علل ایجاد اختلالات ظاهری گوش کدام‌اند؟

آخرین بروزرسانی: می 3, 2024
علل ایجاد اختلالات ظاهری گوش

اختلالات ظاهری گوش یا مشکلات ظاهری گوش می‌تواند ناشی از ژنتیک، ضربه یا بیماری باشد. گوش علاوه بر وظیفه اصلی شنیدن و تعادل، ازمولفه‌های اصلی زیبایی نیز به شمار می‌رود. گوش ممکن است به علت بیماری‌هایی، دچار اختلالات ظاهری شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع اختلالات ظاهری گوش آشنا شوید.

آناتومی گوش و لاله گوش چگونه است؟

گوش را می توان در سه قسمت گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی در نظر گرفت.

گوش خارجی از غضروف و بافت تشکیل شده است. لاله گوش همان لوبول گوش است و هیچ غضروفی ندارد (به همین دلیل نرم و فاقد ساختار است). لاله گوش دارای  منبع زیادی از خون و عصب است .

در انتهای کانال گوش، گوش میانی وجود دارد. گوش میانی از پرده گوش و سه استخوان، چکشی، سندانی و رکابی تشکیل شده است.

گوش داخلی شامل دو مرکز شنوایی (صوتی) و تعادلی است. کانال‌های نیم دایره و حلزون گوش به این عملکردها کمک می‌کنند. لوله‌های استاش (eustachian tube) در پشت پرده گوش قرار می‌گیرند و به قسمت نازوفارنکس (پشت گلو / حفره بینی) متصل می‌شوند. گوش خارجی و گوش داخلی در پردازش امواج صوتی برای شنیدن نقش دارند.

آناتومی گوش و لاله گوش

علل تغییرات یا اختلالات ظاهری گوش چیست؟

دلایل تغییر شکل گوش یا اختلالات ظاهری گوش متنوع است. بیشتر ناهنجاری‌های گوش مادرزادی هستند، یعنی از بدو تولد وجود دارند. در موارد نادر، ممکن است فرد دچار تغییر شکل گوش در اثر ضربه یا بیماری شود.

در بعضی از کودکان، تغییر شکل گوش یکی از علائم یک اختلال ژنتیکی است که می‌تواند چندین سیستم بدن مانند سندرم گلدن هار و سندرم چارج را تحت تأثیر قرار دهد. تغییر شکل گوش می‌تواند ارثی باشد یا در اثر جهش‌های ژنتیکی ایجاد شود.

چه عواملی باعث ایجاد تغییرات زیبایی در گوش و لاله گوش می‌شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد تغییرات یا اختلالات ظاهری گوش می‌تواند متاثر از نحوه زندگی یا ژنتیک باشد. از تغییرات ژنتیکی می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد.

ناهنجاری‌های مادرزادری

اندازه گوش و شکل گوش در درجه اول توسط ژنتیک تعیین می‌شود. تخمین زده می‌شود که 6 تا 45 درصد کودکان با نوعی تغییر شکل مادرزادی گوش متولد می‌شوند. برخی از ناهنجاری‌های گوش موقتی است.

اگر تغییر شکل ناشی از قرارگیری غیر طبیعی در رحم یا هنگام تولد باشد، ممکن است با رشد کودک برطرف شود، گوش باز شود و شکل طبیعی تری به خود بگیرد. انواع مختلف تغییر شکل مادرزادی گوش وجود دارد، از جمله:

گوش‌های برجسته

گوش‌های برجسته، گوش‌هایی است که بدون توجه به اندازه، بیش از 2 سانتی متر از کنار سر بیرون می آیند. گوش‌های برجسته یک مشکل ارثی است که 1-2٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد و در نتیجه کمبود (یا بدشکلی) غضروف در طی رشد اولیه گوش در زندگی داخل رحمی ایجاد شود. گاهی اوقات، چین‌هایی که هنگام تولد در گوش دیده می‌شوند، خود به خود برطرف می شوند.

گوش‌های منقبض

به ناهنجاری‌های گوش گفته می‌شود که در آن لبه بالایی گوش (لبه مارپیچ) به صورت جمع شده، چروکیده یا محکم باشد. این وضعیت ممکن است از خفیف تا شدید باشد.

ناهنجاری های مادرزادی گوش

گوش مخفی(کرپتویا)

گوش مخفی یا کرپتویا به چارچوب غضروف گوش گفته می‌شود که تا حدی در زیر پوست کنار سر قرار دارد. قسمت فوقانی گوش پنهان است و ممکن است برخی از ناهنجاری‌های غضروف گوش فوقانی (اسکافا و چین و چروک‌های فوقانی و تحتانی غضروف یا کورورا) وجود داشته باشد. این اختلال می‌تواند استفاده از عینک یا ماسک را دشوار کند.

گوش مخفی یا کرپتویا

بدشکلی گوش خارجی(میکروتیا)

میکروتیا نوعی بیماری مادرزادی است که در آن نوزادی با گوش خارجی کوچک و بدشکل به دنیا می‌آید. میکروتیا می‌تواند از خفیف تا شدید باشد. معمولاً ، قسمت‌های مختلف گوش دچار ناهنجاری یا رشد کافی نیستند.

آنوتیا

در موارد نادر، گوش کاملاً گم شده است. اصطلاح پزشکی این عدم وجود کامل گوش خارجی، آنوتیا است.

گوش‌های استال

گوش‌هایی که شکلی تیز و یک غضروف اضافی در قسمت بالای گوش دارند.

همانژیوم گوش

شایع‌ترین تومور خوش خیم نوزادی، می‌تواند در هر نقطه از بدن، از جمله گوش خارجی و غدد بزاقی جلوی گوش، رخ دهد.

عمده نگرانی‌های مربوط به زیور الات مربوط به گوش و لاله گوش چیست؟

برخی از تغییرات یا اختلالات ظاهری گوش به علت سبک زندگی اتفاق می‌افتد. با توجه به اینکه لاله‌های گوش به طور طبیعی فاقد کلاژن هستند، در معرض تغییر شکل عوامل مختلفی همانند استفاده از زیورالات و جواهرات قرار می‌گیرند. برخی از مشکلاتی که باعث تغییرات یا اختلالات ظاهری گوش می‌شوند عبارتند‌ از:

 • گوش گل کلم: غضروف غیر عادی در بالای غضروف طبیعی ایجاد می‌شود، و در نتیجه گوش‌های بد حجم ایجاد می‌شود.
 • کلوئیدهای گوش(ear colloid): در اثر تشکیل بیش از حد بافت اسکار پس از ضربه جزئی، معمولاً پس از سوراخ کردن گوش ایجاد می‌شود.
 • لاله گوش آویزان؛ می‌تواند ناشی از افزایش سن و همچنین استفاده مکرر از جواهرات سنگین باشد. با گذشت زمان، گوشواره‌های سنگین باعث می‌شوند که بافت نرم لاله گوش به تدریج شکل و رنگ خود را از دست بدهد.
 • لاله گوش شکسته؛ هنگامی رخ می‌دهد که آسیب دیدگی گوش باعث پارگی کامل لاله گوش شود. این می‌تواند در اثر صدمه یا در نتیجه استفاده از گوشواره باشد.
 • افزایش سن؛ به این صورت که با افزایش سن، تغییرات طبیعی کلاژن معمولاً باعث بزرگتر شدن دور گوش می‌شود. علاوه بر این، برخی از افراد می‌دانند که لاله گوش آنها ممکن است شروع به آویزان شدن یا از دست دادن رنگ قبلی کند.

زیور الات مربوط به گوش و لاله گوش

چگونه می‌توان آسیب لاله گوش را اصلاح کرد؟

آسیب لاله گوش بسته به نوع تغییر از طریق چند روش مختلف قابل بازسازی است. متخصصین ماهر در این زمینه می‌توانند مناسب ترین روش را تعیین کند.

 • لاله گوش‌های کشیده و آویزان؛ کاهش لاله گوش، جراحی لاله گوش، یا پرکننده‌های پوستی و مواد تزریقی می‌توانند ظاهر لاله گوش را افزایش دهند و شکل و حالت قبلی را بازیابی کنند. نوع روش استفاده شده بسته به نیاز فرد متفاوت است.

 • لاله‌های شکاف دار؛ جراحی لاله گوش برای ترمیم آسیب با قرار دادن مجدد قطعات خرد شده روی هم اتفاق می‌افتد.

برای استفاده از راهنمایی ما برای راه حل های ترمیم لاله گوش می‌توانید به کلینک گوش تهران در خیابان ولیعصر مراجعه کنید.

چه کسی کاندید انجام عمل‌های زیبایی گوش یا لاله گوش می‌باشد؟

در صورت عدم رضایت از ظاهر، صدمه دیدن گوش یا تمایل به اصلاح یا بازیابی شکل گوش پس از استفاده از گوشواره یا پرسینگ، ممکن است هر فردی را مایل به انجام عمل زیبایی گوش یا لاله گوش کند.

جراحی‌ها برای اصلاح برجستگی و افتادگی گوش به بیماران امکان می‌دهد تا با ایجاد نمایه ساده تر، ظاهر کلی خود را تغییر دهند. روش‌های رفع اختلالات لاله گوش معمولاً کمتر تهاجمی است و می‌تواند در محیط مطب پزشک انجام شود.

چگونه می‌توان گوش‌های بیرون زده را اصلاح کرد؟

گوش‌های برجسته را می‌توان با سه روش مختلف بسته به شدت شرایط و سن بیمار برطرف کرد. جراحی گوش / اتوپلاستی (otoplasty)؛ یک عمل جراحی برای برداشتن بافت بیش از حد و نزدیک کردن گوش به جمجمه است.

روش earFold؛ شامل قرار دادن پروتز برای خم شدن گوش‌ها به شکل دلخواه است. اتوپلاستی بدون برش Fritsch؛ برای کودکان بزرگسالان و نوجوانان انتخاب خوبی است و فقط شامل بخیه زدن است.

گوش‌های بیرون زده

اقدامات قبل از عمل اتوپلاستی

عمل Otoplasty یا همان جراحی پلاستیک گوش، یک روش جراحی است که برای تغییر شکل گوش‌ها استفاده می‌شود. اگر شما به دنبال این هستید که این نوع جراحی را انجام دهید، بهتر است این مراحل را قبل از عمل انجام دهید:

 • مشاوره با یک جراح پلاستیک: ابتدا با یک جراح پلاستیک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که این نوع جراحی مناسب شما است و همچنین بتواند به شما اطلاعات دقیقی درباره جزئیات عمل و تغییراتی که پس از جراحی در بدنتان رخ می‌دهد بدهد.
 • بررسی سوابق پزشکی: پزشک برای انجام جراحی به سوابق پزشکی شما نیاز دارد. لذا قبل از جراحی، سوابق پزشکی‌تان را به پزشک بدهید.
 • بررسی داروهایی که ممکن است تاثیرگذار باشند: پزشک باید از همه داروهایی که شما در حال استفاده از آن هستید مطلع باشد، به ویژه داروهایی که روی بدن شما تاثیر زیادی دارند مانند آسپرین و سایر داروهای ضد انعقاد.
 • تست های قلبی و خونی: پزشک برای بررسی وضعیت قلبی و خونی شما ممکن است تست هایی را از شما بخواهد.
 • پیش آماده شدن برای جراحی: در روز عمل، قبل از جراحی باید رژیم غذایی خود را به نحوی تغییر دهید که باعث کاهش خطر عفونت و تشکیل لخته خون شود. همچنین باید قبل از عمل به سرپرست خود بگویید که شما برای چند روز پس از عمل در خانه نیاز به استراحت دارید. همچنین باید او را از هر گونه نیازهای خاص شما، مانند تغییر بانداژ و مصرف داروهایی که پزشک شما تجویز کرده است، مطلع کنید.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

پس از جراحی Otoplasty، مراقبت‌های مناسب بعد از عمل بسیار مهم است تا عمل شما به درستی بهبود پیدا کند. در ادامه، چند مراقبت پس از جراحی Otoplasty را برای شما توضیح می‌دهم:

1- استراحت کافی: برای بهبود کامل شما، باید به خوبی استراحت کنید و فعالیت فیزیکی زیادی نداشته باشید. پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که چند روزی در خانه استراحت کنید و از کارهای سنگین و تمرینات ورزشی خودداری کنید.

2- استفاده از بانداژ: پس از عمل، پزشک شما ممکن است بانداژ را روی گوش‌های شما قرار دهد تا از نوسانات و لرزش‌های گوش‌های شما جلوگیری شود. باید به دقت به دستورات پزشک خود عمل کنید و بانداژ را به موقع تغییر دهید.

3- استفاده از داروها: پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کاهش درد و التهاب پس از جراحی تجویز کند. باید به دقت به دستورات پزشک خود عمل کنید و داروها را در زمان و مقدار مشخص شده مصرف کنید.

4- مراقبت از زخم: در بعضی موارد، پزشک شما ممکن است یک زخم روی گوش شما بگذارد. باید به دقت به دستورات پزشک خود عمل کنید و به محل زخم رسیدگی کنید و مراقبت کنید تا عفونت رخ ندهد.

5- بازگشت به فعالیت‌های روزانه: پس از چند روز استراحت، می‌توانید به تدریج به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید. با این حال، بهتر است از فعالیت‌هایی که نیاز به حرکت سریع و شدید دارند، مانند ورزش، شنا و بسیاری از ورزش‌های تماسی، خودداری کنید تا از آسیب دیدن جراحی شده جلوگیری شود. همچنین، بهتر است از حمام کردن در حمام‌های عمومی و شنا دوری کنید تا از عفونت جلوگیری شود.

6- بازدیدهای پزشکی: پزشک شما ممکن است برای بررسی وضعیت جراحی شما و برداشتن بانداژ، چندین بار با شما تماس بگیرد و باید به دقت به دستورات پزشک خود عمل کنید و به تمامی بازدیدهای پزشکی برید.

7- تغذیه سالم: تغذیه مناسب برای بهبود جراحی و پایداری درمان بسیار مهم است. باید غذاهای سالم و کاملی مانند میوه، سبزیجات، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های سالم مصرف کنید و از مصرف غذاهای چرب و شیرین خودداری کنید.

به طور کلی، پس از جراحی Otoplasty، می‌بایست دستورات پزشک خود را به دقت عمل کنید و به تمامی مراقبت‌های پس از عمل توجه کنید تا بهبودی شما در کوتاهترین زمان ممکن صورت گیرد.

 در نهایت

رشد غیرمعمول یا تغییر شکل آناتومی گوش می‌تواند طیف وسیعی از عوارض را ایجاد کند، از مسائل زیبایی گرفته تا مشکلات شنوایی و رشد. کلینیک گوش تهران با داشتن بهترین متخصصان گوش برترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک گوش تهران هستید؛ از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت  تماس بگیرید.

مطلبی که تحت عنوان «اختلالات ظاهری گوش» خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

منابع:

aedit

chop

جدیدترین مقالات آموزشی کلینیک گوش تهران

9 دیدگاه دربارهٔ «علل ایجاد اختلالات ظاهری گوش کدام‌اند؟»

 1. منم این جراحی رو بابد انجام بدم خیلی نگرانم که بعد درست نشه
  میشه راهنمایی کنید
  من، ۱۶سالمه ایا این عمل بر منم امکان پذیره

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. بله امکانپذیر است. باید مراجعه نمائید و توسط پزشکان مرکز معاینه شوید.

 2. رویا شیرمردی

  ببخشید من چند وقت پیش رفتم قسمت بالای گوشم رو سوراخ کردم برای گوشواره. همون موقع عفونت کرد و دارو استفاده کردم خوب شد ولی یه برامدگی مثل گوش اضافی جاش دراومده و من حس می کنم بیشتر میشه خیلی نگران چه کار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای بررسی مراجعه کنید. بدون بررسی بالینی نمی توان نظر داد.

 3. خیلی مقاله ی خوبی بود من این کلینیک رفتم پزشکاشون عالی بودند

 4. سایتتون خیلی خوبه با اینکه کلینیک شما داخل شهر ما نیست ولی ما از مطالب شما خیلی استفاده میکنیم

 5. سلام نسرین جان
  من این کلینیک رفتم جز بهترین کلینیک های تهرانه خیالت راحت

 6. سلام دوستان من باید این جراحی رو انجام بدم اگه تجربه ای از این کلینیک دارید منو راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *