انواع روش های درمان کم شنوایی

کم شنوایی(Hearing loss) و از دست دادن شنوایی به دلایل مختلف می‌تواند زندگی بیمار را از جنبه‌های گوناگون تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل در طول زمان درمان‌های زیادی برای بیماری کم شنوایی به وجود آمده است. با وجود پیشرفت علم، بسیاری از افراد همچنان ترجیح می‌دهند از درمان‌های سنتی استفاده کنند که یکی از دلایل اصلی آن ارزان بودن این روش درمانی کم شنوایی است. در ادامه مقاله به انواع کم شنوایی و روش‌های درمان کم شنوایی اشاره خواهیم کرد.

بیماری کم شنوایی

از دست دادن شنوایی می‌تواند مخاطره آمیز باشد. واکنش افراد مختلف به این پدیده متفاوت است. برای تعداد زیادی، از دست دادن شنوایی می‌تواند مشکلات اجتماعی، روانی و فیزیکی را پدید آورد. حال اگر شما قدرت شنوایی خود را از دست داده‌اید یا در حال از دست دادن آن هستید، پرسیدن این سوال که آیا این حس شنوایی از دست رفته قابل بازگشت است و درمانی دارد یا خیر بسیار طبیعی و منطقی می‌نماید. در شرایط اقتصادی فعلی فهمیدن انواع روش های درمان کم شنوایی در جهت کاهش علائم اختلالات شنوایی از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله به بررسی عارضه افت شنوایی در گوش و راهکارهای مناسب در این زمینه می‌پردازیم.

انواع کم شنوایی

سه نوع اصلی کم شنوایی وجود دارد:

 • حسی – عصبی
 • انتقالی
 • مختلط

کم شنوایی حسی – عصبی(Sensorineural hearing loss)

کم شنوایی حسی – عصبی معمول‌ترین نوع کم شنوایی می‌باشد. این نوع کم شنوایی دائمی بوده و در نتیجه آسیب به عصب شنوایی یا سلول‌های مویی، که سلول‌های کوچک مو مانند در گوش داخلی می‌باشند، به وجود می‌آید. بیماری منییر (Menieres disease) نیز می‌تواند این نوع کم شنوایی را ایجاد کند.

کم شنوایی انتقالی(Transient hearing loss)

با شیوع کمتر نسبت به کم شنوایی حسی – عصبی، کم شنوایی انتقالی در نتیجه آسیب دیدن یا مسدود شدن گوش خارجی یا میانی ایجاد می‌شود که این اتفاق موجب اختلال در هدایت صوت به گوش داخلی می‌شود. در این نوع افت شنوایی، گوش داخلی و عصب شنوایی سالم‌اند. دائمی یا موقتی بودن اختلال  شنوایی(hearing-loss) در این حالت به دلیل ایجاد آن بستگی دارد. دلایل آن از به هم فشردگی موم گوش، تا قطع ارتباط استخوانچه‌های گوش میانی به دلیل آسیب و ضربه متغیراند.

مقاله مفید :  آزمایشات سرگیجه و تعادل

کم شنوایی مختلط(Mixed hearing loss)

در تعدادی از موارد، کم شنوایی می‌تواند نتیجه ترکیبی از مخاطرات انتقالی و حسی – عصبی باشد. به عنوان مثال، کم شنوایی-حسی عصبی شما ممکن است به همراه به هم فشردگی موم گوش پیچیده‌تر شود. به این نوع کم شنوایی، مختلط گفته می‌شود.

 انواع روش های درمان کم شنوایی

برای کم شنوایی روش های درمانی متعددی وجود دارد. در ادامه به بررسی انواع روش های درمان کم شنوایی میپردازیم.

 درمان کم شنوایی حسی – عصبی

 اصلاح عصب شنوایی و سلول‌های مویی پس از آسیب دیدن ممکن نیست، اما وابسته به شدت آسیب، کم شنوایی حسی – عصبی توسط سمعک(hearing aids) و ایمپلنت حلزونی(cochlear implan)، با موفقیت درمان شده اند. هر چند احتمال برگشت ناپذیری کم شنوایی‌تان نیز وجود دارد.جهت استعلام قیمت و هزینه های سمعک و جراحی کاشت حلزون کلینیک گوش تهران ، به آدرس قید شده در سایت، مراجعه نمایید.

ایمپلنت حلزون(cochlear implan)

کاشت حلزون، قسمت آسیب دیده سیستم شنوایی را کنار گذاشته و از آن عبور و مستقیماً عصب شنوایی‌تان را تحریک می کند. با یک ایمپلنت حلزونی، افراد زیادی، حتی آنهایی که آسیب حسی – عصبی شدید داشته اند، قادر به بازگردانی حس شنوایی بوده اند.

 بازگشت کم شنوایی انتقالی

 بسته به طبیعت و شدت مشکل، افراد دچار کم شنوایی انتقالی، می‌توان قسمتی یا حتی اکثر قدرت شنوایی شان را دوباره به دست آورند. هر چند که همه افراد قادر به برگرداندن شنوایی و درمان کم شنوایی نیستند.

 رفع انسداد

 معمولاً شنوایی می‌تواند از طریق مشخص کردن علت ایجاد انسداد، کاملاً به حالت اول بازگردد و درمان شود:

عامل موم و اجسام خارجی را می‌توان براحتی و با هزینه کم حذف کرد، حتی گاها بدون نیاز به عمل‌های تهاجمی،درمان این نوع کم شنوایی قابل انجام است. همینطور عفونت‌های باکتریایی طبق دستور پزشک  با آنتی بیوتیک های معمول  قابل درمان هستند.

مقاله مفید :  عمل جراحی تمپانوماستوئیدکتومی چیست؟

سایر انواع روش های درمان کم شنوایی

گاهی برای بازگرداندن و درمان کم شنوایی انتقالی نیاز به انجام عمل جراحی گوش توسط پزشک است. از جمله این بیماری‌ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تنگی کانال گوش.
 • برجستگی استخوان کانال گوش.
 • اتواسکلروزیس یا رشد غیر طبیعی استخوان اطراف استخوانچه رکابی در گوش میانی.
 • گسستگی زنجیره استخوانی یا جدایی غیرطبیعی استخوانچه‌های گوش میانی (رکابی، چکشی و سندانی).

هر چند انتخاب‌های درمانی محدودند، پزشک مربوطه ممکن است راه حل‌هایی را پیشنهاد کند، از جمله:

 • سمعک‌های معمول
 • سمعک‌های هدایت استخوانی
 • دستگاه‌های قابل کاشت متصل به استخوان
 • ایمپلنت‌های گوش میانی

بازگرداندن کم شنوایی مختلط

در کم شنوایی‌های مختلط تصمیم‌های درمانی بر اساس وضعیت‌های حسی – عصبی و انتقالی که برای شما به وجود آمده، گرفته می‌شود. پزشک شما ممکن است تصمیم بر درمان کم شنوایی حسی عصبی یا انتقالی یا هر دو بگیرد.

درمان خانگی کم شنوایی

هرچند که پژوهش‌های بالینی درباره انواع روش های درمان کم شنوایی کم قیمت موثر در بازگردانی شنوایی، محدوداند، درمان‌های طبیعی طرفداران زیادی دارند.

دقت کنید که سازمان غذا و دارو بر کیفیت و خلوص عصاره های  گیاهی نظارتی ندارد و آنها را تنظیم نمی‌کند. بسیار مهم است که قبل از استفاده از عصاره‌های گیاهی با پزشک خود مشورت کنید و در انتخاب آنها نهایت دقت را داشته باشید.

جمع بندی

همانطور که اشاره شد سه نوع دسته بندی برای انواع از دست رفتن شنوایی وجود دارد و بالقوه قابل برگشت است. اولین قدم در یافتن درمان و بازیابی شنوایی‌، مراجعه به پزشک‌ برای فهمیدن انواع روش های درمان کم شنوایی است.

متخصصان گوش، حلق و بینی می‌توانند نوع از دست رفتن شنوایی را با استفاده از شنوایی سنجی(audiometry) یا تست شنوایی تشخیص داده و سپس گزینه‌های درمانی موثر را برای وضعیت شما پیشنهاد دهند. اگر تصمیم گرفتید که از انواع روش های درمان کم شنوایی برای بازگرداندن شنوایی‌تان مطلع شوید، حتماً با پزشک خود در این زمینه مشورت کرده تا از مناسب بودن آن برای خود مطمئن شوید. کلینیک گوش تهران با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته خدمات تشخیصی و درمانی با کیفیت، در زمینه گوش به مراجعه کنندگان ارائه می‌دهد.

مقاله مفید :  آیا بدنسازی باعث کاهش شنوایی می‌شود؟

منبع مقاله: healthline

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۷ از ۵
از مجموع ۷ رای

پست های مرتبط

4 دیدگاه دربارهٔ «انواع روش های درمان کم شنوایی»

 1. رها رمضانی

  سایتتون خیلی خوبه کلینیکتونم عالی بود با رعایت همه پروتکل های بهداشتی

 2. بالاتر عالی بودن و با حوصله مشاوره دادند و راهنماییم کردن ممنونم ازتون

 3. سلام بسیار ممنونم ازتون به کلینیک شما امدم از همه چی راضی بودم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .