آشنایی با توانبخشی تعادل و سرگیجه

توانبخشی تعادل و سرگیجه

برای درمان یا بهبود سرگیجه و عدم تعادل ناشی از اختلالات گوش داخلی، لازم است فرد تحت توانبخشی تعادل و سرگیجه قرار گیرد.

سرگیجه یکی از عوارض ناشی از انواع اختلالات مغزی و یا بیماری‌های مرتبط با گوش داخلی است. بروز سرگیجه در طولانی مدت می‌تواند نحوه حرکت کردن و فعالیت‌های روزمره افراد را تحت تاثیر قرار دهد. همان‌طور که گفته شد سرگیجه و عدم تعادل ناشی از اختلالات گوش داخلی از رایج‌ترین انواع سرگیجه به حساب می‌آیند.

در توانبخشی تعادل و سرگیجه شرایط برای هماهنگی چشم، مغز، گوش داخلی و بدن فراهم می‌گردد. تمرینات توانبخشی سرگیجه باید توسط یک شنوایی شناس مربوط به توانبخشی تعادل و سرگیجه آموزش داده و اجرا شود. هر چه تمرین‌های توانبخشی تعادل و سرگیجه حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر باشند، روند درمان افراد سریع‌تر و موثرتر خواهد بود.

به این ترتیب، انجام توانبخشی تعادل و سرگیجه بهتر است در یک کلینیک تخصصی و زیر نظر بهترین شنوایی شناس‌ها و درمانگران انجام گیرد.

منظور از توانبخشی تعادل و سرگیجه چیست؟

توانبخشی تعادل و سرگیجه

ایجاد سرگیجه ناشی از بروز اختلالات مربوط به گوش داخلی، باعث می‌شود تا فرد در انجام فعالیت‌های روزمره دچار مشکل گردد. از این رو، بهتر است بیمار در طول دوره درمانی بیماری یا اختلال ایجاد شده، توانبخشی تعادل و سرگیجه را نیز در نظر بگیرد. این کار کمک می‌کند تا عضلات بدن توان خود را بازیابی کرده و هماهنگی بین چشم، گوش، اعضای بدن و مغز تجدید گردد.

در برنامه درمانی توانبخشی تعادل و سرگیجه لازم است تمرینات توانبخشی سرگیجه به شیوه‌ای کنترل شده و ایمن انجام گرفته و به بیمار آموزش داده شوند. انجام تمرینات تعادلی کمک می‌کند تا مغز به هر نوع اختلالی که باعث ناراحتی بیمار شده است، عادت نماید.

این فرایند ممکن است کمی زمانبر باشد. اما پیگیری توانبخشی تعادل و سرگیجه در نهایت افزایش کیفیت زندگی روزمره فرد را در پی خواهد داشت. در واقع، این فرایند علاوه بر افزایش سازگاری با اختلال، به کاهش علائم و بهبود عملکرد اسکلتی عضلانی و حرکتی بیمار کمک می‌کند.

مقاله مفید :  همه چیز درباره فلج بلز(علائم، تشخیص و درمان آن)

حرکات توانبخشی تعادل و سرگیجه چگونه است؟

هر فرد ممکن است به دلایل مختلف دچار سرگیجه و عدم تعادل گردد. بنابراین یک شنوایی شناس مجرب باید بر اساس علائم و وضعیت بیمار و همچنین، با توجه به علت بروز سرگیجه، بهترین تمرینات را برای رفع یا بهبود سرگیجه انتخاب نماید.

به طور کلی، شدت تمرینات توانبخشی تعادل و سرگیجه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. حتی گاهی ممکن است دوره درمان توانبخشی سرگیجه در یک فرد طولانی تر از فرد دیگر باشد. تمامی این مسائل به تشخیص پزشک متخصص و شنوایی شناس مورد نظر بستگی خواهد داشت.

رعایت چه نکاتی در حین توانبخشی تعادل و سرگیجه اهمیت دارد؟

در هنگام شروع درمان توانبخشی تعادل و سرگیجه ممکن است شدت سرگیجه کمی افزایش پیدا کند. این مساله کاملا طبیعی است و به مغز کمک می‌کند تا تغییرات جدید را بپذیرد.

اما لازم است دقت داشته باشید که بروز برخی علائم را حتما باید به شنوایی شناس یا درمانگر خود اطلاع دهید. برای مثال، در صورتی که در هنگام انجام تمرینات توانبخشی سرگیجه، به مدت 15 تا 20 دقیقه با تهوع شدید یا سردرد مواجه شدید و پس از این مدت رفع نشد، حتما باید این مطلب را گزارش دهید. تغییر تمرینات می‌تواند این مشکل را برطرف نماید.

از چه تمریناتی در توانبخشی تعادل و سرگیجه استفاده می‌شود؟

تمرینات توانبخشی تعادل و سرگیجه

توانبخشی تعادل و سرگیجه با هدف هماهنگی چشم، گوش، مغز و عضلات بدن انجام می‌گیرد. بنابراین لازم است تمرینات این نوع روش درمانی، تمریناتی همه جانبه و کامل باشند. از مهم‌ترین تمرینات توانبخشی سرگیجه و از انواع تمرین برای تعادل گوش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمرینات سازگاری برای افزایش واکنش چشمی دهلیزی و حفظ تمرکز بر روی اهداف حتی در هنگام حرکت دادن سر
 • تمرینات تثبیت نگاه که طی آن فرد باید به یک هدف ثابت نگاه کرده و سر خود را با سرعت بالا حرکت دهد
 • تمرینات تعقیبی هدف که باید برای انجام آن‌ها چشم‌ها را حرکت داده و سر، ثابت نگه داشته شود
 • تمرین‌های عادت یابی که با هدف تنظیم مجدد سیستم عصبی انجام می‌گیرند
 • تمرین‌های بازآموزی تعادل که به یادگیری حفظ تعادل در حین انجام فعالیت‌های روزمره کمک می‌کنند
 • تمرینات تعادلی با چشم‌های بسته که وابستگی فرد به چشم برای ایستادن را کاهش می‌دهند
 • تمرینات تقویتی که برای افزایش قدرت عضلانی هستند
 • آموزش راه رفتن از طریق دستگاه تردمیل یا بر روی سطوح ناپایدار
 • افزایش دامنه حرکتی سر برای افرادی که به دلیل پیشگیری از سرگیجه، حرکت سر را محدود کرده‌اند
 • تمرینات هوازی و تنفسی که به بهبود تنفس و تمدد اعصاب کمک شایانی می‌کند
مقاله مفید :  تست ABR چیست و تفسیر آن

شنوایی شناس در برنامه درمانی بیمار خود، از تمامی این حرکات و تمرینات بهره می‌برد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که نوع آسیب یا اختلال ایجاد شده بر تعداد دفعات تکرار یک تمرین و یا انتخاب نوع تمرین تاثیرگذار خواهد بود.

آیا انجام توانبخشی تعادل و سرگیجه برای ورزشکاران ضروری است؟

توانبخشی تعادل و سرگیجه برای ورزشکاران

هر فردی که به انواع اختلالات مربوط به گوش داخلی و یا بیماری‌های مغزی مبتلا می‌شود، به سرگیجه و عدم تعادل دچار خواهد شد. از این رو، این افراد باید بتوانند مشکل عدم تعادل خود را برطرف کرده و کیفیت زندگی روزمره خود را بالا ببرند.

انجام توانبخشی تعادلی برای ورزشکاران اهمیت بیشتری دارد. این افراد بر اساس نوع ورزشی که انجام می‌دهند باید بتوانند نحوه انجام فعالیت‌های ورزشی خود را بهبود ببخشند.

درباره این مساله که توانبخشی دهلیزی در کدام ورزش مهم است باید گفت که تمامی ورزش‌هایی که به تمرکز و ثبات حرکتی نیاز دارند، باید تحت درمان با توانبخشی تعادل و سرگیجه قرار گیرند. در غیر این صورت ممکن است فرد دچار عوارضی مانند سقوط در حین ورزش و آسیب‌های ناشی از آن شود.

برای توانبخشی تعادل و سرگیجه به کجا باید مراجعه کرد؟

برای انجام توانبخشی تعادل و سرگیجه لازم است به یک کلینیک مجهز مراجعه شود. یک شنوایی شناس ماهر در یک کلینیک مجرب می‌تواند به کمک تجهیزات مختلف بهترین برنامه درمانی را برای فرد در نظر بگیرد. بهترین کلینیک سرگیجه و تعادل، کلینیکی است که بتواند تمامی امکانات لازم را در اختیار بیمار قرار دهد.

برای مثال، کلینیک تخصصی گوش تهران یکی از مجهزترین کلینیک‌هایی است که ضمن درمان اختلالات مرتبط با گوش داخلی، زمینه انجام توانبخشی تعادل و سرگیجه را فراهم می‌آورد. دقت کنید که درمانگران این نوع توانبخشی باید به طور خاص برای درمان این نوع اختلالات آموزش دیده باشند.

بررسی وضعیت بیمار پس از انجام توانبخشی تعادل و سرگیجه به عهده پزشک معالج است. این گونه ارزیابی‌ها مشخص می‌کند که آیا باید فرایند توانبخشی تعادلی ادامه یابد یا خیر.

مقاله مفید :  امکان کم شنوایی بر اثر ابتلا به کرونا

هزینه توانبخشی تعادل و سرگیجه چقدر است؟

هزینه توانبخشی تعادل و سرگیجه به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. به طور کلی، شرایط هر بیمار مشخص می‌کند که فرد به چه تعداد جلسه توانبخشی نیاز خواهد داشت.

مسلما هر چه شدت اختلال و سرگیجه بیشتر باشد، فرد به تعداد جلسات توانبخشی تعادلی بیشتری نیاز پیدا می کند. هزینه توانبخشی تعادل و سرگیجه نیز بر اساس تعداد جلسات درمانی تعیین خواهد شد.

فاکتورهای دیگری نیز می‌توانند در تعیین هزینه توانبخشی تعادل و سرگیجه اثرگذار باشند که برخی از آن‌ها عبارت انداز:

 • استفاده از دستگاه ها و تجهیزات کمک کننده
 • طول درمان
 • هزینه‌های مرتبط با کلینیک
 • استفاده احتمالی از داروها
 • نوع اختلال یا بیماری
 • محل جغرافیایی کلینیک
 • مهارت شنوایی شناس

برای اطلاع از هزینه توانبخشی تعادل و سرگیجه می‌توانید با کلینیک تخصصی گوش تهران در خیابان ولیعصر تماس بگیرید.

منابع:

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پست های مرتبط

کاشت ساقه مغز شنوایی
دسته‌بندی نشده

کاشت ساقه مغز شنوایی چیست؟

کاشت ساقه مغز شنوایی، تکنیک نوینی است که امروزه توسط متخصصان  مطرح مغز و اعصاب داخلی و خارجی درحال انجام است. این روش، برای افرادی

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *