علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست؟

بسیاری از سیستم‌های بدن از جمله اندام تعادل گوش داخلی برای داشتن تعادل طبیعی باید به طور طبیعی کار کنند. وقتی این سیستم‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند مشکلات تعادلی ایجاد می‌شود.

بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند مشکلات تعادلی ایجاد کنند. با این حال، بیشتر مشکلات تعادل ناشی از مشکلات موجود در اندام تعادل در گوش داخلی (سیستم دهلیزی) است.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا علت بر هم خوردن مایع گوش داخلی را بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره با این موضوع اطلاعات کافی را دریافت کنید.

عملکرد سیستم دهلیزی چگونه است؟

ازمهم‌ترین قسمت‎های سیستم دهلیزی کانال‌های نیم دایره‌ای گوش هستند.کانال‌های نیم دایره با مایعی به نام اندولنف پر شده‌اند که از نظر ترکیب با مایع درون سلولی موجود در سلول‌های عصبی مشابه است. هنگامی که سر چرخانده می‌شود، باعث حرکت اندولنف در درون مجرای کانال‌های نیم دایره‌ای می‌شود.

حرکت آندولنف موجب می‌شود تا گیرنده‌های تعادلی موجود در گوش تحریک شوند. در این حالت پیامی به مغز فرستاده می‌شود. مغز متناسب با پیام دریافتی، پاسخی را جهت برقراری تعادل به اندام‌های مرتبط می‌فرستد.

در صورتی که مایع گوش داخلی بنا به دلایلی منجر به برهم خورد مایع گوش داخلی می‌شود. بنابراین اختلالات تعادل دهلیزی می‌تواند منجر به بر هم خوردن مایع گوش داخلی شود. در ادامه با اختلال تعادل دهلیزی بیشتر آشنا می‌شوید.

چه عواملی باعث اختلالات تعادل دهلیزی می‌شود؟

اختلال در کانال‌های نیم دایره‌ای و سیستم دهلیزی معمولاً در اثر آسیب به سر، پیری و عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. سایر بیماری‌ها و همچنین عوامل ژنتیکی و محیطی نیز ممکن است باعث ایجاد یا شروع اختلالات دهلیزی شوند. در ادامه به برخی از این علل اشاره شده است.

سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم (BPPV)

 سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم، وضعیتی است ناشی از بقایای شل (اتوکونیا) که در بخشی از گوش داخلی جمع می‌شود. علاوه بر صدمات وارد شده به سر، BPPV می‌تواند به دلیل تخریب سلول‌های موی گوش داخلی در طی روند طبیعی پیری ایجاد شود. این بیماری با بر هم زدن مایع گوش داخلی منجر به ایجاد علائم و سرگیجه می‌شود.

مقاله مفید :  سمعک پشت گوشی چیست؟

لابیرنتیت و نوریت دهلیز

لابیرنتیت و نوریت دهلیز، التهابات ناشی از عفونت ویروسی است که می‌تواند باعث ایجاد صدمات و اختلالاتی در شنوایی و سیستم دهلیزی گوش شود.

دریازدگی

دریازدگی، احساس لرزش یا حرکتی است که پس از سفر دریایی فرد به آن دچار می‌شود.

بیماری منییر یا هیدروپس‌های اندولنفاتیک اولیه

بیماری منییر منجر به ناهنجاری‌های ترکیبی یا ایجاد فشار آندولنف (مایع داخل گوش داخلی) می‌شود. این بیماری همراه با وزوز گوش و کاهش شنوایی خود را نشان می‌دهد.

تغییرات فشار گوش میانی

تغییرات فشار گوش میانی مانند سرماخوردگی یا آلرژی، می‌تواند در نتیجه تورم لوله استاش یا وجود مایع در گوش میانی ایجاد شود.

اوتیت میانی و مننژیت

اوتیت میانی یک نوع عفونت باکتریایی گوش میانی و مننژیت یک عفونت باکتریایی از پوشش مغز است که ممکن است به گوش داخلی گسترش یابند.

اتوسکلروز

اتوسکلروز رشد غیر طبیعی استخوان گوش میانی است که از عملکرد صحیح ساختارهای گوش میانی و داخلی جلوگیری می‌کند.

علائم اختلالات تعادل دهلیزی چیست؟

علائم اختلال تعادل دهلیزی عبارتنداز:

 • سرگیجه
 • احساس عدم تعادل
 • تاری دید
 • گیجی
 • زمین خوردن یا لغزش

علائم کمتر شایع این اختلال عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • اضطراب
 • ترس
 • تغییر در ریتم قلب

چگونه اختلال تعادل دهلیزی تشخیص داده می‌شود؟

برای درمان اختلال تعادل دهلیزی ممکن است لازم باشد با یک متخصص گوش، حلق و بینی مشورت شود. بسیاری از شرایط می تواند باعث سرگیجه و سبکی سر شود. بخشی از تشخیص ممکن است رد سایر دلایل باشد. پس از بررسی سوابق پزشکی، پزشک ممکن است راه کارهای زیر را توصیه کند.

 • تست شنوایی
 • تست بینایی
 • آزمایش خون
 • آزمایشات تصویربرداری از سر و مغز
 • آزمایشات بالینی تعادل

چگونه اختلال تعادل دهلیزی درمان می‌شود؟

درمان اختلال تعادل دهلیزی به منشا ایجاد اختلال بستگی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علل زمینه‌ای

درمان علل زمینه‌ای بسته به نوع بیماری، ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک یا درمان‌های ضد قارچی داشته باشد. این روش درمانی می‌تواند عفونت گوش را که باعث اختلال تعادل می‌شود، درمان کند.

مقاله مفید :  علت سرگیجه ناگهانی شدید کوتاه یا طولانی چیست؟

تغییر سبک زندگی

با تغییر در رژیم غذایی روزمره و فعالیت‌های روزانه ممکن است برخی علائم را کاهش داد. ترک عادت‌هایی مانند کشیدن سیگار یا مصرف مواد دارای نیکوتین و کافئین می‌تواند روند درمان این بیماری را تسریع کند.

مانور Epley (مانور تغییر مکان کانال)

مانور Epley ، یک سری حرکات تخصصی سر و سینه است. هدف از انجام این مانور این است که ذرات موجود در کانال‌های نیم دایره خود را در موقعیتی قرار دهد که علائم را تحریک نکنند.

عمل جراحی

وقتی دارو و سایر روش‌های درمانی قادر به کنترل علائم نباشند، ممکن است نیاز به جراحی باشد. این روش به علت اصلی اختلال بستگی دارد. هدف از انجام جراحی، ایجاد ثبات عملکرد گوش داخلی است.

توانبخشی

فرد دچار به اختلالات تعادل دهلیزی ممکن است به توانبخشی دهلیزی یا درمان بازآموزی تعادل نیاز داشته باشد. این به بیمار کمک می2کند تا بهتر زندگی کند. متخصص توانبخشی به بیمار کمک می‌کند یاد بگیرد چگونه در زندگی روزمره خود با سرگیجه کنار بیاید.

شاید لازم باشد راهکارهای ایمنی بهتری را یاد بگیرد و تغییراتی را انجام دهد. توانبخشی به بیمار کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزمره را به درستی انجام دهد. آنچه بیمار در توانبخشی یاد می‌گیرد عبارتند از:

 • بالا و پایین رفتن از پله‌ها
 • رانندگی
 • پیاده روی و ورزش
 • حمام کردن
 • ایمن کردن خانه، مانند محکم کردن نرده‌ها
 • تغییر نوع پوشش، به عنوان مثال پوشیدن کفش پاشنه کوتاه به جای کفش پاشنه بلند
 • تغییر عادت‌های روزمره، مانند انجام دادن کارها به گونه‌ای که در تاریکی راه نرود
 • آموزش استفاده از عصا یا واکر

عوارض اختلال تعادل دهلیزی چیست؟

این اختلال نیز می‌تواند عوارضی را برای فرد بیماری به همراه داشته باشد. عوارض احتمالی عبارتند از:

 • احتمال سقوط و افتادن
 • کاهش کیفیت زندگی
 • درد و ناراحتی
 • زندگی با اختلال تعادل دهلیزی

علائم اختلال تعادل دهلیزی می‌تواند در فعالیت‌های روزمره، توانایی در رانندگی، کار یا لذت بردن از فعالیت‌های تفریحی تداخل ایجاد کند. این می‌تواند علائم افسردگی و ناامیدی ایجاد کند. مشاوره می‌تواند به این افراد کمک کند تا با این موضوع کنار بیایند و سبک زندگی خود را تغییر دهند.

مقاله مفید :  بیماری لابیرنتیت (التهاب گوش داخلی) چیست؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

احساس سرگیجه یا سرگیجه گاهی اوقات برای بیشتر افراد اتفاق می‌افتد. اگر این احساسات مکرر است و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار داده است، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

در انتها

اختلالات تعادل دهلیزی می‌تواند جهت‌گیری و تعادل را تحت تأثیر قرار دهد. درمان به علت اصلی بستگی دارد و می‌تواند شامل دارو، توان بخشی و تغییر سبک زندگی باشد. برای علائمی که با سایر روش‌های درمانی برطرف نمی‌شوند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. پزشکان تیم کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر با سابقه طولانی بیست ساله جراحی‌های گوش می‌توانند مشاوره خوبی برای درمان بیمارهای گوش شما باشند.

کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان گوش، حلق و بینی بهترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک گوش تهران و تیم حاذق این کلینیک هستید؛ با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

کلیه محتوای سایت کلینیک گوش تهران توسط متخصصان ماهر این تیم ازجمله دکتر نسرین یزدانی، دکتررضا زاده، دکتر احدی و دکتر ساسان دبیری به تایید رسیده است.

مطلبی که تحت عنوان « علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست ؟» خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

https://www.neuroscientificallychallenged.com/blog/know-your-brain-vestibular-system

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vestibular-balance-disorder

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۸ رای

1 دیدگاه دربارهٔ «علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .

پست های مرتبط