اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟

جراحی اتوپلاستی یا زیبایی گوش

اتوپلاستی(otoplasty) که به آن جراحی زیبایی گوش نیز گفته می‌شود؛ روشی برای تغییر شکل دائم، موقعیت یا اندازه گوش است. اگر گوش شما بیش ازحد بزرگ و برجسته است، می‌توانید جراحی زیبایی انجام دهید.

همچنین اگر گوش یا گوش‌های شما به دلیل آسیب دیدگی یا نقص مادرزادی شکسته باشد، این افراد کاندید جراحی اتوپلاستی هستند. بعد از رشد کافی لاله گوش معمولاً بعد از 5 سالگی تا بزرگسالی می‌توان اتوپلاستی را انجام داد. در بعضی موارد، جراحی از اوایل 3 سالگی نیز انجام می‌شود.

در بعضی از موارد دفورمیتی‌های گوش باید در سن پایین‌تری جراحی شود اما سن اصلاح اختلال loopear  یا گوش برجسته در سن 6 تا 12 سالگی است. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این نوع از عمل‌های زیبایی گوش بیشتر مطلع شوید.

 

جراحی اتوپلاستی

 

تکنیک‌های اتوپلاستی بر اساس نوع و فرم گوش، اجرا می‌شوند. پزشک ممکن است از برش‌های مختلف استفاده کند که برخی در ادامه این مقاله آورده شده است.

 • پشت گوش‌ها
 • درون چین‌های داخلی گوش‌ها

پس از ایجاد برش، جراح بر اساس صلاح دید غضروف و پوس اضافی را بر می‌دارد و غضروف را در موقعیت جدید با نخ‌های بخیه در موقعیت جدید شکل می‌دهد. سپس او غضروف‌ها را در موقعیت مناسب جمع کرده و با بخیه‌های داخلی آن را محکم می‌کند. این روش به طور معمول حدود دو ساعت طول می‌کشد.

جراحی اتوپلاستی

جهت انجام اتوپلاستی چه اقداماتی باید انجام شود؟

 

برای انجام اتوپلاستی و جراحی زیبایی گوش به کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر مراجعه کنید. جراحان ما بعد از ویزیت بیمار و گرفتن شرح حال، معاینه و عکس برداری از فرم لاله گوش و زوایای لاله گوش نقشه دقیق جراحی را برای شما برنامه‌ریزی می‌کنند. شما به عنوان بیمار باید در مورد انتظارات خود به طور واضح برای پزشک بیان کنید.

بعد از اطمینان از برآورده شدن واقعه انتظارات خود با پزشکان معالج کلینیک گوش تهران نقشه درمانی را مشخص کنید. جراحان ما بعد از ویزیت شما و اطمینان از موفق شدن جراحی براساس انتظارات واقعی شما نوبت عمل می‌دهند.

مقاله مفید :  سن طلایی یا بهترین سن برای کاشت حلزون گوش

انتظارات شما باید از جراحی اتوپلاستی واقع گرایانه باشد. تبدیل گوش به گوش‌هایی با لبه تیز، گوش‌های خفاشی و گوش‌های غیرمتعارف بسیار کار اشتباه و غیرعلمی است. در کلینیک گوش تهران این جراحی‌های غیرعلمی انجام نمی‌شود.

برای مشاوره با دکتر نسرین یزدانی متخصص داخلی گوش، حلق و بینی به آدرس پیج @DrYazdani.net  مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره حضوری به کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر مراجعه کنید.

خطرات جراحی اتوپلاستی

 

اتوپلاستی نوعی جراحی زیبایی کم خطر به حساب می‌آید. در ادامه به برخی عوارض نادر این عمل می‌پردازیم. این موارد عبارتند از:

 • جای زخم؛ در حالی که جای زخم  اتوپلاستی ممکن است به صورت خطی در پشت گوش پنهان شود به همین خاطر این جای بخیه‌ها از لحاظ زیبایی برای بیمار مشکل ساز نیست .
 • عدم تقارن جزئی بعد از عمل کاملا طبیعی است  و جراحی اتوپلاستی ایرادات بزرگ را برطرف می‌کند.
 • تغییر در احساس پوست؛ در حین اتوپلاستی، جابجایی مجدد گوش‌ها می‌تواند به طور موقت بر احساس پوست در ناحیه تأثیر بگذارد. به ندرت، تغییرات دائمی هستند.
 • تصحیح بیش از حد؛ اتوپلاستی می‌تواند خطوط غیرطبیعی ایجاد کند که به نظر می‌رسد گوش‌ها به پشت محکم شده‌اند.

مانند هر نوع عمل جراحی بزرگ، اتوپلاستی خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را دارد. همچنین ممکن است به باند جراحی یا سایر مواد استفاده شده در حین یا بعد از عمل  حساسیت داشته باشید.

خطرات جراحی اتوپلاستی

اقدامات قبل از عمل

 

اتوپلاستی را می‌توان در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام داد. در صورت مصرف آسپرین 72 ساعت قبل از جراحی زیر نظر پزشک معالج قطع می‌شود. در صورت مصرف مکمل‌های گیاهی که سبب افزایش خون‌ریزی می‌شوند، مثل زنجبیل و جیجنر آن بهتر از قبل از عمل قطع شود.

بیمار بهتر است قبل از عمل به مدت 2 هفته از ترکیبات ویتامین E استفاده نکند. ترکیبات ویتامین E میزان خونریزی را افزایش می‌دهد.

مقاله مفید :  آیا وزوز گوش یکی از عوارض واکسن کرونا است؟

اقدامات قبل از عمل

بعد از عمل جراحی

 

بعد از اتوپلاستی، قابل تحمل است و این عمل سبب درد زیادی نمی‌شود. اما اگر بعد از جراحی با مصرف مسکن درد بدتر شد، به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

نتایج جراحی اتوپلاستی

 

بعداز اینکه بانداژهایتان برداشته شد، متوجه تغییر فوری در ظاهر گوش‌های خود خواهید شد. این تغییرات دائمی است. در نظر داشته باشیدکه بهترین نتایج جراحی اتوپلاستی بعد ازگذشت چندین ماه مشخص می‌شود.

اگر بعد از باز کردن پانسمان از نتیجه عمل خود راضی نیستید صبور باشید و با پزشک خود مشورت کنید. معمولا بعد از باز کردن پانسمان گوش ورم دارد و به دلیل وجود بخیه‌ها فرم نهایی را نگرفته است. بخیه‌های اتوپلاستی بنا به صلاح دید جراح معالج شما بعد از 2 تا چند هفته بعد از جراحی کشیده می‌شود.

نتایج جراحی اتوپلاستی

بهترین سن برای جراحی زیبایی گوش چیست؟

 

اگرچه اتوپلاستی برای همه رنج سن از کودکان تا بزرگسالان قابل انجام است، اما باید به خاطر داشت که بهترین نتایج جراحی‌ها پس از رشد کافی گوش حاصل شود. بهترین زمان جراحی گوش برجسته (loopear)  بین 5 تا 12 سالگی است .

در دفرومیتی یا نقص گوش برجسته زاویه گوش با استخوان جمجمه زیاد است و باعث برجسته بودن گوش‌ها در نمای قدام می‌شود. با جراحی مناسب می‌توان این ایراد را برطرف کرد. گاهی اوقات بدون نقص در غضروف‌های گوش فقط نرمه گوش (لوبول) بزرگ است که می توان با جراح ساده‌تر نرمه گوش را اصلاح کرد.

آیا عقب کشیدن گوش هایتان دردناک است؟

 

جراحی اتوپلاستی درد قابل تحملی دارد و بیماران از درد زیادی شکایت ندارند و با مصرف مسکن عادی این درد قابل برطرف شدت است.

آیا اتوپلاستی بر شنوایی تأثیر می گذارد؟

 

عمل اتوپلاستی تاثیری در بدتر شدن شنوایی ندارد. با جراحی اتوپلاستی شنوایی بهتر یا بدتر نمی‌شود.

تاثیر اتوپلاستی بر شنوایی

آیا با اتوپلاستی می توان گوش ها را کوچکتر کرد؟

 

مقاله مفید :  سرطان لاله گوش (علائم، تشخیص و درمان)

همانطور که اشاره شد ممکن است احساس کنید گوش‌های شما خیلی بزرگ هستند یا بیرون هستند و باعث می‌شود صورت شما نامتناسب به نظر برسد. تغییر شکل گوش که به آن اتوپلاستی نیز گفته می‌شود، ممکن است، باعث تغییر شکل یا کاهش اندازه گوش شود تا آنها را به صورت متقارن و متناسب با صورت خود درآورد.

درپایان

تغییر مکان و تغییر شکل #گوش می‌تواند به شما اعتماد به نفس بیشتری ببخشد و از احساس ناخوشایند خجالت در موقعیت‌های زندگی روزمره بکاهد. اگرچه اتوپلاستی به ندرت ضروری است، اما می‌تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش داده و به زندگی ادامه دهید.

برای مشاوره و دیدن نمونه کارهای جراحی اتوپلاستی دکتر نسرین یزدانی، به عنوان  یکی از پزشکان کلینیک گوش تهران، به آدرس@DrYazdani.net  مراجعه شود.

کلینیک گوش تهران در خیابان ولیعصر با استفاده از روش‌های نوین درمان می‌تواند این گونه از جراحی زیبایی گوش را به بهترین شکل انجام دهند. اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل جراحی اتوپلاستی هستید ، با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

مطلبی که تحت عنوان « اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟ » خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

منبع
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۲.۴ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

پست های مرتبط

کاشت ساقه مغز شنوایی
دسته‌بندی نشده

کاشت ساقه مغز شنوایی چیست؟

کاشت ساقه مغز شنوایی، تکنیک نوینی است که امروزه توسط متخصصان  مطرح مغز و اعصاب داخلی و خارجی درحال انجام است. این روش، برای افرادی

ادامه مطلب »

15 دیدگاه دربارهٔ «اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟»

 1. شبنم محمدی

  سلام و خسته نباشید پسرم جراحی کرد داخل همین کلینیک خیلی راضی بودم و خداروشکر هیچ عوارضی هم نداشت

  1. کلینیک گوش تهران

   برای دریافت و رزرو نوبت با شماره 88205806-88870911 تماس حاصل فرمائید. و یا به صورت اینترنتی اقدام کنید. به صفحه اصلی سایت به ادرس tehranearclinic.com رفته و در بخش تماس با ما روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

  2. کلینیک گوش تهران

   سلام. برای دریافت نوبت هم می توانید با شماره های 88205806-88870911 تماس حاصل فرمائید و هم به صورت اینترنتی اقدام کنید. به صفحه اصلی سایت به ادرس tehranearclinic.com رفته و در بخش تماس با ما روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

 2. محمد رضا

  سلام خسته نباشید خیلی خوب بود مقالتون اطلاعات منو بالا برد

 3. سلام وقت بخیر هم من و هم خواهرم داخل این کلینیک عمل اتوپلاستی رو انجام دادیم خیلی راضی بودیم هیچ عوارضی هم نداشتیم

 4. حسین خالقی

  سلام من میخوام این عمل رو انجام بدم و پیگیر شدم کلینیک شما رو معرفی کردن بهم ولی قبل از اومدن دوس دارم نمونه های جراحی تون رو ببینم میشه چندتا نمونه از جراحی های خودتون رو بزارید

 5. با سلام
  من هفته قبل اتوپلاسی انجام دادم الان احساس می کنم گوشام خیلی چسبیدن به سرم
  ایا بمرور زخم ها که خوب شوند فاصله برمی گردد یا بهمین شکل می مانند؟
  ایا مجددا با جراحی امکان ایجاد فاصله خواهد بود؟
  خیلی نگرانم

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام شما باید به دکتر یزدانی در روزهای دوشنبه یا چهارشنبه مراجعه کنید.

 6. با سلام.خسته نباشین منم پسر۸ سالمو بردم عمل. الان ۱۰ روزه عمل شده. بخیه ها هم برداشته نشده. ولی گوشها بیش اندازه به سرچسبیده اصلا غیرطبیعی شده. به نظرتون یکم امکان برگشت هست؟

  1. کلینیک گوش تهران

   سلام در صورت املان برای بررسی مراجعه کنید یا با با پژشک جراح خودشون صحبت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *