علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست؟

برهم خوردن مایع گوش میانی

بسیاری از سیستم‌های بدن از جمله اندام تعادل گوش داخلی برای داشتن تعادل طبیعی باید به طور طبیعی کار کنند. وقتی این سیستم‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند مشکلات تعادلی ایجاد می‌شود.

بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند مشکلات تعادلی ایجاد کنند. با این حال، بیشتر مشکلات تعادل ناشی از مشکلات موجود در اندام تعادل در گوش داخلی (سیستم دهلیزی) است.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا علت بر هم خوردن مایع گوش داخلی را بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره با این موضوع اطلاعات کافی را دریافت کنید.

عملکرد سیستم دهلیزی چگونه است؟

ازمهم‌ترین قسمت‌های سیستم دهلیزی کانال‌های نیم دایره‌ای گوش هستند.کانال‌های نیم دایره با مایعی به نام اندولنف پر شده‌اند که از نظر ترکیب با مایع درون سلولی موجود در سلول‌های عصبی مشابه است. هنگامی که سر چرخانده می‌شود، باعث حرکت اندولنف در درون مجرای کانال‌های نیم دایره‌ای می‌شود.

حرکت آندولنف موجب می‌شود تا گیرنده‌های تعادلی موجود در گوش تحریک شوند. در این حالت پیامی به مغز فرستاده می‌شود. مغز متناسب با پیام دریافتی، پاسخی را جهت برقراری تعادل به اندام‌های مرتبط می‌فرستد.

در صورتی که مایع گوش داخلی بنا به دلایلی منجر به برهم خورد مایع گوش داخلی می‌شود. بنابراین اختلالات تعادل دهلیزی می‌تواند منجر به بر هم خوردن مایع گوش داخلی شود. در ادامه با اختلال تعادل دهلیزی بیشتر آشنا می‌شوید.

چه عواملی باعث اختلالات تعادل دهلیزی می‌شود؟

اختلال در کانال‌های نیم دایره‌ای و سیستم دهلیزی معمولاً در اثر آسیب به سر، پیری و عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. سایر بیماری‌ها و همچنین عوامل ژنتیکی و محیطی نیز ممکن است باعث ایجاد یا شروع اختلالات دهلیزی شوند. در ادامه به برخی از این علل اشاره شده است.

سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم (BPPV)

 سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم، وضعیتی است ناشی از بقایای شل (اتوکونیا) که در بخشی از گوش داخلی جمع می‌شود. علاوه بر صدمات وارد شده به سر، BPPV می‌تواند به دلیل تخریب سلول‌های موی گوش داخلی در طی روند طبیعی پیری ایجاد شود. این بیماری با بر هم زدن مایع گوش داخلی منجر به ایجاد علائم و سرگیجه(vertigo) می‌شود.

مقاله مفید :  کدام ویتامین‌ها در تقویت شنوایی تاثیرگذار هستند

لابیرنتیت و نوریت دهلیز

لابیرنتیت(labyrinthitis) و نوریت دهلیز، التهابات ناشی از عفونت ویروسی است که می‌تواند باعث ایجاد صدمات و اختلالاتی در شنوایی و سیستم دهلیزی گوش شود.

دریازدگی

دریازدگی، احساس لرزش یا حرکتی است که پس از سفر دریایی فرد به آن دچار می‌شود.

بیماری منییر یا هیدروپس‌های اندولنفاتیک اولیه

بیماری منییر(menieres disease) منجر به ناهنجاری‌های ترکیبی یا ایجاد فشار آندولنف (مایع داخل گوش داخلی) می‌شود. این بیماری همراه با وزوز گوش(tinnitus) و کاهش شنوایی خود را نشان می‌دهد.

تغییرات فشار گوش میانی

تغییرات فشار گوش میانی مانند سرماخوردگی یا آلرژی، می‌تواند در نتیجه تورم لوله استاش(eustachian tube) یا وجود مایع در گوش میانی ایجاد شود.

اوتیت میانی و مننژیت

اوتیت میانی(serous media) یک نوع عفونت باکتریایی گوش میانی و مننژیت یک عفونت باکتریایی از پوشش مغز است که ممکن است به گوش داخلی گسترش یابند.

اتوسکلروز

اتوسکلروز رشد غیر طبیعی استخوان گوش میانی است که از عملکرد صحیح ساختارهای گوش میانی و داخلی جلوگیری می‌کند.

علائم اختلالات تعادل دهلیزی چیست؟

علائم اختلال تعادل دهلیزی عبارتنداز:

 • سرگیجه
 • احساس عدم تعادل
 • تاری دید
 • گیجی
 • زمین خوردن یا لغزش

علائم کمتر شایع این اختلال عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • اضطراب
 • ترس
 • تغییر در ریتم قلب

چگونه اختلال تعادل دهلیزی تشخیص داده می‌شود؟

برای درمان اختلال تعادل دهلیزی ممکن است لازم باشد با یک متخصص گوش، حلق و بینی مشورت شود. بسیاری از شرایط می تواند باعث سرگیجه و سبکی سر شود. بخشی از تشخیص ممکن است رد سایر دلایل باشد. پس از بررسی سوابق پزشکی، پزشک ممکن است راه کارهای زیر را توصیه کند.

 • تست شنوایی(audiometry)
 • تست بینایی
 • آزمایش خون
 • آزمایشات تصویربرداری از سر و مغز
 • آزمایشات بالینی تعادل

چگونه اختلال تعادل دهلیزی درمان می‌شود؟

درمان اختلال تعادل دهلیزی به منشا ایجاد اختلال بستگی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مقاله مفید :  بیماری گوش شناگر چیست و راه‌های درمان آن

علل زمینه‌ای

درمان علل زمینه‌ای بسته به نوع بیماری، ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک یا درمان‌های ضد قارچی داشته باشد. این روش درمانی می‌تواند عفونت گوش را که باعث اختلال تعادل می‌شود، درمان کند.

تغییر سبک زندگی

با تغییر در رژیم غذایی روزمره و فعالیت‌های روزانه ممکن است برخی علائم را کاهش داد. ترک عادت‌هایی مانند کشیدن سیگار یا مصرف مواد دارای نیکوتین و کافئین می‌تواند روند درمان این بیماری را تسریع کند.

مانور Epley (مانور تغییر مکان کانال)

مانور Epley ، یک سری حرکات تخصصی سر و سینه است. هدف از انجام این مانور این است که ذرات موجود در کانال‌های نیم دایره خود را در موقعیتی قرار دهد که علائم را تحریک نکنند.

عمل جراحی

وقتی دارو و سایر روش‌های درمانی قادر به کنترل علائم نباشند، ممکن است نیاز به جراحی باشد. این روش به علت اصلی اختلال بستگی دارد. هدف از انجام جراحی، ایجاد ثبات عملکرد گوش داخلی است.

توانبخشی

فرد دچار به اختلالات تعادل دهلیزی ممکن است به توانبخشی دهلیزی یا درمان بازآموزی تعادل نیاز داشته باشد. این به بیمار کمک می‌کند تا بهتر زندگی کند. متخصص توانبخشی به بیمار کمک می‌کند یاد بگیرد چگونه در زندگی روزمره خود با سرگیجه کنار بیاید.

شاید لازم باشد راهکارهای ایمنی بهتری را یاد بگیرد و تغییراتی را انجام دهد. توانبخشی به بیمار کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزمره را به درستی انجام دهد. آنچه بیمار در توانبخشی یاد می‌گیرد عبارتند از:

 • بالا و پایین رفتن از پله‌ها
 • رانندگی
 • پیاده روی و ورزش
 • حمام کردن
 • ایمن کردن خانه، مانند محکم کردن نرده‌ها
 • تغییر نوع پوشش، به عنوان مثال پوشیدن کفش پاشنه کوتاه به جای کفش پاشنه بلند
 • تغییر عادت‌های روزمره، مانند انجام دادن کارها به گونه‌ای که در تاریکی راه نرود
 • آموزش استفاده از عصا یا واکر

عوارض اختلال تعادل دهلیزی چیست؟

این اختلال نیز می‌تواند عوارضی را برای فرد بیماری به همراه داشته باشد. عوارض احتمالی عبارتند از:

 • احتمال سقوط و افتادن
 • کاهش کیفیت زندگی
 • درد و ناراحتی
 • زندگی با اختلال تعادل دهلیزی
مقاله مفید :  همه چیز درباره بیماری پلی کندریت

علائم اختلال تعادل دهلیزی می‌تواند در فعالیت‌های روزمره، توانایی در رانندگی، کار یا لذت بردن از فعالیت‌های تفریحی تداخل ایجاد کند. این می‌تواند علائم افسردگی و ناامیدی ایجاد کند. مشاوره می‌تواند به این افراد کمک کند تا با این موضوع کنار بیایند و سبک زندگی خود را تغییر دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

احساس سرگیجه یا سرگیجه گاهی اوقات برای بیشتر افراد اتفاق می‌افتد. اگر این احساسات مکرر است و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار داده است، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

در انتها

اختلالات تعادل دهلیزی می‌تواند جهت‌گیری و تعادل را تحت تأثیر قرار دهد. درمان به علت اصلی بستگی دارد و می‌تواند شامل دارو،توان بخشی و تغییر سبک زندگی باشد. برای علائمی که با سایر روش‌های درمانی برطرف نمی‌شوند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. پزشکان تیم کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر با سابقه طولانی بیست ساله جراحی‌های گوش می‌توانند مشاوره خوبی برای درمان بیمارهای گوش شما باشند.

کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان گوش، حلق و بینی بهترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک گوش تهران و تیم حاذق این کلینیک هستید؛ با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

کلیه محتوای سایت کلینیک گوش تهران توسط متخصصان ماهر این تیم ازجمله دکتر نسرین یزدانی، دکتررضا زاده، دکتر احدی و دکتر ساسان دبیری به تایید رسیده است.

مطلبی که تحت عنوان « علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست ؟» خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

منابع:

https://www.neuroscientificallychallenged.com/blog/know-your-brain-vestibular-system

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vestibular-balance-disorder

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۷ از ۵
از مجموع ۹۱ رای

پست های مرتبط

64 دیدگاه دربارهٔ «علت برهم خوردن مایع گوش داخلی چیست؟»

 1. سلام و وقت بخیر
  آیا مم‌کن است رویای مداوم از به هنگام خواب رفتن تا بیداری به گوش میانی مربوط باشد؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. متاسفانه سوال شما اصلا واضح نیست. در صورت تمایل مجددا به صورت کامل و واضح صوال خودتونو مطرح کنید.

 2. ریحانه

  سلام خسته نباشید، من به مدت دوهفته است که سردرد، سرگیجه، تاری دید و احساس فشار بر روی چشم راستم دارم و گوش چپم صدا میده میخواستم بدونم ممکنه مایع گوش میانیم برهم خورده باشه؟؟؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. علائمی که ذکر کردین از علائم تکان خوردن مایع گوش میانی هست. شما حتما به یک پژشک متخصص گوش، حلق و بینی و یا کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

  2. سلام پسر ۹ ساله ای دارم،سالی یه بار سرگیجه داشت براثر خستگی یا کم خوابی مغزواعصاب بردم گفت چیزی نیست ،الان هر چند وقت بار سرگیجه داره وچندروزه صبح ها که از پله میره پایین ،یا از خیابان میخواد ردشه بره مدرسه سرگیجه میگیره،دومرتبه متخصص گوش بردیم براش هیستامین نوشته،ایا این مشکل درمان دایمی داره؟؟

  3. سلام ببخشید من هم ۵ ماهه که وقتی سرم رو به پایین یا بالا یا راست و چپ ميندازم سرم گیج میره این حالت هر یک ماه ۲ روز اینجوریم دکتر گفت مایع درونی گوشته من الان ۵ ماهه که دارو مصرف میکنم خوب نمیشم میشه راهنمایی کنید

   1. کلینیک گوش تهران

    سلام. شما باید ابتدا مراجعه کنید تا گوش بررسی بشه. به این شکل نمی شه نظر داد.

 3. سلام. ببخشید من یه مدت خیلی طولانی است که صدا در سرم و گوش چپم میشنوم. آنقدر زیاده که از صداش سردرد میشم. آزمایش دادم کم کاری تیروئید شدید دارم. اما به قرص هایی که داده آلرژی دارم و استخوان درد شدید میشم و گفت تا چند روز استفاده نکنم. بعد دوروز استخوان دردم تقریبا خوب شده اما سرگیجه دارم. یعنی سرم تکون میدم حس خوبی ندارم فکر میکنم تعادل ندارم. میشه لطفا راهنمایی) فرمایید. سپاس گزارم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. شما باید برای بررسی کامل گوش به کلینیک گوش تهران یا یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. بدون بررسی نمیشه نظر دقیق داد.

 4. سلام وقتتون بخیر
  من بعضی شب ها احساس سرگیجه دارم و انگار صدایی هم توی گوشم هست. و وقتی چشم هایم را میبندم خیلی بیشترمیشه و انگار روی آب در حرکتم.
  بخاطر این حالت ها و سبکی و گاهی فشار سر و تپش قلبی که داشتم به دکتر مغزواعصاب مراجعه کردم و بهترشدم ولی همچنان بعد از کارکردن و خستگی سرگیجه میگیرم. میخواستم بدونم که ممکنه مشکل از گوشم باشه و به دکتر گوش و حلق مراجعه کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. با توجه به مواردی که عرض کردین بله امکان وجود مشکل در گوش هست. برای بررسی زودتر به کلینیک گوش تهران و یا یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

 5. سلام. خسته نباشید.
  من یک مدتی بود شنوایی گوش سمت چپم کم شده بود. چند روزی هست که متوجه شدم که وقتی لاله گوشم را به پایین میکشم، راه گوشم باز میشود و صدا را بصورت واضح و عادی میشنوم. ولی بعد از چند لحظه مجددا به حالت قبل برمیگردد و انگار مجددا راه گوشم بسته میشود (دوباره که لاله گوشم را به پایین میکشم باز میشود!). یه جورایی انگار نوعی بهم آمدگی و بسته شدن در داخل ورودی گوشم وجود دارد!
  مشکل از چه چیزی میتواند باشد و چکار باید بکنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. ممکن است گوش شما جرم داشته باشد. برای رفع این مشکل و معاینه به کلینیک و به دکتر یزدانی مراجعه کنید.

 6. حمید رضا

  سلام. وقتی هندزفری میزنم حالت تهوع پیدا میکنم. این موضوع حدود دو ماهه شروع شده. درمانش چیه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام گوش شما باید بررسی بشه تا نظر داد. به کلینیک یا متخصص گوش مراجعه کنید.

 7. سلام خسته نباشید من یک ماه هست که احساس منگی دارم احساس میکنم رو پنبه راه میرم زیر پاهام خیلی نرمه. سرگیجه هم دارم.وقتی میخوابم احساس میکنم رو اب تکون میخورم ازمایش خون دادم نرمال بود دکتر گوش هم گفتن مشکلی ندارم تو گوشام خیلی میترسم میشه راهنمایی کنید که این حالت از بین بره. خیلی ممنون

 8. سلام خسته نباشبد..من 30 سال سن دارم..از وقتی بچه بودم تا سن 17سالگی هروقت اهنگ که گوش میدادم. همراه اهنگ سرمو روی متکا میزاشتم و چپ و راست سر و گردنمو تکان میدادم تا خوابم ببره…به نوعی عادت کرده بودم…بعداز خدمت سربازی دوباره به مدت دوسه سال باز این کارو انجام میدادم اما چند ساله ترک کردم…الان دچار یه حالتی میشم..سرم گیج میره…چشم راستم تیر میکشه …گوشام مثل قطار سوت میکشه..تمرکز ندارم..بعضی وقتها دوبینی دارم…کاهش حافظه و مور مور شدن دست و پا…انگار پوست گردنم رو اب جوش روش ریختن…سوزش داره…علت چیه…لطفا کمکم کنید…اینقدر استرس و اضطراب و افسردگی گرفتم..دستام تیر میکشه…چند وقت پیش دوچرخه سواری کردم وقتی از دوچرخه پیاده شدم احساس میکردم باز دارم دوچرخه سواری میکنم یه حسی توی ران و پام بود…..لطفا کمکم کنید..استرس دارم بخاطر همین کامل توضیح دادم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام احتمالا مایع گوش تکون خورده مراجعه کنید این مرکز گوش بررسی بشه

 9. سلام من هرچندمایه بارسرگیجه شدی بااستفراغ حالت تهومیگیرم بدنم داغ میشه وهمش بالامیارم نمیتونم رابرم3روزم طول میکشه نمیتونم رابرم نه میتونم درازبکشم به حدی سرم گیج میشه انگارسرم میخپادپرت شه خیلی بده خیلی درضمن من یه مدت متادونم مصرف داشتم ایامیتونه مایه میانی گپشم تکون خورده باشه یاگوشم عفونت داشته باشه لطفاراهنمایی کنیدممنونم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام احتمال داره از گوش باشه ابتدا ازمایش و چکاب کامل بدین و به پزشک داخلی مراجعه کنید اگر لازم باشه خودشون به گوش ارجاع میدن

 10. درود وخسته نباشید من 6ماهی هست منگ وگیجم ب صورت مداوم خوابالود و اکثر مواقع احساس ضعفم‌میکنم کمتر سرم‌گیج‌میره بعدش چندین باررفتم‌دکتر داخلی وحتی قلب عروقم‌رفتم‌ فشارمم‌مشکلی نداره چندین چکاپم آزمایش کامل دادم دکترا گفتن‌شکر خدا مشکلی نداری بنظرشما مایه میانی گوشم تکان نخورده؟

 11. درود وخسته نباشید من حدود 5 الی 6‌ماهه سبکی سردارم و منگم بعضی مواقع بلند میشم چشام‌سیاهی میره بی حالم وخوابالود ب طوری ک درکار های روز مره ام اختلال شدیدی ایجاد گرده خیلی بی حالمو بی انرژی و منگ اکثر اوقاتم احساس میکنم ی فشاری روی پیشونی و شقیقمه چندین دکتر داخلی رفتم چندین بار چکاپ کامل آزمایش دادم همه چی نرمالع شکر خدا ولی این منگی و بی حس و حالی خیلی رومخمه بنظرتون پیش دکتر گوش مراجعه کنم مال مایه گوشم نیست؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام بله باید به متخصص گوش مراجعه کنید تا گوش بررسی بشه

 12. حسین ولی نژاد

  سلام جندروز پبش گلوم چرک کردچندبار آب نمک قرقره کردم و چندبارم آب نمک از دماغم کشیدم و که آب رفت گوشم و گوشم وحشتناک دردگرفت صبحش رفتم اورژانس پزشک اورژانس آنتی بیوتیک تاوانکس و دوتادگزاپروکسی و یه شربت خلط آور داد به ظاهر خوب شدم ولی آب گوشم رو گرفته بود به توصیه یه پزشک عمومی روغن حنظل چندروز استفاده کردم اولش یکم خوب شد اما از دو روز پیش تب و لرز شدید گرفتار شدم و دراین بین تعادلم رو هم از دست دادم جوریکه سرویس نمیتونم برم چیکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام باید برای بررسی و معاینه بالینی گوش مراجعه کنید این طور نمیشه نظری داد

 13. صادق عطارد

  سلام من ظربه خورد به گوشم همون موقع درد نداشتم ولی فرداش رفتم استخر پریدم توی آب آب رفت توی گوشم ودرد بسیار شدیدی پیچید توی سرم وگوشم وسرگیجه بدی گرفتم داشتم میخوردم زمین

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام گوش شما باید حتما بررسی بشه به کلینیک گوش یا یک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید

 14. سلام بنده مردی ۶۷ ساله هستم چندین سال است دچار سرگیجه وضعیتی هستم چهار سال پیش مجددا پیگیر بیماریم شدم و بعداز دکترگوش وکلیه تستهاوآزمایشات نتیجه این شد گوش درمانی را ادامه بدهم ولی در نهایت بمن گفته شد بااین وضعیت باید بسازی واینکه تسلیم این نتیجه‌گیری نشدم و تجربه برایم شده بود که بعداز خوردن غذا این عارضه سرگیجه وضعیتی دچار میشوم ماه رمضان ۹۶ خیلی بسختی روزه گرفتم چند روز اول سخت بود ولی احساس خوبی پیدا کرده بودم وکم کم بهبود پیدا کردم بعد از ماه رمضان اینقدر حالم خوب شده بود ورزش دو میدانی پیشکسوتان را شروع کردم دکتر اسدی که درمانگر گوش درمانی در اهواز که بمن جواب رد داده بود میگفت برای ایشان بهبودی به این طریق مورداوله خلاصه ماه رمضان ۹۷ بعدازظهرها قبل از افطار تمرین دو آنجام میدادم که دچاردرد مهره کمر شدم ولی بدلیل قصور پزشکم پنج ماه بیماریم تشخیص داده نشد وباویزیت و ام آر آی دکتر دیگری سرطان مغز استخوان بنده تشخیص و بعداز شیمی درمانی و دو مورد عمل مهره کمر و پیوند مغز استخوان خدا را شکر بهبود پیدا کردم ولی متاسفانه سرگیجه وضعیتی شدید تری دچار شدم و مجددا همان دوره دکتر گوش و گوارش و و…ووو…و مجددا دکتر اسدی گوش درمانی و همان جواب که باید با همین وضعیت بسازی واینکه دکتر خون و سرطانم دکتراحسانپور اجازه روزه داری را نمی دهد با اینکه توضیحات کامل به ایشان داده شد ومجدادبه دکترگوش مراجعه وتستهای بیشتری که به سرگیجه و حتی فشار مایع گوش آنجام شد ولی هیچ موردی درکلیه آزمایشات خون و..حتی نمونه گیری از معده.وو..و وجودندارد و باز تسلیم نشدم سال گذشته تمرینات دو میدانی را شروع کردم با اینکه غذایم به اندازه یک بچه چندساله بوده و هست وبا اینکه اشتاهایم خوب است ولی کامل نمیتوانم میل کنم وزنم قبل از بیماری ۶۷ کیلو با۱۶۸سانتیمتر قد ولی بعداز شیمی درمانی از ۵۷ بیشتر نمیشود درحال حاضر تمرینات ورزشی را که آنجام میدهم و مهر ماه مسابقات پیشکسوتان درتهران قرار است آنجام بشود انشاالله شرکت میکنم سئوال بنده اینکه اگر فشار مایع گوش ندارم پس به چه دلیل با خوردن غذای کامل دچار سرگیجه وضعیتی میشوم با تشکر

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام مشکل شما بدون بررسی و معاینه حضوری و انجام برخی تست های لازم مشخص و درمان نمی شود در صورت امکان مراجعه کنید

 15. محمد مهدی طهماسبی

  سلام خسته نباشید
  من حدودا ۵ سال پیش بعد از اینکه حمام رفتم گوشم انگار کف داخلش رفته باشه خش خش میکرد ب دکتر مراجعه کردم و قطره داد بعد از یه مدت یروز صبح ک از خواب بلند شدم حالت گیجی و منگی داشتم ب متخصص مغز مراجعه و سی تی اسکن گرفتم و گفتن مغزتون کاملا سالمه و این ی سردر عصبی هست الان من بعد ۵ سال هنوز توی اون حالتم و اقدامی نکردم ممکنه که گیج و منگی ب خاطر گوشم باشه ؟
  ممنون از پاسخگویی

 16. سلام من چند روزی میشه وقتی که دراز میکشم برای ۳۰ ثانیه سرگیجه ومحیط اطراف دور سرم میچرخه وسرم هم تکان میدم باز سرگیجه میگیرم بلند هم میشم دوباره همینجوری فقط برای ۲۰ الی ۳۰ ثانیه میشه بگید چه مشکلی دارم ممنون

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام سرگیجه نشونه بیماری های مختلفی میتونه باشه و با این توضیحات که دادین بدون بررسی و معاینه کامل و انجام تست های لازم نمیشه جواب داد

 17. سلام من چنددوز وزوز گوش دارم به حدی صدا اطراف سخت میشنوم نه تهوع نه سرگیج دارم فقط وزوز گوشم زیاد باید چیکار کنم؟

    1. کلینیک گوش تهران

     سلام دوست عزیز. مشکلاتی که برای گوش پیش میاد معمولا علائم مشابهی دارند مثل وزوز گوش،صدای صوت در گوش،احساس حرکت مایعی در گوش،جرم و وکس گوش به شکل سفت یا شل،ترشحات از گوش،درد گوش و یا حتی سرگیجه . مثلا سرگیجه دلیل بیماری های مختلفی مثل منییر یا سرگیجه های وضعیتی خوش خیم هست. یا علائم دیگه گه گفته شد نشان از منییر یا عفونت های گوش و یا حتی آسیب به پرده گوش هست. و حتی برخی از این علائم نشان از وجود کیست های گوش یا تومورهای گوش و قاعده جمجمه میتونه باشه. پس در نتیحه ما به واسطه یک کامنت و بدون بررسی و معاینه اولیه گوش هیچ نظر تخصصی و درمانی نمی تونیم بدیم.

 18. سلام من یک دختر۲۰ساله دارم وحدود یکسال هست که توی راه رفتن به مشکل افتاده وتعادل نداره درصورتی که این بچه باشگاه میرفت وتوی فوتسال نفراول شده بود که ما اول پیش دکترارتوپت بردیم وبعدگفتن باید پیش دکترمغزواعصاب ببرید وتاالان حدود ۱۰ دکترمغزواعصاب بردیم هرکدام یه تشخیص دادان یکی میگفت ام اس هست ودیگری میگفت دی ال اس هست ودکتراخر که اقای دکترنفیسی بود گفت هیچ کدوم اینها نیست گفت باید ازمایش ژنتیک بگیریم وبفرستیم المان تا جواب اخررابدهم بعداز۶ماه جواب امد وگفتن هیچ مریضی نداره حالاموندیم بایدچکارکنیم لطفا مراراهنمایی کنید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام شما حتما به کلینیک گوش مراجعه کنید باید تست های سرگیجه و عدم تعادل رو انجام بدین ممکنه اشکال از گوش باشه

 19. امیر غفاری

  سلام دوستان تمامی مطلب شما را خواندم چون بنده به عدم تعادل خودم مشکل دارم فقط این مطلب را شما می‌گویم مغز یا گرمی یا سردی

 20. سلام وقت بخیر. مدت دو سالی هست که درگیر سرگیجه هستم و به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کردم تشخیص تکان خوردن مایع میانی گوش رو دادن، داو گرفتم و مصرف کردم اما بعد از مدتی دوباره مشکل عود کرده و الان همچنان ادامه داره. میخوام بدونم درمان قطعی داره یا اینکه مشکل دائمی هست؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام تکان خوردن مایع گوش میانی درمان داره در صورت امکان به کلینیک مراجعه کنید.

 21. سلام مدت دو هفته هست بدلیل بهم خوردن مایع گوش درگیر ناشنوایی چپ شدم ابتدا که به دکتر مراجعه کردم تجویز دادن با مصرف دارو تعادل حفظ شده ولی گوش سمت چپم اصلا شنوایی ندارم یک دکتر متخصص و یکی فوق تخصص رفتم ولی درمان نشدم راه چاره چیست

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام احتمالا کم شنوایی ناگهانی است باید به متخصص گوش سریعا مراجعه کنند

 22. مظفری‌ازقم

  سلام‌خسته‌نباشید‌من‌الان‌چند‌ماهی‌هست‌که‌احساس‌میکنم‌تعادلم‌بهم‌خورده‌تو‌سرم‌میسوزه‌ازگردن‌به‌بالا‌داغ‌میکنم‌ویکسره‌استفراغ‌میکنم‌این‌گوشام‌احساس‌میکنم‌ازداغی‌آتش‌گرفته‌وهمش‌وزوز‌وصدای‌بوغ‌توسرم‌میپیچه‌میخاستم‌بگم‌که‌کلا‌زندگیمو‌مختل‌کرده‌سرگیجه‌وحواس‌پرتی‌وسوزش‌سر‌وداغی‌ازگردن‌به‌بالا‌وتپش‌قلب‌زیادی‌دارم‌میخاستم‌بگم‌که‌من‌کارم‌طوری‌هست‌که‌هرروز‌باید‌حمام‌کنم‌آیا‌ربطی‌به‌مواردی‌که‌برای‌گوش‌گفتید‌دارخ‌ممنون

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام شما حتما باید مراجعه کنید تا به صورت بالینی مورد معاینه قرار بگیرید و تست ها و ازمایشات لازم رو بدین به این شکل نمیشه نظر داد.

 23. وقت بخیر
  من مدت دو ماه هست دچار گیجی و منگی سر و سبکی هستم
  سرگیجه به صورتی که اجسام دور سرم بچرخه ندارم فقط گیجی و منگی و اینکه احساس میکنم توی سرم خالی میشه
  آزمایش کامل خون دادم نرمال بوده فقط کمی کمبود ویتامین دی داشتم
  میخواستم بدونم احتمال داره به خاطر گوش باشه این حالت؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام بله اگر ادامه دار باشه احتمال اینکه از گوش باشه هست ولی بدون انجام تست های لازم سرگیجه و ازمایشات مرتبط نمیشه قطعی کفت

   1. سلام من یک هفته پیش با سرگیجه شدید موقع نماز از خواب بیدار شدم. به دکتر مراجعه کردم، دکتر تشخیص داد مایع میانی گوشم تکان خورده و دارو داد. بعد از یک هفته درمان نشدم. هنوز سرگیجه شدید همراه با حالت تهوع و سرگیجه هنگام نماز دارم. میخواستم بدونم مدت زمان درمانش تا چند وقت هست؟ ایا لازم است اکسن سر انجام بدم؟

    1. کلینیک گوش تهران

     سلام اگر مایع گوش میانی تکان خورده باشد مسئله مربوط به گوش هست و نیازی به اسکن نیست. هر مشکلی طول درمان دارد اما اگر همچنان مشکل دارید برای اطمینان خاطر برای بررسی و معاینه مراجعه کنید.

 24. محمد ظهیری سروری

  سلام بنده 54سال سن دارم معلم هستم پنج شش سال اخیر متوجه شدم گوش راستم هنگامی که سرم را پایین می آورم مثلاً در سجده نماز ، آبی حرکت کرده یعنی صدای مایعی را می‌شنوم ولی هیچگونه اذیت نشدم اما به چندین دکتر مراجعه کردم با تست و نوار و ویزیت گفتند گوشم سالمه، الان دوهفته ای است که انگار بر اثر سرماخوردگی وآنفولانزا شدیدا گرفتگی داره وبا گوش راست که صدای وزوز زیادی داره کمتر می‌شنوم و البته آدمی هستم خیلی استرسی واضطرابی لطفا راهنمایی کنید

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام گوش به صورت بالینی باید معاینه بشه چون علائمی که گفتین نشان دهنده مشکلات مختلفی از گوش می تونه باشه به همین خاطر بدون بررسی های لازم نمیشه چیزی گفت. مراجعه کنید

 25. سلام وقت همگی بخیر. خیلی از مطالبتون استفاده کردم بسیار جامع و کاربردی هست و سبک تحریر روان و آموزنده ای دارد. سپاس گزارم 💐

 26. سلام
  مدنیه هنگام رانندگی گیج میشم وتوهم میزنم وانگاری نمیتوانم هنگام رانندگی تمرکز کنم.
  احتمال داره اشکال درگوشم باشه چون خیلی صداهای سوت آرگوشم شنیده میشود
  ویااینکع مشکل مغزی است؟
  لطفاً راهنمایی کنید.

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. این علائم ممکن هست نشانه هم مشکلات گوش باشد و هم مغز. مسئله اینه که بدون بررسی بالینی گوش و انجام آزمایشات لازم مثلا تست‌ها و آزمایشات مربوط به سرگیجه به هیچ وجه نمی‌شه چیزی گفت و راهنمایی کرد. باید حتما مراجعه کنید.

 27. نادر مسلمی

  درود. بعد از دوشب پیاده روی بسیار طولانی دیروز صبح بدون هیچ علائمی بیدار شدم. طبق عرف قهوه خوردم و دوش گرفتم. با همسرم راهی سفر شدیم. ابتدا از منزل حس کردم گیجی ملایم بدلیل تالاسمی که دارم هست ولی در طول سفر مجبور شدم بدم همسرم رانندگی کنه. گیجی بسیار زیاد طوری که سرم رو پایین میارم کف حرکت میکنه و می ایسته. همسرم پزشکه ولی الان با بی حرکتی مشکلی ندارم ولی با حرکت سرم گیجی دارم خصوصا حرکت ناگهانی سر

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. حتما باید به صورت بالینی مورد بررسی و ویزیت متخصص قرار بگیرید. مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *