کلوئید گوش چیست و چگونه درمان می‌شود؟

کلوئید گوش چیست

کلوئید(colloid)، به رشد بیش از حد بافت اسکار گفته می‌شود که در اثر آسیب به پوستتان، ایجاد می‌گردد. در این بخش به بررسی بیماری کلوئید گوش پرداخته و تلاش می‌شود تا به طور خلاصه علل و درمان این بیماری با شما در میان گذاشته شود. کلینیک گوش تهران مفتخر است که درمان بیماری‌های مرتبط با گوش را خدمت بیماران گرامی ارائه می‌دهد.

کلوئید چیست؟

کلوئید، به رشد بیش از حد بافت اسکار گفته می‌شود که در اثر آسیب به پوستتان، ایجاد می‌گردد. آنها پس از سوراخ شدن گوش، نمایان می‌شوند و می‌توانند روی لوب یا غضروف گوش شما ایجاد شود. رنگ کلوئیدها می‌تواند از صورتی روشن تا قهوه‌ای تیره متغیر باشد.

به مطالعه این بخش، ادامه دهید تا بدانید که چه چیزی باعث ایجاد #کلوئید گوش(ear colloid) می‌شود و شما چگونه می‌توانید آن را در گوش، از بین ببرید.

علت ایجاد کلوئید گوش

علت ایجاد کلوئید گوش

یک کلوئید می‌تواند بر اثر زخم‌های مختلف در بدنتان ایجاد شود. گوش شما ممکن است به دلایل زیر، دچار آسیب شده باشد:

 • زخم‌های ناشی از جراحی
 • آکنه
 • آبله مرغان
 • نیش حشرات
 • تاتو یا خالکوبی
 • سوراخ کردن گوش جهت گوشواره گذاری

کلوئید ناشی از سوراخ کردن گوش

سوراخ کردن گوش(ear piercing) شما می‌تواند به عنوان یک آسیب جدی تلقی نشود، اما گاهی اوقات ممکن است طور دیگری به نظر بیاید.

همزمان با بهبود زخم‌ها، بافت فیبروز اسکار، شروع به جایگزین کردن پوست می‌کند. گاهی اوقات بدن شما ناگهان بافت اسکار زیادی تولید می‌کند که منجر به کلوئید می‌شود. این بافت اضافی، از محل زخم اصلی، گسترش پیدا می‌کند که سبب یک برآمدگی یا یک توده کوچک، که البته بزرگتر از سوراخ اولیه است، می‌شود.

روی گوش، معمولا کلوئید به صورت برجستگی‌های گرد کوچک در کنار محل سوراخ، ظاهر می‌گردند. گاهی اوقات آنها به سرعت رشد می‌کنند اما معمولا چند ماه پس از سوراخ شدن گوش، ظاهر می‌شوند. رشد کلوئید گوش شما، ممکن است به آرامی و در طی مدت چند ماه آینده، ادامه پیدا کند. حتما به این نکته توجه کنید که بهتر است از سوراخ کردن قسمت غضروفی گوش پرهیز کنید.

چه کسانی به کلوئید گوش مبتلا می‌شوند؟

چه کسانی به کلوئید گوش مبتلا می‌شوند؟

در حالی که کلوئید در هر کسی می‌تواند ایجاد شود، به نظر می‌رسد برخی از افراد، بر اثر عوامل خاصی، در معرض خطر بیشتری در ابتلا به آن، قرار دارند:

 • رنگ پوست:افرادی که پوست تیره‌ای دارند، حدود 15 تا 20 برابر بیشتر در معرض ابتلا به کلوئید قرار دارند.
 • ژنتیک: اگر فردی از اعضای خانواده شما دارای کلوئید گوش باشد، پس ممکن است که شما نیز در آینده دچار کلوئید گوش شوید.
 • سن: کلوئید در افرادی که زیر 30 سال دارند، بیشتر دیده می‌شود.
مقاله مفید :  عوارض و هزینه عمل جراحی استاپدکتومی

روش‌های درمان کلوئید گوش

درمان کلوئید گوش و از بین بردن کلوئیدها، کاری دشوار می‌باشد. حتی اگر با موفقیت برداشته شوند، ممکن است دوباره ظاهر شوند. اکثر متخصصان پوستی، ترکیبی از درمان‌های مختلف برای نتیجه اثر بخش و طولانی مدت کلوئید، توصیه می‌کنند.

گوشواره‌های فشاری

اگر شما برای برداشتن کلوئید گوش یک جراحی را پشت سر گذاشته‌اید، ممکن است پزشک شما، استفاده از گوشواره‌های فشاری برای بعد از عمل کلوئید را پیشنهاد دهد. این گوشواره‌ها، فشار یکسانی به بخشی از  گوش شما وارد می‌کنند که از تشکیل دوباره کلوئید گوش، جلوگیری می‌شود. با اینحال، فشار این گوشواره‌ها برای اکثریت مردم بسیار ناخوشایند است و باید 6 تا 12 ماه و روزانه 16 ساعت، استفاده شود.

پرتو درمانی

پرتو درمانی(Radiotherapy) به تنهایی ممکن است اندازه کلوئید گوش را کاهش دهد. با این حال، این موضوع نیز با جراحی همراه است.

عمل جراحی برداشتن کلوئید

عمل جراحی برداشتن کلوئید

پزشک جراح گوش شما، می‌تواند با استفاده از تیغ جراحی، کلوئید را از گوش شما جدا کند. با این حال، این موضوع، زخم جدیدی ایجاد می‌کند که می‌تواند مکان مناسبی برای کلوئید جدید باشد. زمانی که کلوئید گوش با جراحی برداشته می‌شوند، معمولا دوباره برمی‌گردند. به همین علت، پزشکان علاوه بر روش جراحی، سایر روش‌های درمانی دیگر را نیز تجویز می‌کنند تا دست کم از بازگشت کلوئید گوش جلوگیری شود.

برداشتن کلوئید بدون جراحی

همچنین چندین گزینه درمانی غیر جراحی برای درمان کلوئید گوش وجود دارد که می‌توانید آن را امتحان کنید. ممکن است شما قادر به حذف کلوئید گوش از طریق جراحی نباشید، در اینصورت  گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند  که می‌توانند کلوئیدها را کوچک‌تر کنند.

کورتیکواستروئیدها و دیگر تزریقات (آمپول‌ها)

پزشکان شما می‌توانند داروهایی به کلوئید گوش شما تزریق کنند تا آن را کوچک، نرم‌تر کرده و سبب تسکین علائم آن شوند. شما ممکن است برای بهبود کلوئید، هر سه یا چهار هفته تزریق داشته باشید. این کار معمولا با چهار بار مراجعه به مطب انجام می‌شود.

طبق آکادمی پوست آمریکا، حدود 50 تا 80 درصد کلوئید پس از درمان با تزریق، کوچک می‌شوند. با این حال، آنها همچنین بر این موضوع تاکید دارند که بسیاری از کلوئید افراد پس از 5 سال، دوباره عود می‌کند.

مقاله مفید :  اثر هندزفری بر گوش و مغز و عوارض آن

سرما درمانی

سرما درمانی، سبب منجمد شدن کلوئید گوش می‌شود. زمانی که همزمان با سایر روش‌های درمانی به خصوص تزریق استروئید ترکیب شود، بهترین عملکرد خود را نشان می‌دهد. پزشک شما ممکن است سه بار یا بیشتر، استفاده از سرما درمانی را قبل یا بعد از استفاده از تزریقات استروئید به شما پیشنهاد دهد.

لیزر درمانی

درمان کلوئید گوش با لیزر درمانی

درمان کلوئید گوش با لیزر درمانی می‌تواند سبب کاهش اندازه و تغییر رنگ کلوئید گوش بشود. مانند سایر درمان‌های دیگر، لیزر درمانی همراه با روش‌های دیگر انجام می‌شود.

لیگاتور

لیگاتور(Ligator) یک نوع نخ جراحی ست که به دور کلوئید بزرگتر بسته می‌شود.با گذشت زمان، این نخ کلوئید را شل کرده و باعث افتادن آن می‌شود. تا زمانی که کلوئید گوش شما بریده نشود، باید بین هر سه یا چهار هفته یک نخ جدید ببندید.

پمادهای رتینوئید

پزشک شما ممکن است برای تغییر اندازه و رنگ کلوئید گوش، برای شما پماد و کرم رتینوئید(Retinoids) تجویز کند. بر اساس مطالعات معتبر، کرم‌های رتینوئید می‌توانند اندازه، رنگ و خارش کلوئیدها را کمی کاهش دهند.

درمان خانگی کلوئید و طب سنتی

درمان خانگی کلوئید

اگر چه هیچ درمان خانگی معتبری وجود ندارد که بتواند کلوئیدها را از بین ببرد، اما چندین روش درمانی طب سنتی وجود دارد که شما می‌توانید دست کم برای ظاهر کلوئید گوش استفاده کنید.

ژل‌های سیلیکونی

چندین مطالعه‌ی بالینی ثابت کرده‌اند که ژل‌های سیلیکونی می‌توانند اندازه و رنگ کلوئید گوش را کاهش دهند  و بافت را بهبود ببخشند. یک تحقیق نشان داد که 34 درصد از اسکارهای برجسته پس از استفاده روزانه از ژل سیلیکونی، به طور قابل توجهی نرم‌تر شده بودند.

مطالعات معتبر همچنین نشان دادند که استفاده از ژل سیلیکونی، به جلوگیری از تشکیل دوباره کلوئیدها کمک می‌کند. به همین دلیل پزشک شما ممکن است استفاده از آن را برای بعد از جراحی، توصیه کند. شما می‌توانید  ژل سیلیکونی و همینطور  تکه‌های ژل سیلیکونی را بدون نسخه پزشک خریداری کنید.

عصاره پیاز

تحقیقات نشان داد که استفاده از ژل عصاره پیاز، می‌تواند باعث کاهش اندازه و علائم زخم‌های برجسته از جمله کلوئید شود. با این حال، تاثیر بسزایی در ظاهر زخم‌ها ندارد.

مقاله مفید :  ناشنوایی یا کم شنوایی یک طرفه گوش چیست؟

عصاره سیر

اگر چه این فقط یک تئوری است اما محققان معتبر بر این باورند که عصاره سیر به طور کلی می‌تواند کلوئیدها را درمان کند. هر چند هنوز مطالعات علمی انجام نشده که این موضوع را ثابت کند.

آیا می‌توان از کلوئید گوش جلوگیری کرد؟

آیا می‌توان از کلوئید گوش جلوگیری کرد؟

کلوئید گوش به سختی درمان می‌شود. اگر مستعد ابتلا به آن هستید، برای کاهش ابتلا به آن، نکات زیر را رعایت کنید:

 • اگر حس می‌کنید که اطراف پوست سوراخ گوش شروع به ضخیم شدن می‌کند، باید سریعا برای پیشگیری اقدام کنید. گوشواره خود را بردارید و از پزشک برای استفاده از از گوشواره‌های فشاری سوال کنید.
 • اگر سابقه کلوئید گوش دارید، گوش خود را سوراخ نکنید.
 • اگر شخصی از خانواده شما به کلوئید گوش مبتلا شده بود، از پزشک بخواهید که قبل از انجام عمل‌های زیبایی، خالکوبی یا سوراخ کردن گوش، یک نمونه از ناحیه مورد نظر را جهت احتیاط بردارد.
 • اگر می‌دانید که به کلوئید گوش مبتلا هستید و به عمل جراحی نیز نیاز دارید، حتما به جراح خود بگویید. آنها ممکن است از روش‌های خاصی برای کاهش خطر استفاده بکنند.
 • از هر گونه زخم یا سوراخ گوش، به نحو عالی مراقبت کنید. تمیز نگه داشتن زخم می‌تواند خطر ابتلا را کاهش دهد.
 • پس از ایجاد سوراخ یا زخم، از ژل سیلیکونی استفاده کنید.

دورنمای بیماری کلوئید گوش

درمان کلوئید امری دشوار می‌باشد، بنابراین بهتر است که از پزشکتان کمک بگیرید. اکثر افراد مبتلا به کلوئیدها، چه روی گوش و چه در دیگر نقاط بدن، به درمان‌های ترکیبی واکنش مناسبی نشان می‌دهند.

اگر می‌دانید که احتمال ابتلا در شما بسیار بالاست، می‌توانید برای جلوگیری از کلوئید گوش در آینده از اقدامات خاصی، پیروی کنید. بهتر است با یک متخصص پوست که چندین روش درمانی ترکیبی را پیشنهاد می‌دهد، مشورت کنید.

کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر با استفاده از روش‌های نوین درمان به شما خدمات رسانی می‌کند. در صورت نیاز برای رزور و نوبت دهی می‌توانید با کلینیک گوش تهران تماس حاصل فرمایید.

مطلبی که تحت عنوان «کلوئید گوش چیست و چگونه درمان می‌شود؟» خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

منبع: healthline

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۲.۲ از ۵
از مجموع ۵ رای

پست های مرتبط

18 دیدگاه دربارهٔ «کلوئید گوش چیست و چگونه درمان می‌شود؟»

 1. المیرا

  سلام مقاله هاتون عالیه .من به کلینیک شما مراجعه کردم بسیار خوش برخورد بودید

 2. رها رمضانی

  من هم دخترم کلوئید گوش داشت درمان کرد و خیلی راضی بودیم. مرسی از سایت خوب شما که باعث شد دختر من ازین بیماری نجات پیدا کنه

 3. سلام من کلوئید گوش دارم رفتم جراحی کردم ولی بزرگتر شد بعد رفتم پیش یک دکتره دیگه گفت باید لیزر کنیم میترسم لیزر کنم بزرگتر بشه لطفا راهنماییم کنید

 4. علیرضا

  سلام ، پسرم سه مرحله در پشت گوش کلوئید رار سه بار در شهرستان متخصص پوست جراحی کرد در بعد جراحی سوزن زد ولی مجدااً بازم ی بند انگشت عود کرد نمیدانم چکار کنم
  لطفاً راهنمایی کنید ممنونم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام شما باید به یک متخصص چوست دیگر مراجعه کنید و بررسی مجدد صورت گیرد.

 5. ممنون که این مطلب رو به اشتراک گذاشتید. سوال دارم از خدمتتون
  من ۴ ماه قبل قسمت غضروفی گوشم رو سوراخ کردم و از داخل برامدگی گرد شکل پیدا کرده. از بیرون چیزی مشخص نیست ولی دستم رو که میزنم متوجه میشم و بعضی وقتها درد میگیره.
  آیا باید گوشواره رو دربیارم؟ سوراخ بسته میشه؟ میترسم دربیارم بیشتر رشد کنه.

 6. سلام .من حدودا چهارماه هست که قسمت غضروف گوشمو سوراخ کردم،دو سه روز بعد از سوراخ کردن گوشم عفونت کرد که با تجویز قرص درمان شد،منتها از اون زمان به بعد یک قسمت خیلی کوچیک کنار گوشم سفت شده اندازه ی یک جوش کوچیک که وقتی دست بخوره خیلی کم درد میگیره .برای درمانش باید چیکار کنم؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام. احتمالا یا عفونته یا کلوئید باید مراجعه کنید تا علت دقیق بررسی بشه.

 7. سلام خسته نباشید
  من حدود سه هفته پیش گوشم رو سوراخ کردم و قیمت غضروف نیستش بعد یه مدت سه چیز مثل جوش توی یکی از سوراخ های گوشم در اومد برجستگیش از بیرون معلوم نیست و فقط دستم بهش خوردنی متوجهش میشم میگم امکانش هست بزرگتر شه؟یه این اصلا کلوئید هست یا نه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام بله امکان داره ولی بدون بررسی نمیشه چیزی گفت

 8. فرزانه

  سلام من چند سالی هست این مشکل رو دارم دو بار جراحی کردم باز کلوئید بزرگ‌تر شد رفتم دکتر یخ و کورتون تجویز کرد به فاصله ۴۰روز این دو کار و برام انجام داد ولی کوچیکتر ک نشد بزرگترهم شد راه پیشنهادی شما چیه؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام وضعیت گوش و کلوئید باید معاینه و بررسی بشه بدون معاینه نمیشه چیزی گفت مراجعه کنید.

 9. سلام وقت بخیر
  من حدود سه ماه قبل گوشمو سوراخ کردم و الان گوش سمت راستم یچیزی شبیه به جوش درآورده که اژرافش قرمزه و وسطش سفیده
  این عفونته یا کلوئید و اینکه میشه با دارو درمانش کرد؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام باید گوش بررسی بشه به این شکل نمیشه نظر داد مراجعه کنید.

 10. ناشناس

  سلام وقت بخیر من حدود ۴ ماه پیش چند جای گوشم رو سوراخ کردم ( همشون بخش غضروفی هستن )
  ولی متاسفانه روی همشون برآمدگی هایی به وجود اومده که احتمالا کلوئیده اندازشون خیلی کوچیکه ولی ظاهر گوشم رو خیلی زشت میکنه
  آیا ممکنه چند ماه بعد از رشد خود به خود کوچیک بشه؟ اصلا تو خانواده ام سابقه ی کلوئید نداریم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *