سمعک‌ هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

از زمان اختراع سمعک‌ها، زندگی در حال تغییر است. این دستگاه‌های کوچک به افراد کم شنوا قدرت شنیدن دوباره را می‌دهند. تمام صداهایی که به علت کم شنوایی شنیده نمی‌شوند اکنون تقویت می‌شوند. هنگامی که سمعک‌ها برای اولین بار تولید شدند، تقریباً تنها هدف سمعک‌ها تقویت صداها بود.
سمعک‌های امروزی می‌توانند کارهای دیگری به غیر از کمک به شنوایی فرد کم شنوا داشته باشند. با جدیدترین فناوری، سمعک‌ها هوشمند‌تر از همیشه هستند. برخی از مدل‌های جدید می‌توانند به طور خودکار صدای باد را کاهش دهند یا به هدفون استریو بی سیم تبدیل شوند. اگر سمعک گم شود‌، برنامه‌ای برای کمک به فرد ناشنوا برای پیدا کردن سمعک وجود دارد. برای اطلاع از آخرین فناوری سمعک‌های هوشمند، با ما همراه باشید. در ادامه به معرفی سمعک‌های هوشمند و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

سمعک‌های هوشمند چیست؟

سمعک(hearing aids) در طول سال‌ها، بسیار پیشرفت کرده و همانند گذشته دستگاهی بزرگ نیست. سمعک‎‌های امروزی از نظر طراحی فوق العاده کوچک هستند. آنها همچنین کاملاً هوشمند هستند و می‌توانند با صداهای اطراف فرد کم شنوا سازگار شوند و شنیدن آنها را برای کاربر آسان‌تر کنند. بنابراین در حالی که الگوریتم سمعک بین سر و صدای پس زمینه و گفتار تنظیم می شود، برقراری ارتباط را برای فرد کم شنوا سهل و آسان می‌کند.
سمعک‌‌های هوشمند(سمعک‌های دیجیتال) محبوب‌ترین و موثرترین گزینه برای مدیریت هر میزان از کم شنوایی هستند. سمعک‌های هوشمند فشار را از روی مغز کم می‌کنند، بنابراین افراد کم شنوا مجبور نیستند وقتی صدای دیگری وجود دارد انرژی خود را برای شنیدن مکالمه هدر دهند.
سمعک‌های هوشمند(smart hearing aid) می‌توانند از طریق اتصال بلوتوث با سایر دستگاه‌های هوشمند همانند تلفن هوشمند یا تلویزیون ارتباط برقرار کنند. آنها به فرد کم شنوا امکان گرفتن تماس‌های تلفنی، گوش دادن به موسیقی و سایر موارد صوتی را می‌دهند. این اصوات به صورت مستقیماً به سمعک کاربر بدون نیاز به دستگاه واسطه منتقل می‌شود.

مقاله مفید :  معرفی انواع روش‌های تست شنوایی سنجی

مزایای سمعک هوشمند

  • تنظیمات مکان؛ برای کسانی که در حال حرکت هستند، داده‌های GPS سمعک، مکان‌های موردعلاقه فرد را به خاطر می سپارد و صدا را برای افراد کم شنوا متناسب با محیط تنظیم می‌کند.
  • کاهش باد؛ این تنظیم به طور خودکار فعال می‌شود تا وقتی که بیرون از خانه باد بوزد یا هنگام رانندگی، پنجره‌ها پایین باشد، میزان خش خش صدا کاهش پیدا می‌کند.
  • قابلیت گرفتن تماس؛ این ویژگی تشخیص می‌دهد که آیا فرد یک تلفن را روی گوش خود نگه داشته است یا خیر. در این حالت به طور اتوماتیک، میزان صدا را برای راحتی بیشتر تنظیم می‌کند.
  • تمرکز بر گفتار؛ هنگامی که در محیط‌های مختلف نویز ایجاد می‌شود. در هنگام گفتگو با افراد دیگر صدا به سختی شنیده می‌شود. برخی از سمعک‌ها به فرد کم شنوا اجازه می‌دهند واضح ترصدای آنها شنیده شود.
  • گوش دادن موسیقی و صدای تلویزیون؛ سمعک‌های گذشته اغلب دسترسی کاربر به پخش کننده‌های موسیقی را محدود می‌کرد، زیرا نمی‌توانست به طور همزمان از گوشی و سمعک استفاده کند. با این حال، فناوری بی سیم امکان اتصال مستقیم دستگاه‌های صوتی دارای بلوتوث مانند گوشی‌ها و تلویزیون‌های هوشمند را به سمعک‌ها هوشمند م‌دهد.
  • کنترل سمعک با استفاده از برنامه‌های هوشمند؛ تجربه گوش دادن را می‌توان شخصی سازی کرد، بسته به علاقه کاربر، صدا را به یک یا هر دو سمعک منتقل کرد یا همزمان به چندین دستگاه متصل شد. این شخصی سازی معمولاً از طریق یک برنامه تلفن همراه امکان پذیر است، زیرا بسیاری از سمعک‌ها برای جای دادن این تنظیمات در خود بسیار کوچک هستند.
  • اتصال سمعک به خانه‌های هوشمند؛ اینترنت اشیا (IoT) اتصال دیجیتال را به لیست رو به رشد دستگاه‌های خانگی وارد می‌کند. اکنون، یک پلتفرم نرم افزاری به نام IF This then That (IFTTT) به کاربران سمعک هوشمند اجازه می‌دهد تا خود را به دستگاه‌های اینترنت اشیا اطراف خانه خود متصل کنند و جنبه‌های مختلف زندگی روزمره خود را به طور خودکار انجام دهند.

سمعک‌های هوشمند می‌توانند از اتصال اینترنت بی سیم برای همگام سازی در دستگاه‌های خانگی مختلف مجهز به اینترنت مانند زنگ در یا زنگ خطر استفاده کنند. این امکان را فراهم می‌کند که هنگام فعال شدن این دستگاه‌ها صدایی مانند اعلان گفتاری یا صدای زنگ از طریق سمعک‌ها منتقل شود و استقلال بیشتری به کاربران بدهد.
این اتصال در خانه هوشمند حتی با دستگاه‌های قهوه ساز مجهز به اینترنت اشیا و سیستم‌های روشنایی منزل نیز امکان پذیر است. اگر یک کاربر سمعک بخواهد صبح دستگاه قهوه هنگام روشن شدن سمعک‌های هوشمند خود روشن شود یا چراغ اتاق خوابش هنگام خاموش کردن کمک خود شبانه خاموش شود، می‌تواند این کار را از طریق IFTTT انجام دهد.

 • شنیدن صدا به وضوح با وجود نویز در محیط اطراف
 • درک بهتر مکالمات
 • کنترل میزان صدا
 • شارژ راحت سمعک‌ها
مقاله مفید :  دانستنی‌های در رابطه با سیستم شنوایی جنین

سمعک‌های هوشمند به گونه ای طراحی شده‌اند که شنوایی با کیفیتی را برای افراد کم شنوا فراهم می‌کنند. افراد کم شنوا قادر خواهند بود تمام صداهای مورد نظر خود را بشنوند.

مهم‌ترین تفاوت سمعک‌های عادی و سمعک‌های هوشمند

در سمعک‌های قدیمی، همه تنظیماتی که انجام می‌شد دستی بود. کاربرد می‌توانست میزان صدا و تنظیمات را به صورت دستی تغییر دهد. یکی از پیشرفت‌های چشمگیر در فناوری سمعک، توانایی سمعک‌های هوشمند برای یادگیری کارهایی است که فرد کم شنوا انجام می‌دهد.
آنها تنظیمات مختلف را به خاطر می‌سپارند و تغییراتی را برای افراد کم شنوا ایجاد می‌کنند. آنها می‌دانند که تنظیمات دلخواه کاربر چیست، بنابراین این کار هرگونه تنظیم دستی را  از بین می‌برد. این کار باعث می‌شود تجربه بهتری داشته باشند زیرا باعث می‌شود احساس کنند در گوش‌های خود سمعک ندارند. سمعک‌های هوشمند دقیقاً مانند گوش عادی با محیط سازگار می‌شوند.

تفاوت سمعک هوشمند را تجربه کنید
سمعک‌های هوشمند افراد ناشنوا کارهایی فراتر از تقویت شنوایی دارند. سمعک‌های هوشمند اکنون به مردم امکان می‌دهد موسیقی خود را پخش کنند، خانه‌های خود را اداره کنند و سلامتی خود را کنترل کنند. فناوری‌های سمعک‌های هوشمند در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و زندگی بسیاری از افراد را که قبلاً با محدوده صوتی محدودتری زندگی می‌کرد، متحول کرده است.

اگر یک کاربر جدید سمعک هستید یا سال‌ها سمعک خود را به روز نکرده‌اید، با شماره تماس‌های درج شده در همین مقاله تماس حاصل فرمائید تا در مورد مزایای سمعک هوشمند با ما صحبت کنید. با کمک سمعک‌های هوشمند قادر خواهید بود دوباره مکالمه را بدون زحمت بشنوید و از زندگی نهایت لذت را ببرید. شنوایی شناسان تیم کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر با سابقه درخشان  در زمینه توانبخشی بیماری‌های گوش می‌توانند مشاوره خوبی برای شما باشند.

مطلبی که تحت عنوان «سمعک‌های هوشمند چیست و چه مزایای دارند؟ » خواندید، به طور اختصاصی برای وب سایت کلینیک گوش تهران تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

مقاله مفید :  اوتیت سروز چیست؟ علائم و درمان آن

شماره‌های تماس با کلینیک گوش تهران: 88205806-88870911 021

منبع:

heartearboutique
medicaldevice-network
siouxfallshearing

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پست های مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «سمعک‌ هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟»

 1. خیلی عااالی بود کلینیک گوش تهران جز بهترین هاست در تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .