علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست؟

بسیاری از سیستم‌های بدن از جمله اندام تعادل گوش داخلی برای داشتن تعادل طبیعی باید به طور طبیعی کار کنند. وقتی این سیستم‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند مشکلات تعادلی ایجاد می‌شود.

بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند مشکلات تعادلی ایجاد کنند. با این حال، بیشتر مشکلات تعادل ناشی از مشکلات موجود در اندام تعادل در گوش داخلی (سیستم دهلیزی) است.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا علت بر هم خوردن مایع گوش داخلی را بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره با این موضوع اطلاعات کافی را دریافت کنید.

عملکرد سیستم دهلیزی چگونه است؟

ازمهم‌ترین قسمت‌های سیستم دهلیزی کانال‌های نیم دایره‌ای گوش هستند.کانال‌های نیم دایره با مایعی به نام اندولنف پر شده‌اند که از نظر ترکیب با مایع درون سلولی موجود در سلول‌های عصبی مشابه است. هنگامی که سر چرخانده می‌شود، باعث حرکت اندولنف در درون مجرای کانال‌های نیم دایره‌ای می‌شود.

حرکت آندولنف موجب می‌شود تا گیرنده‌های تعادلی موجود در گوش تحریک شوند. در این حالت پیامی به مغز فرستاده می‌شود. مغز متناسب با پیام دریافتی، پاسخی را جهت برقراری تعادل به اندام‌های مرتبط می‌فرستد.

در صورتی که مایع گوش داخلی بنا به دلایلی منجر به برهم خورد مایع گوش داخلی می‌شود. بنابراین اختلالات تعادل دهلیزی می‌تواند منجر به بر هم خوردن مایع گوش داخلی شود. در ادامه با اختلال تعادل دهلیزی بیشتر آشنا می‌شوید.

چه عواملی باعث اختلالات تعادل دهلیزی می‌شود؟

اختلال در کانال‌های نیم دایره‌ای و سیستم دهلیزی معمولاً در اثر آسیب به سر، پیری و عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. سایر بیماری‌ها و همچنین عوامل ژنتیکی و محیطی نیز ممکن است باعث ایجاد یا شروع اختلالات دهلیزی شوند. در ادامه به برخی از این علل اشاره شده است.

سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم (BPPV)

 سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم، وضعیتی است ناشی از بقایای شل (اتوکونیا) که در بخشی از گوش داخلی جمع می‌شود. علاوه بر صدمات وارد شده به سر، BPPV می‌تواند به دلیل تخریب سلول‌های موی گوش داخلی در طی روند طبیعی پیری ایجاد شود. این بیماری با بر هم زدن مایع گوش داخلی منجر به ایجاد علائم و سرگیجه(vertigo) می‌شود.

مقاله مفید :  امکان کم شنوایی بر اثر ابتلا به کرونا

لابیرنتیت و نوریت دهلیز

لابیرنتیت(labyrinthitis) و نوریت دهلیز، التهابات ناشی از عفونت ویروسی است که می‌تواند باعث ایجاد صدمات و اختلالاتی در شنوایی و سیستم دهلیزی گوش شود.

دریازدگی

دریازدگی، احساس لرزش یا حرکتی است که پس از سفر دریایی فرد به آن دچار می‌شود.

بیماری منییر یا هیدروپس‌های اندولنفاتیک اولیه

بیماری منییر(menieres disease) منجر به ناهنجاری‌های ترکیبی یا ایجاد فشار آندولنف (مایع داخل گوش داخلی) می‌شود. این بیماری همراه با وزوز گوش(tinnitus) و کاهش شنوایی خود را نشان می‌دهد.

تغییرات فشار گوش میانی

تغییرات فشار گوش میانی مانند سرماخوردگی یا آلرژی، می‌تواند در نتیجه تورم لوله استاش(eustachian tube) یا وجود مایع در گوش میانی ایجاد شود.

اوتیت میانی و مننژیت

اوتیت میانی(serous media) یک نوع عفونت باکتریایی گوش میانی و مننژیت یک عفونت باکتریایی از پوشش مغز است که ممکن است به گوش داخلی گسترش یابند.

اتوسکلروز

اتوسکلروز رشد غیر طبیعی استخوان گوش میانی است که از عملکرد صحیح ساختارهای گوش میانی و داخلی جلوگیری می‌کند.

علائم اختلالات تعادل دهلیزی چیست؟

علائم اختلال تعادل دهلیزی عبارتنداز:

 • سرگیجه
 • احساس عدم تعادل
 • تاری دید
 • گیجی
 • زمین خوردن یا لغزش

علائم کمتر شایع این اختلال عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • اضطراب
 • ترس
 • تغییر در ریتم قلب

چگونه اختلال تعادل دهلیزی تشخیص داده می‌شود؟

برای درمان اختلال تعادل دهلیزی ممکن است لازم باشد با یک متخصص گوش، حلق و بینی مشورت شود. بسیاری از شرایط می تواند باعث سرگیجه و سبکی سر شود. بخشی از تشخیص ممکن است رد سایر دلایل باشد. پس از بررسی سوابق پزشکی، پزشک ممکن است راه کارهای زیر را توصیه کند.

 • تست شنوایی(audiometry)
 • تست بینایی
 • آزمایش خون
 • آزمایشات تصویربرداری از سر و مغز
 • آزمایشات بالینی تعادل

چگونه اختلال تعادل دهلیزی درمان می‌شود؟

درمان اختلال تعادل دهلیزی به منشا ایجاد اختلال بستگی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مقاله مفید :  کلوئید گوش چیست و چگونه درمان می‌شود؟

علل زمینه‌ای

درمان علل زمینه‌ای بسته به نوع بیماری، ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک یا درمان‌های ضد قارچی داشته باشد. این روش درمانی می‌تواند عفونت گوش را که باعث اختلال تعادل می‌شود، درمان کند.

تغییر سبک زندگی

با تغییر در رژیم غذایی روزمره و فعالیت‌های روزانه ممکن است برخی علائم را کاهش داد. ترک عادت‌هایی مانند کشیدن سیگار یا مصرف مواد دارای نیکوتین و کافئین می‌تواند روند درمان این بیماری را تسریع کند.

مانور Epley (مانور تغییر مکان کانال)

مانور Epley ، یک سری حرکات تخصصی سر و سینه است. هدف از انجام این مانور این است که ذرات موجود در کانال‌های نیم دایره خود را در موقعیتی قرار دهد که علائم را تحریک نکنند.

عمل جراحی

وقتی دارو و سایر روش‌های درمانی قادر به کنترل علائم نباشند، ممکن است نیاز به جراحی باشد. این روش به علت اصلی اختلال بستگی دارد. هدف از انجام جراحی، ایجاد ثبات عملکرد گوش داخلی است.

توانبخشی

فرد دچار به اختلالات تعادل دهلیزی ممکن است به توانبخشی دهلیزی یا درمان بازآموزی تعادل نیاز داشته باشد. این به بیمار کمک می‌کند تا بهتر زندگی کند. متخصص توانبخشی به بیمار کمک می‌کند یاد بگیرد چگونه در زندگی روزمره خود با سرگیجه کنار بیاید.

شاید لازم باشد راهکارهای ایمنی بهتری را یاد بگیرد و تغییراتی را انجام دهد. توانبخشی به بیمار کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزمره را به درستی انجام دهد. آنچه بیمار در توانبخشی یاد می‌گیرد عبارتند از:

 • بالا و پایین رفتن از پله‌ها
 • رانندگی
 • پیاده روی و ورزش
 • حمام کردن
 • ایمن کردن خانه، مانند محکم کردن نرده‌ها
 • تغییر نوع پوشش، به عنوان مثال پوشیدن کفش پاشنه کوتاه به جای کفش پاشنه بلند
 • تغییر عادت‌های روزمره، مانند انجام دادن کارها به گونه‌ای که در تاریکی راه نرود
 • آموزش استفاده از عصا یا واکر

عوارض اختلال تعادل دهلیزی چیست؟

این اختلال نیز می‌تواند عوارضی را برای فرد بیماری به همراه داشته باشد. عوارض احتمالی عبارتند از:

 • احتمال سقوط و افتادن
 • کاهش کیفیت زندگی
 • درد و ناراحتی
 • زندگی با اختلال تعادل دهلیزی
مقاله مفید :  وزوز گوش ضربانی چیست؟ و علت و درمان آن

علائم اختلال تعادل دهلیزی می‌تواند در فعالیت‌های روزمره، توانایی در رانندگی، کار یا لذت بردن از فعالیت‌های تفریحی تداخل ایجاد کند. این می‌تواند علائم افسردگی و ناامیدی ایجاد کند. مشاوره می‌تواند به این افراد کمک کند تا با این موضوع کنار بیایند و سبک زندگی خود را تغییر دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

احساس سرگیجه یا سرگیجه گاهی اوقات برای بیشتر افراد اتفاق می‌افتد. اگر این احساسات مکرر است و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار داده است، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

در انتها

اختلالات تعادل دهلیزی می‌تواند جهت‌گیری و تعادل را تحت تأثیر قرار دهد. درمان به علت اصلی بستگی دارد و می‌تواند شامل دارو،توان بخشی و تغییر سبک زندگی باشد. برای علائمی که با سایر روش‌های درمانی برطرف نمی‌شوند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. پزشکان تیم کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر با سابقه طولانی بیست ساله جراحی‌های گوش می‌توانند مشاوره خوبی برای درمان بیمارهای گوش شما باشند.

کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان گوش، حلق و بینی بهترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک گوش تهران و تیم حاذق این کلینیک هستید؛ با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

کلیه محتوای سایت کلینیک گوش تهران توسط متخصصان ماهر این تیم ازجمله دکتر نسرین یزدانی، دکتررضا زاده، دکتر احدی و دکتر ساسان دبیری به تایید رسیده است.

مطلبی که تحت عنوان « علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست ؟» خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

منابع:

https://www.neuroscientificallychallenged.com/blog/know-your-brain-vestibular-system

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vestibular-balance-disorder

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۹ از ۵
از مجموع ۶۳ رای

پست های مرتبط

17 دیدگاه دربارهٔ «علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست؟»

 1. سلام و وقت بخیر
  آیا مم‌کن است رویای مداوم از به هنگام خواب رفتن تا بیداری به گوش میانی مربوط باشد؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. متاسفانه سوال شما اصلا واضح نیست. در صورت تمایل مجددا به صورت کامل و واضح صوال خودتونو مطرح کنید.

 2. ریحانه

  سلام خسته نباشید، من به مدت دوهفته است که سردرد، سرگیجه، تاری دید و احساس فشار بر روی چشم راستم دارم و گوش چپم صدا میده میخواستم بدونم ممکنه مایع گوش میانیم برهم خورده باشه؟؟؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. علائمی که ذکر کردین از علائم تکان خوردن مایع گوش میانی هست. شما حتما به یک پژشک متخصص گوش، حلق و بینی و یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

  2. سلام پسر ۹ ساله ای دارم،سالی یه بار سرگیجه داشت براثر خستگی یا کم خوابی مغزواعصاب بردم گفت چیزی نیست ،الان هر چند وقت بار سرگیجه داره وچندروزه صبح ها که از پله میره پایین ،یا از خیابان میخواد ردشه بره مدرسه سرگیجه میگیره،دومرتبه متخصص گوش بردیم براش هیستامین نوشته،ایا این مشکل درمان دایمی داره؟؟

 3. سلام. ببخشید من یه مدت خیلی طولانی است که صدا در سرم و گوش چپم میشنوم. آنقدر زیاده که از صداش سردرد میشم. آزمایش دادم کم کاری تیروئید شدید دارم. اما به قرص هایی که داده آلرژی دارم و استخوان درد شدید میشم و گفت تا چند روز استفاده نکنم. بعد دوروز استخوان دردم تقریبا خوب شده اما سرگیجه دارم. یعنی سرم تکون میدم حس خوبی ندارم فکر میکنم تعادل ندارم. میشه لطفا راهنمایی) فرمایید. سپاس گزارم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید برای بررسی کامل گوش به کلینیک گوش تهران یا یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. بدون بررسی نمیشه نظر دقیق داد.

 4. سلام وقتتون بخیر
  من بعضی شب ها احساس سرگیجه دارم و انگار صدایی هم توی گوشم هست. و وقتی چشم هایم را میبندم خیلی بیشترمیشه و انگار روی آب در حرکتم.
  بخاطر این حالت ها و سبکی و گاهی فشار سر و تپش قلبی که داشتم به دکتر مغزواعصاب مراجعه کردم و بهترشدم ولی همچنان بعد از کارکردن و خستگی سرگیجه میگیرم. میخواستم بدونم که ممکنه مشکل از گوشم باشه و به دکتر گوش و حلق مراجعه کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به مواردی که عرض کردین بله امکان وجود مشکل در گوش هست. برای بررسی زودتر به کلینیک گوش تهران و یا یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

 5. سلام. خسته نباشید.
  من یک مدتی بود شنوایی گوش سمت چپم کم شده بود. چند روزی هست که متوجه شدم که وقتی لاله گوشم را به پایین میکشم، راه گوشم باز میشود و صدا را بصورت واضح و عادی میشنوم. ولی بعد از چند لحظه مجددا به حالت قبل برمیگردد و انگار مجددا راه گوشم بسته میشود (دوباره که لاله گوشم را به پایین میکشم باز میشود!). یه جورایی انگار نوعی بهم آمدگی و بسته شدن در داخل ورودی گوشم وجود دارد!
  مشکل از چه چیزی میتواند باشد و چکار باید بکنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. ممکن است گوش شما جرم داشته باشد. برای رفع این مشکل و معاینه به کلینیک و به دکتر یزدانی مراجعه کنید.

 6. حمید رضا

  سلام. وقتی هندزفری میزنم حالت تهوع پیدا میکنم. این موضوع حدود دو ماهه شروع شده. درمانش چیه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام گوش شما باید بررسی بشه تا نظر داد. به کلینیک یا متخصص گوش مراجعه کنید.

 7. سلام خسته نباشید من یک ماه هست که احساس منگی دارم احساس میکنم رو پنبه راه میرم زیر پاهام خیلی نرمه. سرگیجه هم دارم.وقتی میخوابم احساس میکنم رو اب تکون میخورم ازمایش خون دادم نرمال بود دکتر گوش هم گفتن مشکلی ندارم تو گوشام خیلی میترسم میشه راهنمایی کنید که این حالت از بین بره. خیلی ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .