایل مناسب محافظت‌ کننده گوش، مانند گوش‌گیر دسترسی نداشتید، با دست روی گوش‌هایتان را بپوشانید.

شما همچنین باید از داروهایی که ممکن است باعث بازگشت تینیتوس‌تان شود پرهیز کنید و به صورت منظم تست‌های شنوایی انجام دهید تا فوراً هر گونه مشکل ساختاری گوش داخلی و میانی خود را تشخیص دهید. کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته خدمات تشخیصی و درمانی با کیفیت، در زمینه گوش به مراجعه کنندگان ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمائید.

منبع مقاله: healthline

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۶ از ۵
از مجموع ۵ رای

پست های مرتبط

5 دیدگاه دربارهٔ «وزوز گوش یا تینیتوس چیست؟»

 1. سلام مرسی از مقاله های خوبی که قرار میدهید. من به کلینیک شما امدم و کاملا راضی بودم

 2. سلام ممنون از از شما بابت مقاله هاتون. به کلینیک شما اومدم و کاملا راضی بودم

 3. پرتو فراقی

  سلام بسیار عالی بود مقالتون. نوبت دهی به چه صورته؟ حضوری یا آنلاین؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای اخذ و رزرو نوبت هم می توانید با شماره های 88205806-88870911 021تماس حاصل فرمائید و هم می توانید به صورت اینترنتی اقدام کنید. برای این کار به صفحه اصلی سایت کلینیک گوش تهران به ادرس tehranearclinic.com مراجعه و در قسمت تماس با ما روی بخش نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

 4. منصوره

  مطمئنم کلینیکتون یکی از بهترین کلینیک های تهرانه . با آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .